Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upraszczającą formalności przy przekazywaniu uzbrojenia

Polska
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upraszczającą formalności przy przekazywaniu uzbrojenia
Beata Zawrzel/REPORTER/ East News
Zdjęcie ilustracyjne. Sprzęt wojskowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, która ma uprościć formalności przy przekazywaniu uzbrojenia innym państwom - poinformowała w środę KPRP.

Ustawa uproszczającą formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo, nowelizuje zapisy ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a także ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (AMW).

 

ZOBACZ: Wojna. Media: według wywiadu USA rosyjskie Iskandery mają wabiki, które utrudniają ich strącenie

 

Nowelizacja uchwalona została przez Sejm na początku marca. W ubiegłym tygodniu Senat wprowadził do niej zaakceptowaną później przez posłów poprawkę, zgodnie z którą na dwa miesiące wyłączone będzie stosowanie ustawy o działalności gospodarczej i samej nowelizacji w przypadku sprzedaży, wywozu i tranzytu niektórych kategorii sprzętu opancerzonego i ochronnego na Ukrainę, a także nabywania w celu wywozu na terytorium Ukrainy kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała; wywóz i tranzyt na tych zasadach mogą być dokonane po uzyskaniu oświadczenia końcowego użytkownika potwierdzonego przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w RP.

Sprzęt bez certyfikatów 

Według obowiązujących dotychczas przepisów przy wykonywaniu dostaw towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym był obowiązek uzyskania od ministra gospodarki zezwolenia na ich wywóz. Do wniosku o udzielenie zezwolenia należało dołączyć certyfikat importowy (CI) lub oświadczenie końcowego użytkownika (OKU).

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Czternaście rosyjskich okrętów płynie w kierunku Odessy. Groźba desantu

 

Wprowadzona nowelizacją zmiana polega na wprowadzeniu wyjątków umożliwiających niedołączanie CI i OKU do wniosku o udzielenie zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym. Chodzi o sytuacje nieodpłatnego przekazywania takich produktów i uzbrojenia siłom zbrojnym państw obcych na podstawie przepisu ustawy o AMW.

 

Nowelizacja wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie