Pogoda w Polsce. IMGW: najzimniejszy kwiecień od lat. Ostrzeżenia przed opadami śniegu i oblodzeniem

Polska
Pogoda w Polsce. IMGW: najzimniejszy kwiecień od lat. Ostrzeżenia przed opadami śniegu i oblodzeniem
PAP/Grzegorz Momot
01.04.2022. Opady śniegu w Zakopanem

Niskie temperatury, opady deszczu i śniegu oraz ryzyko lokalnych podtopień. Zimno i mokro - taką mało optymistyczną prognozę przygotował na kwiecień IMGW. Instytut ostrzega też przed oblodzeniem i opadami śniegu dla województw południowo-wschodniej części kraju.

- Już po czwartkowych opadach deszczu w zlewni górnej Wisły zanotowane zostały wzrosty stanów wody, miejscami do strefy wody wysokiej" - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo w Stuposianach został przekroczony stan alarmowy, a na 10 innych stacjach stan ostrzegawczy. IMGW podkreśla, że może to być dopiero początek zagrożeń hydrologicznych, bo zarówno na najbliższe dni, jak i na cały kwiecień prognozowane są intensywne opady.

 

- W nadchodzącym tygodniu nastąpi zmiana w pogodzie za sprawą niżu. Prognozowane są opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Będzie też chłodniej. Pogoda będzie bardziej dynamiczna, szczególnie na południu kraju, co przełoży się na sytuację hydrologiczną. Prognozowane są wahania i wzrosty, zwłaszcza w zlewniach rzek górskich Sudetów i Tatr - ogłosił IMGW.

 

ZOBACZ: Ceny żywności. Rosyjska inwazja spowodowała wzrost cen zbóż. Pszenica będzie najdroższa od 20 lat

 

Jeszcze mniej optymistyczna jest eksperymentalna prognoza na cały kwiecień:

 

- Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie powyżej normy wieloletniej - zakomunikowali w piątek synoptycy.

 

Jednym słowem będzie zimno i mokro, a przynajmniej zimniej i bardziej mokro niż w minione wiosny.

 

Synoptycy zwracają jednak uwagę, że opadów nie notowano w Polsce od 5 tygodni, a w wielu regionach Polski niedobór opadów trwa od 10 lat. Mokry kwiecień ucieszy choćby rolników, a w rzeczywistości dla nas wszystkich będzie korzystny - w kontekście grożącej Polsce suszy.

IMGW ostrzega przed śniegiem i oblodzeniem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu dla województw południowo-wschodniej części kraju.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązuje w woj. lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim oraz centralnej i południowej części Mazowsza oraz Podlasia.

 

ZOBACZ: Warszawa. Dyspozytor, który nie wysłał karetki do ciężarnej uchodźczyni, został ukarany

 

W niektórych regionach synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników w trakcie opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -1 st. C, a minimalna przy gruncie około -2 st. C.

 

Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami śniegu dotyczy woj. małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, południowych części województwa opolskiego i dolnośląskiego, centralnej i południowej części województwa podlaskiego, mazowieckiego i łódzkiego oraz zachodniej części woj. podkarpackiego.

 

Według synoptyków w tych regionach prognozowane są opady śniegu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, do 15 cm.

 

Alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

mst/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie