Wojna w Ukrainie. 26. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA]

Świat
Wojna w Ukrainie. 26. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA]
PAP/EPA/ATEF SAFADI
Wojna w Ukrainie. Dwudziesty siódmy dzień rosyjskiej inwazji

Wtorek to 27. dzień wojny w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze celowo ostrzelali osoby stojące w kolejce przed sklepem spożywczym w Siewierodoniecku. Są zabici i ranni. Kilka głośnych eksplozji było słychać w stolicy Ukrainy Kijowie, gdzie obowiązuje godzina policyjna. W Buczy pod Kijowem rosyjski żołnierz rozstrzelał mężczyznę na oczach jego nastoletniego syna. Relacja na żywo.

nb/dk/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

- Wiosenne zasiewy mogą być o połowę mniejsze niż w 2021 r. i obejmą ok. 7 mln hektarów wobec 15 mln, które planowano przed rosyjską inwazją - poinformował ukraiński minister rolnictwa Roman Leszczenko, cytowany przez agencję Reuters.

- Uważam, że powinno być wprowadzone embargo na rosyjską ropę - powiedział szef resortu rozwoju i technologii Piotr Nowak. 

- Stany Zjednoczone są świadome tego, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę część amerykańskich firm z siedzibą w Rosji będzie przenosiło się do Polski. Trzeba będzie w naszym kraju m.in. zapewnić im odpowiednią infrastrukturę - dodał minister. 

Wieczór solidarności z Ukrainą odbył się we wtorek w Instytucie Polskim w Rzymie. Wydarzenie to było połączone ze zbiórką funduszy na pomoc dla uczniów z Ukrainy, chodzących do szkół średnich w Lubaczowie w województwie podkarpackim.

Wołodymyr Zełenski przemówi w środę w japońskim parlamencie

Prowokacją i nieprzyjaznymi działaniami nazwał rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko twierdzenia KGB Białorusi, jakoby ukraińscy dyplomaci w tym kraju byli "agentami wywiadu".

"Zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi na takie nieprzyjazne działania Białorusi" – napisał na Facebooku Nikołenko, podaje RBK-Ukraina.

"Liczymy na to, że ostatecznym celem tej prowokacji nie jest nasilenie antyukraińskiej histerii, by usprawiedliwić wsparcie agresji zbrojnej Rosji przeciwko Ukrainie" – poinformował rzecznik.

Ukrainiec został zwolniony z pracy w restauracji w Baden-Baden w Niemczech po opublikowaniu nagrania o wojnie wypowiedzianej przez Rosję przeciwko Ukrainie - poinformował we wtorek szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.

"Kijów ma nadzieję, że Pekin odegra bardziej znaczącą rolę w zakończeniu wojny. Czekamy na rozmowę Wołodymyra Zełenskiego i Xi Jinpinga" - przekazał szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak

 

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jego celem jest utworzenie ewidencji małoletnich obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski bez opieki osób sprawujących faktyczną pieczę nad nimi oraz byli umieszczeni w pieczy zastępczej w Ukrainie.

600 łózek i 7 ton darów przekazał Poznaniowi Hanower - niemieckie miasto partnerskie stolicy Wielkopolski. Wsparcie zostanie wykorzystane do uruchomienia nowych punktów noclegowych dla ukraińskich uchodźców – podał we wtorek poznański magistrat.

Mamy wskazówki, że Ukraińcy przejmują kontrolę w okolicach Kijowa, zwłaszcza na południu miasta - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej rzecznik Pentagonu John Kirby.

 

Korytarzami humanitarnymi wyjechało we wtorek ponad 7 tys. mieszkańców Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Pentagon: W Europie jest ok. 100 tys. amerykańskich żołnierzy w ramach sił rotacyjnych i stałych.

Przez wojnę rodzice z zagranicy nie zabierają z Kijowa urodzonych przez surogatki niemowląt - zauważa we wtorek ukraińska redakcja BBC. W piwnicy największej agencji współpracującej z surogatkami w Kijowie jest 41 dzieci; wkrótce będzie ich 100.

Ministrowie transportu państw bałtyckich i Polski wezwali we wtorek UE do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z i do Rosji oraz Białorusi, a także zakazu wstępu statkom rosyjskim i białoruskim do portów w całej UE - poinformował litewski minister transportu Marius Skuodis.

 

Agresja Rosji na Ukrainę, unijne sankcje przeciwko Rosji i wsparcie państw europejskich dla Ukrainy - były tematem wtorkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych Polski - Zbigniewa Raua, Niemiec - Annaleny Baerbock i Francji - Jean-Yvesa Le Driana.

Rosyjski oligarcha Aliszer Usmanow utrzymuje, że nie jest już właścicielem licznych aktywów w Wielkiej Brytanii, które jej rząd zamierzał zamrozić w ramach nałożonych na niego sankcji - podała we wtorek stacja BBC.

Konferencja prasowa Johna Kirby, rzecznika Pentagonu.

Rosyjskie samoloty bojowe wykonały we wtorek ponad 80 lotów na Ukrainę, w tym 29 z białoruskich lotnisk w Baranowiczach i Bobrujsku – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych we wtorek wieczorem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w szczycie NATO w formie wideokonferencji - podał rzecznik prezydenta Serhij Nikiforow, o czym informuje Najwyższa Rada Ukrainy.

 

Rozmawiałem dzisiaj z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau o naszym wsparciu dla Ukrainy i jej mieszkańców, pomocy humanitarnej dla uciekających przed wojną Putina, obronie wschodniej flanki NATO oraz o zbliżającej się wizycie prezydenta Bidena w Polsce - napisał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy zostali we wtorek zakwaterowani w obiekcie służącym do niedawna jako szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 w Pyrzowicach, w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowego Portu Lotniczego "Katowice".

Promujemy oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy. Nie ma jednak dzisiaj przepisów, które zmuszałyby do ich tworzenia - powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek. Ostateczną decyzję, gdzie trafi dziecko, podejmuje dyrektor, a nie rodzic - zaznaczył.

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Promujemy oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy. Nie ma jednak dzisiaj przepisów, które zmuszałyby do ich tworzenia - powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek. Ostateczną decyzję, gdzie trafi dziecko, podejmuje dyrektor, a nie rodzic - zaznaczył.

MSW Ukrainy apeluje, by ludzie, którzy uciekli przez wojnę ze swoich domów, nie wracali do nich za wcześnie, bo mogą tam być miny i broń. Powrót do domów będzie bezpieczny, dopiero gdy ukraińskie władze dadzą "zielone światło" - oświadczył wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin.

W rezultacie napływu uchodźców wojennych z Ukrainy przybysze z tego kraju stali się już drugą największą mniejszością narodową w Portugalii. Z powodu inwazji Rosji do Portugalii po 24 lutego napłynęło 18,4 tys. Ukraińców.

O ostrzale stacji kolejowej w Pawłohradzie w obwodzie dniepropietrowskim, w wyniku którego zginęła jedna osoba poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodowych.

„Atak rakietowy w Pawłohradzie. Zniszczona stacja kolejowa Pawłohrad-2” – poinformował na Facebooku Walentyn Rezniczenko. Wykoleiło się piętnaście wagonów towarowych. Zginęła jedna osoba.

Ruch kolejowy na stacji został wstrzymany na czas nieokreślony.

 

Prezydent USA Joe Biden poinformował na Twitterze, że w Polsce czeka go bilateralne spotkanie z prezydentem  Andrzejem Dudą. "Z niecierpliwością czekam na omówienie naszej odpowiedzi na kryzys humanitarny i kryzys praw człowieka, który Rosja wywołała na Ukrainie" - napisał Biden.

Kanclerz Scholz pozostaje przeciwny natychmiastowemu wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji. Stanowisko rządu niemieckiego pozostaje niezmienne - powiedział Scholz po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą we wtorek w Berlinie. Powściągliwie podchodzi do wykluczenia Rosji z grupy G20.

Fot. PAP/EPA/MICHELE TANTUSSI / POOL

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała we wtorek, że uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Podkreśliła, że prezydent USA Joe Biden uzyskał wynik negatywny.

 

Relokacja nie może być przymusowa, musi być dobrowolna; aby miała sens, musi być oparta o ofertę innych państw w Europie dla uchodźców - podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Uciekający z Ukrainy muszą wiedzieć, że w innych państwach będą bezpieczni i nie trafią do obozów dla uchodźców - dodał.

Fot. PAP/Piotr Nowak

Premier Czech Petr Fiala powiedział we wtorek w Izbie Poselskiej, że do tej pory do Republiki Czeskiej przybyło około 300 tys. uchodźców z Ukrainy. Oświadczył, że rozumie rozczarowanie ludzi z powodu wzrost cen energii, paliw i żywności, ale - jak to ujął - głównym winowajcą jest prezydent Rosji Władimir Putin.

Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, z Ukrainy do Polski przybyło 2,153 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. We wtorek granicę przekroczyło dotąd 16,6 tys. uchodźców.

 

Nad Mariupolem o 16:45 w rejonie basenu Neptuna nasi obrońcy zestrzelili jeden z samolotów rosyjskich okupantów, który w ostatnich tygodniach niszczył nasze miasto. Teraz możemy oficjalnie powiedzieć, że zestrzeliliśmy ponad 100 samolotów wroga - podały ukraińskie służby.

Wojna wywołana przez Kreml zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu na całym świecie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych we wtorek w rosyjskim ostrzale miasta Łozowa w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformował mer Serhij Zełenski.

Mer przekazał, że rosyjska armia ostrzelała we wtorek cywilne obiekty. 

Jak podaje Interfax-Ukraina, ostrzał zniszczył ok. 20 domów, uszkodzonych zostało kilka przedszkoli i szkół.

"Europa musi pokazać Putinowi, że ta wojna będzie kosztować najwięcej, ile można sobie wyobrazić. Działaliśmy odważnie i szybko. Przyjęto bezprecedensowe i masowe sankcje. Musimy pozostać niezłomni i zjednoczeni w naszym podejściu. I zrobić wszystko, aby powstrzymać szaleństwo wojny." - napisał przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

 

Sejm Litwy wezwał we wtorek rząd swego kraju do jak najszybszego wycofywania się z importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.

Rosja poniosła porażkę co do wszystkich swoich celów, nigdy nie zabierze Ukraińcom Ukrainy -powiedział ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

W ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu funkcjonariusze KAS odprawili 197 transportów pomocy humanitarnej. Od początku konfliktu w Ukrainie było to w sumie 3371 transportów – poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Podczas wizyty w Europie prezydent Biden ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji i omówi długoterminowe rozmieszczenie wojsk - poinformował Jake Sullivan.

 

Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu powiedział we wtorek, że podczas czwartkowego spotkania przywódców NATO należy skoncentrować się na wypracowaniu rozejmu na Ukrainie, a nie tylko na sankcjach i strategii odstraszania Rosji.

Fot. PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV / POOL

 

W Kijowie zatrzymano dywersanta przebranego za mnicha - powiedział wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin, cytowany we wtorek przez Suspilne.

"Wróg wykorzystuje różnorodne przykrywki dla grup dywersyjno-zwiadowczych" - przekazał Jenin.

Zamierzam osobiście poprowadzić misję humanitarną do oblężonego przez Rosjan ukraińskiego Mariupola - zapowiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Dendias. Dodał, że misja humanitarna ma być prowadzona we współpracy z Czerwonym Krzyżem.

Firmy z UE, które ucierpią z powodu sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, mogą otrzymać do 400 tys. euro wsparcia - poinformował Reuters, powołując się na dokumenty Komisji Europejskiej, formułujące propozycje unijnej pomocy.

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w rosyjskim ostrzale dzielnicy Obołoń w Kijowie we wtorek - poinformowała stołeczna administracja.

Wskutek wrogiego ostrzału zapaliła się ciężarówka i dwa budynki - podała wojskowa administracja Kijowa w serwisie Telegram.

Siły Białorusi mogą wkrótce dołączyć do inwazji na Ukrainę - podała we wtorek telewizja CNN, powołując się na źródła amerykańskie, białoruskie i NATO.

W Rosji nadal działają restauracje amerykańskich sieci, takich jak Burger King czy Subway. Amerykańskie centrale tłumaczą, że placówki są prowadzone przez lokalnych rosyjskich franczyzobiorców, którzy odmówili ich zamknięcia - informuje we wtorek portal Axios.

Pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) porwali autobusy ewakuacyjne z pracownikami służb ds. sytuacji nadzwyczajnych - poinformowała we wtorek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

Do Irlandii przybyło do tej pory ponad 10 tys. uchodźców z Ukrainy, rząd spodziewa się, że do końca marca ta liczba wzrośnie do 20 tys., zaś do końca kwietnia - do 30-40 tys. - poinformował we wtorek wicepremier Irlandii Leo Varadkar.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz był powściągliwy wobec wezwania Polski do wykluczenia Rosji z grupy G20. Jest to kwestia, która powinna być przedyskutowana wspólnie przez członków i rozstrzygnięta "nie indywidualnie i pojedynczo" - powiedział Scholz we wtorek w Berlinie.

Aby zabezpieczyć nasz kraj, dozbroić armię i skonfiskować aktywa rosyjskich oligarchów nie trzeba zmian w konstytucji; możemy to zrobić w ciągu najbliższych dni, razem - powiedział szef PO Donald Tusk. Zapowiedział, że w środę pojedzie do Brukseli, żeby "dopiąć sprawę polskich pieniędzy".

Już 33 tysiące biletów sprzedano na piłkarski mecz towarzyski Szkocji z Polską, który odbędzie się w czwartek w Glasgow. Część dochodu zostanie przekazana na pomoc Ukrainie, zaatakowanej zbrojnie przez Rosję.

Najbliższy szczyt Rady Europejskiej skupi się na reakcji na toczącą się na Ukrainie wojnę, w tym na kwestiach energetycznych - powiedział francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. Oprócz tego politycy będą rozmawiać m.in. o przygotowaniu 23. szczytu UE-Chiny.

Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Lider socjaldemokratycznej partii SPD Lars Klingbeil, uważa, że era prezydenta Rosji Władimira Putina dobiega końca. W wywiadzie dla programu BILD LIVE Klingbeil powiedział: "Uważam, że ta wojna to zapowiedź koniec Putina".

W przypadku tak dużego, ogólnoeuropejskiego kryzysu uchodźczego UE nie może stać z boku. Komisja Europejska nie zamierza stać z boku - mamy pozytywne sygnały, ale zachęcamy do większej ambicji i elastyczności, by finansować różne wydatki w szerszym zakresie - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, biskup Epifaniusz, zaapelował do duchownych i wiernych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, by odchodzili ze wspólnoty podlegającej kanonicznemu zwierzchnictwu Rosji.

"Nasz Święty Synod wzywa biskupów, duchowieństwo, klasztory i wspólnoty wiernych, które podlegają w Ukrainie zwierzchnictwu Patriarchatu Moskiewskiego - zjednoczcie się z Ukraińską Cerkwią Prawosławną" - napisał na Twitterze biskup Epifaniusz.

 

Polskie rolnictwo jest wydajne i jest w stanie wyżywić polskie społeczeństwo i uchodźców, ale w sytuacji wojny w Ukrainie nie można opierać się na rozwiązaniach wolnorynkowych, potrzebny jest interwencjonizm ze strony państwa - powiedział we wtorek Jan Krzysztof Ardanowski.

Fot. PAP/Rafał Guz

Rosyjska propaganda wzmacnia kłamliwy przekaz przeciw Ukrainie - ocenił we wtorek w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Materiały mają uzasadniać agresję Rosji na Ukrainę, do której doszło przed miesiącem.

Ponad połowa mieszkańców Czernihowa na północy Ukrainy wyjechała w związku z rosyjskimi atakami; ludzie, którzy zostali w mieście, gotują jedzenie na ulicy, prądu nie ma od ponad tygodnia, zwłoki godzinami leżą na chodnikach - alarmuje mer miasta Władysław Atroszenko.

Wielka Brytania przekazała Ukrainie już ponad 4000 wyrzutni pocisków krótkiego zasięgu NLAW - poinformowało we wtorek na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony. To większa liczba niż ta, o której dotychczas oficjalnie mówił minister obrony Ben Wallace.

Nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchło siedem pożarów, prawdopodobnie w wyniku podpalenia lub ostrzału artyleryjskiego; może pojawić się zagrożenie radiacyjne - przekazało we wtorek na Twitterze Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy.

"Monitorujemy sytuację przez całą dobę. Obecnie nie odnotowujemy żadnych wskazań ponad normę, które zagrażałyby ludziom i środowisku" - poinformowała we wtorek Agnieszka Mąkosa, rzeczniczka prasowa Państwowej Agencji Atomistyki.

Dodała, że w 2020 r. również płonęły lasy wokół Czarnobyla i nie wywołało to wówczas zagrożenia o charakterze radiacyjnym.

Według informacji szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja w kolejce do sklepu spożywczego w Siewierodoniecku w wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a ponad dziesięć zostało rannych. Regionalna telewizja DOM podała z kolei informację o dwóch zabitych.

Nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchło siedem pożarów, prawdopodobnie w wyniku podpalenia lub ostrzału artyleryjskiego; może pojawić się zagrożenie radiacyjne - przekazało we wtorek na Twitterze Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy.

Na jednej z lwowskich uczelni wyplatane są siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy. Zrobienie jednej siatki maskującej o powierzchni około 15 metrów kwadratowych zajmuje grupie czterech kobiet około dwóch godzin - wyjaśnia w rozmowie z PAP Marija, jedna z kobiet wyplatających siatki.

W Siewierodoniecku okupanci otworzyli ogień do szpitala dziecięcego. Po ostrzale zapalił się dach. Ratownicy z Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy niezwłocznie ewakuowali w bezpieczne miejsce siedmiu małych pacjentów i 15 dorosłych, w tym ośmiu lekarzy - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

 

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał we wtorek do zakończenia "absurdalnej wojny", rozpoczętej miesiąc temu inwazją Rosji na Ukrainę. Ostrzegł, że konflikt "zmierza donikąd” i że naród ukraiński "przechodzi przez piekło".

"Kontynuacja wojny na Ukrainie jest moralnie nie do przyjęcia, politycznie nie do obrony i militarnie bezsensowna" – powiedział Guterres dziennikarzom i zaznaczył, że na Ukrainie panuje "zniszczenie i porażające ludzkie cierpienie".

Podkreślił, że nawet jeśli Mariupol upadnie, Ukrainy "nie da się podbić miasto po mieście, ulica po ulicy, dom po domu".

Szef ONZ zwrócił uwagę, że wojna na Ukrainie grozi wybuchem światowego kryzysu głodu.

Szwajcarska prokuratura federalna powołuje zespół, którego zadaniem będzie uniemożliwianie omijania sankcji nałożonych na Rosję oraz dokumentowanie zbrodni wojennych związanych z jej inwazją na Ukrainę – podało we wtorek biuro Prokuratora Generalnego kraju.

Do tej pory uchodźcom z Ukrainy wydano w Poznaniu już niemal 1,5 tysiąca numerów PESEL – poinformował we wtorek dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP Bartosz Pelczarski. Kolejnych 12 tys. uchodźców jest już umówionych na wizytę w urzędzie.

Do szpitala we Lwowie trafi sprzęt medyczny - m.in. aparat USG - o łącznej wartości 40 tys. zł. Część darów zostanie dostarczona do Doniecka, gdzie lwowscy lekarze zajmują się leczeniem rannych.

Konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa.

Pięć autobusów komunikacji miejskiej przekaże Kraków w darze dla Lwowa. Pojazdy zostaną wypełnione darami dla tego miasta. Po dojechaniu na miejsce autobusy mają być wykorzystywane zarówno do obsługi sieci komunikacyjnej, jak i do transportu uchodźców.

 

 

Pięć autobusów komunikacji miejskiej przekaże Kraków w darze dla Lwowa. Pojazdy zostaną wypełnione darami dla tego miasta. Po dojechaniu na miejsce autobusy mają być wykorzystywane zarówno do obsługi sieci komunikacyjnej, jak i do transportu uchodźców.

 

 

Dziennikarka ukraińskiej telewizji internetowej Hromadske Wiktorija Roszczyna jest na wolności - podaje we wtorek portal tego nadawcy. Według mediów Rosjanie uprowadzili reporterkę w ubiegłym tygodniu.

"Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Dziękuję mojemu koledze i wielkiemu przyjacielowi Ukrainy Sekretarzowi Stanu Rządu RP Januszowi Cieszyńskiemu za jego silne wsparcie" - przekazał wicepremier Ukrainy Mykhailo Fedorov. Wsparcie to, jak dodał, obejmuje m.in. Starlinki.

 

 
 

Prezydent USA Joe Biden złoży wizytę w Polsce w szczególnych okolicznościach zagrożenia podstaw architektury bezpieczeństwa w Europie; wygłosi ważne przemówienie, spotka się też z amerykańskimi żołnierzami - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau. Biden przybędzie do Warszawy w piątek.

Pięć białoruskich grup batalionowo-taktycznych, czyli około 5 tys. żołnierzy, już jest gotowych do wtargnięcia na terytorium Ukrainy. Łącznie w inwazji może wziąć udział 10-15 tysięcy białoruskich żołnierzy - ocenił generał Wiktor Jahun ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Musimy cały czas wspierać Ukrainę m.in. poprzez pomoc humanitarną i wysyłając sprzęt wojskowy - mówiła minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem.

Zgodziliśmy się, że nie ma powrotu do normalnych stosunków z reżimem rosyjskim i konieczne są dalsze sankcje, w tym dotyczące rosyjskiego sektora energetycznego - mówił szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ze swoją szwedzką odpowiedniczką Ann Linde.

Rosyjski żołnierz „Misza” poddał się razem z czołgiem – poinformował na Facebooku doradca szefa MSW Wiktor Andrusiw.

„Misza” zgłosił się do ukraińskiego wojska, bo „nie widział sensu dalszej walki”, a bał się wrócić do Rosji.

Obecnie, jak podał autor informacji, żołnierz przebywa w dobrych warunkach – z „telewizorem, telefonem, kuchnią i prysznicem”. Po zakończeniu wojny otrzyma wynagrodzenie pieniężne za czołg – 10 tys. dolarów i będzie mógł wnioskować o obywatelstwo Ukrainy, zapewnił Andrusiw.

Około 140 furgonetek i tirów z pomocą dotarło na Ukrainę przez Lublin i Rzeszów od 24 lutego br.; potrzebne są artykuły pierwszej potrzeby dla ok. 10 mln osób, które opuściły swoje domy - powiedział prezes Polskiego Czerwonego Krzyża Jerzy Bisek.

"300 tys. mieszkańców Chersonia staje w obliczu katastrofy humanitarnej z powodu blokady ze strony armii rosyjskie. Zapasy żywności i leków prawie się wyczerpały, ale Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza humanitarnego dla ewakuacji cywilów. Barbarzyńska taktyka Rosjan musi zostać powstrzymana, zanim będzie za późno!" - napisał rzecznik prasowy MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko na Twitterze.

Do polskich szkół zapisane jest 95,5 tys. dzieci z Ukrainy. Uczą się w ponad 11,5 tys. szkół. Najwięcej uczniów zapisano do szkół podstawowych w woj. mazowieckim, dolnośląskim i śląskim – poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska.

25 chorych onkologicznie dzieci z Ukrainy poleciało z rodzicami do Francji na dalsze leczenie – przekazały służby prasowe lotniska Katowice. Z katowickiego lotniska korzystają też m.in. agenda ONZ wysyłająca do Ukrainy wysokoenergetyczną żywność oraz repatrianci z Ukrainy.

 

W Buczy pod Kijowem rosyjski żołnierz rozstrzelał mężczyznę na oczach jego nastoletniego syna - podaje we wtorek kijowski szpital Ohmatdyt. Chłopiec został ranny.

Dużym zainteresowaniem cieszą się oferty zatrudnienia w szpitalu w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp. dla medyków z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną ze swojego kraju – poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i warszawiacy goszczący gości z Ukrainy w swoich domach mogą wnioskować o wsparcie finansowe. W urzędach dzielnic i ośrodkach pomocy społecznej rozpatrywane są wnioski o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł dla obywateli Ukrainy oraz 40 zł dla warszawiaków za każdy dzień pomocy uchodźcom - poinformował we wtorek stołeczny ratusz.

Z Magazynu Centrum Kryzysowego Caritas wyjechały dwie ciężarówki z darami, które niebawem dotrą do potrzebujących w Ukrainie. Obecny w trakcie załadowywania arcybiskup Tadeusz Wojda podkreślał, że także po ustaniu konfliktu Ukrainie trzeba będzie zapewnić pomoc długofalową.

Z powodu wojny na Ukrainie i braku widoków na pokojowe rozwiązanie tego konfliktu w Unii Europejskie rośnie poparcie dla planu uniezależnienia się od rosyjskiego gazu i ropy, choć szybka decyzja w tej sprawie jest mało prawdopodobna - pisze we wtorek "Wall Street Journal".

Spodziewamy się pod koniec marca wizyty w Polsce Ekumenicznego Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja; dziękujemy za przyjęcie zaproszenia prezydenta Andrzeja Dudy - przekazał we wtorek szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

"Bardzo dziękujemy Jego Świątobliwości Patriarsze Ekumenicznemu Bartłomiejowi za przyjęcie zaproszenia Andrzeja Dudy, natychmiastową gotowość do wizyty w Polsce i wsparcie dla naszych ukraińskich braci" - napisał prezydencki minister na Twitterze.

W Warszawie wszędzie widać oznaki poparcia dla Ukraińców; Polacy goszczą uchodźców, wszędzie są ukraińskie flagi. Jak to ujął mój przyjaciel: "Polska to największa na świecie humanitarna organizacja pozarządowa" - zaznacza były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.

Oczekujemy jasnych deklaracji od rządu Niemiec, że odetnie się od gazu z Rosji, który jest głównym źródłem finansowania wojny na Ukrainie; presję na Niemców powinna wywierać cała polska klasa polityczna - oświadczyli we wtorek posłowie Konfederacji Artur Dziambor i Krzysztof Bosak.

Mieszkańcy Donbasu na wschodzie Ukrainy są przymusowo wywożeni do Rosji; odbiera się im ukraińskie dokumenty i telefony - poinformowała we wtorek rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa.

"Z tymczasowo okupowanych przez wroga terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego kobiety i dzieci masowo i przymusowo wywożone są na terytorium Rosji" - pisze Denisowa na Facebooku.

Podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Infrastruktury wytypowały 1 tys. miejsc ze swoich zasobów, które mogą być udostępnione uchodźcom z Ukrainy - poinformował podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Do rozszerzenia sankcji na Rosję i Białoruś; natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE i zwiększenia dostaw broni dla walczących wezwali szefowie parlamentarnych komisji spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Rumunii i Irlandii.

Ukraiński dziennikarz Maksym Łewin zaginął na linii frontu w rejonie (powiecie) wyszogrodzkim w obwodzie kijowskim. Nie ma z nim kontaktu od 13 marca - poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na wpis na Facebooku znajomego dziennikarza, Markijana Łysejki.

 

W Bukareszcie trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem tego kraju Klausem Iohannisem. Stolica Rumunii to trzeci i ostatni przystanek na trasie politycznych konsultacji polskiego prezydenta z przywódcami państw regionu przed czwartkowym szczytem NATO.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych udostępniło mapę przedstawiającą aktualną sytuację w Ukrainie.

Od 24 lutego do poznańskich szkół i przedszkoli przyjęto łącznie ponad 3 tys. dzieci z Ukrainy, w tym do szkół podstawowych 2276 uczniów, do szkół ponadpodstawowych 239, a do przedszkoli 498 dzieci – poinformował we wtorek Urząd Miasta Poznania.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła we wtorek rosyjską rakietę Iskander nad obwodem winnickim w centralnej części kraju – poinformowały władze tego regionu.

Szef władz obwodowych Serhij Borzow opublikował na Facebooku zdjęcie fragmentu zestrzelonej rakiety, która upadła, jak można wnioskować, na pole.

 

 

Poniedziałkowa wizyta prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Kiszyniowie dowodzi zaangażowania Warszawy w regionie Morza Czarnego - twierdzą we wtorek media w Mołdawii i Rumunii. Przypominają o jego zaplanowanym na wtorkowe popołudnie spotkaniu w Bukareszcie z rumuńskim prezydentem Klausem Iohannisem.

Po 26 dniach inwazji Rosji na Ukrainę działania wojenne mają charakter pozycyjny, ale - wbrew komunikatom strony ukraińskiej - siły rosyjskie nieprzerwanie atakują - informują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich. Dodają, że o ile agresor bez skrupułów atakuje ludność cywilną, Ukraińcy starają się za wszelką ceną ewakuować ją z terenów walk.

Władze Kijowa ostrzegają mieszkańców przed osobami, które oferują ludziom wstawianie wybitych po eksplozjach okien. Udało się złapać jedną z takich grup, która - jak się okazało - wypytywała lokatorów uszkodzonych budynków o rozmiary strat, stopień zniszczeń i kierunki, z których uderzają pociski. Zebrane dane przekazywali następnie Rosjanom.

Rząd Włoch wyasygnował ponad pół miliarda euro na przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy i pomoc dla nich.

348 milionów euro zostanie w tym roku przeznaczonych na pokrycie kosztów pobytu uchodźców, przyjmowanych przez organizacje, stowarzyszenia, instytucje kościelne i rodziny.

7,5 miliona euro otrzyma MSW na ośrodki pobytu, w których również będą przybyli do Włoch Ukraińcy. 152 miliony euro trafią do regionów na zapewnienie uchodźcom opieki medycznej.

Ukraińskojęzyczni asystenci w publicznych instytucjach przy samorządach i umożliwienie ukraińskim dzieciom ukończenia zdalnie roku szkolnego w ukraińskiej szkole - to propozycje Polski 2050, które przedstawił Szymon Hołownia. - Potrzebujemy rozwiązań systemowych w pomocy dla uchodźców - przekonywał.

Brak sukcesów w lądowej fazie operacji spowodował, że siły rosyjskie kontynuują aktywne rakietowo-bombowe uderzenia w ważne obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej - stwierdza Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy we wtorek, w 27. dniu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Na Litwie możemy przyjąć około 30 tys. ukraińskich dzieci do szkół ogólnokształcących i 4 tys. do przedszkoli - poinformowała we wtorek Jurgita Sziugżdiniene, minister edukacji, nauki i sportu. Do litewskich placówek oświatowych uczęszcza już prawie 3,5 tys. ukraińskich dzieci.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek przybył do Rumunii, gdzie spotka się z prezydentem tego kraju Klausem Iohannisem. Rumunia to trzeci i ostatni przystanek na trasie politycznych konsultacji polskiego prezydenta z przywódcami państw regionu przed szczytem NATO.

W przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozmowie rosyjski żołnierz stacjonujący w okolicy Mikołajowa na południu Ukrainy przyznaje, że "nawet w Czeczenii nie było tak źle" - podała we wtorek ukraińska agencja UNIAN.

- Czwartego dnia wojny generał obiecał nam, że wszystko skończy się za kilka godzin - powiedział Rosjanin. - Myśleliśmy, że przejdziemy jak na defiladzie - dodał.

Żołnierz narzekał również na brak namiotów oraz piecyków. Wspomniał, że wraz z kolegami mieszkają w wykopanych przez siebie okopach. - 50 proc. z nas ma odmrożenia - powiedział. 

Decyzja prezydenta USA Joe Bidena, by podczas swojej wizyty w Europie odwiedzić Polskę pokazuje pozycję tego największego kraju wschodniej flanki NATO oraz jego rolę w przyjmowaniu uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy - pisze we wtorek dziennik "Washington Post".

Biden uda się w tym tygodniu do Europy, do Belgii i Polski, by podtrzymać sojusz Zachodu, w którym zaczynają pojawiać się pęknięcia i pokazać się w kraju, którego liderzy obawiają się, że może stać się kolejnym celem agresji Rosji - ocenia amerykańska gazeta.

Lider opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny został skazany we wtorek na 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i o obrazę sądu. Wyrok zapadł w kolonii karnej w mieście Pokrow, gdzie Nawalny jest więziony od ponad roku.

Sąd nakazał Nawalnemu również zapłacenie grzywny w wysokości 1,2 mln rubli (ok. 11,5 tys. USD).

Rosyjscy żołnierze skonfiskowali pomoc humanitarną, a następnie przez dobę przetrzymywali sześć osób z konwoju, który zmierzał do Wołczańska - przekazał we wtorek szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Incydent miał miejsce 20-21 marca. Według Syniehubowa, przejęte samochody poruszały się na trasie korytarza humanitarnego uzgodnionego ze stroną rosyjską.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła rozmowę rosyjskiego żołnierza, który mówił o przygotowaniach do ostrzelania budynku mieszkalnego.

- Nie interesuje ich (prawdopodobnie chodzi o dowództwo - przyp. red.), że w środku są cywile. Mogli stamtąd wyjść, Putin dał im czas. Będzie taka rzeź... - mówi rosyjski żołnierz.

Władze Holandii zamroziły aktywa o wartości 392 mln euro, które należą do rosyjskich podmiotów - poinformowała we wtorek minister finansów Sigrid Kaag. - To nie jest koniec - zapewniła szefowa resortu finansów.

Holenderskie banki i instytucje finansowe zablokowały aktywa Rosjan, którzy znajdują się na liście sankcji z powodu inwazji na Ukrainę.

Kilka głośnych eksplozji było słychać we wtorek w stolicy Ukrainy Kijowie, gdzie obowiązuje godzina policyjna. Przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował o zestrzeleniu rosyjskiej rakiety - podała amerykańska stacja CNN.

Heraszczenko ogłosił, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła rosyjską rakietę Toczka, a jej pozostałości spadły do przepływającej przez Kijów rzeki Dniepr.

Kolejny rosyjski wojskowy trafił do ukraińskiej niewoli. Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały zdjęcie mężczyzny z dokumentami potwierdzającymi jego tożsamość i stopień - to podpułkownik.

Mieszkańcy położonego na południu Ukrainy Chersonia wyszli we wtorek na ulice miasta, protestując przeciwko rosyjskiej okupacji. Rosjanie użyli gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrantów - podał portal Ukrainska Prawda.

Według portalu, gdy zniknął gaz, część demonstrantów wróciła i kontynuowała protest.

- Ukraińcy zapłacili własnym życiem i krwią za niepodległość, władze Ukrainy wiedzą, że społeczeństwo nie jest i nie będzie gotowe kapitulować - powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego portalu NV ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

- Każdy konflikt kończy się jakimś rozwiązaniem politycznym, dyplomacja pracuje bardzo intensywnie - oświadczył Cichocki.

Zaznaczył, że Polska opowiada się za suwerennością Ukrainy i tym, by kraj ten w sposób swobodny decydował o sobie, kiedy zakończy się obecna wojna.

Uchodźcy wojenni z Ukrainy, których dokumenty są niekompletne i pojawiają się wątpliwości w sprawie tożsamości tych osób, muszą wystąpić o azyl lub opuścić Holandię - informuje we wtorek portal NOS.

Ukraińcy z odpowiednimi papierami są szybko rejestrowani w ewidencji ludności - podkreśla portal. Uchodźcy, którzy pochodzą z innego kraju, ale posiadają ukraińskie pozwolenie na pobyt, również nie mają z tym problemu.

Problemy zaczynają się wówczas, gdy dokumentacja jest niekompletna i holenderskie służby mają trudności z ustaleniem tożsamości danej osoby. 

Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę w Niemczech zarejestrowano 232 462 uchodźców wojennych - poinformowało we wtorek ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie. Rzeczywista liczba uchodźców z Ukrainy może być jednak znacznie wyższa.

Komisja Europejska uruchomiła we wtorek portal Europejska Przestrzeń Badawcza dla Ukrainy (ERA4Ukraine), którego celem jest pomoc uciekającym z tego kraju naukowcom. Chodzi o znalezienie im zakwaterowania i pracy czy ułatwienie uznawania dyplomów naukowych.

Jak przekazała KE w komunikacie prasowym, portal skupia inicjatywy na szczeblu unijnym z podziałem na kraje oraz inicjatywy grup pozarządowych.

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie Polski Holding Hotelowy udostępnił blisko 30 tysięcy noclegów dla uchodźców wojennych z Ukrainy. 

- Obecnie, na terenie całej Polski, w hotelach i obiektach Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Hotelowego znajduje się około 1500 osób z Ukrainy. Ta liczba cały czas się zmienia, w zależności od przybycia kolejnych grup, a nasze hotele pełnią przede wszystkim funkcję hubów w swoich regionach - poinformował prezes Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe Marian Cristescu.

W obwodzie biełgorodzkim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, powstały punkty zbiórki na rzecz żołnierzy walczących na Ukrainie. Mieszkańcy są proszeni o przynoszenie m.in. skarpet, lekarstw i konserw - podał Reuters, powołując się na ogłoszenia lokalnych władz w tej sprawie.

Władze przekazały, że inicjatywa wyszła ze strony mieszkańców regionu, którzy chcieli pomóc żołnierzom uzupełnić ich podstawowe zaopatrzenie.

Trwa nadawanie numerów PESEL dla przybywających do stolicy uchodźców z Ukrainy. W poniedziałek na PGE Narodowym i w punktach dzielnicowych wydano ich w sumie 2680 - przekazał stołeczny ratusz. We wtorek od rana przed punktem na stadionie ustawiła się kolejka kilkuset osób.

Ukraińscy uchodźcy mogą się ubiegać o nadanie numeru PESEL od 16 marca 2022 roku.

Minister finansów Niemiec Christian Lindner obiecał Ukrainie długoterminową pomoc po zakończeniu wojny z Rosją.

- Nasza solidarność ma charakter długofalowy. I dlatego potrzebujemy międzynarodowego planu Marshalla dla Ukrainy - powiedział minister podczas debaty budżetowej w Bundestagu.

Polityk nie sprecyzował jednak jakiej wysokości pomoc finansowa może zostać udzielona Ukrainie.

Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa uruchomiła platformę ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy. Oferty wielkopolskich firm dedykowane uchodźcom są tłumaczone na język ukraiński.

Blisko 850 połączeń odebrali konsultanci podczas pierwszego dnia funkcjonowania specjalnej infolinii w języku ukraińskim – poinformował we wtorek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dzwoniący na infolinię pytali o warunki pobierania świadczeń z ZUS, najczęściej o 500 plus.

W 2020 r. 13 największych odbiorców rosyjskiej ropy zapłaciło za nią w sumie ponad 65 mld dol. - wynika z danych UN Comtrade. Jedna trzecia tego handlu przypadła na Chiny. W Europie największymi kontrahentami były Niemcy, Niderlandy i Polska.

Mer Żytomierza Serhij Suchomłyn zaapelował we wtorek do Białorusinów, aby wychodzili na ulice i otwarcie mówili, co myślą o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- To nie jest ani nasza, ani wasza wojna. To wojna Władimira Putina - ocenił Suchomłyn w telewizji Biełsat.

Żytomierz to miasto obwodowe w centralnej części Ukrainy, położone 170 km od granicy z Białorusią. Obiekty w Żytomierzu i okolicach są w ostatnich tygodniach celami rosyjskich ataków bombowych i rakietowych.

260 tys. zł wpłynęło na konto Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, gdzie zbierane są pieniądze na zakup karetki dla Lwowa. Zbiórkę zasilił ostatnio znaczący przelew opisany jako "dar na zakup karetki dla Ukrainy od ojca świętego Franciszka i kardynała Krajewskiego".

W ciągu najbliższych tygodni UE może rozpocząć rozmowy o możliwym przyjęciu nowego, wspólnego zadłużenia. Ma to związek z wojną w Ukrainie - powiedział we wtorek europejski komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni, cytowany przez Reutersa.

- Unia Europejska przedyskutuje w ciągu kilku tygodni, czy powinna wspólnie pożyczyć więcej pieniędzy - powiedział Gentiloni podczas seminarium zorganizowanego przez Uniwersytet Oksfordzki. Decyzja miała być podjęta "w odpowiedzi na wyzwania, jakie stworzyła inwazja Rosji na Ukrainę" - przekazał Reuters.

Nauczycielka jednej ze szkół w Sosnowcu została zawieszona w obowiązkach w związku rozpowszechnianymi przez nią w internecie treściami antyukraińskimi. Prezydent Sosnowca skierował sprawę do kuratorium, zapowiedział też wniosek do prokuratury.

Według doniesień medialnych, kobieta miała m.in. publikować i powielać krzywdzące, stereotypowe opinie na temat obywateli Ukrainy. 

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin przekazał, że nie jest w stanie powiedzieć, czy papież Franciszek pojedzie na Ukrainę. Jak poinformował wcześniej ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział papieżowi przez telefon, że jest on "najbardziej oczekiwanym gościem" w jego kraju.

PKN Orlen, zarządzający jedyną rafinerią w państwach bałtyckich Orlen Lietuva, zamierza w najbliższym czasie całkowicie zrezygnować z rosyjskiej ropy naftowej - oznajmiła we wtorek premier Litwy Ingrida Szimonyte.

- Spółka jest bardzo blisko etapu, na którym nie będzie już kupować rosyjskiej ropy i nie będzie jej wykorzystywać do rafinacji - powiedziała premier dziennikarzom, którzy pytali ją, czy Litwa może zrezygnować ze wszystkich surowców energetycznych z Rosji.

Nikt nie zgłosił się po samolot ukraińskich linii Azur Air Ukraine, który od czwartku stoi na lotnisku w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie). Jego załoga poinformowała, że nie jest już pracownikami firmy, przez którą była zatrudniana.

Samolot odbył rejs z Szarm el-Szejk z grupą obywateli z Ukrainy, którzy przebywali na wakacjach w Egipcie.

Porzucony Boeing 737-800 wart jest ponad 50 mln dolarów.

800-190-590 - to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dla personelu medycznego z Ukrainy, który chce uzyskać informacje o zatrudnieniu w Polsce. Mogą z niej korzystać też pacjenci z Ukrainy. Infolinia jest bezpłatna i dostępna całą dobę, siedem dni w tygodniu w języku ukraińskim i polskim.

Bundestag we wtorek uczcił minutą ciszy pamięć ocalałego z Holokaustu Borysa Romanczenki, który zginął w rosyjskim ataku bombowym na Ukrainie.

- Jego śmierć przypomina nam, że Niemcy również ponoszą historyczną odpowiedzialność za Ukrainę - podkreśliła wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt.

Rosyjscy żołnierze celowo ostrzelali osoby stojące w kolejce przed sklepem spożywczym w Siewierodoniecku. Są zabici i ranni, liczba ofiar jest ustalana - poinformował we wtorek na Facebooku szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj.

Siewierodonieck to 100-tysięczne miasto w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, około 100 km w linii prostej od granicy z Rosją. Aktualnie miasto i jego okolice należą do obszarów najbardziej intensywnych walk z rosyjskimi wojskami.

Dmitrij Muratow, redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 roku, przekaże swój medal noblowski Ukraińskiemu Funduszowi Pomocy Uchodźcom - poinformował we wtorek portal Ukrainska Prawda. Noblista wezwał domy aukcyjne do wystawienia medalu na licytację.

Około 500 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy uciekli do Polski, potrzebuje pomocy z powodu zaburzeń mentalnych. Około 30 tysięcy ma poważne schorzenia psychiczne - oświadczyła we wtorek przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce Paloma Cuchi.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) kraj ten opuściło ponad 3,5 mln mieszkańców - poinformowało we wtorek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

- Wszyscy nasi obywatele są z wami - zapewnił premier Włoch Mario Draghi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który przemawiał do włoskiego parlamentu. 

Szef włoskiego rządu podkreślił, że "opór stawiany we wszystkich miejscach atakowanych przez okrucieństwo prezydenta Putina jest heroiczny"

W obwodzie kijowskim ostrzały i groźba katastrofy humanitarnej

Część gmin w rejonie Buczy w obwodzie kijowskim znajduje się pod ostrzałem wojsk rosyjskich, część jest na krawędzi katastrofy humanitarnej - poinformował szef obwodu kijowskiego Ołeksandr Pawluk.

Wojska rosyjskie okopały się w gminie Bucza i Nemyszajewe. Na trasie do Żytomierza, w Irpieniu i Hostomlu trwają walki.

Prezydent Ukrainy rozmawiał z papieżem Franciszkiem

Wołodymyr Zełenski powiedział papieżowi, że jest on "najbardziej oczekiwanym gościem" w Ukrainie - poinformował ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.

Firma Eneco, która należy do pierwszej trójki największych dostawców energii w Niderlandach poinformowała, że nie będzie już zawierała nowych kontraktów na dostawy gazu z Rosji.

Ołena Zełenska: od początku inwazji w kraju urodziło się ponad 15 tys. dzieci

"Rodziły się w schronach i pod ostrzałem, ale się urodziły!” - napisała w mediach społecznościowych pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskieg ogłosiła również, że przy wsparciu ambasady ukraińskiej we Francji oraz przedstawicieli francuskiego biznesu i organizacji medycznych do miast Ukrainy przekazywane są inkubatory ze stabilnym zasilaniem. Pierwsze dwa zostały już dostarczone do szpitala w Mikołajowie na południu kraju dzięki organizacji Lekarze bez Granic.

Musimy uwolnić się od dominacji Rosji w zakresie dostaw ropy naftowej i gazu - powiedział w Sofii prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Podkreślił. że "to jest dzisiaj także wielkie zadanie dla całej Unii Europejskiej".

W obwodzie charkowskim armia ukraińska zniszczyła kolumnę wojsk rosyjskich i zestrzeliła we wtorek rosyjski pocisk manewrujący - poinformował szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

Dodał, że w ciągu minionej doby wojska okupacyjne zadały 84 uderzenia różnego rodzaju. Odnotowano uderzenie rakietowe.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek parlamentowi Włoch, że Rosja przez jego kraj chce wkroczyć do Europy. W wystąpieniu za pośrednictwem łącz wideo podkreślił, że potrzebne są kolejne sankcje przeciw Rosji. Apelował o zamrożenie wszystkich dóbr i aktywów oligarchów.

Premier Włoch Mario Draghi wyraził w odpowiedzi uznanie dla "heroicznego" oporu Ukraińców wobec rosyjskiej inwazji.

Fot.: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Rosyjski żołnierz poddał się i oddał czołg Ukraińcom. Po zakończeniu wojny otrzyma 10 tys. dolarów i będzie mógł się ubiegać o obywatelstwo.

Sejm Litwy jednomyślnie przyjął rezolucję wzywającą do zawieszenia udziału Rosji i Białorusi w działalności komitetów, rad międzyrządowych i programach UNESCO. Jak wskazano, wykluczenie Rosji z UNESCO nie jest możliwe, ponieważ jest ona wśród założycieli tej organizacji.

Prezydent Bułgarii: agresja Rosji na Ukrainę to wojna, która nie powinna mieć miejsca, bezpieczeństwo europejskie nie jest już pewne; razem z Polską będziemy wspierać wschodnią flankę NATO.

Mam nadzieję, że najbliższy szczyt NATO w sposób jednoznaczny stanie na straży wolnego świata, niepodległości i wolności ukraińskiego państwa, rozwoju ukraińskiego narodu. Musimy stać razem - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Bułgarii.

Przywódcy Rosji zachowują się na Ukrainie, tak samo jak Hitler, SS podczas II wojny światowej w Polsce. To są mordy bez precedensu - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Bułgarii.

"W Siewierodoniecku rosyjscy najeźdźcy ostrzelali sklep. Są zabici i ranni" - informuje agencja Ukrinform.

ONZ: z powodu wojny Ukrainę opuściło już ponad 3,5 mln osób

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę opuściło ten kraj ponad 3,5 mln osób - poinformowało biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Ponad 2 mln z nich trafiło do Polski.

"Michaił Miznitsew - generał, który który w przeszłości kierował rosyjską operacją wojskową w Syrii - odpowiada za oblężenie Mariupola. Poinformował o tym Siergiej Bratczuk, rzecznik operacyjnej kwatery głównej administracji w Odessie" - podaje NEXTA.

Premier Izraela Naftali Benet jest gotów spotkać się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, jeśli osiągnięty zostanie postęp w ukraińsko-rosyjskich negocjacjach - podał izraelski serwis informacyjny Ynetnews.

Wizyta premiera w mieście objętym działaniami wojennymi byłaby "zbyt ryzykowna" - stwierdza Ynetnews, powołując się na izraelskie służby bezpieczeństwa.

Francuski producent samochodów Renault wznowił produkcję w swoich moskiewskich fabrykach. Koncern ma poparcie francuskiego rządu w kwestii utrzymania produkcji. Decyzja Renault o wznowieniu produkcji ma poparcie francuskiego rządu.

- Zajęcie Kijowa wciąż należy do priorytetów wojsk rosyjskich na Ukrainie, ale próba opanowania stolicy byłaby dla nich "samobójstwem" - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Sztab Generalny Ukrainy podaje straty Rosjan. Zniszczono ponad 15 tys. żołnierzy i ponad 500 czołgów" - informuje agencja Ukrinform.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi w środę za pośrednictwem łącza wideo przed parlamentem Japonii. W przemówieniu będzie apelował o międzynarodowe poparcie dla walki swojego kraju przeciw rosyjskiej inwazji - podała Associated Press.

"Dmitrij Muratow, rosyjski dziennikarz, redaktor naczelny dziennika 'Nowaja gazieta' przekazał swój medal Pokojowej Nagrody Nobla na aukcję na rzecz uchodźców z Ukrainy" - poinformowała NEXTA.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska oceniła, że „nie ma możliwości, aby reżim” prezydenta Rosji Władimira Putina i reżim Białorusi Alaksandra Łukaszenki „zdołały przetrwać” wojnę na Ukrainie. 

- W desperackiej potrzebie zachowania władzy Alaksandr Łukaszenka sprzedał suwerenność Białorusi Putinowi, pozwalając na wykorzystanie naszego kraju do agresji na Ukrainę - powiedziała Cichanouska.

W ostrzałach miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy armia rosyjska zastosowała nowoczesne pociski Tornado-S - poinformował ukraiński portal Militarnyj. Zdjęcie głowicy pocisku opublikowała policja ukraińska.

W atakowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wielu ludzi nie ma dostępu do żywności i wody; troje dzieci, które znałam, zmarło z odwodnienia – powiedziała BBC 27-letnia Wiktoria, której udało się wydostać z oblężonego miasta.

Fot.: PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

 

Hakerzy z kolektywu Anonymous włamali się do drukarek tysięcy rosyjskich użytkowników i za ich pośrednictwem przesłali im komunikat o kłamstwach putinowskiej propagandy wraz z instrukcjami, jak się przed nią bronić poprzez instalację specjalnego oprogramowania.

SBU: do niewoli trafił rosyjski podpułkownik. Miał na sobie ubranie Sił Zbrojnych Ukrainy 

W Niemczech związek zawodowy policjantów (GdP) domaga się utworzenia specjalnych stref na dworcach kolejowych, by chronić ukraińskich uchodźców wojennych przed handlarzami ludźmi i przestępcami seksualnymi. Policja zauważyła, że podejrzani osobnicy podchodzą do młodych kobiet, zanim jeszcze funkcjonariusze nawiążą kontakt z uchodźcami.

W obwodzie charkowskim rosyjski czołg ostrzelał samochód osobowy zabijając trzy osoby, w tym 9-letnie dziecko - poinformowała na Facebooku Prokuratura Generalna Ukrainy.

"Wojska rosyjskie ostrzelały miasto w pobliżu Krzywego Rogu. Szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkuł zaznaczył, że dwa miasta w obwodzie dniepropietrowskim zostały ostrzelane z wyrzutni rakietowych Grad. W wyniku ostrzału, uszkodzone zostały budynki mieszkalne" - podaje The Kyiv Independent.

W obwodzie sumskim na północy Ukrainy około 300 żołnierzy rosyjskich odmówiło wykonania rozkazów i wycofało się z pola bitwy - podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 71-letniej obywatelki Ukrainy, która 28 lutego br. przekroczyła granicę w Medyce i udała się w nieznanym kierunku. Policja ustaliła miejsce jej pobytu w Polsce. Kobieta jest bezpieczna w nowym miejscu i ma zapewnioną opiekę. 

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że w zabiegach o organizowanie ewakuacji cywilów władze koncentrują się na Mariupolu. Wymieniła trzy zaplanowane na wtorek korytarze humanitarne, ale żaden z nich nie dotyczy bezpośrednio Mariupola.

Na Zakarpaciu rosyjskie służby specjalne rozpoczęły rozpowszechnianie dezinformacji o rzekomej chęci oderwania się od Ukrainy obszarów zamieszkiwanych przez mniejszość węgierską - poinformowała Interfax-Ukraina, powołując się na Wiktora Mykytę, szefa zakarpackiej obwodowej administracji wojskowej.

"Ukraińcy ewakuują się z płonących miast i wsi razem ze swoimi zwierzętami. Niosą koty i psy w swoich ramionach" - podaje Ukraińska Prawda.

Zatrzymano agenta FSB, który planował zamach na Zełenskiego

W Użhorodzie, na pograniczu ukraińsko-słowackim, zatrzymany został agent rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który organizował grupę dywersyjną i planował zamachy w Kijowie, w tym na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - podała agencja Unian.

Rosyjskie siły na Ukrainie przez kolejny dzień dokonały jedynie ograniczonego postępu, a większość z nich utknęła w miejscu; Ukraińcy nadal skutecznie odpierają próby zajęcia Mariupola - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

W sytuacji kryzysu humanitarnego i uchodźczego palące staje się zapewnienie jak najlepszej ochrony przed chorobami, w tym COVID-19. Ważne, aby zarówno osoby pomagające, jak i uchodźcy, byli zaszczepieni. Uchodźcom należy zapewnić też dostęp do maseczek i środków dezynfekcji - apelują naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

"Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy opublikowało zdjęcia skutków wczorajszego ostrzału dwóch osiedli w obwodzie żytomierskim" - podaje NEXTA.

"Z powodu braku dostaw części z zagranicy wstrzymana została praca zakładów Urałwagonzawod i Fabryki Traktorów w Czelabińsku, produkujących i naprawiających czołgi i inne wozy opancerzone dla rosyjskiego wojska" – twierdzi Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Okupacyjne siły rosyjskie działające na Ukrainie mają pilną potrzebę naprawy i odbudowy uszkodzonej broni i sprzętu wojskowego" – podkreślił sztab we wpisie 

Rząd zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o pomocy uchodźcom. Zmiany przygotowane przez resort rodziny mają na celu wprowadzenie ewidencji małoletnich obywateli Ukrainy z pieczy zastępczej i tych, którzy przyjechali do Polski bez opieki.

Fot.: PAP/EPA/MYKOLA TYS

Obecnie w polskich szkołach zapisanych jest 85 tys. dzieci z Ukrainy. W przytłaczającej większości są to uczniowie ze szkół podstawowych – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Od rozpoczęcia wojny z Ukrainą do Polski przyjechało 2,141 mln ukraińskich uchodźców - informuje Straż Graniczna

"W ramach międzynarodowej inicjatywy, z Francji na Ukrainę przyjechały dwa towarowe pociągi z medycznym ładunkiem humanitarnym o wadze 26 ton" - poinformowały Ukraińskie Siły Zbrojne

- Były więzień obozów koncentracyjnych Borys Romanczenko zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa, co pokazuje, jak wygląda "denazyfikacja" Ukrainy przez Rosję - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w orędziu opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek na Facebooku.

W Trójmieście uchodźcom z Ukrainy nadano prawie 2 tys. numerów PESEL

W Gdańsku wydano ponad 1160 numerów PESEL, w Sopocie ponad 300, a w Gdyni 600. Rośnie liczba obywateli Ukrainy zainteresowanych wyrobieniem numeru, uprawniającego do korzystania z różnego rodzaju świadczeń.

Fot.: PAP/Piotr Nowak / Punkt nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy 

"Od początku wojny w Ukrainie zginęło 117 dzieci" - podaje agencja Ukrinform

Po wielu dniach walk siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad zajętą wcześniej przez wojska rosyjskie miejscowością Makarów, położoną około 70 km na zachód od Kijowa – poinformowała stacja CNN, cytując komunikat sił zbrojnych Ukrainy.

"Rosjanie wypłacili z banków ponad bilion rubli - najwięcej od 2008 r." - podaje Ukraińska Prawda.

Myślę, że jesteśmy właśnie świadkami procesu odkrywania na nowo przez Zachód Ukrainy i ukraińskości. Być może to początek rozumienia, jak jest to wielki kraj, jakie są jego problemy, a także jak głęboką kulturę i wspaniałą historię posiada - stwierdził dr Łukasz Jasina, rzecznik MSZ, historyk, filmoznawca.

Fot.: PAP/EPA/SEDAT SUNA / Odessa. Ukrainka spaceruje ze swoim psem obok barykady z napisem "Odessa to Ukraina!"

"W Siewierodoniecku armia rosyjska nadal niszczy hurtownie z żywnością" - poinformowała agencja Ukrinform.

- Udało im się przynieść straty lokalnym przedsiębiorstwom, ale mieszkańcy miasta będą zaopatrzeni w żywność. Jest to ustalone - poinformował szef obwodu Ługańskiego, cytowany przez agencję Ukrinform. 

Wspólnoty religijne we Lwowie przyjęły do tej pory ponad 60 tys. ludzi, którzy uciekli przed wojną z innych regionów Ukrainy - podały służby prasowe władz lwowskiej rady miejskiej.

Japonia krytykuje Moskwę za odstąpienie od negocjacji pokojowych 

Japoński premier Fumio Kishida stanowczo zaprotestował przeciwko decyzji władz Rosji o odstąpieniu od negocjacji z Japonią w sprawie układu pokojowego, który nie został podpisany po II wojnie światowej z powodu sporu o cztery wyspy na Pacyfiku.

Kishida ocenił działania Moskwy jako „niemożliwe do zaakceptowania” i podkreślił, że obecna sytuacja jest wynikiem rosyjskiej agresji na Ukrainę – przekazała publiczna japońska stacja NHK.

fot.: PAP/EPA/HARISH TYAGI

"Obwód Ługański: w ciągu jednego dnia wróg uszkodził 25 budynków i spowodował 14 pożarów" - podaje Ukraińska Prawda.

Mer: siły ukraińskie utrzymały pełną kontrolę nad Czernihowem

Ukraińskie siły zbrojne i obrona terytorialna utrzymały pełną kontrolę nad atakowanym przez wojska rosyjskie Czernihowem na północy Ukrainy – poinformował mer tego miasta Władysław Atroszenko, cytowany we wtorek przez agencję Ukrinform.

"Wiele krajów na całym świecie opłakuje śmierć ukraińskiego asa lotniczego pułkownika Ołeksandra Oksanczenko. Ten film został nakręcony przez kibiców lotnictwa z Polski" - napisały na Twiterze Ukraińskie Siły Zbrojne.

"Ukraina w najbliższych godzinach otrzyma ponad dwa miliony dawek preparatów jodu, których aktualnie brakuje w aptekach" - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na przewodniczącego Komitetu Najwyższej Rady Ukrainy ds. zdrowia. Michaiła Raduckiego. 

Raducki oświadczył także, że Ministerstwo Zdrowia Ukrainy w najbliższym czasie zadecyduje o dostarczeniu leków do regionów, w których trwają rosyjskie ostrzały.

Włoski zespół Måneskin odwołał swoje koncerty w Rosji.

"Bardzo trudno jest ogłaszać terminy koncertów w czasie, gdy na Ukrainie trwa straszliwa wojna, w wyniku której cierpią niewinne osoby. Ze względu na decyzje ludzi u władzy (Rosji), które mają wpływ na życie tak wielu bezbronnych ludzi, nie będziemy organizować naszych koncertów w Rosji - czytamy w komunikacie udostępnionym przez muzyków. 

Maxar udostępnił zdjęcia satelitarne trzech ukraińskich miast: Irpienia, Mariupola i Czernihowa (stan na dzień 21 marca)

Zniszczenia w Kijowie po rosyjskim ataku.

Fot: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Dyrektorzy krakowskich szpitali i wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapewnili, że uchodźcy z Ukrainy w dostępie do specjalistów będą traktowani jak obywatele Polski.

- Pragnę uspokoić wszystkich Polaków. Dostęp do ochrony zdrowia dla Polaków będzie taki, jak do tej pory, w takim samym zakresie. A obywatele Ukrainy jakby dopełnią ten system – podkreślił Kmita.

"Wojska rosyjskie mają zapasy amunicji i żywności na nie więcej niż trzy dni" - informuje agencja Ukrinform, powołując się na Siły Zbrojne Ukrainy.

Trzy tysiące wojennych uchodźców z Ukrainy przyjęto w mieście Rimini we Włoszech - podała agencja Ansa. W stosunku do liczby mieszkańców przebywa tam jedna z największych w kraju wspólnot osób, które uciekły przed wojną. Dla 900 z nich udostępniono miejsca w hotelach.

Alarmy przeciwlotnicze rozbrzmiewają w prawie każdym regionie Ukrainy 

"Syreny zostały uruchomione w obwodach: sumskim, mikołajowskim, tarnopolskim, połtawskim, kirowogradzkim, charkowskim, zaporoskim, lwowskim, iwanofrankowskim, zakarpackim, czerniowieckim, dniepropietrowskim, rówieńskim, wołyńskim, czerkaskim, chmielnickim, odeskim" - podaje The Kyiv Independent.

"Według Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy od 24 lutego 651 budynków mieszkalnych zostało w tym kraju całkowicie zniszczonych, a około 3780 domów zostało częściowo zniszczonych" - podaje NEXTA.

"Prezydent Zełenski wskazał, gdzie byłby 'punkt zakończenia wojny'. Podkreślał rolę NATO i poszczególnych państw członkowskich" - podaje Ukraińska Prawda. 

"Rosja przedstawiła Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi dane dotyczące ponad 500 ukraińskich jeńców wojennych. Jak podała rosyjska Komisarz ds. Praw Człowieka Tatyana Moskalkova, Rosja jest gotowa do wymiany wziętych do niewoli żołnierzy rosyjskich" - poinformowała NEXTA na Twitterze.

Biden: Putin jest przyparty do ściany i daje teraz fałszywe sygnały, które fabrykuje, w tym twierdzenia, że my, Ameryka, mamy w Europie broń biologiczną i chemiczną, co jest po prostu nieprawdą. Rosjanie sugerują też, że Ukraina ma broń biologiczną i chemiczną. To jasna oznaka, że Putin rozważa użycie obu rodzajów tych broni.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie