Sprzęt kolejnej zmiany amerykańskiej brygady pancernej przybywa do Europy

Świat
Sprzęt kolejnej zmiany amerykańskiej brygady pancernej przybywa do Europy
Flickr/U.S. Army Europe
Amerykańscy żołnierze

Sprzęt kolejnej zmiany brygadowej pancernej grupy bojowej USA operacji Atlantic Resolve przybędzie do portów w Europie w tym miesiącu; w kwietniu przybędą żołnierze – zapowiedziały amerykańskie wojska lądowe w Europie i Afryce.

"Żołnierze i sprzęt 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty zaczynają przybywać do Europy z Fort Carson w stanie Kolorado, jako część operacji Atlantic Resolve" – poinformowała U.S. Army Europe and Africa (USAREUR-AF).

 

ZOBACZ: USA namawia Turcję do przekazania Ukrainie rosyjskich systemów rakietowych S-400

 

To planowa, dziewiąta rotacja pancernej brygadowej grupy bojowej (Armored Brigade Combat Team, ABCT) zapowiedziana w grudniu ubiegłego roku.

Statki z amerykańskim sprzętem nie przybiją do polskich portów

Sprzęt brygady będzie dostarczany do portów w Danii, Grecji i Niderlandach; żołnierze zaczną docierać do Europy w kwietniu. W nadchodzącej zmianie Amerykanie rozmieszczą ok. 4000 żołnierzy, ok. 90 czołgów Abrams, 15 samobieżnych haubic Paladin, 150 bojowych wozów piechoty Bradley, 500 pojazdów gąsienicowych i 600 kołowych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Amerykański wywiad oszacował straty Rosjan

 

Jak podkreśliło regionalne dowództwo, transport odbywa się zgodnie z wytycznymi wydanymi w związku z pandemią przez Pentagon i władze krajów europejskich.

Amerykańscy żołnierze szkolą się m.in. w Polsce

Stała rotacyjna obecność w Europie amerykańskich wojsk pancernych trwa od kwietnia 2014 r., kiedy Departament Obrony USA rozpoczął operację Atlantic Resolve mającą wzmocnić europejskich sojuszników w odpowiedzi na aneksję części terytorium Ukrainy przez Rosję. Oprócz brygady pancernej Atlantic Resolve obejmuje rotacje grupy lotniczej, jednostek zabezpieczenia i dowództwa dywizji.

 

Przebywające w Europie jednostki uczestniczą w bilateralnych i wielonarodowych przedsięwzięciach szkoleniowych w Polsce, Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Gruzji, na Litwie, Łotwie, w Niderlandach, Niemczech, Norwegii, Rumunii, Słowacji, na Węgrzech, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ: Media: samolot wojskowy USA z czterema osobami na pokładzie rozbił się w północnej Norwegii

 

Kolejna rotacja zastąpi obecną 1. ABCT z 1. Dywizji Piechoty, która przybyła z Fortu Riley w stanie Kansas. W Polsce pododdziały brygady stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu, współdziałając z polską 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. Liczącą ok. 2 tys. osób grupę lotniczą tworzy 1. Brygada Lotnictwa Bojowego 1. Dywizji Kawalerii, dysponująca śmigłowcami transportowymi Chinook, bojowymi AH-64 Apache, UH-60 i HH-60. Rotujące amerykańskie brygady za każdym razem przybywają ze sprzętem; jego przerzut przez porty w Europie to także ćwiczenie ze zdolności do przebazowania i rozwinięcia sił wielkości brygady do Europy.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie