Papież Franciszek: rozważana jest moja podróż do Kijowa

Świat
Papież Franciszek: rozważana jest moja podróż do Kijowa
PAP/EPA/ANDREAS SOLARO / POOL
Papież Franciszek podczas wizyty na Malcie

Papież Franciszek ostrzegł w sobotę po przylocie na Maltę, że istnieje ryzyko "rozszerzonej zimnej wojny na świecie. - Nie pozwólmy, aby w nocy wojny, która nadeszła dla ludzkości, wygasło marzenie o pokoju - powiedział w pierwszym przemówieniu, skierowanym do władz kraju. Wcześniej na pokładzie lecącego z Rzymu na Maltę samolotu ujawnił dziennikarzom, że rozważana jest jego podróż do Kijowa.

Pytany przez dziennikarzy o to, czy przyjmie zaproszenie na Ukrainę, Franciszek odpowiedział - "ta propozycja leży na stole".

 

 

Papież przyleciał w sobotę na Maltę rozpoczynając dwudniową wizytę na wyspie na Morzu Śródziemnym. Papieski samolot wylądował na lotnisku w mieście Luqa tuż przed godz. 10.

Papieża boli kolano. Nie wyszedł z samolotu o własnych siłach 

Po raz pierwszy od początku pontyfikatu Franciszek nie zszedł po schodkach samolotu. Opuścił maszynę zjeżdżając z niej na otwartej platformie. To konsekwencja dotkliwego bólu kolana, który często uniemożliwia papieżowi chodzenie po schodach.

 

W pierwszym przemówieniu podczas wizyty, skierowanym do władz kraju Franciszek apelował o wspólną reakcję na kryzys uchodźczy z powodu wojny na, jak mówił, "umęczonej Ukrainie".

 

- Ze wschodu Europy, z Orientu, skąd nadchodzi najpierw światło, nadeszły mroki wojny - powiedział papież w Pałacu Wielkiego Mistrza w stolicy kraju Vallettcie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dziennikarze śledczy o rakiecie pod Biełgorodem: wystrzelono z terytorium Rosji

 

- Myśleliśmy, że inwazje na inne kraje, brutalne walki na ulicach i groźby atomowe to ponure wspomnienia z odległej przeszłości. Ale lodowaty wicher wojny, który przynosi tylko śmierć, zniszczenie i nienawiść runął gwałtownie na życie wielu i dni wszystkich - zaznaczył Franciszek.

Papież o możnym, który prowokuje i podsyca konflikty

Następnie dodał sugestywne słowa: "Podczas gdy kolejny raz jakiś możny, smutno zamknięty w anachronicznych roszczeniach nacjonalistycznych interesów prowokuje i podsyca konflikty, zwykli ludzie odczuwają potrzebę budowy przyszłości, która albo będzie wspólna, albo jej nie będzie".

 

 

Papież podkreślił, że "w obliczu "infantylnej i destrukcyjnej agresywności, która nam zagraża, wobec ryzyka rozszerzonej zimnej wojny, która może zdusić życie całych narodów i pokoleń, potrzebna jest ludzka miara". Bo ten infantylizm, przyznał, "niestety nie zniknął".

 

Franciszek zwrócił uwagę na to, że rozszerzenie kryzysu migracyjnego, także w konsekwencji wojny w  Ukrainie, "wymaga szerokich i wspólnych odpowiedzi".

 

Jak zauważył, niektóre kraje nie mogą brać na siebie całego ciężaru "przy obojętności innych". Papież podkreślił, że obecnie w stosunku do tych, którzy przybywają przez Morze Śródziemne dominuje strach i "narracja o inwazji". Przestrzegał przed postrzeganiem migrantów jako zagrożenia i budową murów.

 

"Druga osoba nie jest wirusem, przed którym trzeba się bronić " - dodał .

 

Franciszek podkreślił, że trzeba "przywrócić piękno obliczu człowieka, oszpeconemu przez wojnę".

ml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie