Granica z Białorusią. Nielegalne próby przekroczenia. Polskie patrole obrzucane kamieniami

Polska
Granica z Białorusią. Nielegalne próby przekroczenia. Polskie patrole obrzucane kamieniami
Twitter/Straż graniczna

29 cudzoziemców próbowało we wtorek dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Kuby, Jemenu i Erytrei - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Doszło też do incydentu; polskie patrole były obrzucane kamieniami, uszkodzony został samochód.

"Dziś w nocy grupa osób, prawdopodobnie służb białoruskich oślepiała laserami i obrzucała kamieniami polskie patrole. Uszkodzony został samochód służbowy: wybite cztery szyby, wgniecenia w karoserii" - poinformowała SG, zamieszczając też zdjęcia uszkodzonej ciężarówki.

 

W informacji podanej w środę rano na Twitterze Straż Graniczna nie informuje, gdzie dokładnie doszło do tego zdarzenia, jak duża była grupa i czy miała tam miejsce próba nielegalnego przekroczenia granicy.

 

Sytuacja na granicy z Białorusią wciąż napięta

Podlaski Oddział SG ocenia, że w ostatnim czasie liczba imigrantów zatrzymywanych w ciągu doby na odcinku granicy z Białorusią oscyluje średnio między 40 a 120 osób. W tym roku rekordowy pod tym względem był dotąd 21 marca; wówczas SG zatrzymała łącznie 134 osoby; największą 40-osobową grupę w Narewce.

 

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sztab Generalny: Rosja straciła już ok. 18,6 tys. żołnierzy

 

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

 

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

 

ZOBACZ: Węgry: władze wezwały ambasador Ukrainy do MSZ. "Czas, aby przestali nas obrażać"

 

Trwa budowa zapory chroniącej granicę.

nat/prz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie