Wojna w Ukrainie. Siedemnasty dzień rosyjskiej inwazji. Zapis relacji na żywo

Świat
Wojna w Ukrainie. Siedemnasty dzień rosyjskiej inwazji. Zapis relacji na żywo
Facebook/Archer - Grupa Zadaniowa "Gniew Eufratu"
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie

Trwa siedemnasty dzień wojny w Ukrainie. Wokół Kijowa trwa rosyjskie natarcie od północnej granicy miasta, od rejonu wsi Zazymia i od rejonu Wiszenki na południu. Polacy z Archer - Grupy Zadaniowej "Gniew Eufratu" - opublikowali zdjęcie z Kijowa. "Czas na gniew" - przekazali.

an/nb/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Fakt, że rosyjscy generałowie są tak blisko frontu, sugeruje, że sytuacja militarna jest dla Rosji niedobra - ocenił w sobotę brytyjski marszałek lotnictwa Edward Stringer. Dodał, że nie jest możliwe, by Rosja straciła już trzech generałów, a tylko niespełna 500 żołnierzy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił w sobotę premiera Izraela Naftalego Beneta o pomoc w uwolnieniu uprowadzonego przez siły rosyjskie mera zajętego przez nie Melitopolu, na południowym wschodzie kraju, Iwana Fedorowa.

"Kontynuowałem dialog z premierem Izraela. Rozmawialiśmy o agresji ze strony Federacji Rosyjskiej i perspektywach negocjacji pokojowych. Należy powstrzymać represje przeciwko cywilnej ludności. Poprosiłem o pomoc w uwolnieniu pojmanego mera Melitopolu i tamtejszych aktywistów społecznych" - napisał prezydent.

Siły rosyjskie ostrzelały kolumnę cywilów, składającą się wyłącznie z kobiet i dzieci, które próbowały wydostać się z wioski Pobeda w obwodzie kijowskim. Zginęło siedem osób, w tym jedno dziecko. Liczba rannych nie jest znana.

Brytyjski premier Boris Johnson pojedzie w przyszłym tygodniu do Arabii Saudyjskiej, by przekonywać jej władze do zwiększenia produkcji ropy naftowej, co ułatwiłoby wprowadzenie embarga na ropę rosyjską - podał w sobotę dziennik "The Times".

Premier Morawiecki na marszu przeciwko rosyjskiej agresji

"Dziś w Warszawie odbył się marsz przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę pod hasłem 'Matki wołają: przestańcie strzelać do dzieci' zorganizowany przez kluby Gazety Polskiej. Uczestniczyłem w nim wraz z moją żoną Iwoną i naszą córką. Niech żyje wolna i suwerenna Ukraina!" - napisał premier Morawiecki na Facebooku.

W sobotę wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy, regulujące m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą, weszły w życie.

W holenderskim parlamencie są partie, które usprawiedliwiają wszystko, co zrobi prezydent Rosji Władimir Putin - powiedział w sobotę w Hadze minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra.

Fakt, że rosyjscy generałowie są tak blisko frontu, sugeruje, że sytuacja militarna jest dla Rosji niedobra - ocenił w sobotę brytyjski marszałek lotnictwa Edward Stringer. Dodał, że nie jest możliwe, by Rosja straciła już trzech generałów, a tylko niespełna 500 żołnierzy.

Zdjęcia satelitarne udostępnione w sobotę przez amerykańską firmę Maxar Technologies, na które powołuje się Reuters, pokazują pożary i poważne zniszczenia budynków mieszkalnych na południu Mariupola na Ukrainie.

fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

W okupowanym przez Rosjan Melitopolu w obwodzie zaporoskim na Ukrainie p.o. mera została opozycyjna radna, która zachęca mieszkańców, by „dostosowali się do nowej sytuacji” – pisze portal Ukrainska Prawda. Mer Iwan Fedorow został w piątek porwany przez Rosjan.

Administracja Portów Morskich Ukrainy (AMPU) poinformowała w sobotę na Facebooku, że straciła kontakt z pracownikami morskiego portu handlowego w Mariupolu.

„Już kilka dni temu straciliśmy jakikolwiek kontakt z naszymi kolegami, portowcami z Morza Azowskiego. Nie wiemy, czy żyją. Mamy nadzieję, że tak, modlimy się o to. Kiedy Ukraina zwycięży, wróg odpowie za każde odebrane życie, za każdą łzę naszych żon i dzieci” – napisano w oświadczeniu.

Stworzona przez polskich programistów strona internetowa pozwala na przełamywanie rosyjskiej cenzury na temat wojny na Ukrainie poprzez wysyłanie wiadomości o jej prawdziwym obliczu do przypadkowych osób w Rosji - pisze w sobotę dziennik "Wall Street Journal".

Programiści z grupy Squad303 - której nazwa nawiązuje do Dywizjonu 303 - zdobyli około 20 mln numerów telefonów komórkowych i blisko 140 mln adresów e-mail należących do rosyjskich osób i firm. Strona losowo generuje numery i adresy z tych baz danych i pozwala każdemu z dowolnego miejsca na świecie wysłać do nich wiadomość, w tym gotową wiadomość w języku rosyjskim wzywającą ludzi do obejścia cenzury mediów wprowadzonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina, a także do jego obalenia. Adres strony internetowej 1920.in jest z kolei odniesieniem do wojny polsko-bolszewickiej.

Żołnierze rosyjscy przechwycili konwój humanitarny, który jechał z Zaporoża do obleganego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy – poinformowały władze obwodu zaporoskiego na Telegramie.

Rosyjski czołg zmiażdżył w obwodzie zaporoskim na Ukrainie samochód osobowy, w którym znajdowali się rodzice i dziecko; dorośli zginęli, a chłopczyk się spalił – poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo Gwardii Narodowej w regionie.

Tutaj przeczytasz więcej.

Około 220 tys. Ukraińców powróciło do kraju od początku wojny. Według Straży Granicznej w ciągu ostatnich 24 godzin przybyło ponad 18 tys. osób. "Większość z nich to mężczyźni, którzy planują bronić przyszłości swojego kraju" - przekazała agencja NEXTA

Ponad 10 tys. ewakuowanych mieszkańców miast obwodu kijowskiego wyjechało z Kijowa pociągami w ciągu ostatnich trzech dni – poinformował w sobotę mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie.

O zestrzeleniu dwóch rosyjskich śmigłowców w okolicach miasta Skadowsk w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy poinformowały w sobotę na Facebooku ukraińskie wojska lądowe, publikując wideo pokazujące jedną z zestrzelonych maszyn.

„Jeden z pilotów przeżył. Być może uda się dowieźć go do szpitala” – napisano w komentarzu.

Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy - przekazała szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-03-12/wojna-w-ukrainie-specustawa-o-pomocy-obywatelom-ukrainy-z-popisem-prezydenta/?ref=slider

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy - przekazała szefowa KPRP

O kolejnym ostrzale Siewierodoniecka i Rubiżnego w obwodzie ługańskim poinformowała w sobotę wieczorem służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Na skutek ataku zapaliły się m.in. mieszkania, akademik i domy jednorodzinne.

W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie stosują taktykę, według której prowadzą ostrzał, a następnie ukrywają się w wioskach wśród cywilów, gdzie są chronieni przed ostrzałem odwetowym ze strony sił ukraińskich - przekazał w sobotę szef władz regionu Witalij Kim.

Wojsko rosyjskie próbuje umocnić swoje pozycje we wszystkich kierunkach działań bojowych, ale bez większego powodzenia – ocenił w sobotę wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Siły ukraińskie odbiły z rąk rosyjskich dwie miejscowości w obwodzie czernihowskim na północy kraju oraz uniemożliwiły Rosjanom przeprawę przez rzekę i marsz w kierunku Kijowa – poinformowało w sobotę dowództwo operacyjne Północ.

Ukraińskie wojsko informuje też o przejęciu 10 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego.

W obwodzie czernihowski, położonym na północny zachód od Kijowa, trwają zacięte walki. Jest to jeden z kierunków, na których siły rosyjskie próbują przemieszczać się w kierunku ukraińskiej stolicy.

To, co robią Polacy, jest dla ukraińskich uchodźców po prostu nie do opisania. Powinniśmy brać przykład z Polski, która tak spontanicznie powitała uchodźców, którzy uciekli przed rosyjską agresją, inwazją, okupacją i zbrodniami wojennymi - powiedział dyrektor generalny American Jewish Committee David Harris.

Znaczenie polskich sił zbrojnych dla bezpieczeństwa Europy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest ogromne - ocenił w sobotę w wywiadzie dla telewizji SIC portugalski generał brygady Joao Vieira Borges. Przypomniał o trudnych doświadczeniach Polski w relacjach z Rosją.

Mer okupowanego miasta Heniczesk w obwodzie chersońskim na Ukrainie Ołeksandr Tułupow i jego współpracownicy odmówili współpracy z żołnierzami rosyjskimi i ustąpili ze stanowisk – poinformowano w sobotę na stronie rady miejskiej.

W rezultacie masowego napływu uchodźców wojennych z Ukrainy populacja sąsiadującej z nią Mołdawii zwiększyła się o 4 proc. - poinformował w sobotę wicepremier i szef MSZ tego kraju Nicu Popescu.

Archer - Grupa Zadaniowa "Gniew Eufratu" opublikowała zdjęcie z Kijowa. "Czas na gniew" - przekazali 

Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do kobiet i dzieci, które próbowały ewakuować się ze wsi pod Kijowem – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy. Miało do tego dojść w piątek. Zginęło siedem osób, w tym dziecko, a z pozostałymi nie ma kontaktu.

Spółka Ukrenergo potwierdziła w sobotę prowadzenie prac naprawczych w elektrowni atomowej w Czarnobylu – poinformowała agencja Interfax-Ukraina.


"Ukrenergo pracuje nad przywróceniem zaopatrzenia elektrowni atomowej w Czarnobylu w energię elektryczną. Prace trwają. O wynikach poinformujemy” – zapewniono.

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w sobotę kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, tym razem wartą 200 mln dolarów - podał Biały Dom. Poprzednia partia pomocy, warta 350 mln dolarów, została przekazana w rekordowym tempie.

Mieszkaniec Charkowa, który w zamian za wynagrodzenie przekazywał Rosjanom dane lokalizacji infrastruktury krytycznej, został aresztowany – poinformowała w sobotę prokuratura obwodowa. Mężczyzna jest podejrzany o zdradę ojczyzny.

Według prokuratury, na którą powołuje się agencja Interfax-Ukraina, 33-letni mężczyzna miał za równowartość ok. 6 tys. zł na zlecenie obywatela Rosji przekazywać wrogowi lokalizacje obiektów infrastruktury krytycznej w Charkowie.

Pokojowa akcja protestacyjna przeciwko okupacji Ukrainy przez wojska rosyjskie odbyła się w sobotę w Chersoniu – poinformował Centrum Strategicznej Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego na Telegramie.

Rozmowę telefoniczną, w której rosyjski żołnierz mówi, że siłom rosyjskim kazano strzelać do wszystkich, nawet dzieci, przechwyciła pod Charkowem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Co najmniej 579 cywilów, w tym 42 dzieci, zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji - poinformowało w sobotę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Podkreślono, że w rzeczywistości liczby te mogą być znacznie wyższe.

"Miasta stoją po stronie Ukrainy" - to hasło sobotniej wielotysięcznej manifestacji antywojennej we Florencji, w trakcie której połączono się z metropoliami w Europie, w tym z Warszawą, oraz z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. "To nie tylko wojna przeciwko Ukraińcom, ale też przeciwko łączącym nas wartościom Zachodu" - mówił.

fot. PAP/EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

Przez 16 dni wojny ukraińskie siły zbrojne zniszczyły rosyjski sprzęt wojskowy warty ponad 5 mld dolarów, w tym samoloty, śmigłowce i czołgi – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując informacje zamieszczone na Telegramie przez ukraińską straż graniczną.

Blisko dwa tysiące osób ewakuowano w sobotę z obwodu kijowskiego – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Ludzie dobrej woli na całym świecie, w tym szczególnie kobiety, powinny włączyć się w pokojową walkę o prawdę; cały świat powinien poznać prawdę o tragedii, która rozgrywa się na Ukrainie - podkreśliła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

W Centrum Humanitarnym w Odessie na południu Ukrainy uruchomiono pierwszy terminal internetowy Starlink podarowany krajowi przez Elona Muska - podaje w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na radę miasta.

Agencja NEXTA zamieściła nagrania z ewakuacji ukraińskich miast

Niedyskrecja szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella mogła zniweczyć plan przekazania przez Polskę Ukrainie 28 myśliwców produkcji radzieckiej MiG-29, aby Ukraina mogła lepiej bronić się przed rosyjską inwazją - wynika z raportu waszyngtońskiej gazety „Politico”.

- Plan dla Ukrainy musi składać się z trzech kroków: zatrzymanie wojny, odbudowa kraju i zbliżenie do Europy Zachodniej; UE powinna otworzyć swoje drzwi dla Ukrainy w zapraszającym geście - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił w podcaście, że Rosja całkowicie straciła wiarygodność jako partner gospodarczy. - Najwyższy czas, by Unia Europejska zerwała z uzależnieniem od rosyjskich surowców - oświadczył. - Dziś już nikt nie może mieć wątpliwości, że surowce energetyczne są dla Rosji przede wszystkim gospodarczą bronią - dodał.

Tylko dwóch polityków w Rosji - prezydent Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu - nadal popiera wojnę w Ukrainie - powiedział w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, szef Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow, cytowany w sobotę przez portal Ukrainska Prawda.

W analizie opublikowanej po 16 dniach walk eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Andrzej Wilk, Piotr Żochowski i Sławomir Matuszak zwracają uwagę, że działania sił rosyjskich na Ukrainie stają się coraz bardziej brutalne, jednak Rosjanie nadal nie są w stanie złamać oporu Ukraińców.

Rosyjskie siły okupacyjne zamierzają przeprowadzić „pseudoreferendum” w mieście portowym Chersoń na południu Ukrainy, by utworzyć tam kolejny region separatystyczny – oznajmił w sobotę deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań na Facebooku.

Chłań oznajmił, że okupanci telefonują do jego kolegów z pytaniem, czy są gotowi do współpracy.

Tylko dzięki współpracy możemy zbudować spokojną przyszłość - tak premier Mateusz Morawiecki odpowiedział szefowi ukraińskiego rządu Denysowi Szmyhalowi, który dziękował za wsparcie na unijnym szczycie w Wersalu.

- Będą siedzieć w restauracji, dopóki rakieta w nią nie uderzy, nie wierzą, że to może im się przydarzyć – mówił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o zachodnich przywódcach, którzy nie decydują się na większe zaangażowanie w obronę Ukrainy przed rosyjską agresją, w tym na zamknięcie ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

Jego zdaniem zachodni przywódcy powinni zrozumieć zagrożenie, "zanim ich narody zaczną cierpieć".

Wołodymyr Zełenski proponuje spotkanie z Władimirem Putinem w Jerozolimie. Prezydent Ukrainy przekazał, że poprosił premiera Izraela Naftalego Bennetta o pośrednictwo - podaje The Kyiv Independent

Rosyjski czołg zmiażdżył w obwodzie zaporoskim na Ukrainie samochód osobowy, w którym znajdowali się rodzice i dziecko; dorośli zginęli, a chłopczyk się spalił – poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo Gwardii Narodowej w regionie.

Na drodze między wioskami Nesterianka i Myrne w powiecie orichiwskim samochód Tavria z cywilami, którzy chcieli opuścić teren niebezpiecznych działań wojennych, zatrzymał się na poboczu. Wtedy na pojazd najechał czołg.

"Rozmawiałam z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem. Dyskutowaliśmy na temat przeciwstawiania się agresorowi oraz zbrodni popełnianych Federację Rosyjską przeciwko ludności cywilnej. Poprosiłem moich partnerów o pomoc w uwolnieniu uprowadzonego mera Melitopola. Poruszyliśmy również kwestię perspektyw rozmów pokojowych. Musimy wspólnie powstrzymać agresora" - przekazał Zełenski na swoim profilu na Twitterze.

- Wołnowachy z jej infrastrukturą już w ogóle nie ma jako miasta – oznajmił szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Dodał jednak, że nadal trwają walki o samo terytorium, gdyż ma ono strategiczne znaczenie.

- Trwają walki o to terytorium, żeby nie przepuścić wroga, nie pozwolić mu domknąć oblężenia i zrealizować planów taktycznych i strategicznych – wskazał.

Dodał, że sytuacja w mieście jest bardzo trudna, jest ono pod ciągłym ostrzałem artyleryjskim, a na miejscu walczą nie tylko żołnierze rosyjscy, ale też armia separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Nie ma zgody na poziomie UE na ograniczenie transportu do Rosji z użyciem ciężarówek, ale szukamy innych rozwiązań i furtek prawnych, aby ograniczyć taką działalność – powiedział w sobotę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller odniósł się do sprawy transportu towarów do Rosji i na Białoruś, jaki odbywa się z użyciem ciężarówek jeżdżących po polskich drogach.

- Szukamy takich rozwiązań i takich furtek prawnych, aby ograniczyć taką działalność – powiedział Müller.

Ukraina, jeden z czołowych światowych producentów produktów rolnych, zakazała eksportu nawozów w związku z rosyjską inwazją - podał w sobotę Reuters powołując się na informację ukraińskiego resortu rolnictwa.

Zakaz pomoże "utrzymać równowagę na rynku krajowym" i dotyczy nawozów azotowych, fosforowych, potasowych i wieloskładnikowych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że proces uregulowania i rozmowy ze stroną rosyjską muszą zacząć się od przerwania ognia.

- My na to czekamy – powiedział. Wskazał, że warunek ten jest kluczowy, by odblokować "procesy humanitarne".

- Jesteśmy gotowi – podkreślił i powiedział, że ciągle toczą się rozmowy co do „szczegółów agendy” pomiędzy stroną ukraińską i rosyjską.

Ocenił, że Rosja stopniowo odchodzi od języka ultimatum. - Widzimy, że nie udała się 3-4 dniowa operacja zajęcia Ukrainy, okupacji, zmiany władz, zmiany flagi – powiedział.

Zaznaczył, że nawet jeśli Rosja przyśle na Ukrainę "milion obywateli, by tu umierali", to „okupacja Ukrainy nie jest możliwa, nie da się okupować naszych głów”. Okupacja - powiedział - "może być tymczasowa, ale nie na zawsze"

Około 1,3 tys. ukraińskich żołnierzy zginęło od początku inwazji – powiedział podczas konferencji prasowej w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Reutersa. Dodał, że Zachód powinien bardziej zaangażować się w rozmowy pokojowe między Kijowem a Moskwą.

Zełenski oświadczył, że przyjmuje z zadowoleniem zabiegi premiera Izraela Naftalego Bennetta o prowadzenie mediacji między Rosją i Ukrainą.

Powiedział też, że zaproponował Bennettowi, by rozmowy pokojowe odbyły się w Jerozolimie.

Osiem osób odniosło obrażenia w wyniku nocnego ostrzału miasta Mikołajów na południu Ukrainy; uszkodzonych zostało 167 budynków, z których 11 jest całkowicie zniszczonych – poinformował w sobotę mer Mikołajowa Aleksandr Senkewycz.

- Generalnie był to ostrzał wyłącznie obiektów cywilnej infrastruktury (…) Jeśli chodzi o obiekty służby zdrowia – uszkodzono szpital nr 3, a (jesli chodzi o) obiekty edukacyjne – 11 placówek oświatowych: przedszkoli i szkół – oświadczył Senkewicz w nagraniu wideo na Facebooku.

Jak podkreślił, w mieście znaleziono w 182 miejscach przedmioty, które mogą grozić wybuchem. Mają zostać zneutralizowane przez saperów.

 

Na kluczowych kierunkach operacyjnych - kijowskim, czernihowskim, sumskim, charkowskim i południowym – siły rosyjskie wykazują oznaki wyczerpania i przeszły do obrony – oświadczył w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz na briefingu.

Jedynym kierunkiem, w którym wojska rosyjskie starają się kontynuować natarcie, jest Siewierodonieck, oraz okolice Wołnowachy i Mariupola - zaznaczył.

- Strategiczny przełom, o którym wczoraj mówił prezydent (Wołodymyr Zełenski), nastąpił. Możemy się nie bać (…). Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nie oznacza to końca wojny – oznajmił.

- W tej trudnej sytuacji zobaczyliśmy, kto jest nam bratem, przyjacielem – powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej. Relacje z Polską nazwał szczególnymi.

Zełenski wskazał, że kilka razy dziennie rozmawia telefonicznie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, kontaktują się także premierzy obu krajów, Denys Szmyhal i Mateusz Morawiecki.

- Zanim tu wszedłem, ostatnia moja rozmowa - mogę pokazać - była z Andrzejem Dudą. To nie jest przypadek. Nie będę mówić o szczegółach, one są związane z bezpieczeństwem – dodał Zełenski.

- Wczoraj, występując przed polskim parlamentem, mówiłem, że nasze relacje stały się szczególne. Nigdy takich nie było. Może i były, ale teraz mamy już nową historię – powiedział Zełenski.

Mówiąc o przyjmowanych w Polsce uchodźcach z Ukrainy, powiedział, że Polacy starają się stworzyć dla nich atmosferę "jak w domu". - I oni tak się czują – dodał.

Nie będzie żadnych podwyżek czynszów za mieszkania komunalne dla tych, którzy przyjmują do siebie naszych gości z Ukrainy - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Dostaliśmy sygnały, że pojawiły się sporadyczne przypadki automatycznych podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych, w których pojawiło się więcej osób. Reagujemy na te sygnały. Natychmiast - zaznaczył Trzaskowski.

Prezydent stolicy wskazał, że ponieważ tego typu decyzje mogłyby mieć wpływ na "przyjmowanie uchodźców przez warszawianki i warszawiaków, przygotowaliśmy już projekt uchwały Rady Miasta, który ureguluje sprawę".

 

Rosyjska rakieta zniszczyła pięciopiętrowy budynek mieszkalny w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy; zginęła 73-letnia kobieta – poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na ukraińską państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Po uderzeniu pocisku w budynek wszczęto akcję ratunkową, w której uczestniczy 25 osób – przekazał Ukrinform, cytując informację zamieszczoną przez służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych na Telegramie. 

- Z powodu wojny niektóre miasteczka na Ukrainie przestały już istnieć - powiedział w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Reutersa. Zespoły negocjacyjne Rosji i Ukrainy rozpoczęły ponownie rozmowy, ale tym razem nie zaczęły od stawiania ultimatum - dodał.

Wszelkie poważne rozmowy pokojowe muszą się zacząć od zawieszenia broni - podkreślił ukraiński prezydent.

- Mamy nadzieję, że nie tylko zatrzymamy armię rosyjską, ale zaczniemy ją wyganiać z terytorium Ukrainy - mówił w sobotę w Warszawie ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Dodał, że Polska bardzo wspiera Ukrainę - zarówno najwyższe władze, jak i społeczeństwo.

- Rosja dalej prowadzi ataki na ukraińskie miasta - zabijając cywilów, zabijając dzieci, niszcząc budynki - w tym te położnicze oraz szpitale. Sytuacja jest pod kontrolą prezydenta Ukrainy, rządu, ministra obrony, ale oczywiście potrzebujemy wsparcia. W tej sytuacji, którą mamy, niezbędne jest zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą lub przekazanie nam samolotów bojowych, które mogłyby tę przestrzeń obronić - mówił ambasador Ukrainy w RP.

W obwodzie kijowskim trwa ewakuacja z objętych walkami miejscowości. Kolejnych 20 autobusów z Buczy dotarło w sobotę do stolicy – poinformował szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba.

"Przyjechała kolumna z 20 autobusów z Buczy. Czekamy na ewakuowanych z Hostomla" – poinformował Kułeba w Telegramie.

Osoby, które docierają do Kijowa, otrzymują pomoc od wolontariuszy. Tym, którzy tego potrzebują, udzielana jest pomoc medyczna.

Część spośród ewakuowanych do stolicy pozostaje tam, inni uciekają dalej - na zachód kraju lub za granicę.

Sejm przyjął w sobotę kilkanaście poprawek Senatu do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Przyjęta została m.in. poprawka wykreślająca z ustawy przepisy o depenalizacji niektórych działań urzędników i przedsiębiorców podejmowanych w szczególnych okolicznościach. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Fot. PAP/Albert Zawada

W Warszawie po godz. 14.00 rozpoczął się marsz przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę pod hasłem "Matki wołają: przestańcie strzelać do dzieci". W wydarzeniu bierze udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Protest przeciwko agresji na Ukrainę, który z warszawskiego placu Trzech Krzyży przejdzie pod ambasadę Federacji Rosyjskiej, organizują kluby "Gazety Polskiej".

Demonstranci mają biało-czerwone i ukraińskie flagi, transparenty "Russians, stop killing kids" i "Achtung Russia".

 

Uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL. Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które, możliwe, że pozwoli na to, by wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – mówił w sobotę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w sobotę, że do niewoli trafił najemnik z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej tzw. grupy Wagnera, który walczył w Syrii i Donbasie - informuje w sobotę SBU.

- Powiedzieli nam, że mieszkańcy będą nas witać z uśmiechem na twarzy i że nasze zadanie to wyzwolenie ich od faszystów - miał twierdzić najemnik.

Mężczyzna został pojmany podczas działań zwiadowczych w pobliżu miasta Nowoukrainka w obwodzie kirowohradzkim.

Rosyjskie wojska zaatakowały dotychczas co najmniej 25 szpitali i innych placówek służby zdrowia na Ukrainie - powiedział w sobotę brytyjski minister zdrowia Sajid Javid. Poinformował, że Wielka Brytania wysłała na Ukrainę sześć kolejnych samolotów z pomocą medyczną

Poinformował, że Wielka Brytania wysłała na Ukrainę sześć kolejnych samolotów z pomocą medyczną, a w najbliższych dniach polecą tam kolejne. Jak sprecyzowało ministerstwo zdrowia, w już wysłanych transportach znalazło się 650 tys. artykułów, w tym zestawy do opatrywania ran, igły, strzykawki, linie dożylne, monitory, pompy infuzyjne i sprzęt ochronny.

Wielka Brytania obiecała Ukrainie pomoc w wysokości ponad 400 milionów funtów, w tym pomoc humanitarną i wsparcie ekonomiczne.

Rosyjskie wojsko ostrzelało szkołę w pobliżu osiedla Ołeksijiwka w Charkowie – poinformował w sobotę na Facebooku szef wydziału śledczego policji państwowej w obwodzie charkowskim Serhij Bolwinow, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Kolejny akt denazyfikacji popełniony przez okupantów. Tym razem to szkoła w pobliżu Ołeksijiwki. Rosyjska propaganda nigdy nie będzie mogła wyjaśnić ostrzału artyleryjskiego szkół, szpitali położniczych i ośrodków sportowych. A my nigdy nie zapomnimy ani nie wybaczymy" – napisał Bolwinow.

Od początku wojny siły zbrojne Ukrainy zniszczyły ponad jedną trzecią wojsk wroga; Rosja gromadzi jednak rezerwy, aby wysłać je z powrotem na Ukrainę - oświadczył doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

- Od 24 lutego nieprzyjaciel użył ponad 90 batalionowych grup taktycznych (BGT). Ponad 30 z nich zostało zniszczonych lub wyłączonych z akcji, czyli utraciło zdolność bojową. Zniszczyliśmy jedną trzecią wojsk przeciwnika - wskazał.

- Nieprzyjaciel próbuje teraz uciułać rezerwy "sił pokojowych" na Kaukazie, Krymie, Abchazji i w tzw. republikach ludowych Doniecka i Ługańska. Próbuje stworzyć zgrupowanie o liczebności około 20 tys. osób i za parę tygodni rzucić ich na front, żeby dokonać przełomu. Ale rozumiemy, że jeśli zmiażdżyliśmy jedną trzecią ich żołnierzy, to ten "smar do bagnetów" w ogóle nie nadaje się do walki – powiedział. 

Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i którzy chcą pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę 16 marca - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zaapelował też, by nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędów.

Przebywająca w sobotę z wizytą w Kiszyniowie minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock obiecała władzom Mołdawii wsparcie, dotyczące przyjmowania napływających z Ukrainy uchodźców po rosyjskiej inwazji na ten kraj.

W trakcie rozmowy z prezydent Mołdawii Maią Sandu minister Baerbock, jak podało biuro prasowe pałacu prezydenckiego, "wyraziła uznanie dla solidarności władz i mołdawskich obywateli z uchodźcami oraz zadeklarowała wsparcie Niemiec w niesieniu im pomocy".

 

W ostrzale w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy ranne zostały bliźniaki i ich matka - poinformował w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"»Ruski mir« wygląda tak. Mieszkanka Siewierodoniecka i dwoje jej dzieci - bliźniaki - zostali ranni w ostrzałach. Dzięki Bogu, żyją" - napisał Hajdaj na Facebooku.

Jak dodał, Rosjanie celowali też w sobotę w szpital w Siewierodoniecku.

Rosyjska armia legalizuje żołnierskie maruderstwo - pisze w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy. Jak podano, rosyjskie siły mają przejść na tryb "samowystarczalności", czyli mają zabierać wszystko, czego potrzebują lokalnym mieszkańcom i mają okradać sklepy i magazyny.

Wywiad zwraca uwagę, że rosyjskie siły mają problemy z dostawami paliwa, jedzenia, sprzętu i amunicji. Obecnie najważniejszym zadaniem Rosjan jest umocnienie się na pozycjach i zasłonięcie się cywilami. Siły rosyjskie na nieokreślony czas pozostają odcięte od dostaw i mają przejść na tryb "samowystarczalności" aż do następnych dyspozycji - twierdzi wywiad.

"Więc (mają) zabierać wszystko, czego potrzebują, miejscowym mieszkańcom oraz okradać magazyny, sklepy, apteki" - czytamy.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal podziękował w sobotę premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za "stanowcze wsparcie" jego kraju podczas szczytu w Wersalu. Wkład Polski jest nie do przecenienia: przyjmuje Ukraińców, niesie pomoc humanitarną, organizuje korytarze na granicy - podkreślił.

 

Weryfikujemy mieszkania, do których trafiają uchodźcy z Ukrainy. Tylko w ten sposób możemy starać się zapewnić bezpieczeństwo tym, którzy do tych mieszkań trafiają - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na briefingu na dworcu Warszawa Wschodnia prezydent Trzaskowski poinformował, że przez stolicę przewinęło się 350 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. - Z czego większość zostaje w naszym mieście - zaznaczył.

Pałac Elizejski poinformował, że prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o wojnie w Ukrainie.

"Trzej przywódcy odbyli już rozmowę telefoniczną, podczas której Francja i Niemcy zażądały od Rosji natychmiastowego wstrzymania wojny" - napisano w komunikacie, cytowanym przez agencję AFP.

Nad Dnieprem w środkowo-wschodniej części Ukrainy ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w sobotę dwie wrogie rakiety - poinformowało ukraińskie powietrzne dowództwo "Wschód".

Jak napisano w komunikacie, ukraińska obrona zestrzeliła dwa pociski manewrujące.

- Chcę, żebyście mnie dobrze zrozumieli. Mamy nadzwyczajne sukcesy. To, jak naród ukraiński stawia opór najeźdźcom, już weszło do historii - powiedział Wołodymyr Zełenski.

- Ale nie mamy prawa zmniejszać intensywności obrony. (...) Nie mamy prawa zmniejszać energii naszego sprzeciwu. Wróg wprowadza na nasze terytoriom coraz to nowe kolumny (wojsk). (...) Chcą pokonać nas przewagą liczebną: żołnierzy i sprzętu. Wykorzystują terror, żeby nas złamać, żeby złamać nasza wiarę w zwycięstwo i w Ukrainę. Jestem pewien, że im się to nie uda - podkreślił ukraiński prezydent.

W najnowszym nagraniu zamieszczonym na Facebooku prezydent Wołodymyr Zełenski odniósł się do porwania mera Melitopolu. Powiedział, że będzie zabiegał o jego uwolnienie. 

Przyznał też, że Rosjanie nigdy nie tracili tak wielu żołnierzy w takim krótkim czasie. - Rosyjscy żołnierze starają się opuścić Ukrainę całymi grupami. Poddają się do niewoli - mówił Zełenski. 

Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow zaapelował do chińskiej korporacji wydającej karty płatnicze UnionPay o wstrzymanie usług w Rosji. "Przestańcie używać krwawych pieniędzy" - napisał na Twitterze.

"Rosyjskie pieniądze to krwawe pieniądze! Pomagają rosyjskim pociskom uderzać w ukraińskie domy, przedszkola i szpitale, zabijać cywilów! UnionPay, przestańcie używać krwawych pieniędzy, wstrzymajcie usługi w Rosji" – napisał Fedorow we wpisie w języku chińskim.

We Włoszech zamrożony został majątek rosyjskich oligarchów o wartości ponad 700 milionów euro - poinformował minister finansów Daniele Franco. Pogratulował włoskiej Gwardii Finansowej, która przeprowadziła te operacje.

Wciąż istnieje możliwość bezpośredniego udziału sił zbrojnych Białorusi w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Rosji - podał sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu operacyjnym.

"Dowództwo wojskowe Republiki Białoruś podejmuje działania na rzecz wzmocnienia ochrony granicy z Ukrainą. Pozostaje możliwość bezpośredniego udziału sił zbrojnych Republiki Białoruś w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Rosji" - ocenił sztab.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych i wolontariuszami pracującymi w punkcie recepcyjnym dla uchodźców na warszawskim Torwarze. - Naszym głównym celem jest to, żeby ci, którzy potrzebują pomocy, dostali tę pomoc - mówił.

Punkt recepcyjny dla uchodźców został utworzony na zlecenie wojewody mazowieckiego w hali Torwar w ub. tygodniu. Ma on zapewnić tymczasowe schronienie tym osobom uciekającym przed wojną, które nie mają zapewnionego w Polsce innego zakwaterowania. 

Porwano organizatorkę demonstracji przeciwko rosyjskiej okupacji w Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy - podają ukraińskie media, powołując się na jej profil na Facebooku.

"Okupanci porwali Olhę Hajsumową bezpośrednio z manifestacji! Melitopol, wychodźcie!" - napisano na jej profilu.

Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych zaapelowało o zablokowanie na świecie dostępu do rosyjskich mediów propagandowych.

"Zatrzymajcie rozprzestrzenianie się rosyjskiej propagandy. Podczas gdy Rosja blokuje własne niezależne źródła medialne, demokratyczny świat powinien ograniczyć media propagandowe Rosji. Wciąż nadają one fałszywe informacje i »rosyjską wersję« wojny na Ukrainie" - czytamy we spisie opublikowanym na profilu ministerstwa na Twitterze.

Siły rosyjskie w dalszym ciągu atakują na obszarach, gdzie podejmowane są próby ewakuacji ludności cywilnej i dostarczenia pomocy poprzez korytarze humanitarne – ogłosiły władze obwodów kijowskiego i donieckiego. Ich oświadczenia cytuje agencja Reutera.

- Dostawy humanitarne zmierzają w stronę Mariupola, będziemy informować, jak sprawa się rozwija (…) Sytuacja jest skomplikowana, trwa bezustanny ostrzał – powiedział miejscowym mediom szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Były koszykarz Oleksandr Wolkow, mistrz olimpijski z Seulu w barwach ZSRR, medalista mistrzostw Europy i świata, wstąpił do ukraińskiej obrony terytorialnej - przekazał portal sport.ua.

Od początku inwazji rosyjskiej w szeregi ukraińskiej obrony terytorialnej wstąpiło ponad 100 tysięcy osób. 58-letni Wołkow postanowił zamienić pomarańczową piłkę na karabin. Były koszykarz patroluje ulice na przedmieściach Kijowa.

Sejm przyjął kilkanaście poprawek Senatu do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Przyjęta została m.in. poprawka wykreślająca z ustawy przepisy o tzw. bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Doradca administracji prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zaprzeczył doniesieniom, że premier Izraela Naftali Benet miał poradzić władzom ukraińskim, aby zgodziły się na żądania Rosji w sprawie zakończenia wojny.

"Premier Izraela Naftali Benet, tak jak inne kraje warunkowo pośredniczące, nie zaoferował Ukrainie, aby zgodziła się na jakiekolwiek żądania Federacji Rosyjskiej. To niemożliwe z powodów wojskowych i politycznych. Przeciwnie, Izrael wzywa Rosję, by oceniała wydarzenia w bardziej właściwy sposób" - napisał Podolak na Twitterze.

Do Litwy dotarło około 10 tys. ukraińskich uchodźców - poinformował resort spraw wewnętrznych. Kwestię pomocy humanitarnej w piątek litewska minister opieki społecznej Monika Navickiene omówiła w Polsce z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.

"W Polsce omówiliśmy możliwości zakwaterowania nieletnich, przybywających bez opieki oraz zapewnienia im najpotrzebniejszych usług i wsparcia" – czytamy w komunikacie litewskiego resortu.

O otrzymaniu "niezwykle hojnej darowizny" od brytyjskiego wokalisty Stinga oraz jego małżonki, aktorki Trudie Styler, poinformowała organizacja Help Ukraine Center, która niesie pomoc humanitarną Ukrainie. "Jesteśmy bardzo wdzięczni" - podkreślono we wpisie na Facebooku.

Prezydent Rosji Władimir Putin nie może być pewien lojalności swoich żołnierzy walczących na Ukrainie i ucieka się do stalinowskich metod, by ich zdyscyplinować - poinformowała na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), przytaczając zeznania rosyjskiego jeńca.

Z zeznań żołnierza, który poddał się Ukraińcom w obwodzie mikołajowskim wynika, że za linią frontu działają oddziały karne, których zadaniem jest rozstrzeliwanie dezerterów.

Za 2-3 tygodnie Rosja podejmie kolejną próbę ataku na Ukrainę z udziałem ochotników z Bliskiego Wschodu - uważa doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

- Będzie jeszcze jedna próba ataku - powiedział Arestowycz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. - Teraz wojska Rosji pod Kijowem, które faktycznie są rozbite, przeszły do obrony, starają się przemieszczać niewielkimi grupami. Niszczymy ich - przekazał doradca.

Wojska rosyjskie ostrzelały obwodowy szpital onkologiczny w Mikołajowie na południu Ukrainy, ale nie spowodowało to poważnych zniszczeń – poinformował szef obwodowej służby zdrowia Maksym Beznosenko, cytowany w sobotę przez stację BBC.

"Tylko zwyrodnialec może napadać na słabego. Tymi słabymi są nasi pacjenci. Przed chwilą te potwory ostrzelały szpital onkologiczny. Szpital, który zapewnia opiekę pacjentom z nowotworami z całego obwodu mikołajowskiego” – napisał Beznosenko na Facebooku.

Do Białogrodu nad Dniestrem dotarł pierwszy transport pomocy humanitarnej z Sopotu. Do miasta trafiły ponad 4 tony żywności długoterminowej, środki higieniczne, materiały opatrunkowe, leki i artykuły dziecięce takie, jak pieluszki, mokre chusteczki, gotowe obiadki czy mleko – poinformował sopocki magistrat.

Większość rosyjskich sił lądowych jest ok. 25 km od centrum Kijowa, a rosyjska kolumna rozproszyła się, prawdopodobnie w celu okrążenia miasta - podało w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

"Walki na północny zachód od Kijowa są kontynuowane, a większość rosyjskich sił lądowych znajduje się obecnie około 25 kilometrów od centrum miasta. Elementy dużej rosyjskiej kolumny na północ od Kijowa rozproszyły się" - poinformował resort.

Wskutek rosyjskich ostrzałów lotnisko w Wasylkowie zostało całkowicie zniszczone - powiedziała mer miasta Natalia Bałasynowycz. Pod Wasylkowem znajduje się baza sił powietrznych Ukrainy.

Jak poinformowała mer, w sobotę ok. godz. 7 rano Rosjanie zrzucili na Wasylków osiem rakiet. Wskutek rakietowych ostrzałów lotnisko zostało zniszczone całkowicie: zniszczony został pas startowy, skład paliwa.

Kolejny konwój przygotowany przez samorząd dolnośląski wyruszył w sobotę, tym razem do obwodu kirowogradzkiego w Ukrainie. Wysłano trzy karetki z lekami oraz ciężarówkę ze środkami medycznymi i żywnością.

Służby prasowe urzędu marszałkowskiego poinformowały, że w sobotę z Wrocławia, z utworzonego przez samorząd województwa Międzynarodowego HUB-u Pomocy Humanitarnej wyruszył rano kolejny konwój z pomocą humanitarną dla Ukrainy.

W ciągu 16 dni wojny na Ukrainie zginęło 79 dzieci, a prawie 100 zostało rannych - podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy na komunikatorze Telegram.

Najwięcej ofiar było w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim, sumskim, chersońskim i żytomierskim. Liczba ta nie jest ostateczna ze względu na brak możliwości skontrolowania miejsc, gdzie trwają walki - zastrzegła prokuratura.

Rosyjskie wojska ostrzelały meczet w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, w którym przed atakami schroniło się ponad 80 osób, w tym obywatele Turcji i dzieci – poinformowało na Twitterze ukraińskie MSZ.

Doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko informował w piątek, że w schronie na terenie meczetu przebywało 86 obywateli Turcji, w tym 34 dzieci.

W sobotę po godz. 10.00 Sejm wznowił obrady, ma głosować nad kilkudziesięcioma poprawkami Senatu do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z Jill Biden, żoną Prezydenta Stanów Zjednoczonych o pomocy dla Ukrainy i uciekającej z ogarniętego wojną kraju ludności cywilnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

- Od pierwszych dni po wybuchu konfliktu na Ukrainie cała Polska zaangażowała się we wsparcie uchodźców. Jestem dumna ze wszystkich Polaków, z tego, jak wspaniale opiekują się uciekającymi przed wojną ludźmi. Ta pomoc oczywiście odbywa na różnych poziomach, od szczebla prezydenckiego, przez rządowy, lokalny, legislacyjny, ale najbardziej wzruszające jest, jakiego wsparcia udzielają zwykli mieszkańcy – przyznała Agata Kornhauser–Duda.

Ewakuacja z Irpienia.

Od soboty do końca tego sezonu artystycznego poznański Teatr Animacji udostępni specjalną pulę darmowych biletów dla obywatelek i obywateli Ukrainy na wszystkie weekendowe spektakle.

Znacznie spadła liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przyjeżdżają koleją do Przemyśla. W piątek na przemyskim dworcu z pociągów wysiadło 6,7 tys. osób. W poniedziałek liczba ta przekroczyła 13 tys.

"Na dworzec kolejowy pięcioma pociągami przyjechało minionej doby 6700 osób. W czwartek było to 7700, czyli o tysiąc osób mniej" – poinformował w sobotę wiceprezydent Przemyśla Bogusław Świeży. W poniedziałek przez dworzec PKP w Przemyślu przewinęło się ponad 13000 osób.

Rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w najbliższej przyszłości nie przeprowadzić naziemnej inwazji na Ukrainę - powiedział doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrinform.

- Myślę, że Łukaszenka zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w najbliższej przyszłości nie doszło do inwazji naziemnej z Białorusi - podkreślił Denysenko.

Rosjanie ostrzelali rakietami lotnisko Kanatowe pod Kropywnyckim w środkowej części Ukrainy - przekazał szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Andrij Rajkowycz poinformował, że mimo bombardowania i alarmów przeciwlotniczych region przyjmuje uchodźców. Od początku wojny przybyło już ich ponad 43 tys.

Około 320 uchodźców z Ukrainy dotarło w nocy z piątku na sobotę do Łodzi specjalnym pociągiem zorganizowanym przez marszałka woj. łódzkiego Grzegorza Schreibera. Skład zabrał Ukraińców z Chełma. To trzeci taki transport w ostatnich dniach.

Do Łodzi przyjechały głównie kobiety i dzieci, które przekroczyły granicę w Dorohusku.

Unia Europejska udaje, że chce pomagać uchodźcom, a tak naprawdę umywa ręce od realnej pomocy, przekazując drobne kwoty, które nie odpowiadają rzeczywistym potrzebom – mówił w sobotę szef MS Zbigniew Ziobro.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły ponad 12 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 12 marca to: ponad 12 tys. ludzi; 362 czołgi; 1205 bojowych pojazdów opancerzonych; 135 systemów artyleryjskie; 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe; 33 systemy obrony przeciwlotniczej; 58 samolotów; 83 śmigłowce; 585 pojazdów kołowych; 3 jednostki pływające; 60 cystern; 7 bezzałogowców.

 

W Kijowie na Podole doszło do eksplozji, wybuchł pożar w budynku mieszczącym Oszczadbank - napisał w Telegramie doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Wstępnie ustalono, że został tam zestrzelony dron - dodał.

Jak przekazał Heraszczenko, w rosyjskim dronie był kilogram materiału wybuchowego. Doradca szefa MSW twierdzi, że był to dron-kamikadze modelu "Kub", który nie wypełnił swojego zadania.

 

Mieszkańcy okupowanego przez Rosjan Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy wyszli w sobotę na ulice miasta, by domagać się uwolnienia porwanego dzień wcześniej mera Iwana Fedorowa.

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko pisze w komunikatorze Telegram, że w manifestacji przed zajętym przez Rosjan budynkiem administracji biorą udział ponad 2 tys. ludzi.

Na opublikowanym przez niego nagraniu zgromadzeni skandują m.in.: "Uwolnić mera!".

Zdjęcia z Charkowa:

Gazociąg bałtycki szedł i idzie w poprzek Nord Stream 1 i Nord Stream 2, idzie w poprzek rosyjskim interesom, dlatego starano się, aby ten projekt nie został zrealizowany; ale się udało – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Goleniowie.

Część osób, które przyjeżdżają teraz z Ukrainy, nigdy wcześniej nie planowała wyjazdu za granicę np. do Polski, czy do innego kraju, dlatego nie mają ważnych paszportów albo nie mają ich w ogóle - mówi koordynator punktu informacyjnego dla uchodźców na dworcu kolejowym w Lublinie Piotr Tarka.

Prawie 1,6 mln uchodźców przyjechało do Polski z Ukrainy od 24 lutego - poinformowała Straż Graniczna.

W okolice wojskowego lotniska w Wasylkowie pod Kijowem Rosjanie zrzucili w sobotę rano co najmniej sześć pocisków - podała policja obwodu kijowskiego. Płonie skład amunicji.

"Silny atak lotniczy na Wasylków. Dzisiaj, 12 marca, około 7 rano wróg zrzucił co najmniej sześć rakiet w okolice wojskowego lotniska. Uszkodzony został skład amunicji. Detonują pociski. Wybuchł pożar" - przekazała policja na Facebooku.

 

W sobotę strona ukraińska ma otworzyć 14 korytarzy humanitarnych, za których pośrednictwem planuje się dostarczyć pomoc oraz ewakuować ludzi do bezpiecznych miejsc - poinformowała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK.

Od poniedziałku w kolejnych szkołach w całym kraju ruszają klasy przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy. Minister edukacji Przemysław Czarnek zaapelował do samorządowców, by tworzyli właśnie takie oddziały, bo to najmniej stresujące środowisko dla małych uchodźców.

Dotychczas 24 tys. dzieci ukraińskich uchodźców trafiło do polskich szkół - podało ministerstwo edukacji. Przede wszystkim te, które rozumieją język polski. Jednak opiekę i naukę należy zapewnić 650-700 tys. dzieci.

Kijów nie jest otoczony, w mieście zapewnione są wszystkie niezbędne produkty, leki i paliwo - powiedział w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

- Z Kijowa można wyjechać pociągiem i samochodem. Nie jesteśmy otoczeni, mamy dostęp do innych części kraju. Takie produkty jak leki, paliwo, wszystko, co niezbędne do życia w mieście, są dostarczane do stolicy – powiedział Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

Rosyjska blogerka ubolewa nad tym, że za dwa dni jej Instagram przestanie działać:

Unia pozostawała w stanie energetycznego błogostanu, a ostatnie wydarzenia to kubeł zimnej wody – mówił w Goleniowie premier Mateusz Morawiecki. Dopiero teraz wiele osób zdało sobie sprawę, że dla Putina gaz jest ważny nie tylko ze względu na finanse, to także kwestia uległości – podkreślił.

Polskie dzieci w szkołach i przedszkolach zaczynają bawić się w wojnę czy w wulgarnie wyrażają się o politykach zaangażowanych w konflikt – alarmują nauczyciele, którzy zawiadomili o tym m.in. ekspertów z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska. W ocenie pedagogów z dziećmi należy rozmawiać o wojnie, ale zabawa w zabijanie jest niedopuszczalna.

Ponad 30 proc. ze 110 tysięcy ukraińskich kierowców zatrudnionych w polskich firmach transportu międzynarodowego już wróciło do swojego kraju na wojnę - powiedział PAP dyrektor generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Andrzej Bogdanowicz.

Jak zaznaczył Bogdanowicz, z 350 tysięcy kierowców zatrudnionych w polskich firmach transportu międzynarodowego, 110 tysięcy to obywatele Ukrainy. "Z informacji przekazywanych nam przez firmy transportowe, już dzień po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę, pierwsi ukraińscy kierowcy zgłaszali chęć powrotu do kraju".

Dziesięciu europejskich ekonomistów podpisało w piątek wspólne oświadczenie wzywające unijnych przywódców do nałożenia dalszych sankcji na Rosję w celu powstrzymania działań Moskwy w Ukrainie, bez uciekania się do środków militarnych.

"Unia powinna rozważyć silniejsze środki uderzające w gospodarki Rosji i Białorusi, a także wzmacniające odporność Unii i Zachodu" - stwierdzili sygnatariusze listu otwartego. Według nich jest to konieczne, ponieważ "rosyjska i białoruska agresja na Ukrainę eskaluje". Podkreślili jednak, że "obecne sankcje działają, lecz reżim Putina nie podejmuje żadnych działań w celu zakończenia wojny".

Dwie osoby zostały ranne w rosyjskich ostrzałach w Mikołajowie na południu Ukrainy - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

"Okupanci ostrzeliwali w nocy chaotycznym ogniem szpitale, internat, trafili w rurę w kotłowni. (...) Wyjeżdżają, strzelają i uciekają, rozlokowują się we wsiach, w domach, w szkołach" - mówił Kim w nagraniu. "Będziemy teraz z nimi działać ostrzej" - zapowiedział.

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom powinien zrezygnować z magazynów gazu w Niemczech - powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA Michael Kruse, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki energetycznej.

Rosja przygotowuje prowokacje w elektrowni atomowej w Czarnobylu - ostrzegł szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiadu wojskowego - GUR MO) Kyryło Budanow, na antenie telewizji Ukraina 24. Jednym z rozpatrywanych scenariuszy ma być podpalanie radioaktywnych lasów wokół elektrowni.

- Powstała w ten sposób chmura radioaktywna zostałaby uniesiona przez wiatr. Drugi wariant atomowego szantażu zakłada ostrzał artyleryjski magazynów promieniotwórczych odpadów. Efekt byłby taki sam, jak w poprzednim wypadku. W obu scenariuszach Rosja odpowiedzialnością za katastrofę zamierza obarczyć Ukrainę - zrelacjonował Budanow, podkreślając, że Rosjanie w toczącej się wojnie nie po raz pierwszy stosują szantaż atomowy.

Nie obawiam się, że Rada ds. Edukacji Uchodźców skończy tak, jak ta medyczna - mówi PAP szef MEiN Przemysław Czarnek. Do rady powołuję tych, do których mam absolutne, stuprocentowe zaufanie - dodał minister. Wymienił m.in. nazwiska prof. Ryszarda Legutki, Anny Zalewskiej i prof. Michała Seweryńskiego.

Pod gruzami zbombardowanego budynku w miejscowości Słobożanske w obwodzie charkowskim znaleziono ciała pięciu osób, w tym dwojga dzieci - podała ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Na budynek mieszkalny spadła bomba nocą z 9 na 10 marca.

Szef władz obwodu charkowskiego, cytowany przez BBC, poinformował, że 11 marca Rosjanie ostrzelali mieszkalne osiedla w Charkowie 89 razy. 

Rząd działa razem z samorządami i wolontariuszami – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker w wywiadzie opublikowanym w "Super Expressie".

Szefernaker na zarzut, że część społeczeństwa uważa, że rząd nie radzi sobie z wyzwaniem, jakim jest masowy napływ uchodźców odparł, że w odpowiedzi na to pytanie zgodzi się z Rafałem Trzaskowskim.

- Powiedział, że żadne państwo na świecie nie jest gotowe, aby w ciągu 10 dni przyjąć tak wielu uchodźców – zacytował prezydenta Warszawy.

Rosyjska ofensywa utknęła w martwym punkcie; nieprzyjaciel nie ma wystarczających zasobów i sił, aby ją kontynuować - ocenił szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiadu wojskowego - GUR MO) Kyryło Budanow, cytowany przez portal Ukrinform.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: "Zwycięstwo będzie nasze!"

Rosjanie zbombardowali hotel "Ukraina" w centrum Czernihowa na północy Ukrainy - podaje Suspilne. Nie ma informacji o zabitych ani rannych.

 

 

Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują ofensywną operację Rosji na wszystkich kierunkach - podał sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanej w serwisie Facebook.

Według ukraińskiego dowództwa, nieprzyjaciel na kierunku poleskim (północnym), siewierskim (północno-wschodnim) i wzdłuż linii rzeki Boh ponosi duże straty w ludziach i sprzęcie, próbując utrzymać zdobyte wcześniej pozycje. Podobnie na kierunku Donieckim. Na pozostałych kierunkach tempo natarcia Rosjan miało ulec "wyraźnemu spowolnieniu".

 

Obecnie pod okupacją jest już 70 proc. terytorium obwodu ługańskiego w Donbasie na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Wśród cywilów są dziesiątki zabitych i dziesiątki rannych - poinformował.

Hajdaj przekazał, że na nowych terytoriach okupowanych przez Rosję trwają represje, protesty są rozganiane wystrzałami. Rosjanie zaczynają włączać tam już rosyjską telewizję. Na kontrolowanym terenie Rosja już szerzy propagandę i fake newsy - alarmował.

 

Przynajmniej osiem eksplozji słyszano w Wasylkowie - podaje Nexta.

Przypuszczalnie rosyjskie lotnictwo zbombardowało lokalne lotnisko.

46 uchodźców wojennych z Ukrainy przywiózł do Włoch proboszcz katedry w mieście Molfetta w Apulii na południu kraju. Autokarem przyjechały z nim matki z dziećmi, a także osoby z niepełnosprawnościami.

Lokalne media z Apulii podały, że ksiądz Gino Samarelli w ciągu trzech dni pojechał do Ukrainy i wrócił z uchodźcami do Włoch, a następnie rozwiózł ich po różnych regionach. Siedem osób wysiadło na północy w Wenecji Euganejskiej, a jedna w Bolonii, gdzie dołączyła do swojej rodziny. Sześcioro niewidomych trafiło do ośrodka dobroczynnego w Foggii na południu.

W sobotę wczesnym rankiem w większości ukraińskich miast rozległy się syreny przeciwlotnicze, wzywające ludzi do szukania schronienia, podały lokalne media cytowane przez agencje Reutera.

Syreny były słyszalne w stolicy kraju Kijowie, Lwowie, Odessie, Charkowie, Czerkasach, a także w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju.

Zdjęcia satelitarne udostępnione w piątek przez amerykańską firmę Maxar Technologies, na które powołuje się Reuters, pokazują, że rosyjskie jednostki wojskowe kontynuują natarcie na ukraińską stolicę i ostrzeliwują artylerią dzielnice mieszkalne.

Na zdjęciach dostarczonych przez Maxar Technologies widoczne są domy mieszkalne i budynki ogarnięte płomieniami, a w mieście Moszun, na północny zachód od Kijowa, widać było rozległe zniszczenia i kratery po uderzeniach.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał matki rosyjskich żołnierzy, by nie wysyłały swoich synów na wojnę i zaprosił do Ukrainy matki żołnierzy, którzy trafili do ukraińskiej niewoli.

- Chcę to jeszcze raz powiedzieć rosyjskim matkom. Szczególnie do matek poborowych. Nie wysyłajcie swoich dzieci na wojnę w obcym kraju - powiedział Zełenski w nowym wystąpieniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych.

 

Zdjęcia wykonane przez fotografa Anatolija Stiepanowa, który obecnie przebywa na froncie wschodnim w Ukrainie. Ostatnie zdjęcie przedstawia rannego ukraińskiego żołnierza Wasilija tuż po bitwie w rejonie Ługańska. Mężczyzna kilka dni temu stracił na wojnie syna. 

Ponad 80 proc. Kanadyjczyków popiera dalsze sankcje wobec Rosji, a ponad 70 proc. popiera dostarczanie broni Ukrainie – wynika z sondażu opublikowanego w piątek.

Rosyjskie lotnictwo w Ukrainie polega głównie na pociskach niekierowanych, których używanie znacząco zwiększa prawdopodobieństwo ofiar wśród ludności cywilnej - poinformowało w piątek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

Co najmniej 550 Kanadyjczyków przybyło już do Ukrainy, aby walczyć z wojskami rosyjskimi, a około tysiąca jest gotowych wesprzeć swoich rodaków - informuje lwowski portal Zaxid.net.

Według lwowskiego portalu w działającym od początku wojny Międzynarodowym Legionie Obrony Terytorialnej służy według stanu na 7 marca około 20 000 zagranicznych żołnierzy.

W sumie 7144 osoby zostały ewakuowane z czterech oblężonych ukraińskich miast i wsi w piątek, donosi Reuters powołując się na telewizyjne przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Zełenski zarzucił Rosji, że nie pozwala mieszkańcom opuścić oblężonego miasta Mariupol i dodał, że Ukraina spróbuje ponownie dostarczyć tam żywność i leki w sobotę.

 

Sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm oskarżyła Rosję o łamanie zasad bezpieczeństwa jądrowego, wyrażając zaniepokojenie "ciągłym rosyjskim ostrzałem obiektów jądrowych" w Ukrainie.

- Monitorujemy doniesienia o uszkodzeniach instytutu badawczego w Charkowie. Krótkoterminowe ryzyko dla bezpieczeństwa jest niskie, ale należy zaprzestać rosyjskiego ostrzału obiektów nuklearnych - oświadczyła amerykańska polityk.

W nocy z piątku na sobotę w kilku ukraińskich miastach doszło do wznowienia działań zbrojnych i ostrzałów - podała niemiecka agencja informacyjna DPA.

"Dranie, nie dają nam spać" - napisał gubernator południowoukraińskiego obwodu mikołajowskiego Witalij Kim na portalu Telegram.

Rząd Kanady zwrócił się w piątek do kanadyjskich instytucji wspierających badania naukowe, by powstrzymały się od finansowania wszelkich porozumień badawczych z rosyjskimi instytutami naukowymi.

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że jej technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu, które zostały całkowicie przerwane na początku tygodnia, poinformował dyrektor generalny agencji Rafael Grossi.

Ukraiński urząd dozoru poinformował agencję atomową w Wiedniu, że prace rozpoczęte wieczorem 10 marca zdołały doprowadzić do naprawy jednej sekcji zasilania.

Rząd Kanady przygotowuje plan zwiększenia wydatków na unowocześnienie systemów obrony, zachęca do wstępowania do armii – powiedziała w piątek minister obrony Kanady Anita Anand. Ostrzegła, by podczas wojny w Ukrainie obserwować sytuację w Chinach.

W sobotę ma być kontynuowana ewakuacja ludności z zagrożonych miast w Ukrainie. Sześć korytarzy ewakuacyjnych zaplanowano w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju - podała niemiecka agencja informacyjna DPA, cytując wypowiedź gubernatora obwodu Dmytro Żywyckiego na Telegramie.

Senat jednogłośnie przyjął w nocy z piątku na sobotę wraz z poprawkami ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Jedna z kilkudziesięciu przegłosowanych poprawek wykreśla przepisy o tzw. bezkarności dotyczące urzędników i przedsiębiorców.

Za ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wraz z wniesionymi poprawkami głosowało 97 senatorów. Poprawkami Senatu do ustawy w sobotę rano zajmie się Sejm.

Wokół stolicy Ukrainy, Kijowa, trwa rosyjskie natarcie od północnej granicy miasta, od rejonu wsi Zazymia i od rejonu Wiszenki na południu. Ofensywa odniosła częściowe sukcesy - poinformował w sobotę w nocy ukraiński sztab generalny.

Próbując zablokować miasto Czernihów, położone około 140 km na północny wschód od Kijowa, wojska rosyjskie usiłowały zająć oddalone o kilkanaście kilometrów wsie Mychajło-Kozyubińske i Szestowica.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie