Wojna w Ukrainie. 25. dzień rosyjskiej inwazji

Świat
Wojna w Ukrainie. 25. dzień rosyjskiej inwazji
Telegram/Witalij Kliczko

Potężna eksplozja w Kijowie. Rakieta spadła na centrum handlowe w stolicy Ukrainy. Wybuch był słyszany w odległych dzielnicach, w kilku budynkach nie ma prądu. Radio Wolna Europa podało, że do 13 marca ciała ponad 2500 rosyjskich żołnierzy zostały pod osłoną nocy przewiezione pociągami lub samolotami na Białoruś, aby ukryć prawdziwą liczbę rosyjskich strat w wojnie na Ukrainie. Relacja na żywo.

wka/grz / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 25. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Niedziela, 20 marca.

W wyniku ostrzału domów mieszkalnych i centrum handlowego w dzielnicy Podół w Kijowie późnym wieczorem w niedzielę zginęła co najmniej jedna osoba, poinformowała Agencja Reutera cytując wypowiedź mera miasta Witalija Kliczko.

"Siły rosyjskie nacierające z Krymu nadal próbują ominąć Mikołajów, kierując się na zachód w stronę Odessy. Siły te poczyniły niewielkie postępy w ciągu ostatniego tygodnia" - oceniło w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosyjskie siły morskie nadal blokują ukraińskie wybrzeże i przeprowadzają ataki rakietowe na cele na Ukrainie. Blokada ukraińskiego wybrzeża prawdopodobnie pogorszy sytuację humanitarną na Ukrainie, uniemożliwiając dotarcie niezbędnych dostaw do ludności ukraińskiej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Agencja Reutera cytując mera Kijowa Witalija Kliczko podała, że w dzielnicy Padół w stolicy Ukrainy doszło do kilku wybuchów. Uszkodzone zostały domy mieszkalne i centrum handlowe.

"Według informacji, które posiadamy na chwilę obecną, ucierpiało kilka domów i jedno z centrów handlowych. Na miejscu są już ekipy ratunkowe, medycy i policja" - napisał Witalij Kliczko.

Mer Kijowa Witalij Kliczko zamieścił w serwisie Telegram zdjęcie skutków ostrzału rakietowego miasta.

Portal "The Kiyv Independent" zamieścił nagranie eksplozji rosyjskiej rakiety w Kijowie w niedzielę wieczorem.

W sieci pojawiają się nagrania z niedzielnego ostrzału rakietowego w Kijowie.

 

Ukraińcy zabili Stiepana Maszkina, dowódcę 11. Pułku Strzelców Zmotoryzowanych 1. Korpusu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej pseudonim "Kanibal" - podała grupa operacyjno-taktyczna "Wschód".

Z siedmiu zaplanowanych na niedzielę korytarzy humanitarnych zadziałały w niedzielę cztery, ewakuowano 7295 osób - poinformowała wieczorem wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Władze straciły kontakt z sześcioma osobami z transportu humanitarnego w obwodzie charkowskim.

Z oblężonego Mariupola w obwodzie donieckim do Zaporoża dotarło 3985 osób - powiedziała Wereszczuk podczas wieczornego briefingu, podsumowującego ewakuację.

Od przyszłego tygodnia ruszą kursy języka polskiego dla ukraińskich nauczycieli prowadzone przez Ośrodek Rozwoju Edukacji - poinformował w niedzielę w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dodał, że Ukraińcy już są zatrudniani jako pomoc nauczyciela w oddziałach przygotowawczych.

Wielka Brytania nadal będzie wspierała Ukrainę militarnie, gospodarczo i dyplomatycznie - zapewnił w niedzielę premier Boris Johnson ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Poprosił ukraińskiego przywódcę o ocenę dalszych potrzeb wojskowych do odpierania rosyjskiej agresji.

Około godz. 23 czasu kijowskiego (22 czasu polskiego) w wyniku potężnej eksplozji kilka budynków w Kijowie na osiedlu Borszczahiwka pozostało bez prądu. Na osiedlu Wynohradar z budynków posypał się tynk i otworzyły okna. W okolicach stacji metra Szulawska widoczne są kłęby dymu.

W mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

 

Ekspert "Nowej Techniki Wojskowej" Jarosław Wolski uważa, że w ciągu maksymalnie 48 godzin "Białoruś przystąpi do wojny".

Z atakowanego przez Rosjan Mariupola w Ukrainie do domu wrócił ostatni unijny dyplomata, konsul generalny Grecji Manolis Androulakis - poinformowała w niedzielę Agencja Reutera.

Dyplomata z oblężonego miasta wyjechał we wtorek, a do ojczyzny, wraz z 10 greckimi obywatelami, wrócił po czterech dniach podróży - podano.

Rosja złożyła Ukrainie propozycję w sprawie ewakuacji Mariupola. W poniedziałek od 9:30 miałby nastąpić obustronny rozejm, od g. 10 do 12 ukraińscy żołnierze mieliby opuścić miasto z gwarancją bezpieczeństwa, z kolei od godziny 12 do miasta miałyby wjechać konwoje humanitarne obu stron, po czym miałaby nastąpić ewakuacja cywilów - podała agencja Ria Nowosti.

Jeśli chociaż jeden białoruski żołnierz przekroczy granicę z Ukrainą, zostanie zniszczony - zagroził w niedzielę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksij Daniłow.

Komunikat został opublikowany na profilu RBNiOU w serwisie Facebook.

 

Według oficjalnych danych ONZ zginęło już 902 cywilów, w tym 75 dzieci, a 1459 zostało rannych, w tym 98 dzieci.

Rzeczywiste straty są jednak znacznie wyższe, podkreśla Organizacja Narodów Zjednoczonych.

 

To Polska miała rację, ostrzegając przed Rosją, czego Zachód nie chciał słuchać i wcale nie jest ona odstępcą od zachodnich wartości, jak twierdziły Francja i Niemcy, lecz ich obrońcą - pisze w reportażu z Przemyśla brytyjski "The Sunday Times".

"Astchon Kutcher i Mila Kunis byli jednymi z pierwszych, którzy zareagowali na nasze cierpienie. Do tej pory zebrali 35 mln dolarów i przekażą je serwisom Flexport i Airbnb na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Jestem wdzięczny za ich wsparcie i pod wrażeniem ich determinacji. Inspirują świat" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Z informacji sztabu generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych wynika, że po stronie wojsk rosyjskich na Ukrainie będą wkrótce walczyć najemnicy z Libii.

Odpowiednie porozumienie w tej sprawie zostało prawdopodobnie osiągnięte podczas wizyty w Moskwie generała Chalifa Haftara - jednej z głównych postaci w libijskiej wojnie domowej.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser chce chronić kobiety przybywające do Niemiec z Ukrainy przed handlarzami ludźmi i przestępcami seksualnymi. "Każdy, kto próbuje wykorzystywać trudną sytuację uchodźców, powinien wiedzieć, że na takie czyny reagujemy z całą mocą prawa" - powiedziała gazecie "Bild am Sonntag".

Prezydent Rosji Władimir Putin osobiście zlecił kolejną próbę zabicia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował ukraiński wywiad.

Kolejni najemnicy związani z prywatną firmą wojskową, tak zwaną "grupą Wagnera", przybyli w niedzielę na Ukrainę, by zamordować najważniejsze osoby w państwie - poinformowano.

"Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - podała agencja na Twitterze.

 

Do Browarów przyjechały samochody i autobusy z ludźmi, którzy zostali ewakuowani z wsi Bobryk i Tarasówka w rejonie Kijowa - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Jak podał do Browarów przybyło 20 autobusów i około 250 samochodów z mieszkańcami wsi Bobryk w obwodzie kijowskim, z której ewakuowano około 1600 osób, w tym 843 dzieci.

Dwie godziny później do Browarów przyjechało 17 autobusów i prawie 300 samochodów z ewakuowanymi ze wsi Tarasówka.

Włoska firma Loro Piana, w której kosztownej kurtce wystąpił prezydent Rosji na stadionie w Moskwie, ogłosiła, że "dystansuje się" od niego i że jest zaangażowana w pomoc dla narodu ukraińskiego.

Firma wstrzymała dostawy swoich wyrobów do Rosji.

Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia w Knesecie: "Ukraińcy dokonali wyboru 80 lat temu ratując Żydów. I dlatego są wśród nas Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Izraelczycy! Teraz też macie ten wybór."

 

W wyniku nalotu bombowego w obwodzie żytomierskim trzy osoby zostały ranne, zniszczono 13 budynków - podała służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Rosyjskie bomby zrzucono w niedzielę na miejscowości w rejonie korosteńskim - poinformowali ratownicy w Telegramie.

Sześć krajów, a wśród nich Polska, wszczęło sprawy karne w związku z rosyjskimi zbrodniami wojennymi na Ukrainie - poinformowała w niedzielę w serwisie Twitter prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa.

 

Media: ciała ponad 2500 rosyjskich żołnierzy przewieziono na Białoruś

Do 13 marca ciała ponad 2500 rosyjskich żołnierzy zostały pod osłoną nocy przewiezione pociągami lub samolotami na Białoruś, aby ukryć prawdziwą liczbę rosyjskich strat w wojnie na Ukrainie - podało Radio Wolna Europa.

Radio powołuje się na jednego z lekarzy szpitala klinicznego w Homlu, cytuje też źródła z Mozyrza, 100-tysięcznego miasta z obwodu homelskiego, które mówią o tym, że już 3 marca miejscowa kostnica była przepełniona.

- To było niewiarygodne, ile tam było trupów - mówi jeden z mieszkańców Mozyrza, który często przejeżdża przez miasto i pobliskie okolice w sprawach służbowych. Powiedział, że widział wiele "czarnych worków" ładowanych z ambulansów wojskowych do rosyjskich wagonów kolejowych. - Pasażerowie na stacji kolejowej w Mozyrzu byli zszokowani ilością trupów ładowanych do pociągu. Gdy ludzie zaczęli nagrywać wideo, wojsko złapało ich i kazało im je usunąć - opowiada.

Z kolei lekarz z głównego szpitala miejskiego w Mozyrzu powiedział, że placówka jest obecnie strzeżona przez policję i służby bezpieczeństwa, a lekarzom grożono zwolnieniem, jeśli będą mówić o sytuacji. Lekarz powiedział, że wszyscy lekarze z personelu, nawet ci z innymi specjalizacjami, zostali oddelegowani do leczenia rannych Rosjan.

Minister gospodarki Niemiec: gorzka wiadomość jest taka, że nadal potrzebujemy rosyjskiego gazu

Minister Robert Habeck uzgodnił z emirem Kataru długoterminowe partnerstwo energetyczne. Dzięki temu Niemcy są krok bliżej do uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji. Jednak "gorzka wiadomość jest taka, że nadal potrzebujemy rosyjskiego gazu" - powiedział Habeck w niedzielę telewizji ARD.

Jak wyjaśnił, mimo wszelkich wysiłków rząd federalny potrzebuje trochę więcej czasu, aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu ponieważ "strategicznych błędów ostatnich kilkudziesięciu lat nie da się cofnąć w ciągu trzech tygodni".

Władze obwodu donieckiego opublikowały w niedzielę w komunikatorze Telegram orientacyjne zestawienie zniszczeń infrastruktury od początku wojny. W spisie jest m.in. 1108 domów i 321 placówek oświatowych. 

"Wszystko zniszczone - odbudujemy! I niech wróg odkłada teraz na reparacje!" - zapowiedziały.

W niedzielę w punkcie na PGE Narodowym w Warszawie nadano obywatelom Ukrainy 1503 numery PESEL; łącznie w ten weekend wydano ich 2623 - poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza. Od poniedziałku PESEL będzie można otrzymać także w urzędach dzielnic.

7-letnia Jewhenia mieszka w Charkowie. Mimo wszystko wierzy w pokój dla naszego kraju. Dziewczynka odtworzyła mural przedstawiający dziecko ukrywające się pod ukraińską flagą, wykonany w Pradze przez  artystę ulicznego ChemiS - podała Najwyższa Rada Ukrainy.

Francja zamroziła majątek rosyjskich oligarchów o wartości 850 mln euro

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, zamroziliśmy dotychczas majątek rosyjskich oligarchów o wartości niemal 850 mln euro - oświadczył w niedzielę minister finansów Francji Bruno Le Maire. Wśród zatrzymanych dóbr znajdują się m.in. jachty, apartamenty i konta bankowe - wymieniał szef resortu.

- Zamroziliśmy (...) 150 mln euro na poszczególnych kontach bankowych, 539 mln euro w nieruchomościach na terytorium Francji (...) oraz kolejne 150 mln euro w postaci dwóch jachtów - podał Le Maire podczas przemówienia emitowanego we francuskich mediach.

Fot: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

"Nie ustaje brutalna agresja przeciwko Ukrainie. Bezsensowna masakra, podczas której każdego dnia powtarzają się rzezie i okrucieństwa" - zwrócił się papież Franciszek do wiernych podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

"Nie ma dla tego żadnego usprawiedliwienia!" - dodał Ojciec Święty.

 

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że dzisiaj zostaną podane kolejne szczegóły podróży prezydenta USA Joe Bidena do Europy. Przekazała jednak, że nie ma planów wyjazdu prezydenta Stanó Zjednoczonych na Ukrainę.

"W Moskwie otwarcie mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej podobnie jak naziści mówili o kwestii żydowskiej" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia w parlamencie Izraela.

"Mediować można między państwami, a nie między dobrem a złem. Izrael musi dokonać wyboru, czy popiera Ukrainę czy Rosję" - mówił Zełenski w Knesecie.

Ukraiński przywódca wezwał Izrael, by pomógł zapobiec rosyjskiemu "ostatecznemu rozwiązaniu"

 

Słowacja rozpoczęła instalowanie amerykańskich wyrzutni rakiet ziemia-powietrze systemu Patriot - podał Reuters.

 

   

W nieoficjalnych rozmowach Stany Zjednoczone namawiały swojego sojusznika w NATO, Turcję, by przekazała Ukrainie systemy rakietowe rosyjskiej produkcji S-400 - poinformowała w niedzielę Agencja Reutera, powołując się na trzy anonimowe źródła zaznajomione z kwestią.

Turcja jest pierwszym państwem członkowskim NATO, które kupiło te rakietowe systemy obrony powietrznej od Rosji. Ich dostawy dla Ankary rozpoczęły się w lipcu 2019 r.

"Armia ukraińska nie jest w stanie przeprowadzić odsieczy oblężonego Mariupola. Znaczące straty, jakie ponoszą siły rosyjskie nie są na tyle dotkliwe, by odstąpiły one od prowadzenia działań zaczepnych" - głosi najnowszy raport Ośrodka Studiów Wschodnich po 24 dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

"Zwracałem się do nich (przywódców zachodnich) osobiście, żeby powiedzieli bezpośrednio, że przyjmą nas do NATO za rok, czy dwa, czy pięć, albo po prostu żeby powiedzieli »nie«. Odpowiedź była bardzo jasna, że »nie będziecie członkiem NATO«, ale publicznie drzwi pozostaną otwarte" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie z Fareedem Zakarią z CNN.

Zełenski dodał, że gdyby Ukraina była już w NATO, do wojny z Rosją by nie doszło.

Co najmniej półtora tysiąca mieszkańców wyszło w niedzielę na protest w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim po tym, jak Rosjanie porwali zastępcę mera Iwana Samojduka - poinformował w Telegramie mer tego miasta Dmytro Orłow.

Anton Heraszczenko z ukraińskiego MSW opublikował przechwycone nagranie rozmowy telefonicznej rosyjskiego żołnierza, na którym ten mówi o zabijaniu cywilów. "Rozp… wszystkich jak leci" - słychać na nagraniu.

"Wjeżdżamy do wsi, wyszedł cywil. Salam alejkum i naprzód go! Chłopaki opowiadają - jedziemy w kolumnie, wychodzi kobieta z małą dziewczynką, a facet za nią. Chłopak wyskoczył z kolumny i wszystkich troje położył z kałacha" - słychać na nagraniu.

 

Mężczyzna w rozmowie z kobietą opowiada o sytuacji na Ukrainie. Skarży się m.in. na to, że rosyjskie wojska są pod gęstym ostrzałem, a zwiad działa "ch…wo". Nagranie dostępne tutaj.

 

Po ataku rakietowym na budynek mieszkalny w Kijowie wiadomo o pięciu rannych – poinformował w niedzielę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Rakieta trafiła w podwórko obok budynku.

- Budynek jest uszkodzony, spłonęły samochody. Na razie nie ma informacji o zabitych – podał Kliczko w nagraniu z miejsca zdarzenia. Dwoje spośród pięciorga rannych wymagało hospitalizacji.

Fot:Telegram/DSNS

 

Doradca Zełenskiego: front "zamarł", FSB rozpoczęłą represje wobec rosyjskich mundurowych

Front praktycznie zamarł, trwają działania taktyczne, ponieważ ani rosyjska, ani ukraińska strona nie mają sił, by realnie przełamać sytuację na którymkolwiek z kierunków – powiedział w niedzielę doradca Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.

Arestowycz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina poinformował również, że obecnie Rosja "praktycznie nie ostrzeliwuje rakietami ukraińskich miast", a jej władze "zrezygnowały ze starań zajęcia Ukrainy siłą i tym samym zwiększania liczby swoich zabitych żołnierzy".

Urzędnik dodał, powołując się m.in. na informacje ukraińskiego wywiadu, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa "rozpoczęła represje wobec rosyjskich mundurowych".

"Nie zdołali wypełnić głównych zadań na Ukrainie i zaczęła się faza represji. FSB szuka winnych, w tym w Rosgwardii (MSW), setki ludzi ma kontrole, są oskarżani o odmowę udziału w działaniach zbrojnych, o słaby charakter i tchórzliwość" – utrzymywał Arestowycz.

Premier Japonii Fumio Kishida wezwał premiera Indii Narendrę Modiego do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Liderzy, którzy spotkali się w Delhi, wspólnie zaapelowali o "natychmiastowe przerwanie przemocy".

We wspólnym oświadczeniu – wydanym po sobotnich rozmowach obu premierów w indyjskiej stolicy Delhi – nie znalazło się jednak potępienie działań Kremla. Przywódcy wyrazili jedynie „poważne zaniepokojenie trwającym konfliktem i kryzysem humanitarnym w Ukrainie” oraz wezwali do „natychmiastowego przerwania przemocy”, nie wymieniając przy tym Rosji jako agresora.

Kishida i Modi zgodzili się, że ich państwa nie będą tolerowały siłowych zmian międzynarodowego status quo w żadnej części świata. Premier Modi podczas spotkania z mediami nie wspomniał o walkach na Ukrainie.

Fot: PAP/EPA/HARISH TYAGI

 

W poniedziałek może odbyć się kolejna runda rosyjsko-ukraińskich rokowań

Kolejna - piąta - runda rosyjsko-ukraińskich negocjacji ma odbyć się w poniedziałek 21 marca - poinformował w niedzielę portal Ukrainska Prawda, powołując się na wysokiej rangi informatorów.

Ewentualne negocjacje byłyby prowadzone za pośrednictwem połączenia wideo.

Ukrainska Prawda cytuje jednego z członków ukraińskiej delegacji w rozmowach z Rosjanami - szefa prezydenckiej frakcji Sługa Narodu w parlamencie, Dawida Arachamiję, który powiedział, że negocjacje na poziomie grup eksperckich mają miejsce codziennie.

W Moskwie aresztowano Aleksandra Gurjanowa, szefa sekcji polskiej Memoriału, za udział w proteście antywojennym. Wraz z nim zatrzymano Olega Orłowa.

Obu zatrzymano na Placu Teatralnym koło Teatru Bolszoj. Działacze stanęli na placu, trzymając w rękach plakaty z hasłami przeciw wojnie. Po kilku minutach podeszli do nich policjanci i zabrali ich na komisariat.

Gurjanow jest szefem sekcji polskiej Stowarzyszenia Memoriał, badającej represje polityczne wobec obywateli polskich w ZSRR, w tym zbrodnię katyńską.

Na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - przekazała w niedzielę Państwowa Agencja Atomistyki. Dodała, że nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak ostrzegł w niedzielę, że sankcje nakładane na Rosję w związku z napaścią na Ukrainę "nie są bezkosztowe" dla Brytyjczyków i nie jest on w stanie całkowicie ochronić ich "przed trudnymi czasami, które nadejdą".

Przyznał on, że sankcje przyczynią się do dalszego wzrostu kosztów utrzymania, które i tak znacząco się zwiększą wskutek podniesienia od 1 kwietnia cen energii o 54 proc. - Działania i kroki, które podejmujemy w celu nałożenia sankcji na Rosję, nie są bezkosztowe dla nas tutaj w kraju. Nie mogę udawać, że będzie łatwo, że rząd może stawić czoła każdemu wyzwaniu lub że mogę całkowicie chronić ludzi przed trudnymi czasami, które nadejdą - powiedział Sunak w rozmowie ze stacją Sky News.

Wielokrotnie informowaliśmy, że dostosujemy się do wszystkich sankcji nałożonych przez instytucje unijne - napisała w niedzielę w mediach społecznościowych rzeczniczka PKN Orlen Joanna Zakrzewska.

Zakrzewska na Twitterze odniosła się do wpisu Izabeli Leszczyny (KO), która w mediach społecznościowych krytycznie odniosła się do słów wiceszefa MSW Piotra Wawrzyka.

"Min. Piotr Wawrzyk kłamie, mówiąc, że: "Orlen nie może zerwać kontraktów z Rosją, dopóki Unia nie podejmie decyzji dotyczącej obszaru wspólnego handlu" - napisała Leszczyna na Twitterze. "Przypomnę, że mamy ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Przestańcie finansować Putina!!" - podkreśliła.

Polacy okazują imponującą solidarność z milionami Ukraińców uciekających przed rosyjskimi wojskami - pisze w weekendowym wydaniu "NRC". Holenderski dziennik zastanawia się jednocześnie, jak długo Polacy będą w stanie pomagać uchodźcom na tak ogromną skalę .

"Niezliczona rzesza Polaków otworzyła swe domy, by przyjąć nieznajomych" - pisze "NRC" i zauważa, że "liczba próśb o pomoc, zakwaterowanie czy transport zamieszczanych na Facebooku i Telegramie rośnie każdego dnia".

"NRC" podkreśla, że polski rząd udziela pomocy finansowej ukraińskim uchodźcom, a także Polakom, którzy im pomagają, jednak potrzeby są ogromne.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie policja federalna zarejestrowała w Niemczech 218 301 uchodźców wojennych - poinformowało w niedzielę federalne ministerstwo spraw wewnętrznych. Liczba odnotowanych przyjazdów wzrosła od soboty o około 10 500.

Ośmiu ratowników odniosło obrażenia, gdy wóz strażacki wyleciał w powietrze na minie pod Kijowem – poinformowała w niedzielę na komunikatorze Telegram Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Do wydarzenia doszło w sobotę. "Na szczęście żaden z chłopaków nie zginął" – napisano na Telegramie.

Mariupol został ostrzelany przez cztery okręty rosyjskiej marynarki wojennej - podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie siły Azow, biorące udział w obronie miasta.

Dwie osoby zginęły, gdy żołnierze rosyjscy rzucili granat między ludzi na ulicy w Trościańcu w obwodzie sumskim – poinformowała prokuratura obwodu sumskiego na Facebooku.

Granat rzucono w piątek. Ofiary to dwaj mężczyźni. Polecono policji wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

- Polska nie może jednostronnie zerwać umów na import ropy z Rosji, bo naraziłaby się na wysokie odszkodowania, takie decyzje powinny zapaść na poziomie całej Unii Europejskiej - powiedział w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych i poseł PiS Piotr Wawrzyk.

Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański: - Mamy do czynienia z okrucieństwem, nie ma dla niego usprawiedliwienia. Błagam całą wspólnotę międzynarodową, aby powstrzymała tę odrażającą wojnę.

Zaapelował do wiernych o modlitwę w ciszy za cierpiących w wyniku konfliktu.

WIĘCEJ: Minuta ciszy w Watykanie. Papież: powstrzymajcie odrażającą wojnę

Jak przekazał ukraiński wywiad, Władimir Putin i Siergiej Szojgu "przygotowują się do zaangażowania nieletnich w wojnę przeciwko Ukrainie".

Na Twitterze Ukraińcy opublikowali skany dokumentu "O organizacji zaangażowania członków wojskowo-patriotycznego ruchu społecznego", podpisanego przez Szojgu, który jest ministrem obrony Rosji. 

56 osób zginęło wskutek ostrzelania z czołgu domu opieki senioralnej w Kreminnej w obwodzie ługańskim – poinformował szef władz regionalnych Serhij Hajdaj na Telegramie.

Hajdaj napisał, że doszło do tego 11 marca, ale do tej pory nie udało się dotrzeć do miejsca tragedii. 

Rosja straciła podczas walk na Ukrainie prawie 14 700 żołnierzy, a także 96 samolotów i 118 śmigłowców – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Według sztabu wojsko rosyjskie straciło też 476 czołgów, 1487 transporterów opancerzonych, 230 systemów artyleryjskich, 74 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 44 systemy obrony przeciwlotniczej, 947 samochody, 3 okręty, 60 cystern z paliwem i 21 samolotów bezzałogowych.

"Na informacyjnym froncie - o wojnie, która toczy się w Internecie" – pod tym hasłem odbędzie się w poniedziałek specjalne spotkanie dla poznańskich seniorów. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. 

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek o godz. 11 w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 24. Poprowadzi je Patryk Zakrzewski - koordynator Akademii Fact-checkingu, członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, ekspert w zakresie edukacji medialnej.

Istnieje duże ryzyko ataku z Białorusi na Wołyń – poinformował w niedzielę portal Ukrainska Prawda, powołując się na sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz własne źródła w wywiadzie i wojsku.

Na opinię sztabu powołało się w niedzielę biuro (kancelaria) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Rada miejska Mariupola podała w niedzielę, że część mieszkańców lewobrzeżnej dzielnicy miasta jest przymusowo wywożona na tereny Rosji bądź obszary kontrolowane przez separatystów w Donbasie i że ludziom tym zabierane są ukraińskie paszporty.

Wojska rosyjskie "zmuszają mieszkańców ukraińskiego Mariupola do wyjazdu do Rosji" a ludzie są "nielegalnie deportowani na terytorium wroga" - oświadczyła Rada na swoim kanale na komunikatorze Telegram.

W jednostkach Państwowej Straży Pożarnej i remizach Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce uczczono w niedzielę minutą ciszy bohaterskich ratowników Ukrainy, którzy oddali swoje życie podczas służby w tych trudnych i dramatycznych dniach wojny.

W komunikacie Państwowej Straży Pożarnej poinformowano, że "osiemnastu ukraińskich strażaków oddało życie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych wypełniając swoje powołanie do niesienia pomocy chroniąc obywateli Ukrainy".

Najemnicy z syryjskich Narodowych Sił Obronnych są gotowi udać się do Ukrainy, aby walczyć po stronie Rosji, ale nie otrzymali jeszcze odpowiednich rozkazów - informuje Reuters.

Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa zwrócił się z apelem do patriarchy moskiewskiego Cyryla I o powstrzymanie wojny prowadzonej przez armię rosyjską na Ukrainie.

"Nie można zrozumieć, by dwa słowiańskie narody prawosławne, wychodzące z jednej chrzcielnicy od św. księcia Włodzimierza, prowadziły bratobójczą wojnę" – podkreśla polski hierarcha.

Na niedzielę uzgodnionych zostało siedem korytarzy humanitarnych w ukraińskich obwodach: kijowskim, charkowskim i z Mariupola w obwodzie donieckim – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

"Dzień dobry, Ukraino! Dla naszych chłopaków dzień nie zaczyna się od kawy, ale od zniszczenia wrogów.
Wszystko w imię zwycięstwa!" - napisała w niedzielę rano Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Czeczeńscy bojownicy, tzw. kadyrowcy walczyli po stronie Rosji na Ukrainie niemal od pierwszego dnia inwazji. Setki z nich zginęły. 13 marca zostali ostatecznie wycofani na Białoruś, skąd powrócili do Czeczenii - podało w sobotę Radio Swoboda.

Tysiące cywilów umierają z głodu na zajętych przez wojska rosyjskie okolicach Mariupola na południu Ukrainy – oznajmił w niedzielę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Wyjaśnił, że do tragedii dochodzi m.in. we wsiach Manhusz i Mełekyne. 

"To zbrodnia przeciw ludzkości. Władze są gotowe uratować swoich obywateli, ale do tego jest potrzebny korytarz humanitarny. Zwracam się do światowych przywódców – wywierajcie presję na Kreml!" - dodał Kyryłenko.

Do 115 wzrosła liczba dzieci, które zginęły podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podała Prokuratura Generalna w Kijowie. Ponadto 140 najmłodszych obywateli Ukrainy zostało rannych.

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2 080 978 osób - poinformowała w niedzielę rano Straż Graniczna.

W sobotę polscy funkcjonariusze odprawili 40,1 tys. podróżnych, a w niedzielę do godziny 7 rano - 6,9 tys.

Szkoła artystyczna w Mariupolu, w której schroniło się około 400 mieszkańców, została zbombardowana przez wojsko rosyjskie – poinformowały w niedzielę władze miasta.

Na razie nie ma informacji o liczbie ofiar, ale władze podały, że budynek szkoły został zniszczony i pod gruzami na pewno są ludzie. Wewnątrz znajdowały się kobiety, dzieci i osoby starsze.

Wojska piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdziły w niedzielę, że zlikwidowano Andrieja Palija, zastępcę dowódcy rosyjskiej floty czarnomorskiej.

WIĘCEJ: Zginął Andriej Palij, wiceszef rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

- Historia pokaże, że Chiny zajęły właściwe stanowisko wobec kryzysu na Ukrainie. Nasze podejście jest podzielane przez większość krajów świata - oświadczył minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.

W oświadczeniu chińskiego MSZ nie padły słowa potępiające Rosję za napaść wojenną na Ukrainę - podkreślają agencje.

- Chiny nigdy nie zaakceptują żadnego zewnętrznego przymusu czy presji w stosunkach międzynarodowych. Będą się też stanowczo przeciwstawiać wszelkim bezpodstawnym oskarżeniom czy podejrzeniom kierowanym pod swoim adresem w kontekście ukraińskiego kryzysu wojennego - dodał Wang Yi.

- Nie ma już połączenia kolejowego między Ukrainą a Białorusią. Rosyjscy okupanci nie dostarczą tą drogą wojskowego sprzętu - powiedział Ołeksandr Kamyszyn, szef Kolei Ukraińskich.

Nie powiedział, gdzie i kiedy tory łączące oba kraje zostały przerwane, aby - jak wyjaśnił - nie narażać na niebezpieczeństwo kolejarzy z Białorusi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejarze ratują ludzi z piekła. Sami tracą życie

Nexta cytuje córkę Dmitrija Pieskowa, rzecznika Kremla, którą objęto zachodnimi sankcjami.

- Wydaje mi się to całkowicie niesprawiedliwe i nierozsądne. Byłam zaskoczona, dziwne jest nakładać sankcje na osobę, która ma 24 lata i nie ma nic wspólnego z sytuacją - powiedziała Jelizawieta Pieskowa.

Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron dotarł z soboty na niedzielę do Polski z pomocą humanitarną dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Jak przekazał, droga z Wielkiej Brytanii "małą ciężarówką z rzeczami dla Ukraińców" zajęła mu około 20 godzin. Z dwiema osobami z organizacji pomocowej Chippy Larder wyruszył do Polski w piątek.

W Kijowie ogłoszono w niedzielę nad ranem alarm przeciwlotniczy. Odwołano go kilkadziesiąt minut później. Alarmy rozległy się w nocy również w innych częściach Ukrainy: w obwodach: iwanofrankowskim, żytomierskim, wołyńskim, rówieńskim i dniepropietrowskim.

W sobotni wieczór wodospad Niagara na granicy USA i Kanady został podświetlony barwami ukraińskiej flagi - informuje "Kyiv Post".

Ukraiński resort obrony informuje, że Rosjanie rozpoczęli mobilizację mężczyzn do 65. roku życia w okupowanych Doniecku i Ługańsku.

Jak dodał, najeźdźcy m.in. nie wpuścili konwoju humanitarnego do Chersonia. Przekazał również, że Rosjanie chcą zmusić tamtejszą ludność do współpracy, obiecując chociażby umorzenie kredytów czy preferencje w prowadzeniu firm.

Ukraina wciąż skutecznie broni swojej przestrzeni powietrznej, a niepowodzenie Rosji w przejęciu nad nią kontroli znacząco stępiło postępy całej jej operacji na Ukrainie - oceniło w sobotę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

- Naród ukraiński nigdy nie pójdzie na kompromis w zamian za niepodległość, integralność i suwerenność - zapewnił Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Jego zdaniem, z Ukraińcami językiem nie można rozmawiać "językiem ultimatum czy kapitulacji" - powiedział w rozmowie z amerykańską telewizją MSNBC.

Wołodymyr Zełenski opublikował nowe przemówienie. Ukraiński prezydent mówi m.in., że blokada Mariupola "przejdzie do historii odpowiedzialności za zbrodnie wojenne". Stwierdził też, że w miejscach szczególnie zaciekłych walk "front jest po prostu zaśmiecony trupami rosyjskich żołnierzy", a te ciała "nie są zabierane".

WIĘCEJ: Wołodymyr Zełenski: front jest zaśmiecony trupami rosyjskich żołnierzy

Na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - przekazała w nocy z soboty na niedzielę Państwowa Agencja Atomistyki. Dodała, że nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.

Ukraińscy żołnierze odepchnęli wojska rosyjskie na 70 kilometrów od Kijowa - poinformował rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk. Jak dodał, "wróg został zatrzymany prawie we wszystkich kierunkach, z których nacierał".

WIĘCEJ: Ukraińskie władze: odepchnęliśmy Rosjan 70 km od Kijowa

W sobotę wieczorem do Kielc dotarł kolejny specjalny pociąg medyczny z chorymi onkologicznie ukraińskimi dziećmi. Mali pacjenci trafili m.in. do ośrodka w Bocheńcu (pow. jędrzejowski), skąd zostaną przetransportowani do klinik w Polsce i za granicą.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie