Eliminacje MŚ 2022. Mecz barażowy Polska-Szwecja. Biało-czerwoni wywalczyli mundial

PAP/Łukasz Gągulski

Polska jedzie na Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze. Biało-czerwoni wygrali ze Szwecją 2:0. Bramkę z rzutu karnego na początku drugiej połowy zdobył Robert Lewandowski, drugi cios zadał w 72 min. Piotr Zieliński.

Polska reprezentacja pokonała w Chorzowie Szwecję 2:0 i jedzie na mundial w Katarze. To spotkanie było debiutem Czesława Michniewicza w roli selekcjonera w meczu o stawkę.

Pierwsza połowa na remis

W 19 min. Szczęsny obronił groźny strzał Forsberga. Chwilę później po zamieszaniu w polu karnym strzał Kulusevskiego zablokował Bednarek. W 26 min. dogodnej sytuacji nie wykorzystał Cash, który z kilku metrów niedokładnie uderzył lewą nogą.

Pod koniec pierwszej połowy sędzia przerwał spotkanie ze względu na częściową awarię oświetlenia na stadionie. Orsato po konsultacji z kapitanami obu zespołów wznowił grę.

Zarówno Szwedzi jak i Polacy usiłowali sforsować defensywę rywali, ale do szatni zeszli z bezbramkowym remisem.

Awans wywalczony w drugiej połowie

Szwedzi drugą połowę rozpoczęli od groźnego strzału Kulusevskiego, ale dobrze ustawiony Szczęsny nie dał się pokonać. Chwilę później rzut karny wywalczył Krychowiak, a Lewandowski w 49 minucie dał Polsce prowadzenie.

Goście rzucili się do ataku i mogli wyrównać, ale po raz kolejny polski bramkarz wygrał rywalizację z Forsbergiem.

Moder zdecydował się uderzyć z dystansu, trafił w światło bramki, jednak Olsen nie dał się zaskoczyć. W 72 min. Zieliński przejął piłkę, ruszył na bramkę rywala i po wpadnięciu w pole karne pewnym strzałem podwyższył na 2:0. Biało-czerwoni w komfortowej sytuacji zaczęli odważniej naciskać Szwedów.

Na kwadrans przed końcem Bednarek uderzył głową z kilku metrów, ale doskonale zachował się Olsen. Kilkadziesiąt sekund później szwedzki bramkarz znów uratował zespół przed stratą kolejnego gola, tym razem po strzale głową Lewandowskiego.

W 79 min. na murawie pojawił się legendarny napastnik reprezentacji Szwecji Zlatan Ibrahimović. W samej końcówce szansę na kolejne trafienie miał Lewandowski, ale Olsen wybił piłkę nad bramkę.

Mecz z Rosją odwołany

Podopieczni Czesława Michniewicza, pełniącego funkcję selekcjonera od niespełna dwóch miesięcy, mieli zagrać 24 marca półfinał barażowy z Rosją w Moskwie, lecz po wykluczeniu reprezentacji tego kraju przez FIFA - w związku z agresją zbrojną na Ukrainę - zwyciężyli walkowerem.

Natomiast Szwecja w półfinale pokonała u siebie po dogrywce Czechy 1:0. Spotkanie na Stadionie Śląskim musi wyłonić zwycięzcę - w przypadku remisu będzie dogrywka i ewentualnie rzuty karne.

Skład Polski na mecz ze Szwecją

Selekcjonerzy piłkarskich reprezentacji Polski i Szwecji - Czesław Michniewicz i Janne Andersson - wybrali składy, w jakich oba zespoły zagrają o 20.45 w Chorzowie w finale baraży o awans do mistrzostw świata w Katarze.

Polska: Wojciech Szczęsny - Krystian Bielik, Kamil Glik, Jan Bednarek - Matty Cash, Jakub Moder, Jacek Góralski, Piotr Zieliński, Sebastian Szymański, Bartosz Bereszyński - Robert Lewandowski (kapitan).

Szwecja: 1-Robin Olsen - 2-Emil Krafth, 3-Victor Lindeloef, 4-Marcus Danielson, 6-Ludwig Augustinsson - 21-Dejan Kulusevski, 13-Jesper Kalstroem, 20-Kristoffer Olsson, 10-Emil Forsberg - 9-Alexander Isak, 22-Robin Quaison.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy).