Koszalin. Pomnik Armii Radzieckiej zniszczony. Sprawca prawdopodobnie wjechał na cmentarz koparką

Polska
Koszalin. Pomnik Armii Radzieckiej zniszczony. Sprawca prawdopodobnie wjechał na cmentarz koparką
PAP/Marcin Bielecki

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie został zniszczony przez nieustalone osoby. Na miejscu trwają policyjne czynności, zabezpieczony został monitoring - poinformowała w środę oficer prasowa koszalińskiej policji kom. Monika Kosiec.

Kom. Kosiec poinformowała, że do zdarzenia doszło między wtorkowym wieczorem a środowym porankiem. Do powalenia pomnika posłużył ciężki sprzęt. Osoby bądź osoba, która tego dokonała, wjechała na cmentarz prawdopodobnie koparką przez jego nieogrodzoną część, chodnikiem.

 

- Na miejscu zdarzenia prowadzimy czynności pod nadzorem prokuratora w celu ustalenia sprawcy. Trwają oględziny. Zabezpieczony został monitoring z cmentarza – poinformowała kom. Kosiec.

 

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej w Koszalinie

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej, który odsłonięto w 1954 r., był pierwszym pomnikiem wzniesionym po wojnie w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). Przedstawiał żołnierza radzieckiego w pełnym rynsztunku z przytuloną do niego dziewczynką trzymającą w ręku gołąbka, jako symbol pokoju.

 

Pomnik został wykonany z piaskowca i stanął na cokole na ówczesnym placu Zwycięstwa (obecny pl. Wolności) przed dawnym Urzędem Wojewódzkim. W 1998 r. został rozebrany, by 3 marca 2001 r. stanąć w nowym miejscu, na Cmentarzu Komunalnym. Ponowne odsłonięcie odbyło się z udziałem ówczesnego prezydenta miasta Koszalina Henryka Sobolewskiego.

 

ZOBACZ: Kobieta wpadła do studni na cmentarzu. Z lodowatej wody wydobyli ją strażacy

 

Po ustawieniu pomnika na cmentarzu na nowym cokole umieszczona została tablica z napisem z oryginalnego cokołu o treści: "Zwycięskiej Armii Radzieckiej wyzwolicielce odwiecznie polskiej ziemi koszalińskiej w dziesięciolecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Społeczeństwo Miasta Koszalina"

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie