Wojna w Ukrainie. "Rosjanie rozważają wysadzenie magazynów amoniaku w obwodzie charkowskim"

Świat
Wojna w Ukrainie. "Rosjanie rozważają wysadzenie magazynów amoniaku w obwodzie charkowskim"
PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK
Zniszczenia po ostrzale budynku mieszkalnego we wschodniej części Charkowa

Rosjanie rozważają wysadzenie magazynów amoniaków w obwodzie charkowskim, by następnie oskarżyć o to armię ukraińską – podaje w czwartek w komunikacie zamieszczonym na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Według SBU Rosjanie „produkują fake newsy, by usprawiedliwić swoje okrucieństwa i oskarżyć o nie Ukrainę”.

 

„Na przykład okupanci na poważnie rozważają wysadzenie magazynów amoniaku w obwodzie charkowskim, by zrzucić winę na Siły Zbrojne Ukrainy” – podano. Według SBU możliwe są też inne prowokacje.

 

ZOBACZ: Wicepremier Ukrainy: ewakuacja Mariupola znowu się nie powiodła. Rosjanie strzelają do cywilów

 

SBU wskazała, że środowe bombardowanie szpitala położniczego i dziecięcego w Mariupolu Rosja uzasadniała zmyślonym stwierdzeniem, że „była tam baza wojskowych”.

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzegają przed rosyjskimi fake newsami

„Takie rzeczy może zrodzić tylko chora fantazja. Podobnie jak inne fake newsy o tajnych więzieniach, broni biologicznej, atakach chemicznych czy nawet bojowych nietoperzach, o których oficjalnie mówi rosyjskie ministerstwo obrony” – napisano w komunikacie.

 

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w czwartek, że „USA planowały na Ukrainie eksperymenty z patogenami ptaków, nietoperzy i gadów”, nietoperze miały być „agentami broni biologicznej”, zaś ptaki migrujące nad Rosją – służyć do roznoszenia groźnych chorób.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mer Kijowa: wzmacniamy nasze miasto i przygotowujemy się do obrony

 

W środę brytyjski dziennik “Guardian” napisał, powołując się na anonimowych przedstawicieli krajów zachodnich, że Zachód obawia się, iż Rosja może użyć na Ukrainie broni niekonwencjonalnej, „najprawdopodobniej chemicznej”.

 

Powołując się na „zachodnich urzędników”, „Guardian” pisze, że kampania dezinformacyjna na temat „broni biologicznej” na Ukrainie prowadzona przez rosyjskie władze może zostać wykorzystana jako pretekst do takiego ataku.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie