Ukraina. Kapitanami rosyjskich okrętów ostrzelanych w Berdiańsku są byli ukraińscy żołnierze

Świat
Ukraina. Kapitanami rosyjskich okrętów ostrzelanych w Berdiańsku są byli ukraińscy żołnierze
PAP/Oficjalna strona Morskich Sił Zbrojnych
Kapitanami rosyjskich okrętów byli Ukraińcy

Kapitanami dwóch rosyjskich okrętów desantowych, ostrzelanych rano przez wojska Ukrainy w porcie w Berdiańsku, są zdrajcy - ukraińscy żołnierze, którzy w 2014 roku przeszli na stronę wroga - podała w czwartek gazeta Ukraińska Prawda, powołując się na źródło w Marynarce Wojennej Ukrainy.

Kapitan okrętu desantowego "Saratow" Wołodymyr Chramczenkow, a także kapitan okrętu desantowego "Nowoczerkask" Jurij Pawłow służyli do 2014 roku w Marynarce Wojennej Ukrainy. Po aneksji Krymu przez Rosję obaj rozpoczęli służbę w rosyjskich siłach zbrojnych - poinformowano.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Pierwsza wymiana jeńców - 10 ukraińskich wojskowych za 10 rosyjskich

 

Według danych ukraińskiej Marynarki Wojennej, w wyniku porannego ostrzału zginęło trzech członków załogi "Nowoczerkaska", a trzy inne osoby na pokładzie zostały ranne. Na okręcie "Saratow" wybuchł pożar.

 

W ataku na port w Berdiańsku zniszczono okręt desantowy "Orsk", należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że jednostka była zdolna do przewożenia około 400 żołnierzy, 45 transporterów opancerzonych i 20 czołgów.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie