Niemcy chcą kupić izraelską tarczę antyrakietową Arrow 3. Mogłaby objąć także Polskę

Świat
Niemcy chcą kupić izraelską tarczę antyrakietową Arrow 3. Mogłaby objąć także Polskę
Zdj. ilustracyjne/PxHere/Public Domain

W związku ze wzrostem zagrożenia w Europie, wynikającego z agresji Rosji na Ukrainę, rząd Niemiec rozważa zakup tarczy antyrakietowej. Pod uwagę brany jest izraelski system obrony przeciwrakietowej Arrow 3 - informuje w niedzielę "Tagesschau". Według "Bild am Sonnntag" tarcza ta mogłaby objąć także Polskę.

- Musimy lepiej bronić się przed zagrożeniem ze strony Rosji. Potrzebujemy do tego tarczy antyrakietowej obejmującej cały kraj. Izraelski system Arrow 3, to optymalne rozwiązanie - oświadczył Andreas Schwarz (SPD) z komisji budżetowej ds. budżetu obronnego w rozmowie z "Bild am Sonnntag".

 

Kanclerz Olaf Scholz i inspektor generalny Bundeswehry Eberhard Zorn dyskutowali w zeszłym tygodniu o sposobach wykorzystania specjalnego funduszu w wysokości 100 mld euro, przeznaczonego na wzmocnienie obronności. Omawiano możliwość zakupu systemu Arrow 3, jednak ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Petro Poroszenko: przyszłość Europy zależy od 80 samolotów i 100 czołgów

 

Ministerstwo obrony na razie nie chce potwierdzać oficjalnie tych informacji.

 

Koszt systemu z Izraela, to blisko 2 mld euro - informuje "Bild am Sonnntag". Ponieważ jest dostępny na rynku, mógłby zacząć działać już w 2025 roku. Według gazety, byłoby możliwe włączenie do tego systemu obronnego także Polski, Rumunii czy krajów bałtyckich.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie