Słowacja przekaże Ukrainie system przeciwlotniczy S-300. W zamian otrzyma systemy Patriot

Świat
Słowacja przekaże Ukrainie system przeciwlotniczy S-300. W zamian otrzyma systemy Patriot
Wikimedia Commons
System obrony przeciwlotniczej S-300

Rząd Holandii poinformował w piątek, że dostarczy na Słowację jeden amerykański system obrony powietrznej Patriot w zamian za system przeciwlotniczy S-300, który Bratysława zamierza wysłać na Ukrainę. Dwa systemy Patriot mają przekazać Słowakom Niemcy.

W środę Słowacja wstępnie zgodziła się wysłać na Ukrainę swój system przeciwlotniczy S-300, ale domagała się zapewnień, że jeśli przekaże swe uzbrojenie, to zostanie ono szybko zastąpione.

 

Zapewnienia przekazania Słowacji uzbrojenia pojawiły się w piątek ze strony Holandii. Tamtejszy rząd dostarczy na Słowację jeden amerykański system obrony powietrznej Patriot w zamian za system przeciwlotniczy S-300, który Bratysława zamierza wysłać na Ukrainę.

 

ZOBACZ: Minister spraw zagranicznych Ukrainy o możliwych zakończeniach wojny. "Rosja odpowie za każdą łzę"

 

"Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Europie w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę sprawia, że takie działania są konieczne” – napisała w komunikacie minister obrony Holandii Kajsa Ollongren. Dodała, że Niemcy wysyłają na Słowację dwa systemy Patriot.

Wojna w Ukrainie. Ukraińcy potrzebują wsparcia Zachodu, by przeciwdziałać atakom z powietrza

Ukraina domaga się od Zachodu wzmocnienia swego systemu obrony przeciwlotniczej, aby skuteczniej zwalczać rosyjskie ataki powietrzne.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mariupol: w podziemiach zbombardowanego teatru znajduje się ponad 1300 osób

 

Patriot to amerykański rakietowy system ziemia-powietrze, instalowany na mobilnej platformie samochodowej. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w końcowej fazie ataku wroga. System przeznaczony jest do zwalczania samolotów, helikopterów oraz bezzałogowych statków powietrznych, a także pocisków rakietowych. Może służyć także do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

 

S-300 to rosyjskie systemy rakietowe ziemia-powietrze, opracowane do obrony przed samolotami i pociskami manewrującymi. Instalowane są na ośmiokołowych platformach samochodowych, mogą także poruszać się na gąsienicach. 

mst//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie