Wojna w Ukrainie. Media: uchodźcy wojenni nie chcą do Szwecji. Boją się mafii

Świat
Wojna w Ukrainie. Media: uchodźcy wojenni nie chcą do Szwecji. Boją się mafii
Zdjęcie ilustracyjne/Polsat News
Media: uchodźcy wojenni nie chcą do Szwecji. Boją się mafii

Udającym się do Polski po uchodźców wojennych z Ukrainy szwedzkim wolontariuszom trudno jest wypełnić autobusy. Ukraińcy obawiają się w Szwecji strzelanin z udziałem zorganizowanych grup przestępczych - podają szwedzkie media.

Dziennik "Dagens Nyheter" opisuje inicjatywę gminy Graestorp w południowej Szwecji, której władze zdecydowały się wysłać do Polski po uciekinierów z Ukrainy dwa autobusy. W Zamościu okazało się jednak, że niełatwo jest znaleźć chętnych; zamiast planowanych 100 osób ostatecznie zabrano do Szwecji 72 osoby w wieku od 2 do 72 lat. 

"Nieoczekiwany problem"

"Słyszeli, że w Szwecji jest korupcja i mafia" - relacjonuje jeden z kierowców Enzo Di Dato.

 

Z podobnymi opiniami spotkał się wolontariusz Jimmy Hemmingsson, który powiedział Szwedzkiemu Radiu, że oprócz pogłosek o strzelaninach panuje wśród uchodźców z Ukrainy przekonanie, że w Szwecji państwo odbiera dzieci.

 

ZOBACZ: Terlecki: w czwartek złożymy wniosek o odwołanie Grodzkiego

 

Według Davida Lindquista wypełnienie pierwszego autobusu, jaki jego firma wysłała do Polski, zajęło trzy dni. "To był nieoczekiwany problem" - stwierdził w telewizji SVT.

"Wiele osób słyszało, że Szwecja to kraj mafijny"

Z kolei gazeta "Expressen" w artykule "Oni uciekają, ale nie chcą do Szwecji - Mafialandu" podaje przykład uchodźcy z Ukrainy, który poprosił o wysadzenie z autobusu, gdy dowiedział się, że celem podróży ma być Szwecja zamiast jak sądził Niemcy.

 

- Wiele osób w krajach Europy Wschodniej słyszało, że Malmoe to bardzo niebezpieczne miasto, a Szwecja to kraj mafijny, gdzie codziennie zabija się ludzi i strach wyjść na ulicę - powiedział gazecie jeden z wolontariuszy. 

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie