Polska. Minister Anna Moskwa: jesteśmy gotowi już teraz działać bez surowców z Rosji

Polska
Polska. Minister Anna Moskwa: jesteśmy gotowi już teraz działać bez surowców z Rosji
Pixabay.com

Jesteśmy gotowi już teraz działać bez surowców z Rosji - oświadczyła we wtorek w Telewizji Republika minister klimatu Anna Moskwa. Jak przypomniała, rząd przyjął projekt ustawy zakazującej importu rosyjskiego węgla.

- Jakikolwiek węgiel rosyjski nie będzie miał prawa wjechać do Polski - stwierdziła minister, dodając, że "ta ilość węgla, która jest sprowadzana do Polski z Rosji, nie jest duża". Zapowiedziała też, że w środę ogłoszona zostanie "druga część derusyfikacji".

"Jesteśmy przygotowani i mamy zapasy"

Zdaniem minister klimatu polskie rafinerie nie muszą korzystać z rosyjskiej ropy. Rafineria Lotosu w Gdańsku właśnie dokonała modernizacji, co pozwala przerabiać ropy z różnych krajów, a do rafinerii PKN Orlen w Płocku trafia ropa z 14 państw - wskazała. Przypomniała, że w 2019 r. przez ponad 40 dni z powodu zanieczyszczenia ropa z Rosji nie płynęła do Polski. - Gospodarka tego nie odczuła, nie odczuli tego obywatele - mówiła minister.

 

- Jesteśmy przygotowani i mamy zapasy - stwierdziła. - W Polsce zawsze średnie zapasy ropy i paliw to ok. 90 dni dlatego zawsze jesteśmy po tej bezpiecznej stronie w przypadku ryzyka. Mamy zapasy i po stronie zapasów strategicznych państwa i po stronę zapasów handlowych spółek. W dowolnym momencie, gdyby była taka potrzeba, jesteśmy gotowi te zapasy uzupełnić i uwolnić - powiedziała.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Anna Moskwa, minister klimatu: jesteśmy gotowi do rezygnacji z rosyjskich surowców

 

Zdaniem minister, "niekoniecznie jest tak, że ropa rosyjska jest tańsza". Funkcjonujemy na wolnym rynku, niezależnie od tego czy mamy ropę rosyjską, czy nie, to ceny paliwa są kształtowane przez rynki - wyjaśniła. - Jeśli chodzi o prognozy długotermninowe, nie wiemy jak długo potrwa wojna, nie wiemy jak będzie wyglądał rynek produkcji, czy OPEC zdecyduje się na uwolnienie dodatkowej produkcji. Analizujemy, śledzimy, reagując w miarę możliwości - dodała.

Kiedy rozpoczęcie budowy elektrowni atomowej?

Minister Moskwa poinformowała również, że "budowę elektrowni atomowej chcemy rozpocząć w 2026 r. (...) Chcemy wybrać technologię w tym roku". - Po swojej stronie jesteśmy gotowi, jest kompletna dokumentacja środowiskowa, gotowa do wydania decyzji środowiskowej i pozwolenia wodno-prawnego. To jest pierwszy moment w historii Polski, że taka dokumentacja jest i jest taki poziom zaawansowania projektu - stwierdziła minister.

 

Jak zauważyła, "kluczowe jest, żeby partner w projekcie jądrowym był partnerem strategicznym, nie tylko dostawcą technologii ale zapewniająym współpracę przy realizacji tego projektu od początku do końca, w takim samym stopniu na każdym etapie". "Duże nadzieje pokładamy w stronie amerykańskiej, liczymy, ze najbliższe miesiące będą momentem, kiedy ten przełom w wyborze technologii i zakończeniu tych rozmów się dokona" - powiedziała minister Anna Moskwa.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie