Wojna w Ukrainie. 22. dzień inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 22. dzień inwazji [ZAPIS RELACJI]
EastNews/Rex Features
Trwa 22. dzień rosyjskiej inwazji

Od początku wojny w Ukrainie zginęło 780 cywilów, w tym 58 dzieci - poinformowało Biuro Praw Człowieka ONZ. W czwartek w rosyjskim ostrzale miejscowości Nowi Petriwci w obwodzie kijowskim zginęło dwuletnie dziecko. Tragiczna sytuacja w Mariupolu. Mieszkańcy miasta nie mają dostępu do energii elektrycznej, gazu czy wody. Kończą się też zapasy jedzenia. Relacja na żywo.

dsk/dk/nb
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację na żywo. Zapraszamy od świtu.

Więcej informacji dotyczących wojny w Ukrainie w Raporcie Dnia.

 

Jako państwo państwo spełniamy pewien moralny obowiązek wobec narodu ukraińskiego, który broni integralności terytorialnej i suwerenności swojego państwa, ale tak naprawdę broni całej Europy - powiedział w czwartek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Szefernaker: trwają prace nad uruchomieniem największego w kraju punktu rejestracji uchodźców z Ukrainy 

"Zapewnimy szybkie i nieskomplikowane wsparcie uchodźcom z Ukrainy – zgadzam się w tym z krajami związkowymi. Sprostanie temu wyzwaniu jest wspólnym zadaniem całego państwa" - napisał w czwartek na Twitterze kanclerz Olaf Scholz. Podkreślił też, że "absolutnie nieakceptowalne" jest atakowanie ludzi pochodzących z Rosji. 

Wołodymyr Zełenski został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała NEXTA na Twitterze. 

Opinie niektórych państw Europy Zachodniej są w tej chwili wstrzemięźliwie, ale dalsze naciski mogą spowodować, że misja pokojowa na Ukrainę zostanie zorganizowana - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller.

Zapowiedział, że propozycja przedstawiona zostanie na szczycie NATO i posiedzeniu Rady Europejskiej.

- Rosja zdecydowała się wywołać katastrofę humanitarną na Ukrainie, stosując brutalną taktykę oblężenia, a nawet biorąc za cel dziennikarzy - powiedział w czwartek ambasador RP Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji na Ukrainie.

Jak dodał, do Polski przed wojną uciekło już ponad 1,9 mln osób ze 170 krajów.

- To pokazuje, że wszyscy jesteśmy ofiarami tej agresji - zaznaczył ambasador. Zapowiedział równocześnie, że Polska w dalszym ciągu będzie pomagać uchodźcom, choć wezwał do dalszego wsparcia międzynarodowego dla jej wysiłków.

Arnold Schwarzenegger zwrócił się w czwartek do Rosjan w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych, aby "powiedzieć im prawdę o wojnie na Ukrainie". Były gubernator Kalifornii i odtwórca roli Terminatora potępił "propagandę i dezinformację" Kremla.

- Wiem, że wasz rząd powiedział wam, że to wojna o denazyfikację Ukrainy. Denazyfikacja Ukrainy? To nieprawda - oświadczył Schwarzenegger, podkreślając, że ciągle ma szacunek dla narodu rosyjskiego.

I love the Russian people. That is why I have to tell you the truth. Please watch and share.

Opublikowany przez Arnolda Schwarzenegger Czwartek, 17 marca 2022

- Władimir Putin popełnił straszny błąd. To jest wojna Putina i jest to jego największy błąd - powiedział w czwartek o rosyjskiej inwazji na Ukrainę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w kanale telewizyjnym niemieckiego dziennika "Bild", BILD Live.

Jak stwierdził Stoltenberg, błąd rosyjskiego prezydenta polega na tym, że "absolutnie nie docenił siły i odwagi ukraińskiej armii, ukraińskiego kierownictwa, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i ukraińskiego narodu".

Niektóre ukraińskie portale informacyjne padły w czwartek ofiarą ataku hakerskiego z Rosji - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Na stronach zamieszczono zakazaną na Ukrainie symbolikę wykorzystywaną przez rosyjskich najeźdźców.

Jak zaznacza SBU zagrożenie już zlikwidowano, a wszystkie portale znów działają. Zapewniono, że w wyniku ataku nie zostały wykradzione żadne dane osobowe ani informacje zawarte w tych zasobach.

Щодо розслідування хакерської атаки на новинні сайти України Сьогодні низка онлайн-ресурсів українських ЗМІ зазнали...

Opublikowany przez Служба безпеки України Czwartek, 17 marca 2022

W czwartek wieczorem w BBN odbyła się kolejna narada z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli rządu ws. Ukrainy.

Podczas narady w BBN rozmawiano o wypracowaniu strategii politycznej na szczyt NATO oraz posiedzenia Rady Europejskiej - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział, że premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek spotka się z prezydentem Szwajcarii oraz premierem Holandii.

Georgij Dudorow 23-letni syn byłego oficera KGB, który przyjaźni się z prezydentem Rosji został zabity w Ukrainie - donoszą tamtejsze media. Syn przyjaciela Władimira Putina miał pełnić funkcję zastępcy dowódcy kompanii rozpoznawczej 137. pułku 106. Dywizji Powietrznodesantowej Gwardii Tulskiej

Więcej informacji TUTAJ.

"Musimy wzmacniać antywojenną koalicję" - oświadczył w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem.

"Kontynuowałem dialog z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Omówiliśmy wsparcie dla narodu Ukrainy w walce przeciwko rosyjskiej agresji, zwłaszcza w sferze obronnej" - napisał Zełenski na Twitterze.

3810 cywilów udało się ewakuować w czwartek korytarzami humanitarnymi - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Rząd w Kijowie ogłosił utworzenie narodowego biura informacyjnego ds. zabitych, jeńców wojennych i zaginionych.

Dwa tysiące mieszkańców Mariupola zdołało dojechać do Zaporoża. Ewakuowano również 1810 mieszkańców podkijowskich miejscowości Worzel, Bucza, Hostomel, Szewczenkowe i Borodzianka - poinformował Tymoszenko.

Zabity na Ukrainie w czwartek Amerykanin to 67-letni James Whitney Hill, który był doradcą szefa ukraińskiego MSW - podaje w czwartek CNN, powołując się na innego doradcę ministra spraw wewnętrznych Antona Geraszenko.

O zabiciu obywatela USA w Czernihowie na północy Ukrainy poinformowały w czwartek wczesnym popołudniem lokalne władze.

Rosjanie kontynuują ostrzały, uniemożliwiając oczyszczanie z gruzu teatru w Mariupolu, w piwnicy którego skryło się ok. 800 ludzi - pisze w czwartek portal Ukraińska Prawda, powołując się na pułk Azow i świadka wydarzeń. Na teatr Rosjanie zrzucili dwie ciężkie bomy.

Władze USA oświadczyły w czwartek, że mają "poważne obawy", iż Chiny mogą dostarczyć Rosji wyposażenie wojskowe, aby wspomóc inwazję na Ukrainę.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że podczas piątkowej rozmowy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem prezydent USA Joe Biden ma być "szczery i bezpośredni" w tej kwestii.

- Rosja nie ma nic przeciwko, by gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy byli stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Turcja i Niemcy - poinformował w czwartek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu, który tego dnia złożył wizytę na Ukrainie.

Izba Reprezentantów Kongresu USA zagłosowała w czwartek za odebraniem Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania (MFN) w stosunkach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. To realizacja zapowiedzi prezydenta Joe Bidena z ubiegłego tygodnia.

Projekt ustawy o zawieszeniu normalnych stosunków handlowych został przyjęty stosunkiem głosów 424 do 8. Wszystkie głosy przeciw należały do przedstawicieli skrajnej prawicy z Partii Republikańskiej.

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało w czwartek, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 780 cywilów od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, w tym 58 dzieci. 1252 osoby zostały ranne.

Według ONZ większość ofiar śmiertelnych została zabita przez broń wybuchową o szerokim obszarze rażenia, taką jak ostrzał ciężkiej artylerii, systemy rakietowe wielostrzałowe oraz naloty rakietowe i powietrzne.

Ukrainie jest potrzebna międzynarodowa misja pokojowa kilku organizacji międzynarodowych, w tym NATO - uważa ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia. 

Wezwał również do wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, czego domaga się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Chcemy zamknięcia przestrzeni powietrznej, no-fly zone, taka decyzja może być podjęta jednomyślnie przez NATO - powiedział ambasador.

Nie ma żadnego zagrożenia radiologicznego dla Polski w związku z uszkodzeniem ostrzelanej linii przesyłowej wysokiego napięcia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie - przekazała w czwartek Polska Agencja Atomistyki.

Komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz oskarżył w czwartek Rosję o nierespektowanie prawa międzynarodowego i zbrojne atakowanie ludności cywilnej na Ukrainie. Zaapelował do Moskwy o umożliwienie udzielania pomocy humanitarnej.

Wojska okupanta utraciły "potencjał ofensywny" i zostały zatrzymane na wszystkich kierunkach - podaje w czwartek sztab generalny wojsk ukraińskich. Rosja używa na Ukrainie pocisków niekierowanych, strzela do cywilów, zastrasza ludność na zajętych terenach.

"Przeciwnik ma istotne problemy z logistyką, nadal ponosi straty. Na niektórych kierunkach siły rosyjskie blokują oddziały sił zbrojnych Ukrainy" - podano w komunikacie sztabu w 22. dniu rosyjskiej agresji w czwartek wieczorem. Komunikat dotyczy sytuacji na godzinę 17 czasu polskiego.

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 18.00 17.03.2022 щодо #російського_вторгнення / 🇬🇧 Operational information on 18.00,...

Opublikowany przez Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine Czwartek, 17 marca 2022

Premier Ukrainy Denys Szmyhal radzi w czwartek, jak rozpoznać, czy rozmówca podszywa się pod Ukraińca. Wcześniej tego dnia brytyjski minister obrony Ben Wallace ujawnił, że zadzwonił do niego oszust podający się za ukraińskiego premiera.

"Panie ministrze Benie Wallace, następnym razem przed rozpoczęciem rozmowy proszę poprosić (rozmówcę) o wypowiedzenie słowa 'palanycja'. Mimo wszelkich prób rosyjskiej dezinformacji świat widzi, że prawda jest po stronie Ukrainy" - napisał Szmyhal na Twitterze. 

 

W drugiej połowie przyszłego tygodnia ruszy program wymiany hrywny na złotego - poinformowało biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego.

NBP podjął współpracę z PKO BP, w którego oddziałach będzie można wymienić do 10 000 hrywien dla jednej pełnoletniej osoby.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andriej Deszczyca odebrał w czwartek nagrodę Orła Jana Karskiego dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraińskiego przywódcę uhonorowano za "bohaterską obronę Ukrainy i wartości moralnych cywilizacji Zachodu, którym ten najwyraźniej nie jest w stanie dziś sprostać".

Do tej pory do Niemiec przybyło ok. 200 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, ale to tylko liczba zarejestrowanych osób, gdyż w rzeczywistości znacznie więcej przyjechało prywatnie i znalazło zakwaterowanie - oświadczyła w czwartek komisarz rządu RFN ds. migracji, uchodźców i integracji Reem Alabali-Radovan.

Zakończona w środę wizyta premierów w Kijowie była nie tylko potrzebna, ale należy ją uznać za bardzo mądre posunięcie wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę - ocenił portugalski generał brygady w stanie spoczynku Jose Arnaut Moreira.

- Niektóre europejskie kraje mówią, że nie mogą zrezygnować z importu gazu czy ropy z Rosji, ale w związku z tym muszą wiedzieć, że każde euro, które płacą Rosji wraca w postaci kuli wymierzonej w niewinne dziecko na Ukrainie - powiedziała w czwartek deputowana do ukraińskiego parlamentu Ewhenia Krawczuk.

Wskutek rosyjskich ostrzałów w czwartek płonie duży bazar w Charkowie, ogień przeniósł się na sąsiednie domy mieszkalne - podają ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

W wyniku powtórnego ostrzału artyleryjskiego podczas gaszenia pożaru zginął strażak, a drugi został ranny.

Харків↘️ 17 березня о 14:40 під час гасіння пожежі на території ринку внаслідок артилерійського обстрілу загинув...

Opublikowany przez ДСНС України Czwartek, 17 marca 2022

Kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę, łamanie praw człowieka w Rosji i na Białorusi i pomoc humanitarna dla Ukrainy były tematami rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua z przebywającym w Polsce specjalnym przedstawicielem UE ds. praw człowieka Eamonem Gilmore'em - poinformowało MSZ.

"Zwrócenie uwagi na kluczowe aspekty kryzysu związanego z agresją Rosji na Ukrainę, łamanie praw człowieka w Rosji i na Białorusi oraz pomoc humanitarna dla Ukrainy były głównymi tematami rozmowy ministra Zbigniewa Raua ze Specjalnym Przedstawicielem UE ds. praw człowieka Eamonem Gilmore'em" - podało MSZ w czwartek na Twitterze.

- Obserwujemy spadek morale w niektórych rosyjskich jednostkach wojskowych na Ukrainie - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

- To zjawisko częściowo jest pochodną złego zarządzania, braku informacji na temat tego, jaką misję realizują żołnierze i jakie są jej cele i, jak sądzę, rozczarowania faktem, że (Ukraińcy) stawiają tak zaciekły opór - dodał.

- Dzisiaj wszyscy poszukujemy pokoju, ale niestety prezydent Putin go nie chce - powiedział w czwartek premier Włoch Mario Draghi.

Na konferencji prasowej podkreślił, że jeśli sytuacja będzie tego wymagać, sankcje nałożone na Rosję za inwazję na Ukrainę mogą zostać wzmocnione.

- Przez Warszawę przejechało ponad 430 tys. Ukraińców, a 300 tys. nowych gości jest u nas od 24 lutego. My już w tej chwili jesteśmy "wypełnieni". Potrzebny jest system, który pomoże nam to zorganizować - mówił w "Gościu Wydarzeń" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dodał, że Warszawa przyjmie wszystkich, którzy potrzebują pomocy, ale warunki będą coraz trudniejsze.

Więcej TUTAJ.

Rząd Kanady ułatwi przyjazd uchodźcom wojennym z Ukrainy w ramach programu umożliwiającego legalny pobyt przez trzy lata oraz uzyskanie pozwolenia na pracę - poinformował w czwartek minister imigracji Sean Fraser. Rozpatrzenie wniosku wizowego będzie bezpłatne.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace ujawnił w czwartek, że oszust podający się za premiera Ukrainy Denysa Szmyhala zdołał zadzwonić do niego i zadać mu kilka "mylących pytań". O podobnym incydencie poinformowała minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

"Dziś próbował ze mną rozmawiać oszust podający się za ukraińskiego premiera. Zadał on kilka mylących pytań i po nabraniu podejrzeń przerwałem połączenie. Żadna ilość rosyjskiej dezinformacji, przeinaczeń i brudnych sztuczek nie jest w stanie odwrócić uwagi od łamania przez Rosję praw człowieka i nielegalnej inwazji na Ukrainę. Desperacka próba" - napisał Wallace na Twitterze.

Do miasta Chmielnicki na Ukrainie trafi ambulans z wyposażeniem, który w czwartek przekazała stacja pogotowia ratunkowego w Płocku. Z kolei samorząd Ciechanowa, który współpracuje z Chmielnickim, wypełnił ofiarowaną karetkę środkami medycznymi. Wkrótce do Ukrainy pojadą kolejne ambulanse.

Przekazanie ambulansu dla Ukrainy. W dniu dzisiejszym SP ZOZ Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu...

Opublikowany przez SP ZOZ WSPRiTS w Płocku Czwartek, 17 marca 2022

- Jesteśmy zaniepokojeni, że Chiny rozważają pomoc Rosji. Nie zawahamy się przed nałożeniem na nie kosztów - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

- Nie widzę żadnych znaczących starań Rosji, by zakończyć tę wojnę na drodze dyplomacji, wręcz przeciwnie - dodał. 

- Nasi eksperci prowadzą dochodzenie ws. rosyjskich zbrodni wojennych. Pociągniemy winnych do odpowiedzialności - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken.

- Zgadzam się z prezydentem Bidenem, że Rosjanie popełnili zbrodnie wojenne w Ukrainie, ciężko nazwać to inaczej - powiedział w czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

W ciągu trzech tygodni inwazji na Ukrainę, Rosja wystrzeliła już ponad 1000 rakiet - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

Jak dodał, pod coraz większym ostrzałem jest Kijów, choć rosyjskie wojska nie poczyniły postępów pod stolicą, mimo że ściągnęły w pobliże miasta artylerię.

Według niego mimo zwiększonej aktywności rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym, nadal nie ma wskazań świadczących o nadchodzącym desancie na Odessę.

Księżna Yorku Sarah Ferguson podczas wizyty w Polsce, spotkała się w czwartek w Warszawie z uchodźcami z Ukrainy i prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim.

"Oglądanie inwazji na Ukrainę jest bolesne. Tak wiele rodzin jest rozdzielanych i przesiedlanych" - napisała księżna na Twitterze.

"Jestem zaszczycona, że zostałem dziś przyjęta w Polsce przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i spotkałam się z ukraińskimi uchodźcami" - dodała dołączając zdjęcia z wizyty w jednym z punktów pomocowych dla uchodźców, który odwiedziła wspólnie z prezydentem Warszawy.

Łotewski Sejm opowiedział się w czwartek za zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Ukrainą w związku z rosyjską agresją - podała łotewska agencja informacyjna LETA.

Sejm wezwał kraje ONZ do podjęcia natychmiastowych kroków, by zamknąć przestrzeń powietrzną nad Ukrainą i uratować życie ludzi. "Zamknięcie nieba" zagwarantowałoby też bezpieczeństwo ukraińskich elektrowni jądrowych - dodano.

70,9 proc. obywateli Hiszpanii popiera wysyłanie przez Sojusz Północnoatlantycki uzbrojenia ofensywnego dla walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy, wynika z najnowszego sondażu Ośrodka Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie, w którym wzięło udział blisko 4 tys. osób.

51,9 proc. ankietowanych Hiszpanów deklaruje się natomiast jako zwolennicy militarnej interwencji państw NATO na terenie zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Czołowe domy aukcyjne Christie\'s, Sotheby\'s i Bonhams w Londynie zrezygnowały ze sprzedaży w czerwcu rosyjskich dzieł sztuki - podał w czwartek brytyjski dziennik "The Guardian". To część sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

W elitarnych domach aukcyjnych zwykle w czerwcu i listopadzie odbywał się tzw. rosyjski tydzień sztuki, który przyciągał bogatych koneserów dzieł sztuki - przypomina agencja Reutera.

Norwegia przyjmie od Mołdawii 2500 ukraińskich uchodźców wojennych - poinformował w czwartek norweski premier Jonas Gahr Store.

- Mołdawia poprosiła o pomoc (...), a Norwegia chce wnieść swój wkład. Ponadto chcemy sprowadzić do siebie najbardziej bezbronnych uchodźców, których wypędziła z kraju ta straszna wojna - oświadczył Store.

73 proc. Polaków za rezygnacją z rosyjskiej ropy i gazu, nawet jeśli miałoby się to wiązać ze wzrostem cen paliw i energii - wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do kraju powróciło ponad 320 tys. obywateli, większość to mężczyźni - poinformowała w czwartek ukraińska straż graniczna.

W związku z trwającą obecnie wojną mężczyźni w wieku 18-60 lat nie mogą wyjeżdżać z Ukrainy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił w czwartek w rozmowie z dziennikarzami, że inwazja na Ukrainę była "wstrząsem elektrycznym" dla NATO. Uznał jednak, że teraz, w związku z wojną na Ukrainie, NATO jest bardziej "nieodzowne" niż wcześniej. 

Dodał, że nie wyklucza, iż uda się w stosownym czasie do Kijowa, jeśli będzie to pożyteczne.

"Włochy są gotowe odbudować teatr w Mariupolu", na południowym wschodzie Ukrainie, zbombardowany w środę przez Rosjan - oświadczył minister kultury Dario Franceschini.

Wojska rosyjskie zrzuciły ciężką bombę na budynek teatru, w którym ukrywali się cywile. Liczba ofiar śmiertelnych ataku nie jest znana.

Bruksela przychyla się do polskich postulatów szybkiego uruchomienia środków z funduszy unijnych na pomoc dla uchodźców z Ukrainy - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Szef MFiPR Grzegorz Puda rozmawiał w czwartek z urzędnikami w Brukseli na temat pakietu zmian w rozporządzeniach polityki spójności, które pomogą na łatwiejsze i szybsze wykorzystanie środków unijnych na działania związane z pomocą osobom uciekającym przed wojną - poinformował resort.

Ponad 2,3 tys. uchodźców skorzystało już z Centrum Pomocy Humanitarnej w Chełmie, czyli z punktu pomocy uchodźcom, który został zlokalizowany w dawnym markecie w Chełmie. W czwartek przebywało w nim ok. 460 osób.

Na dzielnicę Swiatoszyn w Kijowie spadły w czwartek rosyjskie pociski. Co najmniej dwie osoby zginęły - poinformowały ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Sprawcy zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie będą "pociągnięci do odpowiedzialności" przed międzynarodowym sądem - zapowiedzieli w czwartek ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 we wspólnym oświadczeniu.

Jak pisze AFP, szefowie dyplomacji grupy państw G7, której w tym roku przewodniczą Niemcy, "z zadowoleniem przyjęli prowadzone prace śledcze i dowodowe, m.in. przez prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego".

Wizyta premierów w Kijowie, rozmowy prezydentów Polski i Turcji oraz zbliżający się nadzwyczajny szczyt NATO to temat czwartkowej narady prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, wojska i innych służb - poinformowało BBN.

W naradzie obok prezydenta Andrzeja Dudy uczestniczą m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, ministrowie: obrony - Mariusz Błaszczak, spraw zagranicznych - Zbigniew Rau i spraw wewnętrznych - Mariusz Kamiński oraz najwyżsi dowódcy wojska.

Odsetki od rosyjskich obligacji, których płatność przypadała na 16 marca, zostały opłacone w dolarach i już trafiły do posiadaczy tych papierów - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródła rynkowe. 

Według Reutersa oznacza to, że Rosji udało się uniknąć bankructwa mimo sankcji, jakie zostały nałożone na ten kraj po tym, jak napadł on na Ukrainę.

Rosjanie uprowadzili szefa władz wełykoburłyckiej hromady w obwodzie charkowskim Wiktora Tereszczenkę - poinformował w czwartek gubernator tego regionu Ołeh Syniehubow.

Urzędnik został uprowadzony z miejsca pracy.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaproponował w czwartkowej rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, by Ankara była miejscem jego rozmów pokojowych z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podała kancelaria szefa państwa tureckiego.

Liczba mieszkańców Warszawy wzrosła od początku inwazji o ok. 17 procent. Wcześniej oficjalnie w stolicy mieszkało 67 tys. Ukraińców - poinformował w czwartek stołeczny ratusz.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Warszawy dotarło łącznie ok. 445 tys. uchodźców wojennych, z czego w stolicy zatrzymało się ok. 300 tys.

Od 24 lutego przyjechało do Polski prawie 1,97 mln osób uciekających z Ukrainy - wynika z informacji Straży Granicznej.

Z Mariupola prywatnymi samochodami udało się wyjechać ok. 30 tys. mieszkańcom - poinformowała rada miasta. Pozostałe 350 tys. mieszkańców bezustannie ostrzeliwanego miasta ukrywa się. Każdego dnia na Mariupol spada od 50 do 100 rosyjskich bomb.

Od początku rosyjskiej inwazji zniszczonych zostało 80 proc. budynków mieszkalnych w mieście.

Rosjanie przeprowadzili w czwartek atak bombami kasetowymi na miejscowość Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały lokalne władze.

Co najmniej sześć osób zginęło, weryfikowane są informacje o rannych.

Декілька годин тому російська армія обстріляла касетними бомбами Козачу Лопань. У результаті загинуло щонайменше шестеро...

Opublikowany przez Вячеслав Задоренко Czwartek, 17 marca 2022

Były burmistrz Hiroszimy Tadatoshi Akiba wezwał w czwartek prezydenta Rosji Władimira Putina, aby nie używał broni jądrowej na Ukrainie. Podkreślił, że ofiary bombardowań atomowych w Hiroszimie i Nagasaki w 1945 r. przeszły "żywe piekło".

Wezwał także przywódców państw nuklearnych do odwiedzenia obu japońskich miast, aby przekonali się naocznie, jakie skutki może wywołać eksplozja bomby atomowej.

Liczba zabitych cywilnych mieszkańców atakowanego przez wojska rosyjskie Czernihowa, na północny wschód od Kijowa, przekroczyła 200 - poinformował w czwartek mer miasta Władysław Atroszenko.

Atroszenko mówił w wywiadzie dla portalu nv.ua o dramatycznej sytuacji w mieście, które jest pod ciągłym ostrzałem rosyjskim. Czernihów jest również bombardowany przez rosyjskie lotnictwo. Atakowane są cele cywilne, wiele budynków płonie.

Francja przekaże w najbliższych dniach Ukrainie 300 mln euro funduszy pomocowych - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą - informuje francuskie MSZ.

Francja dostarcza też Ukrainie sprzęt wojskowy oraz paliwo dla tamtejszych sił zbrojnych - podało ministerstwo.

Słowacja może przekazać Ukrainie system obrony przeciwlotniczej S-300, jeżeli otrzyma zastępcze, nowocześniejsze uzbrojenie - oświadczył w czwartek minister obrony Jaroslav Nad’ po spotkaniu w Bratysławie z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Szef Pentagonu powiedział, że rozmowy na ten temat trwają.

Po Berlinie kolejne miasta proszą niemiecką armię, Bundeswehrę o pomoc w opiece nad uchodźcami - pisze w czwartek portal tygodnika "Zeit". Do dowództwa zadań terytorialnych Bundeswehry wpłynęły wnioski o pomoc - potwierdziło Federalne Ministerstwo Obrony w odpowiedzi na zapytanie portalu.

Wnioski pochodziły z Hamburga, Muenster i Lage w Nadrenii Północnej-Westfalii, Cottbus w Brandenburgii, Stendal w Saksonii-Anhalt, a także z Bawarii - podał portal, powołując się na dowództwo.

Dwuletnie dziecko zginęło, a cztery osoby zostały ranne w rosyjskim ostrzale miejscowości Nowi Petriwci w obwodzie kijowskim - poinformowała w czwartek ukraińska policja.

W czwartek okupanci ostrzelali z ciężkiej artylerii budynki mieszkalne w rejonie wyszogrodzkim - czytamy w komunikacie.

W ostrzale zniszczony został blok, uszkodzono sąsiednie budynki mieszkalne.

Дворічна дитина загинула, четверо осіб травмовано: російські окупанти обстріляли Нові Петрівці 17 березня із важкої...

Opublikowany przez Поліція Київської області Czwartek, 17 marca 2022

Ukraina i Rosja traktują poważnie negocjacje pokojowe, ale pomiędzy stronami utrzymują się bardzo znaczące rozbieżności - poinformowała w czwartek agencja Reutera powołując się na źródła w państwach UE i NATO.

- Słuchając w środę przemówienia prezydenta Rosji Władimira Putina do narodu, można było odnieść wrażenie, że Rosja nie jest skłonna do kompromisu - ocenili rozmówcy agencji Reutera.

Rozmowy pokojowe Ukrainy z Rosją rozpoczęły się 28 lutego, w piątym dniu rosyjskiej inwazji. Dotychczas odbyły się cztery rundy negocjacji, przeprowadzone na terytorium Białorusi w pobliżu granic z Polską i Ukrainą, a także w formacie online.

- To, co robi Władimir Putin i rosyjskie wojska na Ukrainie jest nieludzkie - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wirtualnego spotkania z premierem Irlandii Michealem Martinem.

Irlandzki przywódca zgodził się, że działania Rosji są "barbarzyńskie", dodając że Irlandia popiera "jak najszersze" sankcje na Rosję, by doprowadzić do końca wojny.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w czwartek w szpitalu rannych z obwodu kijowskiego – poinformowało biuro szefa państwa ukraińskiego, publikując krótkie nagranie z wizyty.

W szpitalu Zełeński odwiedził m.in. trzyosobową rodzinę, która trafiła pod ostrzał podczas ewakuacji z miejscowości Worzel niedaleko Kijowa, żołnierza Obrony Terytorialnej, kierowcę zabitego w Irpieniu amerykańskiego dziennikarza-dokumentalisty Brenta Renaud i innych rannych.

Co najmniej 21 osób zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Merefa w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy; dziesięć osób jest w ciężkim stanie – podała w czwartek stacja CNN, powołując się na prokuraturę obwodową.

Rosjanie ostrzelali miasto leżące 25 kilometrów na południowy zachód od Charkowa około godz. 2.30 czasu polskiego w nocy ze środy na czwartek. Zniszczona została szkoła i dom kultury. Początkowo informowano o 15 zabitych i 25 rannych.

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział w czwartek w wywiadzie dla TVP World, odnosząc się do wizyty na Ukrainie premierów Polski, Czech i Słowenii. że w trudnych sytuacjach poznaje się swoich prawdziwych przyjaciół.

- Bracia Polacy, wiem, że tysiące, setki tysięcy Ukraińców przyjeżdżają do Polski (...) Dziękuję bardzo za wsparcie, za pomoc humanitarną, za przyjmowanie ludzi z Ukrainy w tym trudnym okresie - oznajmił Kliczko.

- Chciałem zwłaszcza podziękować Jarosławowi Kaczyńskiemu. To ryzykowna podróż - przyjechać do Kijowa, ale jest to symboliczne, bo on chciał pokazać jedność z Ukrainą. Nigdy tego nie zapomnimy, bardzo dziękujemy za tę pomoc. Widzimy, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy - dodał. 

Trwająca wojna między Rosją a Ukrainą, poważnymi producentami zbóż, prawdopodobnie doprowadzi w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy do kryzysu żywnościowego w Afryce i na Bliskim Wschodzie - ostrzegł w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron.

Natalia Kliczko, żona mera Kijowa Witalija Kliczko - jest bezpieczna razem ze swoimi dziećmi w Hamburgu, podczas gdy w Ukrainie toczy się wojna. Wyznaje, że jako Ukrainka czuje się z tego powodu winna - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

- Nasze dzieci bardzo boją się o tatę - przyznaje Natalia Kliczko. Mówi, że razem z dziećmi stara się prowadzić normalne życie w Niemczech, pomimo wojny na Ukrainie. - Ale wina pozostaje. Czujesz się winny, ponieważ jesteś tutaj bezpieczny, a ludzie, których kochamy, są na Ukrainie i walczą o nas - podkreśla.

Od 17 marca do 17 maja każdy może nabyć wojskowy sprzęt ochronny w celu przekazania go Ukrainie. Konieczne jest przy tym uzyskanie potwierdzenia oświadczenia końcowego użytkownika od przedstawicielstwa dyplomatycznego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej - przekazało w czwartek MRiT.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) wezwał walczące strony na Ukrainie, aby umożliwiły ludziom bezpieczne wydostanie się z oblężonego przez Rosjan Mariupola i udzieliły pomocy tamtejszym mieszkańcom - poinformował w czwartek szef MKCK Peter Maurer.

Maurer przyznał, że pracownicy MCKC musieli opuścić Mariupol w środę, ponieważ "nie mieli już zdolności operacyjnych. - Będziemy jednak przygotowywać się do niesienia pomocy, gdy tylko będziemy mogli to robić w bezpieczny sposób - powiedział.

BGK uruchamia pożyczkę płynnościową dla Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES) tzw. pożyczkę misyjną przeznaczoną na pomoc osobom uciekającym z Ukrainy - poinformował w czwartek bank. Maksymalna kwota wsparcia to 100 tys. zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego wskazał, że na ten moment, 1,8 mln uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy jest już w Polsce i ta liczba wciąż rośnie.

#BGK w uzgodnieniu z Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wprowadził pożyczkę płynnościową dla podmiotów...

Opublikowany przez BGK - wspieramy rozwój firm Czwartek, 17 marca 2022

Wysłanie na wojnę przeciwko Ukrainie 40 tys. syryjskich bojowników jest nierealne, ponieważ cała armia Syrii liczy 100-130 tys. żołnierzy - stwierdził w czwartek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

W ocenie doradcy szefa MSW, przerzucenie tak poważnych sił na Ukrainę byłoby niemożliwe także ze względów logistycznych. - Cieśniny Bosfor i Dardanele są obecnie zablokowane przez Turcję, a Rosja nie dysponuje aż takim potencjałem, by przetransportować Syryjczyków na pokładzie samolotów - zaznaczył Denysenko.

Rząd Kanady nałożył sankcje na 22 wysokich rangą urzędników ministerstwa obrony Białorusi za umożliwienie siłom rosyjskim atakowania Ukrainy z białoruskiego terytorium - poinformowała w czwartek kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

"To jasne przesłanie do wspólników prezydenta Putina: ci, którzy popierają naruszanie suwerenności Ukrainy, jej integralności terytorialnej i niepodległości będą rozliczeni" - podkreśliła Joly.

W ramach humanitarnej inicjatywy "Ukraine Air Rescue", na granicę polsko-ukraińską dostarczone zostanie 800 kg artykułów medycznych i higienicznych. Samolot z pomocą, pochodzącą z kilku niemieckich miejscowości, wystartował w czwartek na wschód Polski - informuje "Die Welt".

Pomoc zostanie przekazana na miejscu organizacjom humanitarnym. 

MPK Poznań Sp. z o.o. chce zaoferować pracę uchodźcom w Ukrainy. W najbliższym czasie mają zostać zorganizowane kursy na motorniczych tramwaju, z gwarancją zatrudnienia, dedykowane obywatelom Ukrainy – podał MPK w czwartek.

🇵🇱 W związku z trwającą zza wschodnią granicą wojną i napływem obywateli Ukrainy m.in. do Poznania jesteśmy gotowi...

Opublikowany przez MPK Poznań Sp. z o.o. Czwartek, 17 marca 2022

Siły ukraińskie rozbiły pod Pryłukami w obwodzie czernihowski, na północy Ukrainy, rosyjską grupę bojową i zdobyły wyrzutnię rakiet Uragan, a jedną zniszczyły - podało w czwartek na Facebooku ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ".

BM-27 Uragan to system artylerii rakietowej, służący do wystrzeliwania pocisków rakietowych kalibru 220 mm. 

Już ponad 50 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy przybyło do Włoch - podało MSW w Rzymie w czwartek, trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej agresji.

Według najnowszych danych wśród przybyłych jest prawie 26 tysięcy kobiet, 20 tysięcy dzieci i około 4 tysięcy mężczyzn.

"Z zadowoleniem przyjąłem informację o jednogłośnym przyjęciu przez Senat RP ustawy o obronie Ojczyzny" - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. 

"Ustawa pozwoli na budowę jeszcze silniejszego i lepiej wyposażonego Wojska Polskiego. Wiemy jak sprawić, aby Polska była bezpieczna" - dodał minister. 

Zastępca dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) generał Roman Gawriłow został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa - poinformował w czwartek na Twitterze szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew.

Przyczyną aresztowania miało być "doprowadzenie do wycieku informacji wojskowej, co skutkowało stratami osobowymi" lub "nierozważne gospodarowanie paliwem". W ocenie Grozewa, coraz częstsze przetasowania kadrowe w rosyjskich strukturach siłowych mogą wskazywać na to, że prezydent Władimir Putin jest świadomy niepowodzeń militarnych na Ukrainie.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podziękował wszystkim osobom, które na Dworcu Głównym w Berlinie pomagają uchodźcom z Ukrainy. - Chcę bardzo podziękować wszystkim wolontariuszom, ale także pełnoetatowym pomocnikom za podjęcie tej trudnej pracy - powiedział w czwartek prezydent.

Berliński dworzec, na który codziennie przyjeżdżają tysiące osób z Ukrainy, stał się w ostatnich dniach w Niemczech symbolem gotowości do niesienia pomocy.

- Polska nie będzie sama w wysiłkach na rzecz uchodźców z Ukrainy; Hiszpania poprzez swoją pomoc humanitarną, a także przyjęcie uchodźców będzie stała ramię w ramię z Polską - powiedział minister spraw zagranicznych, Unii Europejskiej i współpracy Hiszpanii Jose Manuel Albares Bueno po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem.

Szef MSZ Hiszpanii chwalił też polską szczodrość i solidarność, którą zaobserwował podczas wizyty na przejściu granicznym w Medyce i w Przemyślu. Dziękował także za pomoc, której Polska udzieliła obywatelom Hiszpanii ewakuującym się z Ukrainy.

71,5 tysiąca obywateli Ukrainy otrzymało już numery PESEL, z czego 37 tysięcy w środę, a 34,5 tysiąca do godz. 14 w czwartek - poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Numery PESEL ukraińskim uchodźcom, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji na Ukrainę, nadawane są od środy w całym kraju.

- Jesteśmy oburzeni rosyjskimi atakami na ludność cywilną, w tym na dzieci w Ukrainie. Oczekujemy, że sprawcy zbrodni wojennych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział w czwartek w Warszawie szef MSZ Zbigniew Rau.

Na wspólnej konferencji prasowej z Rauem wystąpił minister spraw zagranicznych, Unii Europejskiej i współpracy Hiszpanii Jose Manuel Albares Bueno.

Europosłowie PiS Kosma Złotowski, prof. Ryszard Legutko oraz Jadwiga Wiśniewska skierowali do Komisji Europejskiej interpelację "w sprawie francuskich dostaw sprzętu wojskowego do Rosji mimo nałożonego embarga w kontekście łamanie zasad praworządności".

Polscy politycy powołali się na wyniki śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy śledczych ze stowarzyszenia Disclose. Z dokumentów do jakich dotarli dziennikarze wynika, że Francja od 2015 roku wydała 76 licencji na eksport towarów wojskowych takich jak kamery termowizyjne do czołgów, systemy nawigacyjne i detektory podczerwieni dla myśliwców oraz śmigłowców bojowych, o łącznej wartości ok. 152 milionów euro, które dziś są wykorzystywane na Ukrainie.

- Oblężenie Mariupola musi zostać zakończone, a ataki na miasto muszą się skończyć. To samo dotyczy całej agresji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy - powiedział rzecznik KE Peter Stano na konferencji prasowej w Brukseli.

Dodał, że w środę Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Rosji natychmiastowe zawieszenie działań wojennych, które rozpoczęły się dokładnie trzy tygodnie temu na terytorium Ukrainy.

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu spotkał się w czwartek we Lwowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą. Na konferencji prasowej zaapelował o zawieszenie broni w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie według niego przebywa ponad 100 Turków.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Kułebą, którą transmitowała turecka telewizja, Cavusoglu powiedział, że zaproponował 24-godzinne zawieszenie broni w Mariupolu, które miałoby być monitorowane przez organizacje humanitarne – przekazała agencja Reutera.

- Po inwazji Rosji na Ukrainę mamy niespotykany w tej części świata kryzys humanitarny. Na razie nie diagnozujemy w Polsce zapotrzebowania na międzynarodowe zespoły medyczne, ale sytuacja może ulec zmianie - wskazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Obecnie największe potrzeby skupiają się na relokacji ukraińskich pacjentów wymagających długoterminowego leczenia do innych krajów UE oraz zapewnieniu dostaw leków i szczepionek, zwłaszcza tych, które dotychczas występowały w Polsce marginalnie - zasygnalizował szef MZ.

Cztery osoby, w tym nastolatek, zostały ranne po ostrzelaniu przez Rosjan wsi Czarnobajewka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało w czwartek biuro prokuratora obwodowego, które cytuje Ukrinform.

"Okupanci cynicznie ignorują normy humanitarnego prawa międzynarodowego i ostrzelali wioskę Czarnobajewka. W rezultacie ucierpiała też poważnie infrastruktura cywilna" - oznajmiła prokuratura obwodu chersońskiego.

Istnieje prawdopodobieństwo, że Rosjanie będą próbować szturmować Kijów - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk. Obrona stolicy to strategiczne zadanie całego ukraińskiego państwa - dodał.

- Takie miasta jak Kijów, Charków, Mariupol, Mikołajów są nadzwyczaj ważnymi miastami w operacji ofensywnej ze strony Rosji. W większości, prawie we wszystkich tych miastach, wróg nie ma żadnego sukcesu i nie może podbić tych miast - powiedział rzecznik, cytowany w czwartek przez agencję Interfax-Ukraina.

Liczący 40 osób kontyngent ukraiński, stacjonujący w Kosowie w ramach międzynarodowych sił pokojowych NATO (KFOR), wróci do kraju, by bronić go przed rosyjską agresją - poinformowała prezydent Kosowa Vjosa Osmani.

"Przez ponad 20 lat przyczynialiście się do rozwoju pokoju i bezpieczeństwa w Kosowie" - napisała w środę na Twitterze Osmani, uzasadniając wręczenie prezydenckiego Medalu Wojskowego wyjeżdżającemu kontyngentowi.

Katastrofalna sytuacja humanitarna panuje w położonym na północ od Kijowa rejonie wyszogrodzkim, gdzie w trzech okupowanych przez Rosjan gminach brakuje prądu, żywności i leków - podała w czwartek agencja Interfax-Ukraina, cytując wojskową administrację obwodu kijowskiego.

Kryzys dotyczy wchodzących w skład rejonu wyszogrodzkiego miejscowościach Iwanków, Poliske i Dymer. Ponadto miejscowość Sławutycz jest kompletnie odizolowana - dodano.

Rosja wysłała do walk na Ukrainie 97 batalionowych grup taktycznych, 15 z nich zostało całkowicie zniszczonych, kolejnych 18 nie jest w stanie efektywnie walczyć - przekazał w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- Obserwujemy znaczne uszczuplenie sił wroga - skomentował.

Co najmniej 15 osób zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości Merefa w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę.

Rosjanie ostrzeliwali miasto z artylerii ok. godz. 2.30 czasu polskiego w nocy ze środy na czwartek. Zniszczona została szkoła i dom kultury.

- Przemówienie było mocne i poruszające. Mam nadzieję, że będzie miało efekt - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech portalowi RND w czwartek po wystąpieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do posłów niemieckiego parlamentu, Bundestagu.

W województwie podkarpackim funkcjonuje 6 punktów recepcyjnych. Na ten cel z rezerwy ogólnej premiera otrzymałam 13,9 milionów złotych - powiedziała w czwartek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Ostatniej doby w województwie podkarpackim przyjęto ponad milion uchodźców. - To ogromny wysiłek państwa polskiego, ale także nas - regionu i wszystkich, którzy są zaangażowani w funkcjonowanie tej pomocy - zaznaczyła Ewa Leniart.

Jak wskazuje Ośrodek Studiów Wschodnich, po 21 pełnych dniach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zaprzestał informowania o sytuacji na poszczególnych kierunkach obrony. Armia ukraińska ma jednak zadawać straty wojskom agresora i lokalnie przechodzić do kontrataków, a siły rosyjskie mają się skupiać głownie na umacnianiu i obronie wcześniej zajętych pozycji.

Autorzy raportu OSW, Andrzej Wilk i Piotr Żochowski, piszą, że Rosja wciąż kontynuuje uderzenia rakietowo-powietrzne i ostrzał.

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz zaapelował w czwartek do mieszkańców terenów okupowanych przez Rosjan, by niszczyli tory kolejowe, które są wykorzystywane do przesyłania zaopatrzenia dla rosyjskiej armii.

Prezydent Andrzej Duda niezwłocznie podpisze ustawę o obronie ojczyzny - powiedział w czwartek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Senat tego dnia jednogłośnie przyjął ustawę, nie wprowadzając do niej poprawek.

Ministrowie spraw zagranicznych Czech i Litwy, Jan Lipavsky i Gabrielius Landsbergis, oświadczyli w czwartek w Pradze, że popierają wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej. Ich zdaniem należy wpłynąć na "bardziej ostrożne" kraje, by mocniej wspierały Kijów w tej sprawie.

Luksusowy jacht "Crescent" o długości 135 metrów zarejestrowany na Kajmanach, należący do bliskiego Putinowi oligarchy Igora Sieczina został tymczasowo unieruchomiony w hiszpańskim porcie Tarragona - poinformowało w komunikacie ministerstwo transportu w Madrycie.

Senat jednogłośnie przyjął ustawę o obronie ojczyzny bez poprawek, ustawa trafi teraz do prezydenta.

188 dronów dotarło do Lwowa w ramach projektu holenderskiej grupy wolontariackiej "Eyes on Ukraine". Przekazujemy je (m.in.) dziennikarzom na Ukrainie, aby mogli pokazać światu działania rosyjskiej armii - mówi inicjator akcji Bas Koenning.

Władze Mołdawii rozpoczęły realizację ważnego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju projektu łączącego mołdawską i rumuńską sieć energetyczną, co pozwoli sprowadzać prąd z Rumunii - poinformowała w czwartek w Kiszyniowie prezydent Maia Sandu.

W środę zostało nadanych 37 tysięcy numerów PESEL, natomiast dzisiaj do godz. 11 nadano 16 tysięcy - poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców (Swiss Bankers Association, SBA) oszacowało, że Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach od 150 mld do 200 mld franków szwajcarskich. Wartość ich majątku przeliczona na dolary może zatem wynosić nawet 213 mld dolarów – podał w czwartek Reuters.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi 22 marca przed połączonymi izbami parlamentu Włoch podczas wideokonferencji - poinformowała w czwartek Ansa po posiedzeniu prezydiów Izby Deputowanych i Senatu. Głos zabierze również włoski premier Mario Draghi.

Rosjanie w czwartek po raz kolejny przeprowadzili w Czernihowie na północy Ukrainy atak na cywilów, używając ciężkiej artylerii - podała lokalna policja. Są zabici i ranni. Wśród ofiar śmiertelnych jest obywatel USA.

Rosyjscy najeźdźcy gwałcą i zabijają ludność cywilną w miejscowościach otaczających Kijów; są setki takich przypadków, to ludobójstwo – oświadczył na briefingu doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany w czwartek przez agencję Interfax-Ukraina.

Kolumna oddziałów rosyjskiego 437. pułku szkoleniowego i batalionowej grupy taktycznej 26. pułku pancernego podążała w kierunku Kamianki w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, jednak została skutecznie zatrzymana przez żołnierzy ukraińskich - poinformował w czwartek na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

UNESCO wprowadza środki nadzwyczajne w celu ochrony dziennikarzy pracujących na Ukrainie - organizuje szkolenia i udostępnia sprzęt ochronny. Informuje o tym w czwartek Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) na swojej stronie internetowej.

Celem wprowadzenia nowych środków ma być umożliwienie kontynuacji pracy dziennikarzom na Ukrainie i wsparcie wolnego obiegu informacji na temat wojny.

Okupanci zdążyli już ukraść ukraińską wodę o wartości niemal 20 mln euro - napisała na Facebooku Państwowa Inspekcja Ekologiczna Ukrainy.

Rosjanie zajęli 24 lutego budynki zarządzające Kanałem Północnokrymskim, które regulowały dopływ wody ze Zbiornika Kachowskiego na Półwysep Krymski - wskazano w komunikacie.

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych wnosi projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy - poinformował jej przewodniczący, poseł Lewicy Wiesław Szczepański. Celem noweli jest objęcie przepisami również tych uchodźców, którzy nie przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Sejmowa komisja wnosi projekt nowelizacji

Putin to szczwany list, który pozuje na niezrównoważonego i nieobliczalnego. Pożyteczni idioci na Zachodzie próbują znaleźć mu bezpieczne wyjście z tej sytuacji, ale on sam potrafi o siebie zadbać - powiedział w rozmowie z amerykańską stacją MSNBC były szef dyplomacji Rosji Andriej Kozyriew.

Istnieją "bardzo, bardzo mocne dowody" na to, że prezydent Rosji Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym - powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. Przyznała, że Zachód nie zareagował odpowiednio wcześnie, by powstrzymać Putina.

"Poprzez swoją niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję na Ukrainę (...) Rosja naruszyła fundamentalne zasady Statutu Rady Europy, Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego. Żałujemy, że Federacja Rosyjska nie posłuchała naszych apeli o natychmiastowe i bezwarunkowe zaprzestanie operacji wojskowych na Ukrainie" - przekazał w oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 

W ciągu ostatniej doby podczas ostrzałów w Charkowie zginęło 50 osób - podaje Nexta.

Syryjscy najemnicy uznają udział w wojnie przeciwko Ukrainie po stronie Rosji za okazję, by nielegalnie wyemigrować do państw UE – podała agencja Interfax-Ukraina, cytując ustalenia ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Według tych ustaleń rosyjska baza lotnicza Hmejmim w Syrii otrzymała wytyczne, by wysyłać na Ukrainę nawet 300 bojowników dziennie. We wtorek z bazy wysłanych zostało 150 najemników, którzy mają walczyć po stronie Rosji – przekazała agencja wywiadu wojskowego.

Słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wypowiedziane w 2008 r. w Tbilisi, okazały się prorocze; musimy je wziąć sobie bardzo głęboko do serca - powiedział w czwartek w gruzińskim Batumi premier Mateusz Morawiecki. - Polska wspiera drogę Gruzji do wspólnoty europejskiej. Miejsce Gruzji jest na pewno w Europie, miejsce Gruzji to jest Unia Europejska - dodał.

- Uzbekistan wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - zadeklarował minister spraw zagranicznych Uzbekistanu Abdulaziz Kamiłow. - Nie uznaliśmy Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - dodał.

Od ubiegłego tygodnia cena cukru w Rosji wzrosła o 12,8 proc. "Ludzie obawiając się kolejnych podwyżek zaczęli masowo go kupować" - podaje Nexta.

- Trzeba przyjmować zdecydowane pakiety sankcji wobec Rosji, których Polska jest orędownikiem - podkreślił w Gruzji premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu z z szefem gruzińskiego rządu Iraklim Garibaszwilim.

- Jesteśmy w awangardzie konstruowania nowych, coraz dalej idących sankcji, które powinny być coraz mocniejsze - dodał

Niemiecki koncern E.ON przestaje kupować nowe ilości gazu od spółek związanych z Gazpromem - poinformował Reuters.

Zgodnie z informacją Reutersa firma nie ma bezpośrednich kontraktów długoterminowych z rosyjskimi producentami, ale kupuje gaz od spółek handlowych związanych z Gazpromem. 

188 dronów dotarło do Lwowa w ramach holenderskiego projektu Eyes on Ukraine. "Przekazujemy je dziennikarzom na Ukrainie, aby mogli pokazać światu działania rosyjskiej armii” - oświadczył inicjator akcji Bas Könning.

Drony trafiły nie tylko do dziennikarzy, ale również osób cywilnych - doprecyzowali organizatorzy akcji Bas Könning i Farid Bekirov. W ubiegłym tygodniu udało się im zebrać ponad 100 tys. euro, za które zakupili sprzęt, który przywieźliśmy do Lwowa.

Blisko 130 osób udało się dotąd uratować ze schronu pod zbombardowanym przez Rosjan teatrem dramatycznym w Mariupolu, cały czas trwa uprzątanie gruzu - poinformowała ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna.

- Rosja tylko udaje, że prowadzi negocjacje pokojowe w Ukrainą – ocenił minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian. - Nie negocjuje się z bronią przyłożoną partnerowi do głowy - dodał.

W ciągu 21 dni trwania wojny na Ukrainie z obwodu ługańskiego ewakuowano ok. 11 tys. osób - poinformował na Facebooku szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

Wzywam deputowanych do Parlamentu Europejskiego do uznania Putina za zbrodniarza wojennego; apeluję też o zaprzestanie jakichkolwiek kontaktów z Rosją, która jest państwem terrorystycznym - oświadczył przed komisjami PE minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Polska i państwa bałtyckie chcą uderzyć poprzez sankcje w finanse Władimira Putina, ale Niemcy nie chcą rezygnować z rosyjskiej ropy. Następna runda sankcji przetestuje jedność UE w kwestii tego, jak mocno uderzyć w Rosję za jej inwazję na Ukrainę - pisze portal Politico.

Doradca Swiatłana Cichanouskiej Franciszek Wiaczorka zwraca uwagę na tragiczną sytuację mieszkańców Mariupola.

"Nie ma prądu, gazu ani wody. Ludzie piją wodę z kałuż. Cywile potrzebują zielonego korytarza, aby uciec z miasta obleganego przez armię rosyjską" - pisze na Twitterze.

"Putin nie planuje jeszcze wyjazdu do strefy operacyjnej na Ukraine. Nie są jeszcze planowane spotkania z bojownikami w szpitalach" poinformował Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej, cytowany przez portal Nexta.

- Jesteśmy realistami i choć trudno prowadzić negocjacje z przywódcą, który wywołał tę wojnę, nie mamy wyboru - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z RMF FM.

- Sankcje działają, tworzą presję na rosyjski reżim - ocenił Michel

Razem z Komisją Europejską przygotowujemy konkretne propozycje dla państw przyjmujących uchodźców z Ukrainy - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z RMF FM.

- Chciałbym wyrazić uznanie dla Polski i innych granicznych państw przyjmujących tych ludzi. Politycznym obowiązkiem wszystkich unijnych instytucji i państw członkowskich jest zapewnienie maksymalnej pomocy krajom przyjmującym uchodźców - wskazał Michel.

- To najlepsza emanacja europejskich wartości - dodał.

Sejm Litwy zaapelował do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) o podjęcie natychmiastowych działań w celu zamknięcia nieba nad Ukrainą, by obronić tamtejszą ludność cywilną. Stosowna rezolucja została uchwalona jednomyślnie.

Wysłanie na Ukrainę żołnierzy państw NATO byłoby początkiem III wojny światowej - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z RMF FM.

Parlamentarzyści rządzącej koalicji SPD, Zielonych i FDP odrzucili wniosek posłów CDU/CSU o wprowadzenie do porządku obrad Bundestagu debaty na temat sytuacji na Ukrainie. Wniosek o zmianę porządku obrad przez dodanie godzinnej debaty złożono po zdalnym przemówieniu w parlamencie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – informuje dpa.

"Czernihów znalazł się na skraju katastrofy humanitarnej. W mieście brakuje żywności, leków, wody, ogrzewania, energii elektrycznej" - poinformował jego mer Władysław Atroszenko w rozmowie z agencją informacyjną RBK-Ukraina.

"Obserwujemy znaczny wzrost intensywności ostrzałów. Ataki na cele cywilne są prowadzone ze wszystkich rodzajów broni. Nie ma żadnego rozróżnienia - wróg niszczy wszystko, niezależnie od rodzaju obiektu. (...) Przeciwnik rozpoczął ostrzał z bardzo dużej wysokości, starając się ominąć nasze systemy obrony przeciwlotniczej. Zdaniem specjalistów, ta wysokość wynosi nawet 8 tys. metrów lub więcej. W takim przypadku nie może być mowy o żadnych precyzyjnych atakach. Bomby spadają wszędzie" - opisał sytuację w Czernihowie Atroszenko.

“Dostarczamy system obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej, ale strefa zakazu lotów oznaczałaby atakowanie i zestrzeliwanie rosyjskich samolotów” - podkreślił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO w wywiadzie dla "Corriere de;la Sera". Dodał, że „doprowadziłoby to do wojny między NATO a Rosją i jeszcze większych zniszczeń.

“Nie zamierzamy rozmieszczać wojsk NATO na Ukrainie, bo Sojusz nie jest stroną konfliktu” - powiedział sekretarz generalny. Ogłosił, że sojusznicy będą dalej wspierać Kijów, narzucać bardzo ciężkie koszty sankcjami i wzmacniać obecność na wschodzie, by zapobiegać eskalacji. Wskazał, że NATO przez lata udzielało wsparcia Ukraińcom. Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin "całkowicie nie docenił siły i odwagi ukraińskiego wojska, obywateli i przywództwa politycznego".

Wojska rosyjskie weszły do miasta Aleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i rozlokowują się tam; na razie władze pracują bez zmian - poinformował mer Jewhen Ryszczuk.

"Ogółem teraz nie dzieje się nic strasznego. (Rosjanie) rozlokowują się w mieście. Nie znamy ich stanowiska. Powiedzieli nam: 'utrzymujcie porządek jak dotąd, nie mamy do was żadnego nastawienia'" - powiedział Ryszczuk, cytowany przez portal Suspilne.

Dodał następnie, że miasto funkcjonuje tak jak zwykle. "Pracujemy niezależnie od tego, co odbywa się w mieście" - powiedział

Były piłkarz Arki Gdynia Andrij Bohdanow złożył przysięgę wojskową.

- Przede wszystkim chciałem podziękować za wizytę, za te kontakty bardzo bliskie, bardzo ścisłe kontakty między Polską a Wielką Brytanią, Zjednoczonym Królestwem. Dzięki tym kontaktom nasze relacje są bardzo bliskie, dzięki tym kontaktom Polska i NATO są bezpieczne - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallace\'em.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii: rozlokujemy w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre; dodatkowo wyślemy 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej. 

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział w czwartek, że spowodowane wojną szkody w stolicy Ukrainy należy już liczyć w miliardach dolarów, choć dokładnych danych jeszcze nie ma.

- Nie mamy dokładnych liczb, ale są to już na pewno miliardy dolarów - powiedział Kliczko w programie telewizyjnym. Jego słowa przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Skonfiskowane rosyjskie pojazdy wojskowe zostaną przetworzone na złom - podaje The Kyiv Independent powołując się na ukraińskie stowarzyszenie złomowe. 

Firma Nestle nie zamierza na razie wycofywać się z rosyjskiego rynku - poinformował w czwartek na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal po rozmowie z prezesem przedsiębiorstwa. I napisał też, że "płacenie podatków w państwie terrorystycznym oznacza mordowanie bezbronnych matek i dzieci".

"Rozmawiałem z prezesem Nestle Markiem Schneiderem o skutkach pozostania na rosyjskim rynku. Niestety, (prezes) nie okazał żadnego zrozumienia dla problemu. Płacenie podatków w państwie terrorystycznym oznacza mordowanie bezbronnych matek i dzieci" - przestrzegł Szmyhal.

W wyniku rosyjskiego ostrzału została uszkodzona linia przesyłowa wysokiego napięcia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podał Enerhoatom, ukraiński państwowy koncern obejmujący wszystkie cztery elektrownie atomowe w kraju.

"(W środę) 16 marca 2022 r. w wyniku ostrzału wroga uszkodzona została linia przesyłowa wysokiego napięcia (...), przez którą płynie energia elektryczna z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Tym samym sprawna pozostaje tylko jedna z czterech linii wysokiego napięcia. W konsekwencji moce dwóch czynnych bloków elektrowni zostały zmniejszone" - poinformował Enerhoatom na Telegramie

Cztery duże rosyjskie okręty przepłynęły przez japońską cieśninę Tsugaru i kierują się na zachód; mogą przewozić sprzęt wojskowy i żołnierzy do walki na Ukrainie – poinformowały w czwartek japońskie media, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony.

Na opublikowanych przez resort zdjęciach widać wojskowe ciężarówki na pokładzie jednego z okrętów – podała agencja Reutera, zaznaczając, że takie transporty zwykle wykorzystuje się do desantu sił ekspedycyjnych na ląd.

Na ulicach Mariupola pojawili się kadyrowcy. 

Schron bombowy pod zaatakowanym przez siły rosyjskie teatrem w Mariupolu wytrzymał. Zaczęto uprzątać gruzy, ludzie wychodzą żywi - poinformował w czwartek deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Serhij Taruta.

"Po strasznej nocy i braku informacji, w 22. dniu wojny o poranku wreszcie dobre wieści z Mariupola. Schron bombowy wytrzymał. Zaczęto uprzątać gruzy, ludzie wychodzą żywi" - przekazał Taruta na Facebook.

Z budynków administracji w Chersoniu zdjęto ukraińskie flagi - informuje Nexta.

- Szacujemy, że dotychczas zestrzeliliśmy jedną trzecią posiadanych przez Rosję samolotów - powiedział w rozmowie z telewizją 24 Kanał doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował wcześniej o zniszczeniu w środę 10 samolotów sił rosyjskich.

Po zakończeniu kontraktu jamalskiego z końcem 2022 r., nie będziemy więcej kupować gazu z Rosji - zadeklarował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

- Nawet jeżeli komuś będzie mogło się wydawać, że biznesowo kolejne kontrakty byłyby korzystne, to w obecnych czasach trudno sobie w ogóle to wyobrazić - powiedział Naimski w RMF FM. 

Notowania ropy na rynkach w czwartek idą w górę. Baryłka Brent zdrożała o ponad 3,1 proc., do poziomu 101,5 dol. Rosną również ceny amerykańskiej ropy WTI, która w czwartek zdrożała o 3,3 proc., do niemal 98,5 dol. za baryłkę.

Zastępca mera Mariupola Serhij Orłow powiedział w czwartek w wywiadzie dla ukraińskiej wersji magazynu "Forbes", że 80-90 proc. miasta zostało zbombardowane przez rosyjskich najeźdźców.

- Nie ma ani jednego budynku bez uszkodzeń. Wszystkie są zniszczone lub uszkodzone - powiedział Orłow.

 

- Ten bardzo duży, ogromny napływ uchodźców nie powoduje przeciążenia infrastruktury szpitalnej czy w ogóle całego systemu lecznictwa – przekazał w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 108 dzieci, a ponad 120 zostało rannych - poinformowała w czwartek ukraińska prokuratura generalna w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

"Do rana 17 marca 2022 r. 108 dzieci zginęło, a ponad 120 zostało rannych" – czytamy w oświadczeniu.

Konwój rosyjskich wojsk widziany w pobliżu Mińska.

- Trudno jest nam bez pomocy świata przetrwać to wszystko, bronić Ukrainy i Europy - postarajcie się zrobić więcej - mówił Wołodymyr Zełenski w Bundestagu.

- Zburzcie ten mur, wspierajcie każdego Ukraińca, zatrzymajcie tę wojnę - dodał.

- Po 80 latach w ukraińskich miastach znów giną ludzie - mówił podczas przemówienia w Bundestagu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Nasi żołnierze bronią europejskich wartości bez waszego wsparcia - dodał. 

Kolumny wojskowe przejeżdżają przez Białoruś. Były widziane w pobliżu Bobrujska i Dorohuska - podaje Nexta. 

 

W czwartek 17 marca strona ukraińska chce otworzyć dziewięć korytarzy humanitarnych, którymi mają być ewakuowani ludzie i dostarczana pomoc - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK-Ukraina.

USA wraz z sojusznikami powołały w środę specjalną grupę mającą "przejmować i zamrażać" środki należące do objętych międzynarodowymi sankcjami rosyjskich oligarchów - poinformowała agencja AP.

Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen oraz amerykański prokurator generalny Merrick Garland zwołali w środę pierwsze zebranie grupy specjalnej REPO (Rosyjskie Elity, Pełnomocnicy i Oligarchowie), mającej koordynować wdrażanie i przestrzeganie sankcji wymierzonych w rosyjskich oligarchów po inwazji na Ukrainę rozpoczętej przez Moskwę 24 lutego.

Do polskich szkół zapisane jest już 65 tys. dzieci z Ukrainy – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał, że 10 proc. z nich jest w oddziałach przygotowawczych, a 90 proc. w klasach z polskimi uczniami.

Co najmniej 53 cywilów zginęło w środę w Czernihowie na północy Ukrainy - oświadczył gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus, cytowany w czwartek przez agencję Reutera.

- Ponosimy duże straty – powiedział Czaus. 

- Kreml to kolektywny Hitler XXI wieku. To nie metafora ani przesada. Czas na słowa, zapowiedzi, deklarowanie zamiarów minął. To czas, by działać. Musimy teraz podjąć zdecydowane decyzje, które ukształtują nowy porządek świata. Oparty na prawie, humanizmie, prawdzie i sprawiedliwości. Taki, w którym terroryści i tyrani nie będą mogli dyktować swojej woli - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podczas wystąpienia na spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

- W Mariupolu okupant popełnia prawdziwy akt ludobójstwa. (Miasto) jest zmiatane z powierzchni ziemi przez samoloty, pociski i artylerię. Władze lokalne szacują straty wśród ludności cywilnej na ok. 20 tys. ludzi, a ta liczba rośnie z każdą minutą" - przekazał Reznikow. 

- Mamy pozytywne sygnały na naszą propozycję posłania do Ukrainy misji pokojowej w ramach NATO lub innego układu międzynarodowego -  powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Nie chciał ujawnić, jakie kraje poparły ten pomysł. - Na tym etapie nie chcę o tym mówić - zaznaczył w rozmowie z TVN24. 

Co najmniej trzy osoby zginęły i pięć zostało rannych w wyniku ostrzałów dokonanych przez wojska rosyjskie w mieście Dergacze i miejscowości Słatyne w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały miejscowe władze.

Przedstawiciel władz w Dergaczach Wiaczesław Zadorenko poinformował, że w regionie tym trwają działania bojowe.

W odpowiedzi na zbombardowanie teatru w Mariupolu rezydent Biden nazwał Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym" i obiecał przekazanie Ukrainie nowej broni wartej 1 mld dolarów - podaje agencja AFP.

Od wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przybyło 1,95 mln uchodźców z Ukrainy. Ostatniej doby granicę z Polską przekroczyło 60 tys. osób - informuje Straż Graniczna.

Amerykańska firma farmaceutyczna AbbVie wstrzymała dostawy botoksu, wypełniaczy i innych produktów estetycznych do Rosji, podobnie jak inne przedsiębiorstwa, które ograniczają swoją działalność w tym kraju w związku z jego inwazją na Ukrainę.

- Ogromnym sojusznikiem Putina w wielu krajach jest strach przed Putinem. My musimy pokazać, że jesteśmy odważni. To spowoduje, że Putin będzie słabszy - powiedział na antenie Polskiego Radia wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

- W centrum Lwowa krypty pod katedrą łacińską zostały udostępnione jako schron dla mieszkańców. To miejsce jest otwarte dla każdego, a my zawsze reagujemy słysząc alarm przeciwlotniczy. Mamy nadzieję, że Lwów zostanie oszczędzony - powiedział  Krzysztof Szebla wikariusz katedry łacińskiej we Lwowie.

"Ponad 3 miliony ukraińskich uchodźców uciekło ze swojego kraju" - przekazał António Guterres, sekretarz generalny ONZ. "Rosja musi teraz zakończyć tę wojnę" - dodał. 

Kurs złotego podczas handlu notuje niewielkie zmiany w stosunku do zamknięcia. Za euro około godziny 7.45 trzeba było zapłacić 4,67 zł, co oznacza osłabienie kursu polskiej waluty o 0,09 proc.

Wojska rosyjskie ostrzeliwały całą noc Rubiżne w obwodzie ługańskim; w Marafie pod Charkowem pociski spadły na szkołę - informują w władze lokalne.

"Rosjanie urządzili w Rubiżnem piekło, ostrzały trwały całą noc, uszkodzono co najmniej 27 budynków" - napisał na komunikatorze Telegram szef obwodu ługańskiego Sergij Hajdaj

- Nieprzyjaciel, po nieudanym przeprowadzeniu operacji naziemnej, kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę i gęsto zaludnione obszary ukraińskich miast. Rosyjscy okupanci nadal działają podstępnie w przestrzeni informacyjnej – przeprowadzając cyberataki, fizycznie niszcząc stację przekaźnikową sygnałów telewizyjnych i radiowych, kontynuując masową kampanię informacyjną mającą na celu zdyskredytowanie najwyższego kierownictwa wojskowego i politycznego Ukrainy i Sił Zbrojnych. Jednocześnie wróg nadal aktywnie rozpowszechnia wśród własnej ludności dezinformację o przebiegu tzw. 'operacji specjalnej' - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Amerykański wywiad informuje, że Rosja straciła 7 tys. żołnierzy. Dane mogą być jednak niedoszacowane. Przedstawiciele Pentagonu powiedzieli również, że duża liczba zabitych żołnierzy może zniszczyć morale rosyjskiej armii.

 

- Potrzebujemy wzmocnień wschodniej flanki NATO - mówił w programie "Graffiti" Radosław Fogiel (PiS).

Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Walery Załużny podziękował lekarzom wojskowym. "Dziękuję za przywrócenie życia naszym żołnierzom" - napisał.

"Rosjanie utknęli na wszystkich frontach" - podaje brytyjski resort obrony. "Wojska rosyjskie poczyniły minimalna postępy w walkach na morzu, lądzie i w powietrzu. Kontynuują ciężkie ostrzały" - czytamy w komunikacie. 

Przedstawiciele rosyjskich grup dywersyjno-zwiadowczych są we wszystkich regionach Ukrainy – poinformował szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski, cytowany przez agencję Ukrinform.

- Niestety, to zjawisko stało się już dla nas powszednie. W Kijowie codziennie dostaję informacje o zatrzymanych przedstawicielach wrogich grup dywersyjno-zwiadowczych, o naprowadzających na cele. Są oni też w obwodzie lwowskim, iwano-frankowskim, rówieńskim. Ten problem jest dziś wszędzie - powiedział Monastyrski.

Według niemieckiego dziennika "Bild", samolot z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem udającym się z misją do Pekinu zawrócił nad Nowosybirskiem i poleciał do Moskwy.

Polacy nastawiają się na oszczędzanie, bo aż 88 proc. zakłada, że inwazja Rosji na Ukrainę spowoduje duży wzrost cen - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu".

Respondenci byli pytani czy ich zdaniem wojna spowoduje duży wzrost cen. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 88 proc. badanych, 5 proc. odpowiedziało "nie"; odpowiedź "nie wiem" wybrało 7 proc. badanych.

W mieście Merefa (obwód charkowski) rosjanie zbombardowali szkołę oraz dom kultury. Uszkodzone zostały także pobliskie domy - podaje Nexta. 

 

Ukraina przekazała stronie rosyjskiej dziewięciu schwytanych żołnierzy, aby uwolnić mera miasta Melitopol, Iwana Fedorowa, który został porwany w zeszłym tygodniu, podała ukraińska agencja informacyjna Interfax, cytując wysokiego rangą urzędnika administracji prezydenta Zełenskiego.

"Iwan Fiodorow został zwolniony z rosyjskiej niewoli... Za niego Rosja otrzymała dziewięciu wziętych do niewoli żołnierzy, poborowych, w rzeczywistości dzieci urodzone na przełomie 2002 i 2003 roku." - czytamy w komunikacie ukraińskiej agencji.

Prawie miliard euro wynosi wartość majątku rosyjskich oligarchów skonfiskowanego dotąd we Włoszech przez Gwardię Finansową w związku z objęciem ich sankcjami UE - podaje tygodnik "Panorama". Rosjanie mają nie tylko jachty i wille, ale także winnice, hotele, plaże, udziały w wielkich firmach.

Działania podejmowane przez wspólnotę międzynarodową wobec agresji Rosji na Ukrainę znajdą się wśród tematów spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem gruzińskiego rządu Iraklim Garibaszwilim. W obecności premierów odsłonięty zostanie też pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wojna w Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Gruzji

"Gdyby na Ukrainie doszło do ataków chemicznych lub bakteriologicznych, wiedzielibyśmy, kto byłby za nie wyłącznie odpowiedzialny. Byłaby to Rosja" - powiedział minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w wywiadzie dla gazety Le Parisien.

Według francuskiego ministra użycie broni niekonwencjonalnej spowodowałoby wprowadzenie dodatkowych sankcji przeciwko Kremlowi.

"Użycie niekonwencjonalnych środków stanowiłoby niedopuszczalną eskalację i doprowadziłoby w odpowiedzi do absolutnie masowych i radykalnych sankcji gospodarczych, bez tematów tabu" - dodał polityk.

- W obleganym Mariupolu, rosyjskie lotnictwo celowo zrzuciło superciężką bombę na teatr dramatyczny w centrum miasta. Ukrywały się tam setki ludzi (...) Budynek jest zniszczony. Liczba ofiar śmiertelnych jest nadal nieznana. Rozrywa mi się serce od tego, co Rosja robi naszym ludziom. Naszemu Mariupolowi, obwodowi donieckiemu - powiedział w swoim przemówieniu Wołodymyr Zełenski.

- Nie zapomnimy nikogo, czyje życie zabrali okupanci. Nie wybaczymy ani jednej zabitej duszy. Wieczna pamięć wszystkim ofiarom tego terroru! Wszystkim ofiarom wojny rozpętanej przez państwo rosyjskie - dodał.

 

 

Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne po tym, jak szczątki zestrzelonej rosyjskiej rakiety uderzyły w budynek mieszkalny w stolicy Ukrainy, Kijowie, poinformowały w czwartek ukraińskie służby ratunkowe.

W komunikacie podano, że szczątki zestrzelonej przez ukraińską obronę przeciwlotniczą rosyjskiej rakiety uderzyły w 16-piętrowy budynek o 5:02 rano czasu lokalnego, dodając, że do tej pory ewakuowano 30 osób i ugaszono pożar

Ukraińskie siły zbrojne zniszczyły w nocy ze środy na czwartek dwa rosyjskie myśliwce Suchoj Su-35 i Su-30 - podał ukraiński Sztab Generalny. Głównodowodzący armii ukraińskiej Wałerij Załużny poinformował o tym w raporcie zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Rosja prawdopodobnie zużyła o wiele więcej broni wystrzeliwanej z powietrza niż planowała i w efekcie teraz używa starszej, mniej precyzyjnej broni, która powoduje więcej ofiar wśród ludności cywilnej - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.

Według ukraińskiego portalu informacyjnego NEXTA, od początku rosyjskiej inwazji w tej portowej metropolii na południowo-wschodniej Ukrainie zginęło 2 400 osób.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie