Wojna w Ukrainie. Wojsko: Białoruś przegrupowuje żołnierzy

Świat
Wojna w Ukrainie. Wojsko: Białoruś przegrupowuje żołnierzy
East News/AFP PHOTO/ HO/ PLANET LABS PBC
Zdjęcie satelitarne opublikowane przez Planet Labs PBC pokazuje aktywność wojskową na Białorusi

Wciąż widoczne są oznaki gotowości kierownictwa wojskowo-politycznego Białorusi do możliwego udziału ich sił zbrojnych w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Federacji Rosyjskiej - podał we wtorek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

"Dokonano częściowego przegrupowania sił lądowych i wojsk operacji specjalnych" - dodano.

 

W rejonie Brześcia znajduje się po jednym zgrupowaniu pancernym z 38. samodzielnej brygady desantowo-szturmowej (Brześć) i 103. samodzielnej brygady powietrznodesantowej (Witebsk) sił zbrojnych Białorusi - wynika z danych ukraińskiego sztabu generalnego.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie chcą zająć największe miasta

Z kolei w okolicy Aleksandrówki - niedaleko białorusko-ukraińskiego przejścia granicznego w pobliżu wsi Wilcza w obwodzie kijowskim - znajdują się dwa zgrupowania pancerne z 38. samodzielnej brygady desantowo-szturmowej. W Poleskim Państwowym Rezerwacie Radiacyjno-Ekologicznym - dwa zgrupowania pancerne 103. samodzielnej brygady powietrznodesantowej.

 

Sztab generalny zaznaczył w podsumowaniu operacyjnym, że Rosjanie skupiają się na "stworzeniu warunków do zajęcia Kijowa, Charkowa, Czernihowa, Sum, Mariupola, Mikołajowa oraz dotarcia do granic administracyjnych obwodu ługańskiego i donieckiego".

zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie