Wojna w Ukrainie. USA: Sankcje na 120 firm z Rosji i Białorusi

Świat
Wojna w Ukrainie. USA: Sankcje na 120 firm z Rosji i Białorusi
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS/POOL
Rzeczniczka Białego Domu Kate Bedingfield

Ministerstwo handlu USA ogłosiło w piątek nałożenie sankcji na kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi. Firmy te zostały odcięte od zachodnich technologii.

W komunikacie resort wyjaśnił, że piątkowa decyzja ma na celu degradację rosyjskiego i białoruskiego sektora obronnego, lotniczego, morskiego i innych strategicznych sektorów w odpowiedzi na brutalny atak Rosji na suwerenność Ukrainy.

 

Środki te nakazują również ministerstwu handlu odrzucenie prawie wszystkich wniosków o wydanie licencji.

 

Biały Dom argumentuje, że sankcje pomogą zapobiec przedostawaniu się technologii i oprogramowania do sektorów wojskowych w Rosji i na Białorusi.

 

"Te firmy są skutecznie odcinane od środków niezbędnych do podtrzymania wojny Putina” – napisała sekretarz handlu Gina Raimondo w oświadczeniu.

"Siła restrykcji będzie coraz większa"

W czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield informowała, że wpisane na czarną listę amerykańskiego resortu handlu podmioty, których liczba wyniesie wkrótce ponad 200, nie będą mogły importować kluczowych technologii bez specjalnej licencji. Dodała, że w rezultacie wprowadzenia kontroli eksport takich technologii zmalał o 99 proc.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Pomoc Waszyngtonu dla Kijowa. Sprzęt przeciwko atakom chemicznym

 

- Siła tych restrykcji będzie się tylko zwiększała w miarę upływu czasu, jak będą zmniejszać się rosyjskie zasoby np. części zapasowych do niektórych samolotów - mówiła rzeczniczka Białego Domu.

mst/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie