Wojna w Ukrainie. Rosja przerzuciła do Ukrainy jednostki z okupowanych terytoriów Gruzji

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosja przerzuciła do Ukrainy jednostki z okupowanych terytoriów Gruzji
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Obwód ługański

W celu uzupełnienia swoich sił w Ukrainie Rosja przerzuciła wojska z okupowanych terenów Gruzji: Abchazji i Osetii Południowej - poinformował w komunikacie w środę rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Jak podano w komunikacie, podsumowującym sytuację na godzinę 6 (godz. 5 w Polsce), chodzi o oddziały 4. rosyjskiej bazy wojskowej w Osetii Południowej i 7. bazy wojskowej w Abchazji. Podlegają one Południowemu Okręgowi Wojskowemu Rosji.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Sztab Generalny: są oznaki, że wróg skupia się na kierunku wschodnim

 

Z informacji strony ukraińskiej wynika, że z oddziałów 4. bazy sformowano trzy batalionowe grupy taktyczne (do 1200 osób), zaś z wojsk stacjonujących w Abchazji - dwie batalionowe grupy taktyczne (800 osób).

Rosjanie się mobilizują

W raporcie sztabu wskazano, że na okupowanych czasowo terenach w Ukrainie Rosjanie popełniają przestępstwa, m.in. w jednej z miejscowości w rejonie zaporoskim umieścili uzbrojenie wśród budynków mieszkalnych. Wokół Melitopola na południowym wschodzie zorganizowali posterunki i kontrolują dokumenty na wjeździe do miasta. Odnotowano również, że wróg grabi domy i mieszkania, zatrzymuje aktywistów proukraińskich i przedstawicieli władz.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie wycofują się spod Kijowa. Zełenski: sytuacja nie stała się łatwiejsza

 

Podano, że Rosjanie zamierzają od 1 kwietnia rozpocząć mobilizację na zajętych terenach w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy.

 

Powtórzono, że strona rosyjska ma próby z uzupełnianiem składu osobowego swoich oddziałów.

 

W Donbasie w ciągu minionej doby siły ukraińskie odparły cztery ataki wroga oraz zadały mu poważne straty sprzętowe i osobowe.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie