Wojna w Ukrainie. Masowa potajemna mobilizacja w Rosji. Ma ruszyć 1 kwietnia

Świat
Wojna w Ukrainie. Masowa potajemna mobilizacja w Rosji. Ma ruszyć 1 kwietnia
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

1 kwietnia na całym terytorium Rosji ruszy masowa potajemna mobilizacja. Rezerwiści zostaną skierowani do walk na Ukrainie - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy. Według niego mobilizowani mają być też więźniowie.

By ukryć mobilizację, ma ona odbywać się jednocześnie z planowanym poborem do służby wojskowej. Będzie to przykrywką dla dużej liczby zmobilizowanych przybywających do komisji wojskowych - czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosyjski żołnierz wjechał w pieszych. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

 

Rezerwiści w dalszej kolejności będą kierowani do jednostek rosyjskich w rejonach działań zbrojnych na Ukrainie - dodano.

 

 

Do działań bojowych mają być też angażowani rosyjscy więźniowie. Ok. 100 przestępców odbywających krę w kolonii w Czeczenii już przygotowuje się do wyjazdu na Ukrainę - twierdzi ukraiński wywiad. Więźniowie ci są skazani za ciężkie przestępstwa, takie jak zabójstwa czy handel narkotykami. Wyjazd nie jest proponowany osobom skazanym na podstawie artykułów politycznych: za ekstremizm czy terroryzm.

 

ZOBACZ: Rosja: wiceminister odwiedził rannego żołnierza. Niefortunne słowa

 

Więźniom, którzy zgodzili się na wyjazd, obiecano amnestię w przypadku powrotu żywym po udziale w działaniach zbrojnych. Osoby te nie mogą spotykać się z bliskimi ani informować ich o swoim udziale w wojnie na Ukrainie - podaje wywiad.

 

Mobilizacja ma odbywać się w ramach programu BARS, zakładającego pilne formowanie rezerw armii rosyjskiej. Kontrakty BARS podpisało ok. 100 tys. osób.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie