Konfederacja: wzywamy do wydania nakazu aresztowania Władimira Putina

Polska
Konfederacja: wzywamy do wydania nakazu aresztowania Władimira Putina
Twitter/Konfederacja
Konfederacja apeluje o wydanie nakazu aresztowania Putina

- Wzywamy do ścigania zbrodniarza, jakim jest Władimir Putin - mówili w poniedziałek politycy Konfederacji. Zaapelowali też do władz Polski o wywieranie stanowczych nacisków dyplomatycznych na opinię międzynarodową i Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze ws. wydania nakazu aresztowania prezydenta Rosji.

Politycy Konfederacji odnieśli się na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie do wydarzeń w Buczy. Poseł Jakub Kulesza podkreślał, że jest to "zbrodnia, dokonana w bestialski sposób na ludności cywilnej". - Nie ma żadnych wątpliwości, kto odpowiada za ten zbrodniczy czyn. Są to ci, którzy tę wojnę wywołali i wysłali tam swoich żołnierzy - podkreślił.

 

Konfederacja o Putinie: takich zbrodniarzy należy aresztować

- Apelujemy do władz Polski o to, by rozpocząć wywierać stanowcze naciski dyplomatyczne na opinię międzynarodową, przede wszystkim na Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, o natychmiastowe wydanie nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i jego kacyków - oświadczył Kulesza.

 

ZOBACZ: Zdjęcia masowego grobu w Buczy. "W ten sposób pogrzebano około 300 ofiar Rosjan"

 

- Takich zbrodniarzy należy aresztować, osądzić i ukarać - mówił z kolei dyrektor biura prasowego Konfederacji Tomasz Grabarczyk.

 

Poseł Robert Winnicki, przypominając zbrodnię katyńską, mówił z kolei, że "niestety Rosja dzisiaj te zbrodnicze neosowieckie dziedzictwo niesie, stosuje i wciela w życie".

Kilkaset osób zginęło w Buczy

Co najmniej 400 osób zginęło w Buczy w obwodzie kijowskim podczas rosyjskiej okupacji – poinformował w poniedziałek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w Radiu Swoboda.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. On jest odpowiedzialny za masakrę w Buczy. Ustalono tożsamość rosyjskiego dowódcy

 

Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiły się zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.

Ludobójstwo w Buczy. Świat reaguje

W poniedziałek Wysoka Komisarz NZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet powiedziała, że jest przerażona obrazami ciał martwych cywilów w Buczy na Ukrainie. Dobiegające nas informacje wskazują, że mogło tam dojść do zbrodni wojennych i poważnych naruszeń prawa międzynarodowego - przekazała.

 

W sobotę Carla Del Ponte, była prokurator ONZ-owskich trybunałów karnych ds. zbrodni w b. Jugosławii i Rwandzie, zaapelowała do haskiego MTK o natychmiastowe wydanie nakazu aresztowania prezydenta Rosji. Del Ponte powiedziała w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Le Temps", że nakazy aresztowania to jedyne istniejące narzędzie do aresztowania sprawcy zbrodni wojennej.

 

ZOBACZ: Masakra w Buczy. Kreml zaprzecza. Siergiej Ławrow mówi o "fejkowym ataku"

 

Zaznaczyła, że nakaz aresztowania nie oznacza, że Putin od razu trafi do więzienia. "Utrudniałby mu on jednak opuszczenie kraju, a także stanowiłby mocny sygnał, że wiele krajów jest przeciwko niemu" – powiedziała.

 

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział w poniedziałek, że na tym etapie dochodzenia najważniejsze jest zbieranie dowodów. "I tutaj Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze już jakiś czas temu rozpoczął śledztwo. Chodzi o to, aby go wesprzeć w udostępnianiu konkretnych dowodów" - powiedział Przydacz.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie