Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki. Waldemar Kraska podał dane

Polska
Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki. Waldemar Kraska podał dane
Polsat News
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał najnowsze informacje o liczbie zakażeń

Mamy 14 415 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że to niewielki, około dwuprocentowy spadek tydzień do tygodnia, który oznacza, że "osiągamy pewną stabilizację".

Waldemar Kraska dodał, że zmarło ponad 200 osób z COVID-19. Wiceminister zdrowia był w środę rano gościem radiowej Jedynki.

 

Tydzień temu, 2 marca resort zdrowia informował o 14 737 nowych zakażeniach i śmierci kolejnych 277 pacjentów.

Waldemar Kraska o COVID-19: zmarły osoby zakażone wariantem Delta 

Wiceminister ocenił, że "dobrą wiadomością jest to, że codziennie zmniejsza się liczba osób, które są hospitalizowane. Dzisiaj to jest poniżej 9 tysięcy".

 

ZOBACZ: Łukasz Schreiber: fundusz pomocy uchodźcom to osiem miliardów zł

 

Wskazał, że cały czas aktualne jest hasło "dystans, dezynfekcja maseczka".

 

Pytany o osoby, które zmarły z powodu COVID-19, wskazał, że są to osoby, które chorowały na wariant delta. Dodał, że "patrząc na przedział wiekowy, są to prawie w 80 proc. osoby powyżej 75. roku życia".

Kraska: ponad 500 tys. dzieci z Ukrainy w Polsce

Waldemar Kraska był pytany o wyzwania jakie stawia przed służbą zdrowia napływ uchodźców z Ukrainy. Zapewnił, że resort zdrowia prowadzi akcję szczepień przeciwko COVID-19, choć "nie ma zbyt wielkiego entuzjazmu", dlatego liczba nowych zakażeń koronawirusem może wzrosnąć.

 

- W Ukrainie wyszczepienie było na poziomie 35 proc. We wszystkich punktach, gdzie przebywają uchodźcy otworzyliśmy punkty szczepienne lub dojeżdża szczepionkobus - mówił.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ołena Zełenska w liście do mediów

 

Wiceminister zdrowia zaznaczył, w Polsce jest obecnie ponad 500 tys. dzieci z Ukrainy. Podkreślił, że szczepienia na choroby zakaźne wieku dziecięcego, jeżeli chodzi o Ukrainę nie były na wysokim poziomie. - Dlatego udostępniamy bezpłatnie szczepienia na polio, różyczkę, odrę - przekazał.

 

Polityk był pytany także o to, czy polska służba zdrowia wytrzyma napływ uchodźców. - Musimy być tu solidarni z naszymi przyjaciółmi zza wschodniej granicy. Pomagamy, jak umiemy, to nasz obowiązek - powiedział polityk i dodał, że Polska jest w stanie przekazać Ukrainie krew oraz osocze dla walczących.

Michał Lao/polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie