Wojna w Ukrainie. Szef obwodu charkowskiego: Rosja zerwała ustalenia w sprawie ewakuacji z Iziumu

Świat
Wojna w Ukrainie. Szef obwodu charkowskiego: Rosja zerwała ustalenia w sprawie ewakuacji z Iziumu
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Na zdjęciu ewakuacja z Kijowa

Zamiast planowanych pięciu tysięcy z Iziumu w obwodzie charkowskim, na wschodzie Ukrainy, udało się ewakuować tylko 250 osób – poinformował w środę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Ustalenia zostały zerwane przez stronę rosyjską, która ostrzeliwała miasto.

"Cały dzień miasto było ostrzeliwane. Dziesiątki autobusów nie mogły dojechać do miasta, by zabrać mieszkańców" – napisał Syniehubow w Telegramie. Udało się wywieźć tylko 250 osób. 

 

Szef władz obwodowych wskazał również, że do miasta – z tych samych powodów – nie udało się dostarczyć pomocy humanitarnej.

 

"Miasto praktycznie nie funkcjonuje. Nie ma elektryczności, gazu, ciepła, wody; nie działa sieć komórkowa, internet, radio i telewizja. Wszyscy są w schronach" – napisał Syniehubow.

 

O wywiezieniu ok. 250 osób, pomimo trwających ostrzałów rosyjskich, poinformował też zastępca mera miasta Wołodymyr Macokin. "Dzisiaj walili ze wszystkiego, wściekle. Ludzi pod ostrzałami wywoziła obrona terytorialna" – napisał na Facebooku.

 

 

Macokin wskazał przy tym, że "Rosja okłamała nas i cały świat", bo faktycznie nie było żadnego korytarza humanitarnego.

 

Ewakuowanych mieszkańców przewieziono do Słowiańska.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wiceminister obrony: Rosjanie się przegrupowują i zmieniają strategię

 

Wcześniej w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że osiągnięto porozumienie z Rosją w sprawie ewakuacji mieszkańców z kilku miast, z tym z Iziumu – przypomniała agencja Interfax-Ukraina.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie