Wojna w Ukrainie. Zbigniew Rau: Wizyta prezydenta Bidena w Polsce wydaje się bardzo prawdopodobna

Polska
Wojna w Ukrainie. Zbigniew Rau: Wizyta prezydenta Bidena w Polsce wydaje się bardzo prawdopodobna
PAP/Leszek Szymański
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena wydaje się bardzo prawdopodobna - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau w Nowym Jorku. Jak dodał, Polska byłaby naturalnym miejscem do wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w tym czasie.

- Konkretnych informacji nie ma, ale zasadnym jest założenie, że jeśli prezydent Biden udaje się do Europy w tym czasie (...) to trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce do zaznaczenia pozycji Stanów Zjednoczonych i sojuszu jako całości, niż najsilniejsze ogniwo wschodniej flanki, jakim jest Polska - powiedział Rau. Dodał, że wizyta prezydenta Bidena w Polsce "wydaje się bardzo prawdopodobna". 

Wizyta delegacji z Morawieckim i Kaczyńskim w Ukrainie

Decyzja o podróży premierów Polski, Czech i Słowenii do Kijowa była starannie przemyślana, logistycznie i politycznie - powiedział Rau po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Jak stwierdził, Guterres był bardzo zainteresowany tą wizytą.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Morawiecki, Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii udają się do Kijowa

 

- Była to decyzja starannie przemyślana, nie tylko w kategoriach logistyki i bezpieczeństwa, ale też (...) historycznie, geopolitycznie, politycznie i co bardzo ważne, wynika ona z naszego polskiego doświadczenia (...) z naszej szczególnej wrażliwości i naszego fundamentalnego interesu, powiedziałbym interesu egzystencjalnego - powiedział Rau.

 

Jak dodał, wizyta premierów była przedmiotem jego wtorkowej rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Według ministra, Portugalczyk poświęcił jej "sporo uwagi" i rozumiał, że jest to inicjatywa środkowoeuropejska wynikająca ze szczególnej perspektywy tych krajów na rosyjską agresję.

Rau o Chinach 

Zapytany o to, jak ewentualna pomoc ChRL dla Rosji wpłynie na stosunki Europy z Chinami, minister odpowiedział:

 

- Polityka polega na tym, że reaguje się na konkretne fakty, a nie pogłoski. Zobaczymy jak sytuacja będzie się rozwijać w przyszłości. Na razie stanowisko chińskie wydaje się pełne dystansu, i to zamierzonego dystansu do tego co się dzieje w wyniku rosyjskiej agresji - powiedział Rau podczas briefingu podsumowującego jego wizytę w Nowym Jorku. - Chiny stoją na gruncie integralności terytorialnej wszystkich państw - dodał.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie