Nowe przypadki koronawirusa w Polsce dzisiaj. Waldemar Kraska podał dane z 14 marca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce dzisiaj. Waldemar Kraska podał dane z 14 marca
PAP/Paweł Supernak

- Mamy 5 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarła jedna osoba - przekazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Polskim Radiu 24, że widoczny jest "spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem". "Widzimy to w codziennych statystykach. Dziś jest to 5 tys. nowych przypadków, zmarła jedna osoba" - dodał.

 

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły kolejne 7580 zakażeń, w tym 812 ponownych. Resort przekazał też, że zmarło 10 osób z COVID-19.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Dane ministerstwa zdrowia z 13 marca

Ponad 1800 Ukraińców korzysta ze służby zdrowia

Wiceszef MZ poinformował w Polskim Radiu 24, że najwięcej uchodźców, którzy korzystają z opieki zdrowotnej jest na Podkarpaciu. Zapewnił, że MZ monitoruje sytuację.

 

- Jeśli będzie taka potrzeba będziemy tych pacjentów przenosić w głąb w kraju, żeby dostęp do opieki zdrowotnej dla mieszkańców regionu był taki, jak przed wojną - dodał.

 

Zwrócił uwagę, że specustawa umożliwia uchodźcom z Ukrainy bezpłatny dostęp do służby zdrowia. - Na dziś z naszej opieki korzysta ponad 1800 osób narodowości ukraińskiej. Prawie połowa z nich to dzieci - powiedział.

 

Jak dodał, sytuacja jest dość trudna a Polska ponosi spore koszty. Jak mówił, według danych NFZ na milion uchodźców potrzeba miesięcznie na świadczenia zdrowotne, refundację recept około 200 mln zł.

 

- Nie wyobrażam sobie, żeby Unia Europejska nie włączyła się w naszą pomoc uchodźcom - powiedział.

 

Kraska był pytany także o pociąg, który będzie mógł przewozić z Ukrainy rannych. "Przygotowaliśmy specjalny pociąg wyposażony tak, by mógł przetransportować z Ukrainy osoby ranne. Ukraina na razie nie sygnalizowała, że taki transport jest potrzebny, dlatego wykorzystaliśmy ten pociąg do przewozu dzieci, głównie pacjentów onkologicznych" - odpowiedział Kraska.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie