Wojna Rosja-Ukraina. Szef ukraińskiego MSZ formułuje zarzuty pod adresem Niemiec

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Szef ukraińskiego MSZ formułuje zarzuty pod adresem Niemiec
PAP/DSNS
- Pomogliście zbudować obecną potęgę Rosji - powiedział Kułeba w niemieckim talk-show

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w niedzielnym talk-show w niemieckiej telewizji publicznej ARD sformułował poważne oskarżenia pod adresem Niemiec za ich długoletnią politykę wobec Rosji i wymienił trzy oczekiwania Ukrainy.

Z przykrością muszę to powiedzieć: w rzeczywistości pomogliście zbudować obecną potęgę Rosji - powiedział Kułeba. - Mamy nadzieję, że również wniesiecie odpowiednio dużo, żeby powstrzymać rosyjską machinę wojenną - dodał.

Trzy oczekiwania wobec Niemiec

Kułeba sformułował trzy oczekiwania wobec Niemiec. Po pierwsze, jak powiedział szef ukraińskiej dyplomacji, jego kraj potrzebuje przede wszystkim wszelkiej broni, aby móc się bronić.

 

- Nie uważam, że to jest sprawiedliwe, że Niemcy w ciągu ostatnich kilku lat prowadziły współpracę obronną na dużą skalę z Rosją - oświadczył Kułeba dodając: "Więc może teraz jest czas, abyśmy otrzymali wszystko, czego potrzebujemy, by się bronić".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca Cichanouskiej: Rosjanie wystrzelili liczne rakiety z terytorium Białorusi

 

Po drugie, Kuleba wezwał do podjęcia ostrzejszych środków represyjnych wobec Rosji. Ukraiński polityk pochwalił Niemcy za trudne decyzje podjęte w początkowym okresie inwazji rosyjskiej. Jednocześnie stwierdził, że podczas rozmów z partnerami z Unii Europejskiej, gdy pyta, dlaczego np. pewien rosyjski bank nie został jeszcze odłączony od systemu SWIFT, otrzymuje odpowiedź, że to za sprawą Niemiec.

 

- Chciałbym, aby Niemcy zajmowały wiodącą pozycję, jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji - zaapelował Kułeba. Według ministra USA byłyby gotowe pójść dalej w sankcjach wobec Kremla, ale to Niemcy powstrzymują taką inicjatywę.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Australia wprowadza sankcje wobec 33 rosyjskich oligarchów

 

Po trzecie, Kułeba oświadczył, Ukraina powinna stać się członkiem Unii Europejskiej. - Nie będzie to możliwe w mgnieniu oka ale oczekujemy, że rząd niemiecki również poprze tę decyzję ponieważ Ukraina należy do Europy, a z Ukrainą Europa będzie bezpieczniejsza - podkreślił.

 

Szef ukraińskiego MSZ wyraził zrozumienie, iż zmiana polityki w Niemczech nie jest procesem łatwym, gdyż przez lata była ona oparta na dialogu. Jednakże teraz widzimy – jak powiedział - "prawdziwe oblicze Rosji".

Kułeba: powinniście przyznać się, że popełniliście błąd i go naprawić

- Teraz płacimy za to cenę. Nasze dzieci są zabijane, nasze miasta są równane z ziemią. Oznacza to, że powinniście przyznać się, że popełniliście błąd i go naprawić - oznajmił Kułeba.

 

- Powstrzymajcie prezydenta Rosji Władimira Putina, bo Ukraina nie jest dla niego ostatnim celem. Uwierzcie mi - zaapelował ukraiński minister.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie