Wojna w Ukrainie. 31. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje [RELACJA]

Świat
Wojna w Ukrainie. 31. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje [RELACJA]
PAP/Wojtek Jargiło

Zakończyła się wizyta Joe Bidena w Polsce. W sobotę prezydent USA wygłosił przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Niemal w tym samym czasie Rosjanie zaatakowali Lwów. Na miasto spadły rakiety. Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały instytut w Charkowie, w którym jest instalacja jądrowa. Zobacz zapis relacji na żywo.

ap/msl/hlk/zdr/dk/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy za jej śledzenie. Po więcej informacji na temat wojny w Ukrainie zapraszamy do raportu dnia.

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Sobota, 26 marca

Skierowane przeciwko ludności cywilnej działania wojenne oznaczają, że Rosja robi wszystko, by doprowadzić do "derusyfikacji" Ukrainy - powiedział w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Na wschodzie naszego kraju, gdzie język rosyjski, obok ukraińskiego, był zawsze stałym elementem codzienności, Rosjanie zamienili tamtejsze miasta w ruinę, tym samym robiąc wszystko, by przeprowadzić derusyfikację tej części naszego terytorium - stwierdził Zełenski.

- To kolejna manifestacja samobójczej polityki Rosji - podkreślił ukraiński prezydent.

W swoim znamiennym przemówieniu, kończącym dwudniową wizytę w Polsce, prezydent USA Joe Biden zapewnił po raz kolejny, że NATO pozostanie lojalne wobec sojuszniczych państw, w tym Polski - pisze w sobotę „Bild”. Niemiecka gazeta zauważa, że podkreślił też wyjątkową rolę, jaką odgrywa Polska, zapewniając opiekę uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Podziękowania od przywódców ze świata za to, co robi Polska, należą się całemu narodowi - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że wielkość dobra, która dzieje się wokół, daje mu pewność, że Putin nie wygra tej wojny.

- Słowa prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie muszą służyć temu, aby prezydent Rosji Władimir Putin jasno zrozumiał, że musi się zatrzymać - oświadczył w sobotę szef MSZ Włoch Luigi Di Maio w wywiadzie telewizyjnym. Wyraził również opinię, że Putin może stać się bardziej agresywny z powodu niepowodzeń na froncie.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział w sobotę przekazanie pomocy dla ukraińskich służb państwowych i policji o wartości 100 mln dolarów.

Jak oznajmił w oświadczeniu szef dyplomacji USA, nowy pakiet pomocy ma "wzmocnić zdolności ukraińskiego MSW, by zapewniać kluczowe bezpieczeństwo granic, podtrzymać funkcje organów ścigania i zabezpieczyć rządową infrastrukturę" w obliczu rosyjskiej inwazji.

W ramach pomocy ukraińskie służby otrzymają m.in. sprzęt ochronny i taktyczny, środki medyczne i pojazdy opancerzone.

Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce podkreśliła szybko zmieniającą się naturę relacji z Polską w kierunku bliskiego partnerstwa - ocenił w sobotę "Washington Post". Dziennik podkreślił, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę zmieniła się też rola Polski w Europie.

Gazeta wspomina, że choć jeszcze podczas kampanii wyborczej Biden wymieniał Polskę w gronie "reżimów totalitarnych", w piątek określił prezydenta Andrzeja Dudę jako "brata" i chwalił jego przywództwo.

Wojska rosyjskie ostrzelały domy w Korosteniu w obwodzie żytomierskim - poinformowała w sobotę ukraińska prokuratura generalna.

"25 marca 2022 r. rosyjscy żołnierze ostrzeliwali domy ludności cywilnej w Korosteniu przy użyciu broni zakazanej przez prawo międzynarodowe. Całkowicie zniszczono jeden, a uszkodzono cztery domy i dwa budynki gospodarcze. Obecnie ustala się liczbę rannych i zabitych cywilów" - napisano. 

Przeznaczone dla ukraińskich uchodźców koce, śpiwory, środki czystości i żywność przywieźli w sobotę do Poznania strażacy z Marsylii - poinformował poznański magistrat.

W komunikacie podano, że dary przekazane przez Marsylię dostarczyli strażacy z Morskiej Straży Pożarnej przy współpracy z ambasadą Francji w Warszawie.

Hiszpania przyjęła dotąd około 40 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, z czego 17,5 tys. już ubiega się o status tymczasowej ochrony, a ponad 20 tys. oczekuje na rozmowę w tej sprawie w ministerstwie przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji – poinformował w sobotę dziennik "La Vanguardia", powołując się na źródła rządowe.

Na Ukrainie zorganizowano w sobotę 10 korytarzy humanitarnych, dzięki którym ewakuowano z miast objętych działaniami wojennymi 5208 osób - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. 

Instytut naukowy w Charkowie, na terenie którego jest badawcza instalacja jądrowa, znów jest ostrzeliwany przez wojska rosyjskie - podał w sobotę ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego.

"Nie można ocenić skali szkód ze względu na działania bojowe" - poinformował inspektorat w oświadczeniu. 

Wojska rosyjskie dokonały ataku rakietowego na bazę paliwową w Dubnie w obwodzie rówieńskim na północnym zachodzie Ukrainy - poinformował w sobotę szef władz obwodowych Witalij Kowal. 

Wiceszef PO i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdystansował się w sobotę od słów, które padły w przesłaniu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego do ukraińskiego parlamentu. - Ta retoryka poszła za daleko - ocenił Trzaskowski.

Marszałek Grodzki zamieścił w piątek na Twitterze nagranie skierowane do Rady Najwyższej Ukrainy, w którym przepraszał, że "niektóre firmy w haniebny sposób kontynuują działalność w Rosji, że nadal przez Polskę jadą tysiące tirów na Białoruś i dalej, że nadal rząd importuje rosyjski węgiel i nie potrafi zamrozić aktywów rosyjskich oligarchów". - W ten sposób z niedającą się zaakceptować hipokryzją nadal – nawet wbrew intencjom - finansujemy zbrodniczy reżim, który zdobyte pieniądze zużywa na mordowanie niewinnych ludzi - powiedział senator PO.

Tylko niewiele ponad 1,1 tys. dzieci ukraińskich uchodźców, które przybyły do Rumunii po rozpoczęciu wojny, wznowiło zajęcia szkolne - podał w sobotę minister oświaty tego kraju Sorin Cimpeanu.

Bawaria i Dolna Saksonia, to pierwsze kraje związkowe RFN, które podjęły zdecydowane działania przeciwko "Z" – propagandowemu symbolowi agresji Rosji na Ukrainę – informuje w sobotę "Bild".

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pozytywnie ocenia wizytę prezydenta Joe Bidena w Polsce. Za szczególnie istotne uznał m.in. potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa dla Polski w ramach NATO, deklarację dot. wsparcia finansowego na pomoc uchodźcom oraz gotowość przyjęcia 100 tys. uchodźców z Ukrainy.

Dziś cały wolny świat jednoczy się w sprzeciwie wobec napaści Rosji na Ukrainę. Ważny jest także głos ludzi świata kultury – jednym z nich jest amerykański aktor Sean Penn, z którym również miałem okazję porozmawiać na ten temat - podał w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Mer Lwowa Andrij Sadowy ocenił w sobotę, że ostrzały rakietowe, dokonane tego dnia na miasto, były sygnałem ze strony Rosji dla prezydenta USA Joe Bidena, który tego dnia składał wizytę w Polsce. Sadowy podkreślił, że Lwów znajduje się 70 km od granicy z Polską.

Ukraińscy ministrowie: obrony Ołeksij Reznikow i spraw zagranicznych Dmytro Kułeba podziękowali za pomoc płynącą z Warszawy i za decyzję chroniącą budynek ambasady Ukrainy przed rosyjskimi roszczeniami - poinformował w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent USA Joe Biden przybył do Warszawy, a nie do Bukaresztu ze względu na ogólnoświatowy szacunek dla Polski - oceniła w sobotę rumuńska telewizja Digi24. Przypomniała, że Polska wzięła na swoje barki największy ciężar kryzysu humanitarnego na Ukrainie.

Premier Mateusz Morawiecki o ataku na Lwów: To sygnał Rosjan, że będą posuwać się dalej; dlatego wzmacniamy wschodnią flankę NATO. 

Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie odleciał w sobotę przed godz. 20 z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie. 

Przemówienie prezydenta Joe Bidena w Warszawie było najważniejszym wystąpieniem jego prezydentury - ocenili komentatorzy CNN, recenzując jego mowę na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Wyrazili też duże zaskoczenie słowami prezydenta o tym, że Władimir Putin "nie może pozostać przy władzy".

Armia ukraińska podała w sobotę, że przejęła kontrolowany wcześniej przez wojska rosyjskie Trościaniec w obwodzie sumskim na północy Ukrainy i że wyparła stamtąd siły rosyjskiej kantemirowskiej dywizji pancernej.

Na Morzu Czarnym może obecnie pływać około 420 min - oszacował w sobotę turecki ekspert ds. bezpieczeństwa Coscun Basbug w telewizji CNN Turk. Przypomniał, że ich pojawienie się na tym akwenie to efekt rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Dziecko w miejscowości Wełyka Nowosiłka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy znalazło fragment rakiety Tornado-C, który wybuchł, w wyniku czego zginęło – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie biuro rzecznika praw obywatelskich.

Prezydent Biden w Warszawie: "Ukraina nie będzie zwycięstwem Rosji. Putin nie może zostać u władzy".

"Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce doskonale oddaje siłę naszego sojuszu. Razem czynimy wszystko, żeby Sojusz Północnoatlantycki był jeszcze bardziej skuteczny, a amerykańskie przewodnictwo jest w tym kontekście kluczowe. Za naszą granicą widzimy rosyjską agresję na wolną i niepodległą Ukrainę i naszą powinnością jest pomaganie najbardziej pokrzywdzonym. Powiedziałem prezydentowi Bidenowi, że Ukraińcy mogą liczyć na Polaków. Prezydent Joe Biden zapewnił nas dzisiaj, że Polska może liczyć na Stany Zjednoczone" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

 

Prezydent Joe Biden: "Europa musi skończyć z uzależnieniem od paliw kopalnianych z Rosji. USA w tym pomogą".

Prezydent Biden do Rosjan: "Wy, Rosjanie, nie jesteście naszym wrogiem. Nie wierzę, że cieszycie się, że są mordowane dzieci. Musicie pamiętać Leningrad. Dokładnie to samo robi armia rosyjska na Ukrainie. Agresja Putina odcięła was od reszty świata".

- Siły amerykańskie są w Europie, żeby bronić sojuszników, a nie atakować Rosję. Mamy święty obowiązek, w ramach art. 5, bronić każdej piędzi terytorium NATO - prezydent USA Joe Biden na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Wojna z Ukrainą jest strategiczną porażką Rosji. Siły rosyjskie nie złamały ducha Ukraińców, nie rozbiły NATO. Demokracje świata są wzmocnione - mówił przywódca.

- Uderzyła mnie hojność Polaków, ich gotowość do świadczenia pomocy uchodźcom z Ukrainy - dodał amerykański prezydent.

- Gospodarka Rosji zostanie zmniejszona o połowę w najbliższych latach, wkrótce nie będzie jej wśród 20 największych gospodarek - prezydent USA Joe Biden na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Rosja zdławiła dzisiaj demokrację. Słowa Putina, że denazyfikuje Ukrainę, to cyniczne kłamstwo i obrzydliwość - prezydent USA Joe Biden na Zamku Królewskim w Warszawie.

- NATO jest obronnym sojuszem, nigdy nie chciało upadku Rosji. Rosja od początku chciała przemocy - powiedział amerykański przywódca.

Fot.: PAP/Radek Pietruszka

- Bohaterski opór Ukrainy jest walką o podstawowe zasady wolnego społeczeństwa. Moje przesłanie dla Ukrainy: Stoimy z wami - kropka - prezydent USA Joe Biden na Zamku Królewskim w Warszawie.

- W bitwie, która trwa teraz, nie wygramy w ciągu dni, miesięcy. Musimy przygotować się na długą walkę - prezydent USA Joe Biden na Zamku Królewskim w Warszawie.

Czytaj więcej: Joe Biden w Warszawie. Przemówienie prezydenta USA na Zamku Królewskim [OGLĄDAJ]

Prezydent USA Joe Biden na Zamku Królewskim w Warszawie: - Nie lękajcie się - te słowa Jana Pawła II odmieniły świat. To przesłanie, które pokona brutalność tej brutalnej wojny.

W ostrzale artyleryjskim miejscowości w obwodzie kijowskim zginęło trzech mieszkańców, rannych zostało sześć osób - podało w sobotę na Facebooku biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Wszczęło ono postępowanie dotyczące ostrzałów.

"Według danych śledztwa w wyniku ostrzałów artyleryjskich wojsk najeźdźców na wsie: Tarasiwka, Trebuchiw i Szewczenkowe w rejonie browarskim, a także na miasto Bucza, zginęło trzech miejscowych mieszkańców, a sześć osób jest rannych" - podało biuro prokuratora w oświadczeniu: 

Wojska rosyjskie ostrzelały z broni artyleryjskiej i automatycznej domy prywatne i bloki w Buczy, Irpieniu i miejscowościach obwodu buczańskiego i browarskiego. Ostrzeliwane są miejscowości w rejonach: wyszogrodzkim i fastowskim. Wszystkie te miejscowości leżą w obwodzie kijowskim.

 

Miasto Lisiczańsk w obwodzie Ługańskim zostało w sobotę zaatakowane przez siły rosyjskie rakietami Grad i Toczka-U, w wyniku czego miejscowa kopalnia została pozbawiona prądu i pod ziemią utknęli górnicy - podał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj, cytowany przez Radio Swoboda.

"Ratownicy ledwo nadążają z gaszeniem płomieni. Przez ostrzał zapalił się budynek w Lisiczańsku i została pozbawiona prądu kopalnia, gdzie pod ziemią przebywają pracownicy. Teraz trwają próby wydostania ich na powierzchnię" - oznajmił Hajdaj.

Mieszkańcy Warszawy oraz turyści z Polski i zagranicy tłumnie zebrali się na Placu Zamkowym, oczekując na przemówienie prezydenta USA Joe Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego, które zostanie pokazane na telebimie ustawionym przez Zamkiem Królewskim. Przemawiając, prezydent Biden będzie miał za plecami flagi Stanów Zjednoczonych i Polski.

Na dziedzińcu zamku pracuje wielu dziennikarzy, fotoreporterów, operatorów kamer i dźwiękowców z całego świata, w tym duża grupa polskich i amerykańskich dziennikarzy, w tym z największych stacji takich jak CNN, FOX, NBC.

Na dziedzińcu zgromadzili się też zaproszeni goście, w tym także duża grupa warszawskich studentów. Wśród kilkuset osób są warszawiacy oraz turyści, którzy otrzymali specjalne wejściówki. Przemówieniu będą też przysłuchiwać się przedstawiciele najwyższych polskich władz, a także przebywający w Warszawie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba i minister obrony Ołeksij Reznikow.

 

"Dziś po południu odwiedziłem ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski. Nawet nie mówiąc tym samym językiem, łatwo jest dostrzec w ich oczach prawdziwą karuzelę emocji. Pragnę podziękować mojemu przyjacielowi, kucharzowi Jose Andresowi, jego zespołowi i wszystkim mieszkańcom Warszawy za otwarcie swych serc" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z przebywającymi na Stadionie Narodowym w Warszawie z uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

Jose Andres jest założycielem World Central Kitchen, organizacji non-profit, zajmującej się dostarczaniem posiłków w następstwie klęsk żywiołowych. Andres przyjechał do Polski, by pomagać przebywającym do kraju uchodźcom z Ukrainy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przechwyciła rozmowę telefoniczną żołnierza rosyjskiego, w której ten mówi, że jego koledzy zgwałcili kobietę i 16-letnią dziewczynę. SBU poinformowała o tym w sobotę na Telegramie.

"Ludzie tu już dziczeją, sami nie wiedzą, co robić: a to sobie j...ą z granatnika, a to j...ą całą serię z karabinu. W sąsiedniej wiosce chłopcy zgwałcili dorosłą kobietę i 16-letnią dziewczynę" - opowiada żołnierz w rozmowie.

Szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki potwierdził w sobotę, że doszło do dwóch ataków rakietowych w granicach miasta Lwowa i według wstępnych ustaleń poszkodowanych zostało pięć osób. Ostrzegł, że nadal istnieje zagrożenie podobnego ataku.

"W granicach Lwowa doszło do dwóch uderzeń rakietowych. Informacja o trafieniu w budynek mieszkalny bądź inne obiekty infrastruktury nie potwierdziła się" - napisał Kozycki.

Prawie 4,5 tys. budynków mieszkalnych zniszczyły od początku agresji na Ukrainę rosyjskie wojska - poinformował w sobotę minister rozwoju Ukrainy Ołeksij Czernyszow na briefingu.

Czernyszow podkreślił, że siły rosyjskie zniszczyły też prawie 100 przedsiębiorstw, 400 instytucji oświatowych i 150 zakładów ochrony zdrowia.

"Ponad 30 chorych na raka dzieci wywieziono z Ukrainy za granicę od początku rosyjskiej agresji, by tam kontynuować ich leczenie" - poinformowała w sobotę małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.

Zamieściła fotografię małego Paszy, chorego na rzadki rodzaju nowotworu, synka jednego z ukraińskich żołnierzy. Jak wyjaśniła, na specjalne leczenie dzieci są przewożone przez Lwów "do Polski, a w razie konieczności - dalej do najlepszych klinik Europy i świata".

"Trzydzieścioro innych dzieci właśnie przybyło do Polski wraz z ośmioma brygadami pogotowia ratunkowego z Polski, Niemiec i Czech" - dodała Zełenska.

 

Późnym wieczorem prezydent USA Joe Biden wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Biały Dom podał, że przemówienie amerykańskiego przywódcy będzie dotyczyło "zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych".

Na północną część Lwowa spadły w sobotę rakiety, z centrum miasta widać gęste kłęby dymu, unoszące się nad miastem.

Szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki potwierdził, że doszło do trzech silnych eksplozji. "Doszło do trzech silnych eksplozji koło Lwowa ze strony Krzywczyc (dzielnica Lwowa - red.). Słychać alarm przeciwlotniczy. Prośba o zachowanie spokoju i pozostanie w schronach" - zaapelował Kozycki na Facebooku.

"Nie informować o miejscu trafienia i nie robić zdjęć!" - ogłosił.

Wysłannik Polsat News Paweł Naruszewicz jest we Lwowie, gdzie doszło do rosyjskiego ostrzału i pożaru bazy paliwowej.

Według niepotwierdzonych informacji zbombardowany został skład paliw i jednostka wojskowa, znajdujące się w okolicach ulicy Łyczakowskiej.

 

Znaczna część amerykańskich środków przeznaczonych na pomoc uchodźcom z Ukrainy może trafić do Polski - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Według niego, w ciągu najbliższych dwóch, trzech dni Polska otrzyma także pieniądze z UE.

Dodał, że amerykański prezydent podczas spotkania na Stadionie Narodowym mówił, "że tak wielkiego przypływu uchodźców, w tak krótkim czasie, dawno nie tylko nie doświadczył żaden kraj, ale po prostu był pod ogromnym wrażeniem organizacji tego procesu przez Polskę, przez polski rząd".

 

- Prezydent USA Joe Biden obiecał, że Stany Zjednoczone pomogą w systemie relokacji i że będą gotowe wziąć aż 100 tys. Ukraińców. Obiecał też pomoc finansową - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Prosiłem, żeby ta pomoc finansowa nie trafiała tylko do rządu centralnego, ale również bezpośrednio do uchodźców, do organizacji pozarządowych i do samorządów, bo my jesteśmy na pierwszej linii - podkreślił Trzaskowski po spotkaniu z amerykańskim prezydentem na Stadionie Narodowym.

- Służby porządkowe informują, że nie można filmować tego obiektu, bo jest to miejsce strategiczne, baza paliw. Unoszą się nad nią kłęby dymu. Świadkowie mówią o trzech eksplozjach, które miały tam miejsce - powiedział wysłannik Polsat News Paweł Naruszewicz.

- Rosjanie potrzebowali ośmiu dni, żeby znów trafić w Lwów. Wtedy ostrzelali okolice lotniska, gdzie spłonął zakład naprawczy samolotów - dodał dziennikarz.

Według niepotwierdzonych informacji we Lwowie zbombardowany został skład paliw i jednostka wojskowa, znajdujące się w okolicach ulicy Łyczakowskiej.

O godz. 16:12 lokalnego czasu we mieście ogłoszony został alarm przeciwlotniczy. Mieszkańcy ukryli się w schronach.

Po chwili nad północną częścią miasta można było zobaczyć gęsty dym, a w powietrzu wyczuwalny był zapach spalenizny. W centrum Lwowa nie słychać było eksplozji.

W pobliżu Lwowa słychać było trzy eksplozje - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na urzędnika Rady Miasta Lwowa.

Powołując się na świadków zdarzenia, agencja poinformowała również o unoszącym się nad północno-wschodnią częścią miasta dymie. Reporter Polsat News Paweł Naruszewicz poinformował o słupie gęstego dymu unoszącego się nad miastem.

Prezydent Andrzej Duda rozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wcześniej odbyły się rozmowy głowy polskiego państwa z prezydentem USA Joe Bidenem.

Płonie baza paliw na przedmieściach Lwowa. Obiekt zapalił się wskutek rosyjskiego ostrzału.

Na miejscu jest korespondent Polsat News Paweł Naruszewicz.

Na pytanie, co myśli o rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie, kiedy obserwuje, co zrobił z uchodźcami z Ukrainy, których spotkał na Stadionie Narodowym w Warszawie, amerykański prezydent Joe Biden odparł: "Jest rzeźnikiem".

- Pamiętajmy, że Ukraińcy za wschodnią granicą Rzeczypospolitej walczą też za naszą wolność, o bezpieczeństwo w Europie. Walczą przeciwko brutalnemu agresorowi, jakim jest Rosja - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym w Warszawie.

We Lwowie rozległy się alarmy przeciwlotnicze. W mieście słychać było eksplozje. Nad zachodnimi dzielnicami miasta unosi się dym.

 

Pięć osób cywilnych zginęło w wyniku piątkowego ostrzału artyleryjskiego przez siły rosyjskie Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała w sobotę Prokuratura Generalna. Rakiety trafiły w domy mieszkalne i cywilną infrastrukturę w południowej części miasta. Uszkodzone zostały również środki transportu.

Charków jest jednym z miast najbardziej zniszczonych na skutek rosyjskiej agresji. Był ostrzeliwany rakietami Grad i Uragan. W sobotę rano w wyniku ostrzału artyleryjskiego zniszczony został pomnik na uroczysku Drobycky Jar, gdzie rozstrzelano 16-20 tys. ofiar Holokaustu.

Premier Morawiecki: naszym obowiązkiem jest pomaganie najbardziej pokrzywdzonym obywatelom Ukrainy. Jesteśmy w środku lub na początku krwawego konfliktu. Powiedziałem prezydentowi Bidenowi, że może liczyć na Polskę.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odwiedził w sobotę po południu punkt pomocy uchodźcom na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie rozmawiał z uchodźcami i wolontariuszami wydającymi posiłki. Działa tam także punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy.

Prezydenta USA powitali premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Biden rozmawiał z uchodźcami i wolontariuszami, którzy na Stadionie Narodowym wydają posiłki. Sam spróbował też kilku potraw.

Bidenowi towarzyszył także amerykańsko-hiszpański szef kuchni Jose Andres, który wraz ze swoją organizacją charytatywną World Central Kitchen pomaga uchodźcom z Ukrainy m.in. na przejściu granicznym w Medyce, organizując kuchnię polową.

"Szanowny prezydencie Zełenski, prosiłeś, by społeczność międzynarodowa przyłączyła się do wsparcia narodu ukraińskiego - usłyszeliśmy cię" - napisała na Twitterze zefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Dzisiaj uruchamiamy #StandUpForUkraine, globalną kampanię mobilizującą wszystkich, od rządów po firmy i obywateli, do zbierania funduszy dla Ukrainy" - dodała.

 


Jurij Fomiczow, mer miasta Sławutycz, leżącego ok. 60 km od elektrowni atomowej w Czarnobylu, jest już na wolności - podała agencja Ukrinform. Wcześniej w sobotę informowano o uprowadzeniu mera przez wojska rosyjskie, które wkroczyły do miasta.

Agencja Ukrinform podała także, że Rosjanie wycofali się z centrum miasta i są teraz na obrzeżach.

"Rosyjski żołnierz bez uprzedzenia wystrzelił w twarz 11-letniej dziewczynce podczas ewakuacji z Mariupola nad Morzem Azowskim" - podała w sobotę telewizja CNN, której korespondent odwiedził dziecko w szpitalu.

Do zdarzenia doszło na punkcie kontrolnym koło Wasylówki, gdy dziecko razem z mamą, siostrą i babcią uciekało z miasta. "Dziewczynka przeżyła" - dodała stacja.

Kula przeszła przez szczękę i trafiła w nasadę języka. Dziewczynka, do której strzelono 9 dni temu, przechodzi rehabilitację w szpitalu. Dziecko nie może głośno mówić, ponieważ kula uszkodziła struny głosowe.

Według relacji matki dziewczynki, gdy rosyjscy żołnierze zdali sobie sprawę, co się stało, udzielili dziewczynce pierwszej pomocy i wysłali ją do szpitala w okupowanym przez Rosjan mieście Tokmak, gdzie została zoperowana.

W materiale CNN pokazano dziewczynkę jeszcze sprzed wojny podczas ćwiczeń gimnastyki akrobatycznej. - Teraz ledwo chodzi - powiedział korespondent. Lekarz powiedział jednak, że dziewczynka odzyska pełną sprawność fizyczną. - Inna sprawa to konsekwencje psychiczne traumy - dodał reporter.

"Premier Mateusz Morawiecki przywitał prezydenta USA Joe Bidena na Stadionie Narodowym"- napisała na Twitterze Kancelaria Premiera.

 

 

- Chcemy kupować nowoczesne wyposażenie wojskowe produkowane w USA. Jesteśmy zainteresowani kooperacją ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie militarnej - prezydent Andrzej Duda do prezydenta USA Joe Bidena.

- Dziękujemy za bardzo twardy głos USA, mocno stawiający sprawę przerwania rosyjskiej agresji na Ukrainę - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda.

- Stoimy przy Stanach Zjednoczonych, chcemy wspólnie z nimi realizować tę politykę i liczymy na zdecydowane i twarde przywództwo Stanów Zjednoczonych w NATO - zwrócił się do prezydenta USA Joe Bidena.

- Mimo trudnych czasów dziś relacje polsko-amerykańskie kwitną - dodał prezydent.

"Wraz z sekretarzem obrony Lloydem Austinem spotkałem się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem" - napisał na Twitterze amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

"Zobowiązaliśmy się do kontynuowania wsparcia w celu zaspokojenia ukraińskich potrzeb humanitarnych, bezpieczeństwa i ekonomicznych, w momencie, gdy zaczyna się drugi miesiąc inwazji prezydenta Putina na pełną skalę" - dodał szef amerykańskiej dyplomacji. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wyraził przekonanie, że prezydent Rosji nie osiągnął celów, które sobie wcześniej zakładał. - Władimir Putin liczył, że podzieli NATO, że będzie mógł podzielić wschodnią flankę sojuszu, odłączyć ją od Zachodu, że będzie grał na podziałach, ale nie udało mu się to. Wszyscy jesteśmy razem - podkreślił Biden.

Ważne jest to, aby NATO było w pełni zjednoczone - tłumaczył Biden. - Nie może być żadnego podziału i rozdźwięku. Niezależnie od tego, co robimy, robimy to razem - powiedział prezydent USA w Warszawie.

"Dla nas artykuł piąty jest świętym zobowiązaniem. Jeszcze raz to powtórzę, to jest święte zobowiązanie - artykuł piąty i proszę wierzyć, że możecie na nas polegać" - powiedział prezydent USA.

- Jesteśmy gotowi, aby otworzyć nasze granice na 100 tys. osób z Ukrainy, uchodźców - powiedział w sobotę w Warszawie amerykański prezydent Joe Biden podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydent USA Joe Biden przybył w sobotę na Stadion Narodowy, gdzie odwiedzi punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy.

Tureccy rybacy znaleźli w sobotę rano minę morską, która prawdopodobnie jest jednym z ładunków wybuchowych umieszczonych w marcu w pobliżu portu w Odessie - podał wydawany w Stambule dziennik "Hurriyet".

Pływający w cieśninie przedmiot, to prawdopodobnie mina wyprodukowana jeszcze w czasach ZSRR.

"Po zgłoszeniu dotyczącym miny Bosfor został tymczasowo zamknięty dla dwukierunkowego ruchu statków. Został on przywrócony o godz. 15:30 (czasu lokalnego)" - podała gazeta. Tureckie MON podało, że "obiekt został już zabezpieczony oraz podjęto interwencję w celu jego zneutralizowania".

Prezydent USA Joe Biden opuścił w sobotę po godz. 14:30 Pałac Prezydencki, gdzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął również udział w spotkaniu delegacji.

Prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej podało, że prezydenci Polski i USA rozmawiali przez godzinę.

Następnie odbyło się spotkanie polsko-amerykańskich delegacji pod przewodnictwem obu przywódców. Prezydentom towarzyszyli m.in. szef BPM Jakub Kumoch, szef BBN Paweł Soloch, szef MSZ Zbigniew Rau, szef MON Mariusz Błaszczak, ambasador Polski w USA Marek Magierowski oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 

- Trzeba sprawić, żeby Rosja nie mogła korzystać z żadnych furtek, by omijać sankcje. Pracujemy z krajami, które mają jeszcze zbyt łagodną pozycję w tej kwestii - powiedział szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Antony Blinkenem i sekretarzem obrony USA Llyodem Austinem.

- Jesteśmy pewni, że Rosja nie wyrwie się spod sankcji - dodał szef ukraińskiej demokracji.

W Polsat News Kuleba powiedział, że Rosja już jest najmocniej obłożonym sankcjami krajem na świecie. - Jest jeszcze kilka sposobów, którymi trzeba zakręcać kurki - powiedział.

- Izolacja Rosji w świecie staje się dość powszechna. Na ten moment Europa nie jest w pełni gotowa, by zrezygnować z rosyjskiej ropy i gazu, ale ogranicza swoją zależność - przyznał. Za bardzo ważną uznał decyzję państw Europy, "by nie zgodzić się na rozliczenia w rublach".

 

"Naziści powrócili. Dokładnie 80 lat później" - pisze na Twitterze ukraińskie Ministerstwo Obrony.

"Rosyjscy najeźdźcy ostrzeliwali i uszkodzili Pomnik Holokaustu w Drobitskim Jarze na obrzeżach Charkowa" - napisał resort. Zniszczony został monument w kształcie menory.

W czasie drugiej wojny światowej Niemcy rozstrzelali tam od 16 tys. do 20 tys. Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że godzina policyjna, która miała w stolicy Ukrainy trwać 35 godzin do 28 marca została odwołana. Będzie obowiązywać jedynie w nocy od g. 20 do 7.

W Pałacu Prezydenckim trwa spotkanie w wąskim gronie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta USA Joe Bidena; przywódcom towarzyszą szef BBN Paweł Soloch oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent USA Joe Biden, którego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego powitał w sobotę prezydent Andrzej Duda, przywitał się także z przedstawicielami rządu i KPRP - m.in. z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, ministrem SZ Zbigniewem Rauem, szefem BBN Pawłem Solochem oraz szefem BPM Jakubem Kumochem.

Rosja niszczy nasze miasta i miasteczka, jak naziści 80 lat temu. Apelujemy do burmistrzów miast europejskich o odnowienie tradycji miast partnerskich, pomoc humanitarną ukraińskim miastom i środki na odbudowę  To wielka sprawa, która zjednoczy nasze społeczności - przekazał premier Ukrainy Denys Shmyhal.

"Jedna z najsilniejszych armii świata" okazała się miejscem spotkań szabrowników i gwałcicieli. W rozmowach telefonicznych z krewnymi sami agresorzy wprost przyznają, że zabijają pokojowo nastawionych Ukraińców i popełniają straszliwe okrucieństwa. Czemu? Ponieważ "ludzie szaleją" - podają ukraińskie służby i udostępniają przechwyconą rozmowę.

Strategia Rosji na początku inwazji na Ukrainę zawiodła i teraz rosyjska armia musi zdecydować, co robić dalej: eskalować czy deeskalować – ocenił profesor studiów strategicznych z Uniwersytetu w St Andrews w Szkocji Phillips O’Brien, cytowany w sobotę przez BBC.

O’Brien powiedział, że wielu zagranicznych obserwatorów obrało "łatwą intelektualnie drogę", zakładając, że rosyjska przewaga militarna zdecyduje o losach wojny. Jego zdaniem ta "bardzo nieprawdziwa opinia" na temat rosyjskich zdolności przyjmowana była bez wzięcia pod uwagę, czy rosyjscy żołnierze będą skłonni ryzykować życiem.

Jednocześnie nie doceniano zdolności obronnych Ukrainy – zaznaczył brytyjski ekspert. Podkreślił, że Ukraińcy szykowali się do wojny od zajęcia Krymu przez Rosję w 2014 roku a nie chcą żyć "pod rosyjską dyktaturą".

Rosjanie mają przygotowywać deportację Ormian, Azerów i Turków meschetyńskich z Chersonia na Krym - powiedziała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal informacyjny RBK.

 

Od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie w sobotę rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą USA Joe Bidenem. Zdaniem głowy polskiego państwa, wizyta prezydenta USA potwierdza strategiczne relacje polsko-amerykańskie.

Przywódcy obu państw będą rozmawiać "w cztery oczy", a następnie zaplanowano rozmowy dwustronne delegacji. Powitanie odbywa się z asystą wojskową. Odegrane zostały hymny Polski i USA.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w sobotę na Facebooku, że Białoruś zamierza dyslokować swe wojska na poligony z punktów stałego rozmieszczenia.

"Na kierunku wołyńskim nieprzyjaciel nie prowadzi działań ofensywnych. Jednocześnie zwraca się uwagę na wyprowadzanie jednostek Sił Zbrojnych Republiki Białoruś z punktów stałego rozmieszczenia na poligony" - czytamy w komunikacie.

Niech jak najszybciej skończy się "haniebna wojna" na Ukrainie - powiedział w sobotę papież Franciszek. Wyraził uznanie dla organizacji wolontariatu i wszystkich osób w Europie, niosących pomoc ukraińskim uchodźcom.

Podczas spotkania z delegacją włoskiej federacji wolontariatu papież podkreślił: "mamy nadzieję i modlimy się o to, by ta haniebna dla nas wszystkich, dla całej ludzkości wojna skończyła się jak najszybciej".

"To jest niedopuszczalne; każdego dnia dodaje się następnych zabitych i dalsze zniszczenia" - mówił.

Dwa prywatne samoloty rosyjskiego oligarchy Jewgenija Szwidlera, które początkowo zatrzymano w Wielkiej Brytanii do wyjaśnienia, zostały przejęte na czas nieokreślony - poinformował w sobotę brytyjski minister transportu Grant Shapps.

"Po tym, jak (prezydent Rosji Władimir) Putin rozpoczął swą nielegalną napaść, zatrzymałem na trzy tygodnie odrzutowce należące do Jewgenija Szwidlera. Teraz, korzystając z moich uprawnień, zatrzymuję je na czas nieokreślony. Przyjaciele Putina, którzy zarobili miliony dzięki jego reżimowi, nie będą cieszyć się luksusami, w czasie gdy giną niewinni ludzie" - napisał Shapps na Twitterze.

Jak informuje dziennik "The Times", chodzi o odrzutowiec Bombardier Global 6500 o wartości 45 mln dolarów oraz Cessnę Citation Latitude, która kosztuje 13 mln dolarów. Pierwszy z nich został zatrzymany na lotnisku Farnborough, drugi w Biggin Hill. Brytyjski rząd zdecyduje teraz, co z nimi zrobić i może je np. sprzedać.

Ukraina jest gotowa udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw gazu Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę na Facebooku minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko.

"Ukraina, pomimo agresji militarnej ze strony Rosji, nadal jest silnym i wiarygodnym partnerem Europy w sprawach bezpieczeństwa energetycznego. Wspólne zakupy gazu i jego przechowywanie w podziemnych ukraińskich magazynach pozwoli nam pozbyć się dyktatury państwa terrorystycznego i zapewni niezawodność dostaw energii dla całego kontynentu europejskiego" – napisał Hałuszczenko.

Uzgodniono plany uruchomienia w sobotę 10 korytarzy humanitarnych, by ewakuować cywilów z miast objętych działaniami wojennymi na Ukrainie - ogłosiła wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez agencję Reutera.

Dodała, że w Mariupolu Rosjanie blokują autobusy ewakuacyjne.

Wereszczuk powiedziała w państwowej telewizji, że cywile starający się opuścić oblężony przez rosyjskie wojska Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy będą musieli korzystać z prywatnych samochodów, ponieważ Rosjanie nie przepuszczają autobusów przez punkty kontrole wokół miasta.

Składający wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden dołączył do odbywającego się w Warszawie spotkania szefów MON i MSZ Ukrainy i USA. Minister ON Ukrainy Ołeksij Reznikow informował wcześniej, że rozmowy dotyczą m.in. współpracy politycznej i wojskowej.

Spotykam się dziś w Warszawie, wraz z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem, z naszymi amerykańskimi odpowiednikami - Antonym Blinkenem i Lloydem Austinem - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Ten specjalny format spotkania, 2+2, pozwala nam na poszukiwanie praktycznych decyzji zarówno w sferze politycznej, jak i obronnej, by wzmocnić zdolność Ukrainy do odparcia rosyjskiej agresji" - napisał Kułeba na Twitterze.

Wojska rosyjskie niechętnie angażują się w walki w mieście, preferując bombardowania i ostrzał artyleryjski, co ma na celu zmniejszenie strat, ale odbywa się kosztem dalszych ofiar wśród ludności cywilnej - oceniło w sobotę rano brytyjskie ministerstwo obrony.

Od soboty wieczorem do poniedziałku rano w Kijowie i w obwodzie kijowskim będzie obowiązywać godzina policyjna - podał w sobotę w komunikatorze Telegram mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Godzina policyjna będzie obowiązywać od 20:00 (19:00 polskiego czasu) w sobotę do 7:00 (6:00 w Polsce) w poniedziałek.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę transportową w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - podała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy m.in. dopuszczają wydłużenie czasu pracy obsady pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Polski.

Prezydent USA Joe Biden spotka się w sobotę w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i szefem resortu obrony Ołeksijem Reznikowem uczestniczącymi w rozmowach z ich amerykańskimi odpowiednikami - Antonym Blinkenem i Lloydem Austinem.

Informację o zamiarze pojawienia się prezydenta USA na spotkaniu szefów resortów obrony i dyplomacji przekazała agencja AFP powołując się na komunikat Białego Domu przesłany pocztą elektroniczną.

Rosyjskie wojska wkroczyły do miasta Sławutycz, około 60 km na wschód od elektrowni atomowej w Czarnobylu - podały w sobotę w komunikatorze Telegram władze obwodu kijowskiego.

"Rosyjscy okupanci wdarli się do miasta Sławutycz i zajęli szpital miejski" - czytamy we wpisie.

"Mieszkańcy miasta wyszli na proukraiński wiec z symbolami narodowymi. (...) Rosjanie otworzyli ogień, strzelając w powietrze. W tłum rzucane są granaty hukowe. Ale mieszkańcy się nie rozchodzą, wręcz przeciwnie, jest ich coraz więcej. (...) Według najnowszych informacji mer miasta Jurij Fomiczow został uprowadzony przez najeźdźców. Rada Miasta w pełnym składzie kontynuuje swą pracę" - dodano.

Premier Mateusz Morawiecki udostępnił krótkie nagranie z premierem Hiszpanii Pedro Sánchezem. "Mój Przyjaciel podkreślił, że Ukraina jest suwerennym państwem, a Polska i Polacy wykonują niezwykłą pracę pomagając uchodźcom z Ukrainy. Dziękuję za te słowa, choć jestem przekonany, że wszyscy czujemy, że to nasza powinność" - napisał szef rządu. 


"Ja z kolei podziękowałem premierowi Hiszpanii za sympatię i całe wsparcie, jakiego ten kraj udziela zaatakowanej Ukrainie. Pamiętajmy - prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" - dodał.

"Amerykański prezydent Joe Biden wykonał przyjazny gest pod adresem Polski, która znajdującej się w czołówce krajów wspierających Ukrainę, odwiedzając w piątek Rzeszów położony ok. 95 km od granicy z Ukrainą" – pisze w sobotę francuski dziennik "Le Monde".


Aleje Jerozolimskie, które mają być wyłączone z ruchu w związku z wizytą prezydenta USA, w sobotę rano są jeszcze przejezdne. Utrudnienia występują jedynie przy hotelu Marriott, gdzie z ruchu wyłączona jest część ul. Emilii Plater oraz Nowogrodzkiej. W centrum co kilkadziesiąt metrów stoją policjanci.

W związku z wizytą prezydenta USA Joe Bidena w sobotę w stolicy spodziewane są duże zmiany w ruchu. Prawdopodobnie zamknięte zostaną Al. Jerozolimskie, Trakt Królewski i Wisłostrada. Stołeczna policja radzi, by w razie możliwości w ogóle omijać centrum. Najpewniejszym środkiem transportu mają być metro i pociągi.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia powiedział, że w Warszawie przebywają szefowie ukraińskich resortów obrony i spraw zagranicznych, którzy oczekują na spotkanie z Bidenem i przedstawicielami Polski. - Mam nadzieję, że owocne i skuteczne - dodał.

Burmistrz oblężonego miasta Mariupol powiedział, że rozmawiał z ambasadorem Francji na Ukrainie na temat możliwości ewakuacji ludności cywilnej. Wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że zaproponuje Rosji plan pomocy ludziom w wyjeździe.

Wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk zaapelowała do premiera Królestwa Niderlandów Marka Rutte o dostarczenie Ukrainie systemów obrony przeciwrakietowej. W przeciwnym razie - jak przewiduje - wojna w Ukrainie mogłaby rozprzestrzenić się na całą Europę.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły około 16,4 tys. żołnierzy - poinformował w sobotę środę rano na Facebooku Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 26 marca to według ukraińskich danych: około 16,4 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 575 czołgów, 1640 bojowych pojazdów opancerzonych, 293 systemy artyleryjskie, 91 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 51 systemów obrony przeciwlotniczej, 117 samolotów, 127 śmigłowców, 1131 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 73 cysterny, 56 bezzałogowców, dwa systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która zakłada, że z zawartych w niej rozwiązań będą mogli skorzystać także ci uchodźcy, którzy przybyli do Polski nie bezpośrednio z Ukrainy.

Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Oczekujemy mocnych deklaracji i mocnych słów. Ale jeszcze bardziej oczekujemy czynów od prezydenta USA. Ta wizyta jest bardzo ważna. Ja oczekiwałbym od prezydenta Bidena odwagi. Takiej odwagi, jaką mają przywódcy Polski, którzy pomagają Ukrainie bezpośrednio i próbują tworzyć koalicję wsparcia dla Ukrainy. Odwagi w sferze bezpieczeństwa i pomocy militarnej - powiedział w sobotę dla RMF FM ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

Zwrócił przy tym uwagę, że wsparcie humanitarne jest potrzebne Ukrainie. - Ale żeby zatrzymać kryzys humanitarny, potrzebujemy zakończyć wojnę. Żeby zakończyć wojnę, potrzebujemy twardego stanowiska USA, Polski i reszty świata. Chodzi o zamknięcie przestrzeni powietrznej (nad Ukrainą red.), przekazanie systemów przeciwrakietowych i samolotów - powiedział ambasador.

Rada Najwyższa Ukrainy wprowadziła odpowiedzialność karną za publikowanie informacji o przemieszczaniu się Sił Zbrojnych.

Pierwsza Dama odwiedziła uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w ośrodku w Spale.

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło 136 dzieci, a 199 zostało rannych - przekazało w sobotę biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Dodało, że ataki sił rosyjskich zniszczyły 570 placówek edukacyjnych, z czego 73 całkowicie.

Najwięcej dzieci poniosło śmierć bądź zostało rannych w obwodzie kijowskim - 64, donieckim - 50, charkowskim - 44 i czernihowskim - 38 - napisano w opublikowanym na Telegramie komunikacie.

Wojska rosyjskie celowo ostrzeliwują magazyny z żywnością w Siewierodoniecku - podał w sobotę w komunikatorze Telegram gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Rosjanie wzięli na cel magazyny żywności w Siewierodoniecku – wiedzą, gdzie się znajdują, choć nie wiedzą, czy są pełne czy też nie. Wróg dokonał kilku precyzyjnych trafień w magazyny żywności w Siewierodoniecku w ciągu tygodnia. Ostatni 25 marca wieczorem. Na szczęście nikt nie został ranny" - napisał Hajdaj.

 

Rosyjskie wojsko ogłosiło rozpoczęcie ćwiczeń z udziałem ponad 3 tys. żołnierzy w pobliżu Japonii, w tym na wyspach, o których zwrot zabiega rząd w Tokio – podały w sobotę japońskie media. Według nich manewry mogą być próbą ostrzeżenia Japonii w sprawie Ukrainy.

Dziś święto Gwardii Narodowej Ukrainy. Były prezydent Petro Poroszenko przypomina, że formacja powstała osiem lat temu - w 2014 roku i była jedną z pierwszych, która walczyła z rosyjskim agresorem.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przeszedł zawał serca, dlatego od połowy marca nie pojawiał się publicznie - poinformował w piątek wieczorem doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Dodał, że Szojgu przechodzi rehabilitację w jednym z moskiewskich szpitali.

"Szojgu miał zawał serca. To dlatego od połowy marca nie pojawiał się publicznie. Szojgu doznał ataku serca po tym, gdy usłyszał od Putina zarzuty w sprawie całkowitej porażki inwazji na Ukrainę" - napisał Heraszczenko na Facebooku.

Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,268 mln osób - poinformowała Straż Graniczna.

W związku z wysokimi stratami wojennymi na Ukrainie przeprowadzenie wiosennego poboru może okazać się dla Rosji problematyczne - przewiduje Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych w podsumowaniu sytuacji operacyjnej opublikowanym w sobotę na Facebooku.

"Biorąc pod uwagę wysoki poziom bezpowrotnych i sanitarnych strat sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej oraz zaangażowanie poborowych w działania wojenne, rozpoczynająca się 1 kwietnia br. wiosenna kampania poborowa może stać się problematyczna" - czytamy w komunikacie.

Ponadto, jego zdaniem, sprzęt, który jednostki rosyjskie dostają w celu uzupełnienia strat, jest w złym stanie technicznym z powodu niestarannej eksploatacji wstępnej i długotrwałego przechowywania.

Miesiąc po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, Rosja wywołała być może największą katastrofę humanitarną w Europie od czasu II wojny światowej. Zginęło co najmniej tysiąc ukraińskich cywilów, a jedna czwarta mieszkańców kraju musiała opuścić swoje domy. Rosjanie masowo atakują infrastrukturę cywilną, domy, szpitale i szkoły.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło co najmniej 1081 cywilów, a 1707 zostało rannych, jednak rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa - podało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Prokuratura Generalna Ukrainy informowała w piątek, że w efekcie wywołanej przez Rosję wojny zginęło co najmniej 135 dzieci, a 184 zostało rannych.

Jedna czwarta mieszkańców Ukrainy, czyli 10 mln osób, musiała opuścić swoje domy. Z kraju wyjechało dotychczas 3,3 mln uchodźców (w tym 1,8 mln dzieci), z czego do Polski udało się 2,2 mln osób.

W Siewierodoniecku Rosjanie ostrzeliwują magazyny z żywnością.  

Terminale satelitarne Starlink zostały zaatakowane przez rosyjskich hakerów - podaje Ukrinform.

Od 24 lutego zostało uszkodzonych co najmniej 59 budynków o charakterze duchowym.

Zdecydowana większość z nich to cerkwie. Zniszczeniu uległy także meczety, synagogi, kościoły protestanckie i szkoły religijne.

Rosjanie próbują zintensyfikować działania grup dywersyjno-zwiadowczych na terenie Kijowa w celu destabilizacji systemu administracji państwowej i wojskowej - poinformował w sobotę rano Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

"Najeźdźcy próbują zintensyfikować działania grup dywersyjnych i zwiadowczych na terenie Kijowa w celu destabilizacji sytuacji społeczno-politycznej, podważenia systemu administracji państwowej i wojskowej" - czytamy w komunikacie.

Prezydent USA Joe Biden, który przybył w piątek do Polski, w sobotę będzie kontynuował rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą, odwiedzi punkt recepcyjny uchodźców oraz wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

W piątek prezydent Biden spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, odwiedził amerykańskich żołnierzy 82. Airborne Division, w Rzeszowie spotkał się z organizacjami wspierającymi uchodźców z Ukrainy.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła w ciągu ostatniej doby kolejne trzy rosyjskie samoloty i co najmniej pięć pocisków manewrujących – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskich sił powietrznych.

Z informacji Operacji Sił Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że zestrzelono także trzy rosyjskie drony i trafiony został jeden śmigłowiec – poinformowały na Telegramie ukraińskie Siły Powietrzne.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przestawia informacje operacyjne na godz. 6 rano 26 marca.

Ivanka, córka Donalda Trumpa, poinformowała o przekazaniu pomocy humanitarnej do Kijowa, Sum i Lwowa.

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak wzywa społeczność światową do uznania Rosji za państwo terrorystyczne.

Według Mychaiło Podoljaka, doradcy szefa urzędu prezydenta Ukrainy, Rosja może przygotowywać atak na Polskę, państwa bałtyckie i Kazachstan - informuje agencja Ukrinform.

"Federacja Rosyjska może dokonać ofensywy na pełną skalę na Polskę, państwa bałtyckie i Kazachstan w ramach globalnej specjalnej operacji militarnej mającej na celu demilitaryzację i denazyfikację. Tak oświadczył członek parlamentu rosyjskiego Sawostjanow. To tylko początek. Rosja otwarcie obiecuje, że będzie dużo europejskiej krwi" - napisał Podoljak cytowany przez Ukrinform. 

Mimo spadku intensywności działań wojennych po stronie wroga, sytuacja pozostaje trudna i Ukraina musi przygotować się na kolejne ataki - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Anna Maliar, cytowana przez agencję Ukrinform.

- Jeżeli mówimy o generalnej sytuacji na froncie to po pierwsze, front jest olbrzymi, szeroki na 1800 kilometrów. W chwili obecnej intensywność operacji ofensywnych wroga zmniejszyła się, ale w rzeczywistości przygotowuje się do kontynuowania tych działań - powiedziała Maliar.

- Armia rosyjska mobilizuje swoje siły i personel. Ma z tym problemy i dlatego Rosjanie zwracają się do innych krajów –dodała.

- Z drugiej strony zła wiadomość jest taka, że ponieważ to robią, oznacza to, że będą kontynuować ofensywę. Taka jest nasza sytuacja i pomimo faktu, że pozostajemy silni, jest ona trudna, wymaga czasu i wysiłków wszystkich nas. Musimy o tym pamiętać - podkreśliła wiceminister. 

Administracja prezydenta Joe Bidena przygotowuje sankcje wobec rosyjskich firm dostarczających sprzęt, i usługi rosyjskim siłom zbrojnym i służbom wywiadowczym - twierdzi w piątek dziennik "Wall Street Journal".

Według dziennika, powołującego się na źródła w administracji, sankcje mogą być ogłoszone przez Departament Skarbu już w przyszłym tygodniu.

Większość firm, wobec których mają być wprowadzone nowe sankcje, znalazła się już wcześniej na amerykańskiej liście podmiotów wykluczonych z możliwości dostaw "wrażliwych" technologii. Nie wykluczało to jednak wszelkich powiązań biznesowych z nimi - zauważa WSJ.

Solidna ukraińska obrona przeciwlotnicza ograniczyła rosyjskie loty załogowe poza linię frontu, co zmusza Rosję do większego korzystania z dronów i innych bezzałogowych statków powietrznych - oceniło w piątek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo zwróciło uwagę, że wśród kolejnych 65 rosyjskich obywateli i podmiotów, które w czwartek objęto sankcjami, znalazła się firma zbrojeniowa Kronsztadt, producent drona Orion i innych bezzałogowych statków powietrznych (UAV).

 

Ukraina nie zadowoli się kompromisem na rosyjskich warunkach w celu zakończenia wojny. Nie ofiara ale agresor musi zapłacić za pokój - oświadczył w piątek szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak cytowany przez agencję Ukrinform.

"Nie będziemy usatysfakcjonowani żadną konfiguracją, która zagraża suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy. Nie zadowoli nas kompromis na rosyjskich warunkach" - oświadczył Jermak.

"Ofiara agresji nie może płacić za pokój. Nadszedł czas aby zapłacił agresor. Apelujemy o wzmocnienie reżimu sankcji i wzywamy do embarga na rosyjską energię" - dodał.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie