Szefowa KE: dziś otworzyliśmy drogę do UE dla Ukrainy, która należy do rodziny europejskiej

Polska
Szefowa KE: dziś otworzyliśmy drogę do UE dla Ukrainy, która należy do rodziny europejskiej
PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen

Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest wyrazem jej woli i prawa do wyboru własnego losu; dziś otworzyliśmy drogę do UE dla Ukrainy, która jest częścią europejskiej rodziny - powiedziała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Unia Europejska potrzebuje planu dotyczącego energetyki na następną zimę – poinformował w piątek szef Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej po zakończonym szczycie UE w Wersalu.

 

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła z kolei, że potrzebne jest ograniczenie uzależnienia UE od rosyjskich paliw kopalnych m.in. poprzez dywersyfikację dostaw i rozwój odnawialnych źródeł energii. - W połowie maja przedstawimy propozycję dotyczącą wycofania się z rosyjskiej ropy, gazu i węgla do 2027 roku - powiedziała.

 

ZOBACZ: Podczas zgromadzenia posłów i senatorów także wystąpienie prezydenta Ukrainy

 

Zaznaczyła, ze UE potrzebuje strategii dotyczącej magazynowania gazu i nad tym będzie pracowała Komisji Europejska. Dodała, że do końca marca KE zaproponuje projekt dotyczący ograniczenia efektów rosnących cen gazu dla gospodarki i obywateli UE.

Wydatki na obronność

UE potrzebuje skoordynowanego podejścia do większych wydatków obronnych - powiedziała von der Leyen.

 

- Do obrony Europy będziemy potrzebować różnych sił i zdolności oraz znaczących dodatkowych inwestycje w obronność. Do połowy maja przeprowadzimy mapowanie luk inwestycyjnych - powiedziała.

 

ZOBACZ: Szefowie państw i rządów UE wezwali Rosję do zaprzestania agresji przeciwko Ukrainie

Finansowanie na rzecz uchodźców

- Wykorzystujemy elastyczność budżetu UE do finansowania działań na rzecz uchodźców; mieszkalnictwa, szkolnictwa, poradnictwa. To może uwolnić kilka miliardów euro w nadchodzących latach na te cele" - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen na konferencji po szczycie UE.

 

Dodała, że Komisja Europejska utworzyła platformę solidarności w celu koordynowania wsparcia i przyjmowania uchodźców.

Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE

Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest wyrazem jej woli i prawa do wyboru własnego losu; dziś otworzyliśmy drogę do UE dla Ukrainy, która jest częścią europejskiej rodziny - powiedziała von der Leyen.

 

- Sposób, w jaki dziś zareagujemy na haniebny atak Rosji, określi przyszłość Ukrainy, naszej Unii i całego naszego kontynentu. Pozostańmy wierni zasadom, które do tej pory kierowały naszą odpowiedzią: odpowiedzialności, jedności, solidarności, determinacji - powiedziała

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie