Katastrofa samolotu w Chinach. Na pokładzie ponad 130 osób

Świat
Katastrofa samolotu w Chinach. Na pokładzie ponad 130 osób
Twitter/ChinaAviationReview

Samolot Boeing 737 linii China Eastern Airlines ze 132 osobami na pokładzie rozbił się w górzystym terenie w regionie Kuangsi na południu Chin. Jak dotąd nie ma informacji o liczbie zabitych i rannych - podały w poniedziałek państwowe chińskie media.

Samolot leciał z Kunmingu w prowincji Junnan do Kantonu w prowincji Guangdong - poinformowała państwowa chińska telewizja CCTV, nie podając szczegółów dotyczących wypadku.

Ponad 130 osób na pokładzie

Na pokładzie było 123 pasażerów i dziewięcioro członów załogi - potwierdził w komunikacie chiński urząd ds. lotnictwa cywilnego CAAC. Wcześniej państwowe chińskie media informowały, że na pokładzie było 133 pasażerów.

 

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej urzędu nie podano informacji na temat zabitych i rannych. Trwa akcja ratunkowa.

 

 

Pierwsze nagrania z miejsca zdarzenia pokazują, że po uderzeniu o ziemię maszyna zapaliła się i została doszczętnie zniszczona.

 

 

Według CAAC kontakt z samolotem urwał się, gdy znajdował się on w okolicach prefektury Wuzhou w regionie Kuangsi. Uruchomiono mechanizm reagowania kryzysowego i wysłano na miejsce zespół specjalistów - napisano w komunikacie.

 

Z danych serwisu Flightradar24 wynika, że samolot realizujący rejs MU5735 wystartował z Kunmingu o godz. 13.10 (godz. 6.10 w Polsce) czasu miejscowego i miał wylądować w Kantonie niecałe dwie godziny później. Dane śledzenia lotu urywają się jednak o godz. 14.22 (godz. 7.22 w Polsce) - podała agencja Reutera.

 

 

Na Twitterze zamieszczono nagranie, które ma pokazywać ostatnie sekundy spadającego samolotu.

 

 

Strona internetowa China Eastern Airlines wprowadziła w poniedziałek czarno-białą szatę graficzną, co według agencji jest praktyką stosowaną przez linie lotnicze, by uszanować domniemane ofiary.

 

Według bazy danych Aviation Safety Network (ASN) ostatnia katastrofa lotnicza z ofiarami śmiertelnymi w Chinach miała miejsce w 2010 roku, gdy Embraer E-190 należący do linii Henan Airlines rozbił się przy próbie lądowania w Yichun na północnym wschodzie kraju. Zginęły wówczas 44 z 96 osób znajdujących się na pokładzie.

dk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie