Wojna. Rosja może użyć broni jądrowej? Tak, ale o mniejszej sile. Chodzi o zastraszenie Zachodu

Świat
Wojna. Rosja może użyć broni jądrowej? Tak, ale o mniejszej sile. Chodzi o zastraszenie Zachodu
pixaby
Broń jądrowa może być strategiczna lub taktyczna

Taktyczna broń jądrowa Rosji może być największym problem NATO. Armia Putina może posiadać nawet 2000 małych głowic nuklearnych. Celem ataku mogą być tylko obiekty wojskowe, co według filozofii Kremla nie spowoduje atomowego odwetu - podaje Geekweek.

Od pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę wszyscy zadajemy sobie pytanie, czy Putin zdecyduje się na użycie broni jądrowej. Rosja stanowczo temu zaprzecza. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział nawet, że "nikt nawet nie myśli o użyciu broni jądrowej".

- Mamy koncepcję bezpieczeństwa, która bardzo wyraźnie mówi, że tylko wtedy, gdy jest zagrożenie dla istnienia państwa, w naszym kraju możemy użyć i faktycznie użyjemy broni jądrowej, aby wyeliminować to zagrożenie - wyjaśnił. 

"Małe ładunki jądrowe"

Zachodni eksperci zaczęli się zastanawiać, czy rzecznikowi Kremla nie chodziło przypadkiem tylko o broń strategiczną, której siła może niszczyć całe miasta. Broń taktyczna, czyli małe ładunki jądrowe, może być traktowana przez Kreml bardziej pobłażliwie. I zostać użyta w każdej chwili.

 

ZOBACZ: Szwecja. Rosyjskie samoloty naruszył przestrzeń powietrzną. "Były wyposażone w broń jądrową"

 

Broń jądrowa może być strategiczna lub taktyczna. Ta pierwsza to pociski o potężnej sile, które mogą zrównać z ziemią takie miasta jak Nowy Jork czy Paryż. To one budzą najwięcej emocji i wywołują lęk przed nuklearną zagładą.

 

Nuklearna broń taktyczna to ładunki jądrowe o zdecydowanie mniejszej mocy, które idealnie nadawałyby się do użycia ich w wojnie w Ukrainie i przechylenia szali zwycięstwa na stronę Rosji. Traktat o kontroli zbrojeń NEW START z 2010 roku zobowiązał Rosję i USA do ograniczenia liczby głowic nuklearnych na rakietach balistycznych i bombowcach. Dotyczyło to jednak wyłącznie broni strategicznej. Słabsza broń taktyczna nie podlega aż takiej kontroli. To może wykorzystać Rosja podczas wojny z Ukrainą.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Interii.

 

 

mad/Geekweek
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie