Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski: kluczowe zadanie to pomoc Mariupolowi

Świat
Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski: kluczowe zadanie to pomoc Mariupolowi
Facebook/ Wołodymyr Zełensky
Wołodymyr Zełensky

Obecnie kluczowym zadaniem jest pomoc oblężonemu Mariupolowi - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

"Kolumna naszej humanitarnej pomocy znajduje się w odległości 2 godz. od Mariupola, tylko 80 km. Robimy wszystko, żeby przełamać opór okupantów, którzy blokują nawet duchownych Cerkwi prawosławnej, wiozących tę pomoc: jedzenie, wodę, leki" - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Popasna. Media: Rosja użyła pocisków fosforowych

 

Zełenski zaznaczył, że Ukraina wysłała swoim obywatelom już 100 ton najbardziej niezbędnych rzeczy, a prawie 125 tys. ludzi zostało wywiezionych na bezpieczne tereny korytarzami humanitarnymi.

 

 

Jak podkreślił, w ciągu 18 dni wojny zabito już prawie 13 tys. rosyjskich żołnierzy – "to więcej niż w obu wojnach czeczeńskich, a Rosja straciła tysiące sztuk sprzętu wojskowego”.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Były szef NATO: Putin nie zatrzyma się na Ukrainie

 

- Wiemy, że mają go (sprzętu) więcej, ale nadal będziemy się bronić. Ukraina się nie poddaje, wojskowi się nie poddają, naród się nie poddaje. Cała Ukraina heroicznie walczy – powiedział, wyrażając pewność, że Ukraina zwycięży. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie