Negocjacje Ukraina-Rosja. Dawyd Arachamija: podpisanie pokoju tylko pod warunkiem wycofania sił

Świat
Negocjacje Ukraina-Rosja. Dawyd Arachamija: podpisanie pokoju tylko pod warunkiem wycofania sił
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Ukraiński negocjator przekazał, że podpisanie umowy pokojowej może nastąpić tylko w przypadku wycofania rosyjskich wojsk

Podpisanie ukraińsko-rosyjskiej umowy pokojowej będzie możliwe tylko w razie wycofania się sił rosyjskich na pozycje zajmowane 23 lutego, czyli przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę – oznajmił główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

- Kiedy dojdziemy do podpisania umowy albo do momentu, gdy można będzie ją poważnie omówić, oni (żołnierze rosyjscy – red.) powinni już całkowicie się wycofać. (…) To międzynarodowe zabezpieczenie, nie po prostu nasze żądania czy życzenia, tylko niezbędne warunki, żeby zabezpieczyć robocze podpisanie tego dokumentu – powiedział negocjator w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mer miasta Prymorsk oddał się w niewolę. Chciał uwolnić swojego ojca

 

Za najtrudniejsze Arachamija uznał kwestie zajętych przez Rosję jeszcze przed 24 lutego Krymu oraz części obwodów ługańskiego i donieckiego, co jeszcze nie było omawiane podczas dwustronnych rozmów. - Dlatego umieściliśmy to od razu w nawiasie do spotkania liderów, a pracowaliśmy we wszystkich innych sprawach – oznajmił.

"Ukraina jest gotowa przyjąć status neutralnego państwa bez broni atomowej"

Negocjator podkreślił, że wojska rosyjskie powinny także opuścić południowe tereny obwodu chersońskiego, a więc tzw. korytarz lądowy na Krym.

 

Ołeksandr Czały, który stoi na czele grupy prawnej w ukraińskiej delegacji, oznajmił zaś, że Ukraina jest gotowa przyjąć status neutralnego państwa bez broni atomowej, niewchodzącego w skład sojuszy wojskowo-politycznych. Natomiast w umowie o gwarancjach bezpieczeństwa nie może być zakazu przystąpienia Ukrainy do UE. 

Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy

Doradca Zełenskiego także we wtorek mówił o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy na czas ewentualnego wstrzymania ognia i jeżeli pojawi się porozumienie pokojowe.

 

- Niewątpliwie ten traktat pokojowy dotyczący gwarancji pokojowych może być podpisany dopiero po wstrzymaniu ognia i całkowitym wycofaniu rosyjskich wojsk na pozycje z 23 lutego 2022 - stwierdził Podolak. Przekazał, że wśród państw, które mogłyby być gwarantami porozumienia są: Wielka Brytania, Chiny, USA, Francja, Turcja, Niemcy, Kanada, Włochy, Polska, Izrael.

 

Dodał, że teraz ukraińskie władze oczekują na rosyjską kontrpropozycję.

msl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie