Wojna w Ukrainie. Rosyjskie wojska wtargnęły do przedstawicielstwa prezydenta Ukrainy w Chersoniu

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosyjskie wojska wtargnęły do przedstawicielstwa prezydenta Ukrainy w Chersoniu
PAP/Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Chersoń to jedyne miasto obwodowe, które zostało dotychczas zajęte przez wojska rosyjskie.

Rosyjscy okupanci wtargnęli w niedzielę do biura Przedstawicielstwa Prezydenta Ukrainy na Krymie, mieszczącego się w Chersoniu. Wyłamano drzwi, zdjęto ukraińską flagę, prawdopodobnie wyniesiono sprzęt komputerowy i dokumenty - przekazało przedstawicielstwo w komunikacie cytowanym w poniedziałek przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

"Nie wykluczamy prowokacji, dlatego prosimy naszych obywateli o ostrożność. Wskazane jest wtrzymanie się od odwiedzania biura" - wskazano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zniszczenia z powodu wojny oszacowano na ponad 63 mld dolarów

 

Poinformowano również, że z powodu rosyjskiej inwazji przedstawicielstwo tymczasowo zawiesiło działalność, a jego pracownicy wykonują obowiązki zdalnie. Placówka ma na celu udzielanie pomocy obywatelom Ukrainy z Półwyspu Krymskiego, anektowanego w 2014 roku przez Rosję.

Chersoń zajęty przez Rosjan

Chersoń to jedyne miasto obwodowe, które zostało dotychczas zajęte przez wojska rosyjskie. Mimo gróźb ze strony władz okupacyjnych i represji wobec lokalnych aktywistów społecznych - aresztowań oraz przeszukań w domach i budynkach użyteczności publicznej - mieszkańcy Chersonia od ponad trzech tygodni organizują proukraińskie demonstracje.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie