Szwajcaria. Prokuratura powołuje zespół uniemożliwiający ominięcie sankcji nałożonych na Rosję

Świat
Szwajcaria. Prokuratura powołuje zespół uniemożliwiający ominięcie sankcji nałożonych na Rosję
PAP/EPA/PETER KLAUNZER
Demonstracja w Bernie przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Szwajcarska prokuratura federalna powołuje zespół, którego zadaniem będzie uniemożliwianie omijania sankcji nałożonych na Rosję oraz dokumentowanie zbrodni wojennych związanych z jej inwazją na Ukrainę – poinformowało we wtorek biuro Prokuratora Generalnego Szwajcarii.

Zespół "skoncentruje się teraz przede wszystkim na kwestiach związanych z międzynarodowym prawem karnym i ustawą o embargo" - głosi komunikat biura Prokuratora Generalnego, odnoszący się do szwajcarskiej ustawy regulującej kwestie sankcji.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Fotoreporter Maksym Łewin zaginął na linii frontu. Poszukiwania bez rezultatów

 

Agencja Reutera przypomina, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę rośnie presja na Szwajcarię, aby szybko identyfikowała aktywa Rosjan objętych sankcjami i zamrażała je.

Wołodymyr Zełenski: oligarchowie pomagają prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie

W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał władze Szwajcarii, by podjęły kroki w sprawie mieszkających tam rosyjskich oligarchów, którzy - jak powiedział - pomagają prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie.

 

Zespół prokuratury federalnej ds. sankcji będzie się też zajmował zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Rosjan na Ukrainie i zadeklarował, że jeżeli osoby podejrzane w ramach postępowania Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w tej sprawie wjadą do Szwajcarii, to obejmie je własnym dochodzeniem.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. SBU: Białoruś może wziąć udział w inwazji. Chodzi o ok. 15 tys. żołnierzy

 

Na początku marca rząd Szwajcarii postanowił dostosować swoje sankcje wobec Rosji do restrykcji nakładanych przez Unię Europejską.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie