Zabrze. Ostatnie pożegnanie prof. Mariana Zembali. Współpracownicy i setki mieszkańców na pogrzebie

Polska
Zabrze. Ostatnie pożegnanie prof. Mariana Zembali. Współpracownicy i setki mieszkańców na pogrzebie
MAREK KUWAK/REPORTER/East News
Prof. Zembala zmarł mając 72 lata

Personel Śląskiego Centrum Chorób Serca (SCCS) i setki mieszkańców pożegnały w sobotę rano w Zabrzu prof. Mariana Zembalę – zmarłego przed tygodniem wybitnego kardiochirurga, wieloletniego dyrektora SCCS i byłego ministra zdrowia. Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie wybitnego kardiochirurga Orderem Orła Białego - potwierdził szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Osoby, które przyszły pożegnać prof. Zembalę, zgromadziły się przy budynku A szpitala, gdzie zmówiono modlitwę. Ok. godz. 8:30 karawan pogrzebowy wiozący urnę z prochami zmarłego przejechał obok głównego wejścia. Od kilku dni wisi tam baner z wizerunkiem prof. Zembali, zawieszony przez społeczność szpitala. Napisano na nim, że prof. Zembala był człowiekiem o wielkim sercu. "Żegnaj drogi Profesorze" – napisali współpracownicy.

 

ZOBACZ: Zmarł arcybiskup senior Edmund Piszcz

 

Większość osób, które przyszły pożegnać wybitnego lekarza, trzymała w rękach czerwone lub białe róże. Złożyli je później w holu budynku B, gdzie ustawiono zdjęcie profesora, przepasane kirem.

 

Oficjalne uroczystości pożegnalne wybitnego kardiochirurga odbędą się w sobotę w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Zembala odznaczony Orderem Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie wybitnego kardiochirurga, byłego ministra zdrowia prof. Mariana Zembalę Orderem Orła Białego - potwierdził szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Odznaczenie zostanie wręczone rodzinie kardiochirurga podczas uroczystości pożegnalnych.

 

Szef Gabinetu Prezydenta podkreślił, że prof. Zembala "był wybitnym kardiochirurgiem i menedżerem służby zdrowia i ministrem".

 

ZOBACZ: Poznań. Zabił siekierą i mieszkał ze zwłokami. Sąd obniżył mu wyrok

 

Urodzony w 1950 r. w Krzepicach Marian Zembala był wychowankiem prof. Zbigniewa Religi, wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. – również pierwszy raz w Polsce – przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia. W 2018 r. przeszedł udar. Od tej pory poruszał się na wózku, pozostał jednak aktywny zawodowo.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie