Koronawirus w Polsce dzisiaj. Waldemar Kraska podał liczbę przypadków

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Waldemar Kraska podał liczbę przypadków
East News/ Tomasz Jastrzębowski/ Reporter
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

- Mamy 5742 nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - podał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Z powodu COVID-19 zmarło 101 osób.

 - To o 45 proc. mniej niż tydzień temu. Te wyniki są bardzo pozytywne. To idzie w parze z tym, że codziennie obserwujemy zmniejszenie liczby osób wymagających hospitalizacji - przekazał w programie "Newsroom" WP wiceminister.

 

W szpitalach przebywa poniżej 5 tys. pacjentów, a 332 osoby wymagają intensywnej opieki medycznej. Współczynnik reprodukcji wirusa spada i wynosi teraz 0,85. - Jeżeli patrzymy na liczbę dodatnich testów, to ona także spada i na dziś jest to 13 proc. - dodał Kraska.

 

Zaznaczył, że obecnie jest więcej przypadków zachorowania na grypę niż na COVID-19.

Do szpitala bez testu

Wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 przed przyjęciem pacjenta do szpitala lub do poradni narusza jego prawa - przekazał we wtorek Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

W najnowszych zaleceniach postępowania diagnostycznego - wydanych w sytuacji zmniejszenia zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19 - przekazano, że nie zaleca się rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów bezobjawowych (bez gorączki lub objawów infekcji dróg oddechowych) przed wizytą w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) i przed planową lub nagłą hospitalizacją.

 

ZOBACZ: Chiny. Pół Szanghaju w lockdownie z powodu zakażeń wariantem Omikron koronawirusa

 

"Podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń. W tym mieści się również ograniczanie barier, które mogą utrudniać dostanie się do lekarza lub skorzystanie z leczenia, a które nie są niezbędne" - przekazał we wtorek NFZ.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie