Wojna w Ukrainie. 34. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 34. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN / SPUTNIK / POOL
Prezydent Rosji Władimir Putin

Szef partii prezydenta Ukrainy Dawid Arachamia przekazał, że w czasie wtorkowego spotkania z Rosjanami uzyskano "wystarczające" warunki do spotkania prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina - poinformowała agencja AFP. Relacja na żywo.

nb/ac/luq/zdr / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 34. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Wtorek, 29 marca.

 

Jest niemal pewne, że Rosja nie osiągnęła celu, jakim było okrążenie Kijowa i wydaje się, że się z tym pogodziła, ale teraz zapewne będzie przekierowywała wojska do obwodów donieckiego i ługańskiego - oceniło we wtorek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

Ponad 20 karetek wzięło udział w transporcie niepełnosprawnych dzieci z Krzywego Rogu z obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie – poinformował  we wtorek rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

Ukraiński portal Euromaidan PR podał na Twitterze we wtorek wieczorem, że cyberatak zniszczył dane rosyjskiej federalnej agencji transportu lotniczego Rosawiacja. Z serwerów zniknęło 65 terabajtów danych. Do przeprowadzenia ataku przyznała się organizacja @AnonOpsSE (Anonymous Operations).

Ukraińskie media podają, powołując się na gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa, że w pobliżu rosyjskiego Biełgorodu, kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji.

Do wybuchu miało dojść we wsi Krasnyj Oktiabr. Według informacji mediów rosyjskich w wyniku wybuchu nikt nie zginął, cywile nie ucierpieli, a rannych zostało czterech rosyjskich wojskowych.

Ukraińscy żołnierze nie są szkoleni przez siły USA w Polsce, ale dochodzi do kontaktów z nimi przy okazji przekazania broni - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby.

Antonow An-124 Rusłan ukraińskiego operatora Antonov Airlines przywiózł we wtorek wieczorem na katowickie lotnisko 110 ton pomocy humanitarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Ukrainy – poinformowali przedstawiciele lotniska. Dotąd pomoc przywoziły tam mniejsze maszyny.

"Mocny Konwój" przywiózł we wtorek do Lwowa kolejny transport darów - trzy karetki i bus dostarczyły przede wszystkim żywność dla dzieci. Dary, jak powiedział  szef przedsięwzięcia Marek Mocny, mają zostać przekazane potrzebującym w kilku miejscach na Ukrainie.

Kwestia znoszenia sankcji nawet nie powinna być podnoszona, dopóki nie skończy się ta wojna – powiedział w wystąpieniu opublikowanym we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Sankcje trzeba wzmacniać. Trzeba to robić każdego tygodnia i one muszą być jakościowe. Nie po prostu dla nagłówków w mediach, że zostały wprowadzone, ale po to, by realnie nastąpił pokój – powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w Telegramie.

 

Rosjanie we wtorek cały dzień blokują kolumny autobusów do ewakuacji i ciężarówki z pomocą humanitarną, które wyjechały do Berdiańska, Melitopolu i Enerhodaru - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

Działania naszych obrońców zmuszają Rosjan do wycofywania się z kierunku kijowskiego - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu. Zaapelował, by nie tracić czujności, bo skala wyzwań nie zmniejszyła się.

Ciała 12 osób wydobyto spod gruzów siedziby władz obwodu mikołajowskiego, w który we wtorek rano trafiła rosyjska rakieta – poinformowały służby ratunkowe. 33 osoby zostały ranne.

USA. Pentagon: zagrożenie dla Kijowa nie zakończyło się. Widzimy niewielkie ruchy wojsk, ale to nie jest wycofanie się

W województwie mazowieckim mamy przygotowanych ponad 34 tys. miejsc zakwaterowania dla uchodźców, z czego ponad 15,5 tys. wolnych - podkreślił we wtorek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Rosyjscy wojskowi mają tworzyć nagrania o rzekomo złym traktowaniu jeńców rosyjskich przez ukraińską armię - pisze we wtorek ukraińskie ministerstwo obrony. Według resortu celem tych działań jest dyskredytacja Ukrainy.

Niemcy są drugim co do wielkości dostawcą broni na Ukrainę, powiedziała minister obrony RFN Christine Lambrecht podczas spotkania z think tankiem Atlantic Council w Waszyngtonie - informuje we wtorek agencja Reutera.

W wyniku walk z siłami rosyjskimi na obrzeżach Kijowa 82 tys. mieszkań na osiedlach Wynohradar, Borszczahiwka, Biłyczi, Puszcza Wodyca oraz Witriani Hory były na początku tygodnia odcięte od prądu. Na prawym brzegu Dniepru doszło też do obniżenia ciśnienia wody w kranie.

 

W Kijowie w warunkach wojennych sezon grzewczy został skrócony i już w tym tygodniu we wszystkich mieszkaniach oraz budynkach użyteczności publicznej zostanie odłączone centralne ogrzewanie. Godzinę policyjną w mieście skrócono i obecnie trwa od godz. 21 do 6 rano.

W wojnie na Ukrainie zginęło od początku rosyjskiej inwazji 1179 cywilów, a 1860 zostało rannych, o czym poinformowano we wtorek w najnowszym raporcie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

Prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin - nie porozumieli się podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej w sprawie ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola – poinformował we wtorek Pałac Elizejski.

 

 

Zobaczymy, czy Rosja zrobi to, co zapowiedziała - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden, komentując rosyjską zapowiedź ograniczenia działań pod Kijowem i Czernihowem. Zapowiedział, że USA będą kontynuować wspieranie Ukrainy oraz nakładanie sankcji.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak podziękował we wtorek autorowi wykorzystywanych przez Ukrainę dronów Bayraktar za "superbroń".

Powstała oficjalna strona internetowa służąca do wsparcia ewakuacji ludności cywilnej - poinformowała we wtorek na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

W okolicach miejscowości Izium w obwodzie charkowskim ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski myśliwiec bombardujący i bezzałogowiec – poinformowało dowództwo sił powietrznych Wschód na Facebooku.

Uroczystości wyzwolenia obozów koncentracyjnych Buchenwald i Mittelbau-Dora w Turyngii odbędą się bez przedstawicieli Rosji i Białorusi.

- Z powodu wojny na Ukrainie nie są mile widziani. Przyjęcie na uroczystości przedstawicieli obu krajów to pomysł nie do przyjęcia - powiedział we wtorek cytowany przez agencję dpa dyrektor Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora w Nordhausen Jens-Christian Wagner.

Specjaliści dochodzeniowi kanadyjskiej policji federalnej będą pomagać Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze (MTK) w zbieraniu dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie – poinformował we wtorek minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Marco Mendicino.

Okolice oblężonego Czernihowa są zablokowane, pobliskie drogi pełne są idących na piechotę uchodźców, ale ukraińskie wojsko, które ewakuuje część uciekinierów jest bardzo dobrze zorganizowane - opowiada we wtorek przebywający na Ukrainie fotoreporter PAP Andrzej Lange.

Liczba ofiar ataku rakietowego na budynek administracji obwodowej w Mikołajowie wzrosła do dziewięciu – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Rannych zostało 28 osób.

Rosjanie pod przymusem wywieźli do Rosji personel i pacjentów jednego ze szpitali położniczych w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - podała we wtorek mariupolska rada miejska.

Rosjanie wycofują część oddziałów z obwodów kijowskiego i czernihowskiego na północy kraju, a także przegrupowują siły, by skupić się na kierunku charkowskim i w Donbasie – informuje we wtorek w podsumowaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Rumunii dotarło z terenów objętych działaniami zbrojnymi ponad 600 dzieci-uchodźców bez opieki osób dorosłych, podała we wtorek bukareszteńska telewizja Digi24. Zaznaczono, że większość z nich opuściła już terytorium Rumunii.

Rząd skieruje do strony rosyjskiej notę o wycofaniu zgody na związanie Polski umową z Rosją ws. popierania i wzajemnej ochrony inwestycji - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Zawarcie umowy nie gwarantowałoby realnej ochrony przedsiębiorcom polskim - dodano.

Uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy zwrócą się we Włoszech o tymczasową ochronę i sami znajdą miejsce zamieszkania otrzymają zasiłek w wysokości 300 euro miesięcznie. Rodzic bądź opiekun dziecka w wieku do 18 lat otrzyma na każde po 150 euro - rozporządzenie w tej sprawie wydała Obrona Cywilna.

Dyrektor generalny Szachtara Donieck Serhij Pałkin apeluje o wykluczenie Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFS) z członkostwa w FIFA i UEFA. Jak tłumaczy, taka decyzja powinna zostać podjęta "za politykę ludobójstwa Ukraińców i krwawą wojnę".

Mer Mariupola Wadym Bojczenko wezwał do natychmiastowej pełnej ewakuacji miasta. Poinformował, że przebywa tam ok. 160 tys. osób, które nie mają już ani wody, ani zapasów żywności i są na granicy życia i śmierci. Mariupol od 29 dni pozostaje pod blokadą, jest systematycznie niszczony atakami rakietowymi i ostrzeliwany z ciężkiej artylerii.

 

W związku z ponoszonymi stratami w Rosji ma trwać nabór ochotników do sił okupacyjnych. W celu uzupełnienia arsenału agresor ma przestawiać na całodobowy tryb pracy przedsiębiorstwa produkujące rakiety, napotyka jednak przy tym na wyzwania wynikające z zachodnich sankcji.

 

Rosjanie kontynuują brutalną okupację zajętych terytoriów, ostrzeliwują i plądrują budynki mieszkalne, terroryzują ludność, porywają i przetrzymują zakładników - opisują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 33 dniach wojny.

Oficjalne komunikaty ukraińskich i rosyjskich wojskowych pozostają elementem instrumentarium wojny informacyjnej i często nie da się ich zweryfikować - zaznaczają eksperci.

 

30 marca 2022 roku marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki spotka się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

Rosja przeprowadziła na Ukrainie kilka ataków z użyciem pocisków hipersonicznych, prawdopodobnie, by przestraszyć wrogów - powiedział we wtorek generał Tod Wolters, dowódca sił USA w Europie. Generał dodał też, że na Ukrainę nie dotarły jeszcze amerykańskie drony-kamikaze Switchblade.

Suwerenność energetyczna z naciskiem na uniezależnienie się od paliw z Rosji, dalsza dywersyfikacja dostaw, okresowy wzrost zużycia węgla - ma zakładać aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), której założenia przyjął we wtorek rząd.

Światowi eksperci ds. praw człowieka, między innymi Amal Clooney oraz firma Microsoft pomogą w działaniach międzynarodowej grupy roboczej ds. odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie przez Rosjan w czasie wojny - poinformowało we wtorek w oświadczeniu ukraińskie biuro prokuratora generalnego.

Ukraińcy zabili rosyjskiego pułkownika, który dowodził elitarnymi oddziałami pod Charkowem.

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, przygotował dwa pozwy do sądu administracyjnego przeciw firmie Google i należącemu do niej serwisowi wideo YouTube, które oskarża o "promowanie fałszywych treści" - podaje we wtorek agencja Reutera.

Dania gotowa jest wysłać do krajów bałtyckich w ramach sił NATO liczący 800 żołnierzy batalion bojowy - ogłosiła premier Mette Frederiksen na konferencji prasowej po wtorkowym przemówieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w duńskim parlamencie Folketingu.

Wielka Brytania chce pełnego wycofania sił rosyjskich z Ukrainy i będzie oceniać wstępne kroki w kierunku ewentualnego porozumienia pokojowego na podstawie czynów, a nie słów - powiedział we wtorek rzecznik premiera Borisa Johnsona.

Donald Tusk za pośrednictwem Twittera poinformował, że Polska razem z Czechami i Słowacją odmówiła udziału w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Jest to protest przeciwko pro-putinowskiej polityce Orbana.

Rosjanie zaatakowali lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim i zniszczyli zapasy paliwa – poinformował we wtorek mer tego miasta Mykoła Melnyczuk.

Przez stres i problemy z usługami medycznymi spowodowanymi wojną na Ukrainie w ostatnim czasie rodzi się więcej wcześniaków - pisze we wtorek ukraińska redakcja BBC.

Od początku agresji na Ukrainie Rosjanie porwali 11 merów i ośmiu przedstawicieli władz lokalnych – poinformował we wtorek mer Kijowa Witalij Kliczko.

W punktach noclegowych przeznaczonych dla uchodźców w Poznaniu wolnych jest prawie 900 miejsc – poinformował we wtorek poznański magistrat. Do tej pory ponad 6,3 tys. obywateli Ukrainy przebywających w mieście otrzymało numer PESEL.

Według mediów 58 żołnierzy z Obwodu Kaliningradzkiego odmówiło wykonania rozkazów, obawiając się wysłania ich na wojnę przeciwko Ukrainie - odnotował we wtorek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Marynarzom, którzy utknęli na statkach zablokowanych w ukraińskich portach brakuje żywności. ONZ szuka dróg wyjścia.

Prezydent Ukrainy poinformował o odbytej rozmowie telefonicznej z premierem Pakistanu Imranem Khanem. Politycy dyskutowali o trudnościach z jakimi mierzy się Ukraina w związku z rosyjską agresją.

Straty sił zbrojnych Ukrainy nie są małe, ale do zakończenia działań bojowych podawanie konkretnej liczby jest zabronione – powiedział doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz w wywiadzie dla BBC-Ukraina. Zapewnił, że straty Ukrainy są „o wiele mniejsze niż rosyjskie”.

Nie widzieliśmy dotąd oznak, że Rosja poważnie traktuje negocjacje z Ukrainą - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken, podczas wizyty w Maroku. Dodał, że USA będą się skupiać na tym, co Rosja robi, a nie tym, co mówi.

Ukraińcy zainteresowani szczepieniami m.in. przeciw COVID-19 mogą z nich skorzystać, nie ma potrzeby organizowania specjalnych masowych szczepień - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Ambasador Ukrainy w Delhi wysłał list do nepalskiego rządu, w którym apeluje, by ten himalajski kraj zakazał wstępu rosyjskim wspinaczom - poinformowało BBC we wtorek.

Jak doniosło BBC, urzędnicy zatrudnieni w nepalskiej ambasadzie w Delhi twierdzą, że nikt nie usiłował się z nimi komunikować w tej sprawie.

 

Trzydzieści europejskich krajów postanowiło zaprzestać nadawania rosyjskich kanałów telewizyjnych - poinformował we wtorek ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko na Telegramie.

Według ministra w Europie wzrasta również liczba krajów nadających programy w języku ukraińskim.

Tkaczenko poinformował, że Ukraina oczekuje od UE odłączenia rosyjskich kanałów od operatora satelitarnego Eutelsat i nadawania ukraińskich stacji.

 

Roman Hrybow, ukraiński wojskowy, obrońca Wyspy Węży, autor legendarnych słów "rosyjski okręcie wojskowy, p... się", wrócił z rosyjskiej niewoli - poinformowały we wtorek lokalne władze.

Początkowo władze Ukrainy poinformowały, że wszyscy obrońcy wyspy zginęli. Potem okazało się, że są w rosyjskiej niewoli. 

 

Republika Czeska wydala jednego pracownika dyplomatycznego ambasady rosyjskiej.

„Na poligonie Hożskim rozpoczęło się batalionowe ćwiczenie taktyczne ze strzelaniem bojowym z udziałem samodzielnego gwardyjskiego batalionu czołgów 6. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej Zachodniego Dowództwa Operacyjnego Białorusi” – podano we wtorek w komunikacie.

Resort poinformował też, że w dniach 29-30 marca odbywają się manewry sztabowe w zakresie „organizacji logistyki i zaopatrzenia w trakcie działań zbrojnych”. Media niezależne zwracają uwagę, że ćwiczenie odbywa się na tle „błędów w logistyce i zaopatrzeniu rosyjskiej armii w trakcie działań zbrojnych na Ukrainie”.

 

Irlandia wyrzuca czterech wysokich rangą pracowników rosyjskiej ambasady.

Pod Lwowem odbyły się ćwiczenia wojsk obrony terytorialnej, na które zaproszono dziennikarzy z całego świata.

Taras Iszczyk, oficer prasowy 103 brygady obrony terytorialnej sił zbrojnych Ukrainy powiedział, że podobne ćwiczenia odbywają się niemal codziennie, choć czasem to jest ćwiczenie taktyczne, a czasem np. nauka pierwszej pomocy medycznej.

- Musimy ćwiczyć, bo w każdej chwili może nas czekać starcie z wrogiem - powiedział Iszczyk.

Przyznał zarazem, że ukraińskie wojska obrony terytorialnej mają liczne zadania. Do nich należy np. ochrona obiektów infrastruktury strategicznej czy budynków rządowych.

 

- W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i minister klimatu Anna Moskwa przedstawią plan odchodzenia od dostaw z Rosji m.in. ropy - zapewnił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak zapowiedział w ubiegłym tygodniu premier, Polska przedstawi swój plan odejścia od źródeł energii z Rosji, który według szefa rządu będzie jednym z najbardziej radykalnych planów odejścia od rosyjskich węglowodorów

Węgry powinny porzucić próby przypodobania się Rosji - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, cytowany we wtorek przez portal Europejska Prawda.

Władze Węgier w obecnej sytuacji na kontynencie powinny porzucić próby przypodobania się prezydentowi Władimirowi Putinowi i powinny zrewidować węgierską politykę w sprawie braku wsparcia obronnego dla Ukrainy - uważa rzecznik.

- Wzywamy władze Węgier do pozostawienia w przeszłości intensywnego zbliżenia z Rosją i uświadomienia sobie oczywistego faktu: bez pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie nie będzie też bezpieczeństwa na Węgrzech - podkreślono.

- Jakiś czas temu poinformowaliśmy stronę węgierską, że w najbliższym czasie szef MON Mariusz Błaszczak nie będzie brał udziału w spotkaniach V4 - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o odwołane spotkanie szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, które miało się odbyć na Węgrzech.

Belgia wyrzuciła 21 rosyjskich dyplomatów i szpiegów.

67 strażaków gasi pożar, który wybuchł ostatniej nocy w okolicy Równego. Rakieta uderzyła w skład ropy.

 

Holandia wyrzuca 17 agentów rosyjskiego wywiadu.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który pozwoli na zamrożenie rosyjskich aktywów na terenie Polski - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że chodzi o stworzenie innej listy osób i podmiotów, niż wykaz Unii Europejskiej. Rząd zdecydował też o przesłaniu noty dyplomatycznej do Rosji, informującej o wycofaniu zgody dot. umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji. 

CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

Wojna w tej czy innej fazie będzie trwać do końca lata - uważa mer Lwowa Andrij Sadowy. Jak poinformował w opublikowanej we wtorek rozmowie z portalem Ukrainska Prawda, od 24 lutego do miasta przybyło ok. 200 tys. uchodźców.

- Jeśli chodzi o przesiedleńców, to jedni przyjeżdżają, inny wyjeżdżają, ale 200 tys. jest stale. Teraz nie da się znaleźć we Lwowie żadnego pokoju na wynajem lub pokoju w hostelu czy mieszkania - zaznaczył mer.

W opinii Sadowego Rosjanie atakują Lwów, by po pierwsze zniszczyć obiekty infrastruktury cywilnej, po drugie, by zastraszyć ludzi i po trzecie, by zademonstrować NATO swoją siłę.

Niemal 73 proc. obywateli Turcji chce utrzymania neutralności swego kraju wobec toczonej przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie; 19 proc. z nich oczekuje opowiedzenia się po stronie Kijowa, niecałe 3 proc. po stronie Moskwy - poinformował we wtorek na Twitterze Ozer Sencar, dyrektor ośrodka badawczego MetroPoll.

Biały Dom poinformował we wtorek, że prezydent USA Joe Biden będzie o godz. 15:15 czasu polskiego rozmawiał z przywódcami Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch - Emmanuelem Macronem, Borisem Johnsonem, Olafem Scholzem i Mario Draghim o sytuacji na Ukrainie.

W czwartek Biden spotkał się z tymi przywódcami w Brukseli na nadzwyczajnych szczytach NATO i UE, a także w spotkaniu państw grupy G7. Głównym tematem prowadzonych tam rozmów pozostaje wojna Rosji przeciwko Ukrainie. 

Rosja zaczęła wycofywać część sił spod Kijowa - podała we wtorek telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie. Waszyngton ocenia, że jest to oznaka zmiany szerszej strategii Rosji.

Jak powiedział reporter telewizji Jim Sciutto, powołując się na dwa źródła wywiadowcze, USA zaobserwowały już ruchy rosyjskich jednostek pod Kijowem. Dodał, że w ocenie wywiadu "to nie jest krótkoterminowe dostosowanie sił, by je przegrupować, ale długoterminowy ruch" świadczący o pogodzeniu się przez Rosję z porażką ofensywy na północy.

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Pentagonu John Kirby, który stwierdził, że w ostatnich dniach Rosjanie zaprzestali prób czynienia postępów pod Kijowem i skoncentrowali swoje wysiłki na wschodzie kraju.

Spotkanie delegacji Ukrainy i Rosji w Stambule przyniosło najbardziej znaczący progres w dotychczasowych negocjacjach – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, cytowany przez agencję Reutera.

Szef tureckiego MSZ wyraził zadowolenie z faktu, że stronom udało się „osiągnąć kompromis w niektórych kwestiach”. Wskazał również, że "trudniejsze sprawy" staną się przedmiotem rozmów ministrów obu krajów.

Cavusoglu powiedział, że wojna "musi się skończyć najszybciej, jak jest to możliwe".

Główni negocjatorzy Ukrainy i Rosji, Dawyd Arachamija i Władimir Miedinski, odbyli we wtorek spotkanie w cztery oczy w Stambule.

Minister obrony Węgier Tibor Benkoe poinformował we wtorek, że odwołano spotkanie szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, które miało się odbyć w tym kraju. Ministrowie z Polski i Czech ogłosili wcześniej, że nie wezmą w nim udziału z powodu stosunku Węgier do rosyjskiej inwazji na Ukrainę - pisze AFP.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził w poniedziałek wieczorem na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że nie będzie uczestniczył w środowym spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej.

Benkoe oznajmił natomiast, nie podając żadnych dodatkowych szczegółów, że "spotkanie odbędzie się w późniejszym terminie".

Czeska minister obrony Jana Czernochova powiadomiła już w piątek, że nie pojedzie. Wyjaśniła, że nie chce brać udziału w kampanii wyborczej na Węgrzech i skrytykowała podejście Budapesztu do wojny na Ukrainie.

"Zawsze popierałam V4 i jest mi bardzo przykro, że dla węgierskich polityków tania rosyjska ropa jest teraz ważniejsza od ukraińskiej krwi" - napisała Czernochova na Twitterze.


Fot. PAP/Rafał Guz

Pierwszy rosyjski superjacht został zatrzymany na wodach Wielkiej Brytanii w ramach sankcji nałożonych przez jej rząd na Rosję - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo transportu.

Jacht o nazwie Phi, który ma długość 58,5 m, a jego wartość to 58 milionów funtów, należy do niewymienionego z nazwiska rosyjskiego oligarchy. Jest zarejestrowany na firmę mającą siedzibę w na wyspach St Kitts i Nevis na Karaibach, ale pływa pod banderą maltańską.

Jak przekazało ministerstwo transportu, po raz pierwszy zidentyfikowano jacht jako potencjalną rosyjską własność 13 marca, a we wtorek rano urzędnicy tego resortu oraz Narodowej Agencji ds. Przestępczości i straży granicznej weszli na pokład jednostki, która zacumowana była w Canary Wharf we wschodnim Londynie.

Rosjanie wywieźli do Rosji i na Białoruś 40 tys. Ukraińców - poinformowało we wtorek ukraińskie MSZ. Według resortu Rosjanie porwali ok. 30 lokalnych liderów, aktywistów i dziennikarzy.

"Mierząc się z całkowitym sprzeciwem, Rosja ponownie stosuje represje wykorzystywane w Donbasie i na Krymie" - napisało MSZ na Twitterze.

W wyniku rosyjskiej inwazji zniszczeniu uległo około 50 proc. zabudowy Irpienia w obwodzie kijowskim. W mieście wciąż pozostaje od 3,5 do 4 tys. osób - poinformował we wtorek mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

- Zburzono przede wszystkim obiekty infrastruktury krytycznej. Dołożymy starań, by je odbudować. (...) Mieszkańcy, którzy wciąż znajdują się w Irpieniu, kategorycznie nie chcą stamtąd wyjechać. Zachęcamy ich jednak do tego, ponieważ w mieście jest niebezpiecznie i nadal trwają walki - przekazał Markuszyn.

Według agencji AFP, która powołuje się na negocjatorów, podczas wtorkowych rozmów w Turcji poczyniono wystarczające postępy, aby rozwiązać konflikt Ukrainy z Rosją. 

Główny ukraiński negocjator David Arakhamia przekazał, że w czasie wtorkowego spotkania z Rosjanami uzyskano "wystarczające" warunki do spotkania prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina - poinformowała agencja AFP.

Prezydent Francji Emmanuel Macron będzie dziś rozmawiał przez telefon z Władimirem Putinem - poinformował Pałac Elizejski.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Wszyscy na Ukrainie zjednoczyli się i całą swoją energię poświęcają obronie naszego państwa. Razem z Siłami Zbrojnymi, ze wszystkimi naszymi obrońcami i naszymi obrońcami, razem z naszą Gwardią Narodową.

 

Sieć odzieżowo-sportowa Decathlon poinformowała we wtorek, że zawiesza swoją działalność w Rosji. Decathlon podał w komunikacie, że "warunki dostaw nie są już spełniane, aby kontynuować działalność w Rosji". Firma jednak nadal zamierza wspierać pracowników w Rosji. Chodzi o 2500 osób.

Czytaj więcej w serwisie BIZNES INTERIA

Cztery karetki medyczne wysłała we wtorek Fundacja Lekarze Lekarzom do Lwowa i do Tarnopola. Pojazdy częściowo doposażone zostały przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i ratowników medycznych. Wcześniej wysłano jedną karetkę, która już pracuje w ukraińskim szpitalu.

Fundacja Lekarze Lekarzom z Wrocławia wysłała już na Ukrainę w sumie pięć karetek medycznych. Pierwszą doposażyli przed kilkunastoma dniami wrocławscy farmaceuci, a cztery kolejne, które wyruszyły w trasę we wtorek, wsparli sprzętowo Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i ratownicy medyczni.

Ewakuacja cywilów z miast ukraińskich znajdujących się pod silnym ostrzałem wojsk rosyjskich jest prowadzona mimo braku formalnych uzgodnień w sprawie korytarzy humanitarnych – ogłosił szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany we wtorek przez CNN.

Hajdaj napisał również na Facebooku, że we wtorek z miast obwodu ługańskiego na południowym wschodzie Ukrainy udało się ewakuować ponad 500 osób, w tym 223 z Siewierodoniecka i 230 z Lisiczańska, a także około 60 z Rubiżnego.

- Koncert solidarności dla Ukrainy, zorganizowany w niedzielę w Berlinie przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, był "policzkiem dla Ukraińców - ocenił ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk. Do udziału w koncercie zaproszono bowiem artystów z Rosji.

Mikołajowo po ataku.

Siedmiu na dziesięciu Belgów uważa, że gdyby rosyjskie wojska zaatakowały to belgijska armia nie będzie w stanie obronić kraju - wynika z najnowszego sondażu IPSOS. Jednocześnie prawie połowa respondentów (46 proc.) twierdzi, że sankcje przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę powinny być ostrzejsze.

Polska mogłaby znaleźć się w gronie państw, które byłyby gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy w ramach przyszłego porozumienia z Rosją - przekazał na briefingu po wtorkowych rozmowach w Stambule ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

- Wśród gwarantów widzimy stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielką Brytanię, Chiny, Francję, Rosję) oraz Turcję, Niemcy, Kanadę, Włochy, Polskę i Izrael - powiedział Arachamija, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. 
Wprowadzenie rosyjskiego rubla do obiegu na tymczasowo okupowanych przez Rosję obszarach Ukrainy byłoby rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego - oświadczył Narodowy Bank Ukrainy.

Naszą szczerą modlitwą i wezwaniem do was jest to, abyście nigdy nie zapomnieli twarzy, łez i udręki braci i sióstr z Ukrainy. Wasza solidarność z nimi, prawdziwy dar niebios jest jedyną rzeczą, która może pokonać zło i ciemność na świecie - podkreśla prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Polska chce odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla jako jeden z pierwszych krajów w Europie - wynika z wtorkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego po spotkaniu z prezesem Alphabetu Sundarem Pichaiem.

W polskim systemie oświaty jest 140 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym 95-100 tys. w szkołach podstawowych, a 22-23 tys. w przedszkolach - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał, że 20 proc. uczniów z Ukrainy jest w oddziałach przygotowawczych.

Co najmniej siedem osób zginęło, a 22 zostały ranne we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału gmachu administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy - przekazała na Facebooku Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych ataku.

Decathlon podał w komunikacie, że "warunki dostaw nie są już spełniane, aby kontynuować działalność w Rosji". Firma jednak nadal zamierza wspierać pracowników w Rosji. Chodzi o 2500 osób.

Premier Ukrainy Denys Shmyhal oszacował wstępne straty swojego kraju w wyniku wojny na bilion dolarów.

Resort obrony USA chce, aby firmy zbrojeniowe przyspieszyły produkcję pocisków przeciwlotniczych Stinger i przeciwpancernych Javelin; takie uzbrojenie wciąż przekazywane jest broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainie - podała stacja CNN.

Francuska sieć sklepów sportowych Decathlon zawiesza działalność w Rosji.

- Obywatele Rosji, powołani do służby wojskowej wiosną, nie będą wysyłani do żadnych "gorących" miejsc - podał rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, donosi TASS.

Zełenski w parlamencie Danii: brutalność Rosji osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej.

Z ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy pracę może podjąć u nas ok. 600-700 tys. - uważa Kamil Sobolewski z Pracodawców RP. Po wojnie to polskie firmy będą jeździć na Ukrainę odbudowywać ten kraj - wskazał prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

"Putin jest w stanie wojny z NATO i USA, jest o tym przekonany, próbując odbudować rosyjskie imperium pod koniec swojego życia" - mówi były szef Jukosu i miliarder, opozycjonista Michaił Chodorkowski w dzienniku "Le Figaro".

Dotychczas pomogliśmy 900 tys. ukraińskich uchodźców, jednak strony konfliktu muszą zapewnić bezpieczeństwo korytarzy humanitarnych, abyśmy mogli zrobić więcej dla osób zagrożonych przez rosyjskie wojska na Ukrainie - przekazał Jens Laerke, rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał dziennikarzom w Brukseli, że jednym z postulatów Polski jest utworzenie na poziomie UE mechanizmu transferu pacjentów, którzy trafiają z Ukrainy, do innych krajów UE.

 

"Pojawia się problem wzmocnienia i rotacji istniejących zgrupowań nieprzyjaciela. Tylko we Flocie Oceanu Spokojnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej komendy uzupełnień, ze względu na odmowy udziału w tzw. 'operacji specjalnej', nie są w stanie skompletować nawet jednej batalionowej grupy taktycznej" - czytamy w komunikacie.

Wojsko rosyjskie ma poważny problem z rotacją i uzupełnianiem stanu osobowego swoich oddziałów - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Analizujemy informacje dotyczące traktowania rosyjskich jeńców przez ukraińskich żołnierzy, podejmiemy adekwatne kroki prawne w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości - przekazał zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Kyryłenko.

Minister gospodarki RFN Robert Habeck twierdzi, że "trudno zrozumieć", dlaczego Niemcy stały się tak bardzo zależne od Rosji w kwestii dostaw surowców energetycznych. Niemcy powinny były wiedzieć, że stawianie wszystkiego na jeden kraj "jest głupie" - powiedział w Berlinie.

- Razem z 10 państwami członkowskimi przygotowaliśmy wspólne oświadczenie, w którym wzywamy UE do utworzenia oddzielnego mechanizmu finansowania kosztów opieki medycznej uchodźców z Ukrainy - powiedział dziennikarzom w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W środę, w Warszawie spotkam się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą - poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak podkreśliła, także parlament prowadzi swoją misję dyplomatyczną w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Roman Abramowicz nie jest oficjalnym członkiem rosyjskiej delegacji podczas rozmów z Ukrainą. Według rzecznika Kremla "jest on zaangażowany w niektóre aspekty kontaktów między obiema stronami".

Z powody wojny w Ukrainie firma UBS podniosła prognozowane ceny ropy Brent. Chociaż przewidywane ceny będą sukcesywnie maleć do 2025, to ceny na lata 2022-2024 zostały podniesione o 5 dolarów w skali roku. Według analityków w najbliższych latach obserwowana będzie wysoka zmienność cen.

Zależy nam, aby głos Polski i państw bałtyckich dotyczący sytuacji na Ukrainie był bardziej słyszalny, Ukraina potrzebuje w tej chwili silnego wsparcia - powiedziała w słoweńskim Brdo marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Reuters: Rosyjskie agencje informacyjne Tass i RIA donoszą, że rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa ambasadorów z trzech krajów bałtyckich, aby ogłosić wydalenie dyplomatów. 

Szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser wyraziła rozczarowanie ustaleniami, jakie zapadły w poniedziałek podczas rozmów unijnych ministrów spraw wewnętrznych w sprawie rozmieszczenia uchodźców z Ukrainy w krajach UE. Uzgodniony na spotkaniu indeks, wskazujący obciążenie krajów kryzysem uchodźczym, nie jest wiążący - wskazała w programie informacyjnym "Tagesthemen" stacji ARD w poniedziałek wieczorem.

Szpiedzy z Rosji, którzy udają uchodźców z Ukrainy i przybywają do Niderlandów, stanowią realne niebezpieczeństwo dla kraju - alarmują eksperci ds. szpiegostwa cytowani przez dziennik "De Telegraaf".

Siergiej Szojgu po raz pierwszy od dłuższego czasu widziany w telewizji.

Na konto Fundacji PKO BP trafiło 10 mln zł na pomoc dla Ukrainy - poinformował bank. Dodano, że termin zbiórki przedłużono do końca kwietnia. Z tych pieniędzy kupiono m.in. karetkę, specjalistyczne urządzenia medyczne, samochody transportowe, leki i setki ton żywności.

 

Rząd Niemiec z oburzeniem zareagował na zakwalifikowanie przez Rosję niemieckiego nadawcy telewizyjnego i radiowego Deutsche Welle jako "zagranicznego agenta". Rzecznik władz w Berlinie powiedział, że decyzja ta została "jak najostrzej" potępiona.

"I chcę osobno podkreślić, że dzisiaj mamy jeszcze jeden problem: to eskalacja wojny, nienawiści, pogwałcenie obyczajów i zasad prowadzenia wojny nie tylko na polach bitew. Obie strony wzywają do zniszczenia się nawzajem, a to wszystko prowadzi do konfliktów. Pojawiło się nagranie wideo z naruszeniem konwencji genewskich w odniesieniu do jeńców wojennych" - dodał członek ukraińskiej delegacji.

"Teraz trwają konsultacje w kilku ważnych kwestiach. Kluczową kwestią jest porozumienie w sprawie międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. To dzięki niemu można zakończyć wojnę. Druga sprawa, nie mniej ważna, to zawieszenie broni w celu rozwiązania wszystkich problemów humanitarnych" - powiedział Podolak, cytowany przez portal RBK.

Ukraińska i rosyjska delegacja rozmawiają w Stambule na temat międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i zawieszenia broni - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Uchodźcy z Ukrainy będą zatrudniani w sklepach na takich samych zasadach jak obywatele RP - informuje prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renaty Juszkiewicz.

Co najmniej trzy osoby zginęły we wtorek na skutek rosyjskiego ostrzału administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy - podała na Telegramie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Poinformowano o 22 rannych, spośród których 18 wydobyto spod gruzów budynku.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi przybył na Ukrainę, gdzie ma rozmawiać z władzami na temat pomocy w utrzymaniu bezpieczeństwa instalacji nuklearnych w tym kraju, zagrożonych przez wojnę - poinformowała MAEA.

Podczas wtorkowej wizyty szefa PO Donalda Tuska w ośrodku dla uchodźców w Zduńskiej Woli wdowa po ukraińskim żołnierzu Hanna Mazur prosiła b. premiera, aby zamknąć niebo nad Ukrainą, aby powstrzymać wojnę. Tusk obiecał, że jej apel przekaże wszędzie, gdzie będzie mógł.

Obwód kijowski, charkowski, ługański i Czernihów są ostrzeliwane przez wojska rosyjskie; w obwodzie donieckim trwają walki - wynika z danych operacyjnych podanych przez władze obwodowe, których zestawienie opracował portal Ukrainska Prawda.

Konieczne jest utworzenie odrębnego funduszu na poziomie UE w celu zagwarantowania bezpośredniego finansowania opieki medycznej i leczenia osób przybywających z Ukrainy - poinformował w czasie posiedzenia Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Davyd Arakhamia wyjaśnia Władimirowi Miedinskiemu, że na stole nie stoi butelka wódki, a płyn dezynfekujący.

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow oświadczył: rosyjsko-ukraińskie negocjacje na nic się nie zdadzą. Moim zdaniem konieczne jest dokończenie tego, co zaczęliśmy: zniszczenie banderowców i nazistów.

Trwa hybrydowa operacja przeciw Polsce ze strony Białorusi, jej beneficjentem jest Rosja - ocenił na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W poniedziałek 85 osób nielegalnie przekroczyło polską granicę.

Dwa pociski typu X wystrzelono w poniedziałek z terytorium Białorusi w kierunku Lwowa na zachodzie Ukrainy; w odległości ok. 30 km od miasta zostały one unieszkodliwione przez Siły Powietrzne Ukrainy - podało na Facebooku Dowództwo Powietrzne "Zachód" Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o inicjatywach na rzecz uchodźców z Ukrainy i relacji Polski z Komisją - przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Premier Holandii Mark Rutte jednak weźmie udział w czwartkowym wystąpieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed izbą niższą parlamentu (Tweede kamer). Przewodnicząca izby Vera Bergkamp zmieniła zdanie w tej sprawie.

Zażalenie na operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie złożył burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. Operator odmówił wysłania karetki do kobiety z Ukrainy w zaawansowanej ciąży, która źle się poczuła. Wojewoda zapewnia, że prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ostrzegł członków delegacji na rozmowy z Rosją w Stambule, aby w czasie spotkania niczego nie jedli i unikali dotykania jakichkolwiek powierzchni - podała we wtorek BBC, wiążąc to z podejrzeniami dotyczącymi próby otrucia ukraińskich negocjatorów.

Z Krymu w stronę Mikołajowa na południu Ukrainy lecą rosyjskie samoloty - poinformował na Telegramie gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim, wzywając mieszkańców, by udali się do schronów.

W Czernihowie z rąk rosyjskich żołnierzy zginęło już około 350 osób, ale nie są to ostateczne dane. Wydaje mi się, że liczba ofiar może sięgać nawet 400 - przekazał we wtorek mer Czernihowa Władysław Atroszenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Jesteśmy przekonani, że od losu Ukrainy zależy los całego świata" - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że "przez długi zarzucano nam, że mamy rosyjską paranoję. W końcu jednak cały świat widzi, jaka naprawdę jest Rosja".

Zgadzamy się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jego zdefiniowaniem sprawy, też nie chcemy, by na Ukrainie trwał długi, zamrożony konflikt - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Białe "Z" często malowane jest na rosyjskich czołgach i mundurach. Symbolu używają też osoby okazujące poparcie dla wojny Rosji z Ukrainą - w mediach społecznościowych, a także oznaczając tak swą odzież, samochody lub budynki. Według ministerstwa obrony Rosji litera ta oznacza "za pobedu" - "dla zwycięstwa".

W poniedziałek MSW w Berlinie poinformowało, że używanie tego symbolu w Niemczech będzie karane. Wcześniej decyzję taką podjęły władze dwóch niemieckich krajów związkowych: Bawarii i Dolnej Saksonii.

Wzywam wszystkie kraje świata do uznania za niezgodny z prawem symbol "Z", za pomocą którego wyrażane jest wsparcie dla rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Z" oznacza rosyjskie zbrodnie wojenne, nasze zbombardowane miasta, tysiące zamordowanych Ukraińców. Publiczne popieranie tego barbarzyństwa musi być zakazane - dodał.

- Propozycja misji pokojowej pozostaje do dyspozycji naszych ukraińskich przyjaciół; jesteśmy do dyspozycji Ukrainy, jej decyzji, jej próśb, jej wniosków w tej sprawie - mówił rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Opieka nad najbardziej bezbronnymi ofiarami wojny: dziećmi, osobami chorymi i sierotami, a także potrzeby w zakresie opieki psychologiczno-terapeutycznej dla uchodźców - były wśród tematów rozmowy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy i ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przekazał na Twitterze, że runda w Stambule odbywa się w dwóch równoległych formatach - negocjacji "w cztery oczy" przewodniczących delegacji, Dawyda Arachamii i Władimira Miedinskiego, oraz rozmów pozostałych uczestników z Ukrainy i Rosji na temat "całego spektrum spornych zagadnień".

Po wyzwoleniu Trościańca, który przez około miesiąc był pod kontrolą rosyjskich żołnierzy, na ratunek przybył połączony oddział ratunkowy. Ukraińskie służby sprzątają miasto, pozbywając się pozostałego rosyjskiego sprzętu.

Rozmowy między Ukrainą a Rosją rozpoczęły się w Turcji bez uścisku dłoni - podała ukraińska telewizja.

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz uczestniczy w rozmowach rosyjsko-ukraińskich w Stambule - podaje Reuters, powołując się na dwa źródła.

Rosyjski czołg ostrzelany w Mariupolu.

W skład ukraińskiej delegacji wchodzą m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow i doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. Na czele delegacji z Rosji stoi doradca szefa państwa Władimir Miedinski.

Rozmowy Ukrainy z Rosją rozpoczęły się 28 lutego, w piątym dniu rosyjskiej inwazji. Dotychczas negocjacje były przeprowadzane na terytorium Białorusi w pobliżu granic z Polską i Ukrainą, a także w formacie online.

Rozpoczęły się negocjacje rosyjsko-ukraińskiej w Turcji - podała ukraińska telewizja.

Kolejne zdjęcia z rozpoczynających się negocjacji.

 

Kolejne zdjęcia z rozpoczynających się negocjacji.

Wojska rosyjskie we wtorek rano ostrzelały Mikołajów, pociski trafiły w budynek mieszkalny. Trwa akcja ratunkowa - poinformował w zamieszczonym na Telegramie komunikacie szef władz obwodu mikołajowskiego, na południu Ukrainy, Witalij Kim.

Od 24 lutego do 29 marca Rosja straciła również 1710 pojazdów opancerzonych, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1178 samochodów, siedem okrętów i innych jednostek morskich, 73 cysterny z paliwem, 71 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 17,2 tys. żołnierzy, a także 597 czołgów, 303 systemy artyleryjskie, 127 samolotów i 129 śmigłowców - poinformował w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ostatniej doby przez podkarpackie przejścia graniczne do Polski dotarło 11,9 tys. osób. Jest to najmniejsza, od początku wojny, liczba osób, które przekroczyły granicę z Ukrainy do naszego kraju - przekazał rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału SG ppor. Piotr Zakielarz.

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało prawie 2,35 mln osób - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. W poniedziałek funkcjonariusze SG odprawili 21 tys. podróżnych, czyli o ponad 22 proc. mniej niż w dniu poprzednim.

- Nadszedł czas na to, by negocjacje zaczęły przynosić konkretne rezultaty. Pragnę podkreślić, że zarówno prezydent (Władimir) Putin, jak też (Wołodymyr) Zełenski są przyjaciółmi Turcji. Dlatego liczę na to, że wtorkowe rozmowy będą krokiem w kierunku bezpośrednich rozmów prezydentów Rosji i Ukrainy. Jesteśmy gotowi, by zorganizować takie spotkanie - zadeklarował Erdogan.

W ciągu miesiąca wojny siły rosyjskie zniszczyły ponad 60 świątyń na Ukrainie - poinformował ukraiński sztab generalny.

- Rozmowy Ukrainy z Rosją przynoszą nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu. Kontynuowanie działań zbrojnych nie przyniesie nikomu korzyści, dlatego ich zakończenie powinno być w interesie obu stron - stwierdził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przed wtorkowymi rozmowami w Stambule.

AP/Associated Press/East News

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad 200 tys. mieszkańców tego kraju skorzystało z rządowego programu eWoroh (eWróg), za pośrednictwem którego można zgłaszać ruchy wojsk nieprzyjaciela - podała agencja Ukrinform, powołując się na policję.

Ukraińsko-rosyjskie negocjacje ruszają o godzinie 10 czasu lokalnego (9:00 w Polsce).

"Rosyjskie rakiety uderzyły w cel w pobliżu Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim. Władze miasta poinformowały, że nie ma ofiar śmiertelnych. Miasto znajduje się bardzo blisko Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, tuż za rzeką" - podaje "The Kyiv Independent"

Związek Nauczycielstwa Polskiego uruchomił punkt kontaktowy dla ukraińskich nauczycieli. Ponad 300 osób złożyło deklarację, ale nie mamy żadnej oferty pracy dla nich, jeśli chodzi o edukację - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Ukraińska armia o ostatnich sukcesach w Siwierszczynie i zniszczonym rosyjskim sprzęcie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w wywiadzie z amerykańską telewizją, że sankcje nałożone na handel i oligarchów są równoznaczne z "wojną totalną" przeciwko Rosji. - Niestety, te warunki są dość nieprzyjazne. I są dla nas wrogie, wrogie jak dla nas. Weszliśmy w fazę wojny totalnej - mówił.

Siły ukraińskie zatrzymały, a następnie odrzuciły wojska rosyjskie na odległość 40-60 km od miasta Krzywy Róg; linia frontu nie przebiega już w obwodzie dniepropietrowskim, lecz w chersońskim - przekazał na Facebooku szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł.

Ponad 8,7 tys. osób przekroczyło w poniedziałek polsko-ukraińską granicę w woj. lubelskim, najwięcej w Dorohusku - podał rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

Siły ukraińskie przeprowadzają lokalne kontrataki na północny zachód od Kijowa, odbijając niektóre pozycje rosyjskie, jednak Rosja nadal stanowi poważne zagrożenie dla miasta - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Co najmniej 144 dzieci zginęło, a ponad 220 zostało rannych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podało we wtorek biuro ukraińskiego prokuratora generalnego w komunikatorze Telegram.

To, co prezydent Władimir Putin myśli na temat Ukrainy, nie ma większego znaczenia - stwierdził na antenie ukraińskiej telewizji szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. - On ma swoje plany, a my swoje. Nasz plan to zwycięstwo i wyzwolenie terenów okupowanych przez Rosjan - dodał ukraiński minister.

Wjechanie do Czerwonego Lasu było "samobójstwem" dla rosyjskich żołnierzy, ponieważ skutkowało przedostaniem się do ich organizmów radioaktywnych substancji - powiedział pracownik elektrowni, cytowany przez Reutersa.

Reuters dotarł do dwóch pracowników elektrowni w Czarnobylu, którzy mieli znajdować się na terenie obiektu w dniu zajęcia go przez rosyjskie wojska (24 lutego). W ocenie rozmówców agencji żołnierze, przemieszczając się przez Czerwony Las ciężkimi pojazdami wojskowymi, doprowadzili do podniesienia się z gleby radioaktywnego pyłu. 25 marca zostało to odnotowane przez Państwową Inspekcję Energetyki Atomowej Ukrainy - raportowano o wzroście poziomów kontrolnych promieniowania w pobliżu Czarnobyla.

Rosyjscy żołnierze, którzy zajęli teren elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, przemieszczali się bez żadnych środków ochronnych przez najbardziej skażony obszar, zwany Czerwonym Lasem. Wojskowi mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej - podała wieczorem agencja Reutera.

Nagranie z obwodu sumskiego.

Nagranie z obwodu sumskiego.

Zabytek architektoniczny obwodu charkowskiego - dawna straż pożarna zbudowana w 1887 r. - zniszczony przez rosyjski ostrzał Charkowa. Budynek ma wartość historyczną dla miasta i ratowników.

Centrolewica w radzie samorządowej włoskiego regionu Lombardia domaga się uchylenia przyjętej przez radę uchwały nawołującej rząd w Rzymie do uznania rosyjskiej aneksji Krymu. Rezolucja została przyjęta w 2016 roku przez prawicową większość z Ligą na czele.

"Wbrew wymogom międzynarodowego prawa humanitarnego w niektórych tymczasowo okupowanych miejscowościach obwodu kijowskiego, zaporoskiego, czernihowskiego, chersońskiego i charkowskiego rosyjscy okupanci nadal terroryzują miejscową ludność. Ostrzeliwują budynki mieszkalne, rabują i porywają cywilów na zakładników" - dodał sztab.

"Rosyjski wróg kontynuuje podstępne ataki rakietowe i bombardowania, próbując całkowicie zniszczyć infrastrukturę osiedli mieszkaniowych ukraińskich miast. Koncentruje się na magazynach paliw, aby skomplikować logistykę i stworzyć warunki do zaistnienia kryzysu humanitarnego" - oceniło ukraińskie dowództwo w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

W ostatniej dobie walk na Ukrainie Rosjanie brali na cel przede wszystkim magazyny z paliwem - poinformował sztab generalny ukraińskiego wojska.

Firma Bloomberg LP, spółka macierzysta agencji Bloomberg News, zwiesza działalność w Rosji i na Białorusi w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała amerykańska agencja.

Siły zbrojne Ukrainy w obwodach donieckim i ługańskim odparły siedem ataków wroga w ciągu 24 godzin. Jej żołnierze zniszczyli 12 czołgów, 10 bojowych wozów piechoty i trzy pojazdy. Rosyjscy okupanci ponieśli również straty w ludziach - informują siły zbrojne Ukrainy.

Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki.

"Użyjemy broni jądrowej tylko w przypadku zagrożenia istnienia państwa"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział stacji telewizyjnej PBS, że Rosja użyje broni jądrowej tylko w przypadku „zagrożenia dla istnienia państwa” – a nie w wyniku obecnego konfliktu z Ukrainą.

Siły Powietrzne Ukrainy uderzyły w 17 wrogich celów powietrznych w ciągu ostatnich 24 godzin, zestrzeliwując osiem samolotów i trzy śmigłowce - poinformowało we wtorek dowództwo sił zbrojnych Ukrainy. 

MEA: Ukraina nie zgłasza uszkodzeń w materiale jądrowym w Charkowie

Ostrzelanie przez armię rosyjską budynku ośrodka badań jądrowych w Charkowie nie stanowiło zagrożenia dla niewielkiej ilość materiałów jądrowych w nim zgromadzonych - poinformował dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Grossi powołując się na informacje z ukraińskiej agencji atomowej.

Mimo pewnych sukcesów militarnych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił sytuację w swoim kraju jako napiętą.

Ukraińscy obrońcy wyparli rosyjskich najeźdźców z miasta Irpin koło Kijowa, ale walki trwają zarówno tam, jak i w innych częściach kraju - mówił Zełenski.

Japonia wprowadza od 5 kwietnia zakaz eksportu do Rosji dóbr luksusowych, w tym samochodów premium i biżuterii - poinformował japoński rząd.

"Rząd Japonii apeluje także do japońskich firm, aby nie płaciły za rosyjski gaz w rublach" - podaje NEXTA.

Na terenie Rumunii stacjonuje już prawie 4 tys. żołnierzy państw NATO, którzy przybyli do tego kraju w ramach różnych misji wojskowych, poinformował w poniedziałek wieczorem minister obrony narodowej tego kraju Vasile Dincu.

Cyberataki w Ukrainie

- Dzisiaj wróg przeprowadził potężny cyberatak na infrastrukturę informatyczną Ukrtelecomu - powiedział Jurij Szczijoł, przewodniczący Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział że delegacja ukraińska przed rozmowami z Rosją w Turcji nakreśliła sobie „maksymalny i minimalny program”.

- Minimalny program w negocjacjach w Turcji to rozwiązanie problemów humanitarnych, maksymalny to zawieszenie broni, osiągnięcie trwałych porozumień w sprawie zakończenia wojny – powiedział Kuleba.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie