Uczestnik szturmu na Kapitol otrzymał azyl na Białorusi

Świat
Uczestnik szturmu na Kapitol otrzymał azyl na Białorusi
Twitter.com/Beltanews
Evan Neumann otrzymał azyl na Białorusi

Pochodzący z Kalifornii Evan Neumann, podejrzewany o udział w szturmie na Kapitol, otrzymał azyl na Białorusi. Mężczyzna uciekł ze Stanów Zjednoczonych po tym, jak został oskarżony w związku z zamieszkami.

48-letni mężczyzna, zanim dotarł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl, osiedlił się w Ukrainie. Twierdzi, że w USA spotkał się z "prześladowaniami na tle politycznym". 

Z USA przez Ukrainę - po azyl na Białorusi

Jeden z białoruskich urzędników poinformował, że Neumann otrzymał pozwolenie na pobyt w kraju "na czas nieokreślony". Urzędnicy twierdzą również, że mężczyzna został zmuszony do przekroczenia granicy białoruskiej w sposób "nielegalny" po tym jak "wzbudził zainteresowanie" tajnych służb w Ukrainie.

 

Evan Neumann w rozmowie z białoruską agencją powiedział, że ma "mieszane uczucia" w związku z tą sprawą.

 

- Cieszę się, że otrzymałem opiekę ze strony Białorusi. Jest mi przykro, że znalazłem się w sytuacji, w której mam problemy we własnym kraju - dodał.

Zarzuty w związku ze Szturmem na Kapitol

W lipcu zeszłego roku mężczyźnie zostało postawionych sześć zarzutów w tym m.in. brutalny szturm wejścia do Kapitolu oraz napaść na funkcjonariuszy. Został oskarżony o uderzenie pięścią dwóch policjantów i użycie metalowej barierki w formie "tarana" przeciwko policji podczas zamieszek w budynku Kapitolu 6 stycznia ub. roku.

 

Nawiązując do wypowiedzi Neumanna dowiadujemy się, że sprzedał on swój dom i rozpoczął podróż przez Europę, by dotrzeć do Ukrainy. Po niepokojących sygnałach, że może być obserwowany przez ukraińskie służby, Neumann twierdzi, że w sierpniu przekroczył granicę z Białorusią na piechotę. Białoruś nie posiada umowy o ekstradycji z USA.

Neumann nie zgadza się z zarzutami

W listopadzie Neumann udzielił wywiadu białoruskiej telewizji państwowej w którym odrzucił postawione mu zarzuty. - Nie wierzę, że popełniłem jakiekolwiek przestępstwo. Jeden zarzut szczególnie mnie zaniepokoił. Ten dotyczący uderzenia policjanta. Jest on bezpodstawny - powiedział.

 

ZOBACZ: Operacja specjalna Anonymous na Tinderze. Zamiast randki... uświadamianie Rosjan

 

Powiedział, że poprosił Białoruś o azyl z powodu "prześladowań na tle politycznym" których doświadczył w Stanach Zjednoczonych ( w tym przesłuchania jego rodziny przez FBI oraz umieszczenie go na liście najbardziej poszukiwanych).

 

Na nagraniu opublikowanym przez białoruską agencję Belta widać, jak urzędnik ds. imigracji wręcza Neumannowi dokument potwierdzający jego status uchodźcy. Szef brzeskich służb ds. migracji powiedział białoruskiej telewizji, że Neumann będzie mógł ubiegać się o obywatelstwo.

 

- Teraz jesteś pod całkowita ochroną państwa białoruskiego - poinformował.

 

Wizja "nowego początku" po ucieczce z kraju

Evan Neumann jest jedną z 650 osób oskarżonych o udział w szturmie na Kapitol z dnia 6 stycznia, kiedy to zwolennicy Donalda Trumpa postanowili w sposób brutalny zaprotestować przeciwko wynikowi wyborów prezydenckich.

 

Białoruś, rządzona przez autorytarnego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę, spotkała się z licznymi sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych w związku z naruszeniami praw człowieka i poparciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

ZOBACZ: Groźby spełnione! Anonymous włamali się na serwery Nestle i wykradli dane 50 tys. klientów

 

Evan Neumann powiedział białoruskiej telewizji, że planuje pozostać w Brześciu. 

- Zacząłem tu życie - stwierdził.

 

Dodał również, że ma w planach sprowadzenie do białoruskiego miasta swojej rodziny, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do jego żony.

nat/zdr/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie