Wojna w Ukrainie. Dwunasty dzień rosyjskiej inwazji

Świat
Wojna w Ukrainie. Dwunasty dzień rosyjskiej inwazji
PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Rosyjskie czołgi między blokami mieszkalnymi

Na Ukrainę wkroczyły już niemal wszystkie rosyjskie wojska zgromadzone wcześniej wokół kraju, a Rosja wystrzeliła ponad 625 rakiet - ocenił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są wskazówki świadczące, że Rosja prowadzi rekrutację wśród Syryjczyków. Relacja na żywo.

nb/an/ml/dk/zdr/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Centralny bank Portugalii poinstruował w poniedziałek banki, by zamroziły konta osób oraz podmiotów, które zostały objęte sankcjami nałożonymi na Rosję - informuje agencja Reutera.

Codziennie na granicy polsko-ukraińskiej pracuje blisko 60 weterynarzy, którzy badają zwierzęta przywożone przez uchodźców, a także szczepią je przeciwko wściekliźnie - przekazał resort rolnictwa.

Ministerstwo wyjaśniło, że wspólnie z Krajową Izbą Lekarsko–Weterynaryjną także w głębi kraju organizowane są badania kliniczne, wszczepianie transponderów oraz szczepienie zwierząt przywożonych z Ukrainy.

 

We Włoszech podjęto działania, aby uchodźcy wojenni z Ukrainy mogli zostać przyjęci również w nieruchomościach odebranych mafiom - poinformowała minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese. Dotychczas do Włoch od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę przybyło ponad 17 tys. uchodźców.

- Najbliższe tygodnie będą bardzo ciężkie, to będzie cięższy czas niż te pierwsze 12 dni – powiedział o pomocy uchodźcom z Ukrainy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zachęcił zaś uchodźców do wyjazdu także do mniejszych miejscowości.

Szefernaker wskazał również, pierwsi uchodźcy przyjechali do Polski mając konkretny cel, często do rodziny i bliskich. Teraz – jak ocenił – będzie przybywać osób, które doświadczyły już szoku związanego z wojną, widziały wojnę na własne oczy, nie mają celu dotrzeć do bliskich czy znajomych, a chcą uciec przed wojną.

Rosyjski resort obrony zapowiedział lokalne zawieszenia broni w Ukrainie od godz. 7 GMT (godz. 8 czasu polskiego) we wtorek, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej przez korytarze humanitarne - podaje w poniedziałek wieczorem AFP.

"Federacja Rosyjska zapowiada zawieszenie broni od godz. 10 czasu moskiewskiego", by ewakuować cywilów z Kijowa, Sumy, Charkowa, Mariupola i Czernihowa - ogłosiła komórka resortu odpowiedzialna za operacje humanitarne na Ukrainie.

Dotąd nie ma reakcji strony ukraińskiej na komunikat ministerstwa obrony Rosji.

- Po pierwszym szoku wywołanym wybuchem wojny w Europie pojawiły się głosy, które mówią, że należy zaczekać z wprowadzaniem kolejnych sankcji przeciwko Rosji - zauważył podczas transmisji na żywo szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

- Cały świat zachwyca się wami i jest z was dumny. Ale to nie wystarczy. Powtarzam naszym partnerom, że wymienię każde słowo ich zachwytu na jeden javelin (pocisk przeciwpancerny - red.), a każde 100 słów zachwytu na jeden samolot - mówił Kułeba zwracając się do Ukraińców.

To nie jest dobry czas, by zmieniać mapę rozmieszczenia sił USA w Europie - powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby w odpowiedzi na pytanie o możliwą stałą obecność żołnierzy na wschodniej flance NATO. Dodał, że resort rozważy to w "odpowiednim czasie".

Zapewnił, że Pentagon dokona długoterminowej analizy ewentualnych dodatkowych zmian w stałym rozmieszczeniu wojsk w Europie.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek wieczorem, że Ukraina nie odstąpi od obrony swych miast, a po wrogu nie pozostanie nawet ślad. Odbudowane zostaną wszystkie miasta - zapewnił.

Powiedział, że zamiast korytarzy humanitarnych na Ukrainie "odezwały się rosyjskie czołgi".

Podkreślił, że pozostanie w Kijowie.

Kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział, że w związku z sytuacją w Ukrainie "Austria była, jest i pozostanie neutralna" – powiedział, cytowany przez agencję APA.

- Europa przechodzi obecnie jeden z najpoważniejszych kryzysów od czasów II wojny światowej. Szaleje wojna. Ludziom potrzebna jest szybka pomoc i solidarność. Potrzebne jest wsparcie dla przywódców politycznych, których życie jest tam zagrożone – dodał Nehammer.

Nie jesteśmy przeciwko wysłaniu przez Polskę myśliwców na Ukrainę, ale na przeszkodzie stoją skomplikowane problemy logistyczne - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Dodała, że skomplikowana jest też kwestia dostarczenia przez USA amerykańskich myśliwców dla Polski, by uzupełnić te braki. Zaznaczyła, że taki transfer uzbrojenia zwykle zajmuje nawet lata.

W tym samym tonie wypowiedział się w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, trwają dyskusje na temat tego, w jaki sposób USA mogłyby zrekompensować Polsce stratę, gdyby Warszawa zdecydowała się na przekazanie Ukrainie swoich MiG-ów-29.

Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid powiedział, po spotkaniu w Rydze z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że Izrael potępia Rosję, ale będzie nadal próbował mediować między Moskwą a Kijowem wraz z Niemcami i Francją.

Lapid potępił Rosję, mimo iż jak dotąd nie zrobił tego premier Izraela Naftali Benet.

Szef izraelskiej dyplomacji wskazał jednak, że jego kraj musi prowadzić rozmowy z Moskwą w sprawie bezpieczeństwa jego granicy z Syrią, a ponadto jest zdecydowany zadbać o bezpieczeństwo setek tysięcy Żydów mieszkających w Rosji i na Ukrainie.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba oświadczył, że Ukraina chce bezpośrednich rozmów prezydentów Wołodymira Zełenskiego i Władimira Putina, gdyż Kijów wie, że to Putin jest w Moskwie decydentem.

- Długo czekaliśmy na bezpośrednią rozmowę pomiędzy prezydentem Ukrainy i Władimirem Putinem, gdyż wszyscy rozumiemy, że to on, zwłaszcza teraz, podejmuje ostateczne decyzje - powiedział w wystąpieniu telewizyjnym.

- Nasz prezydent niczego się nie boi, w tym bezpośredniego spotkania z Putinem. Jeśli Putin także się nie boi, niech przyjdzie na spotkanie, niech usiądą i porozmawiają - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

Rosyjskie siły nie poczyniły znaczących postępów w ostatnich dniach i w rezultacie zintensyfikowały bombardowanie miast - powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby.

- Rosjanie nadal są sfrustrowani i spowolnieni i nie dokonali żadnych znaczących postępów w ciągu kilku ostatnich dni, za wyjątkiem południa (...) Oceniamy, że w miarę jak ich frustracja narasta, polegają w większym stopniu na ostrzale z daleka - powiedział Kirby, dodając że oznacza to większą liczbę ofiar cywilnych. Zaznaczył, że ofiarami tego ostrzału w szczególnym stopniu są Charków i Mariupol.

Rosja celowo wywołuje katastrofę humanitarną w Ukrainie - ocenił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak dodał, obecny kryzys jest najszybciej rosnącym kryzysem uchodźczym w Europie od II wojny światowej.

Ukraińscy uchodźcy w Polsce będą mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych - opieki zdrowotnej, edukacji, będą także mogli podejmować pracę; pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku - wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko poinformował, że ukraiński pilot strącił pociskiem powietrze-powietrze w obwodzie kijowskim rosyjski pocisk manewrujący Kalibr. Głowica pocisku spadła na polu 5 km od Obuchowa.

Nazwał tę akcję najwyższym osiągnięciem pilotażu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi we wtorek przemówienie do członków brytyjskiej Izby Gmin - poinformował jej spiker Lindsay Hoyle. Wystąpienia zagranicznych przywódców w Izbie Gmin zdarzają się rzadko.

Zełenski będzie przemawiał zdalnie o godz. 17 (godz. 18 w Polsce) z Kijowa.

Oczekuje się, że Zełenski ponowi swoje wezwanie o ustanowienie przez NATO strefy zakazu lotów nad Ukrainą, czego zachodni przywódcy nie chcą zrobić, obawiając się, że doprowadzi to do otwartej wojny z Rosją.

Siły ukraińskie zestrzeliły nad Kijowem w poniedziałek wieczorem dwa samoloty armii rosyjskiej – poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podkreśliła solidarność z ukraińskimi kobietami. - Widzimy was, stoimy po waszej stronie – powiedziała polityk w poniedziałek w Berlinie podczas wydarzenia z okazji przypadającego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Zwróciła się również do kobiet Rosji i Białorusi. - Chciałabym powiedzieć: widzimy również was. Ta wojna nie jest waszą wojną. To wasi synowie muszą stoczyć walkę, której nie wybrali.

Samolot byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza odleciał w poniedziałek wieczorem z Mińska, gdzie wcześniej tego dnia przybył z Moskwy - podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na własne źródła.

Informację potwierdzają źródła z branży lotniczej.

2 marca Ukraińska Prawda podawała, powołując się na źródła w wywiadzie Ukrainy, że Kreml przygotowuje "operację specjalną" z udziałem Janukowycza, a jeden ze scenariuszy przewiduje próbę ogłoszenia go "prezydentem Ukrainy".

Rosja spodziewa się kolejnej rundy rozmów z Ukrainą w najbliższej przyszłości - oświadczył w poniedziałek jeden z rosyjskich negocjatorów, Leonid Słucki, cytowany przez agencję Reutera.

- Następna, czwarta runda odbędzie się na Białorusi w bardzo, bardzo bliskiej przyszłości – powiedział Słucki, który jest szefem komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej (niższej izby rosyjskiego parlamentu).

Data kolejnego spotkania zostanie podana najprawdopodobniej we wtorek. 

Rosja spodziewa się kolejnej rundy rozmów z Ukrainą w najbliższej przyszłości - oświadczył w poniedziałek jeden z rosyjskich negocjatorów, Leonid Słucki, cytowany przez agencję Reutera.

Wykorzystajmy Dzień Kobiet, jedno z najważniejszych świąt w Rosji, zwrócić się do wszystkich kobiet w Rosji z apelem o powstrzymanie toczącej się wojny. Niech wystąpią jako matki, żony i córki rosyjskich żołnierzy przeciwko dalszemu rozlewowi krwi - wezwała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent USA Joe Biden oraz przywódcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii są zdeterminowani, by kontynuować zwiększanie kosztów nałożonych na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie - podał Biały Dom w komunikacie z wideokonferencji liderów.

"Przywódcy podkreślili swoją determinację, by kontynuować podnoszenie kosztów ponoszonych przez Rosję za jej niesprowokowaną i nieusprawiedliwioną inwazję Ukrainy. Podkreślili też swoje zaangażowanie, by kontynuować dostarczanie pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej dla Ukrainy" - podał Biały Dom.

"Przywódcy podkreślili swoją determinację, by kontynuować podnoszenie kosztów ponoszonych przez Rosję za jej niesprowokowaną i nieusprawiedliwioną inwazję Ukrainy. Podkreślili też swoje zaangażowanie, by kontynuować dostarczanie pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej dla Ukrainy" - podał Biały Dom, podsumowując trwającą ok. pół godziny rozmowę Bidena z prezydentem Francji Emmanulemem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

 

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział w poniedziałek we Lwowie, że kraj w wyniku inwazji Rosji poniósł do tej pory straty w infrastrukturze w wysokości 10 miliardów dolarów.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że Europa nie może z dnia na dzień zrezygnować z używania rosyjskiej ropy i gazu, a odejście od nich powinno być skoordynowane przez wszystkie kraje.

- W różnych krajach istnieją różne zależności i musimy o tym pamiętać. Nie można tak po prostu z dnia na dzień zamknąć dostępu do ropy i gazu, nawet z Rosji (...). Zrobimy to razem, upewniając się, że wszyscy mamy substytuty i dostawy, których potrzebujemy - podkreślił.

Johnson zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi nową strategię zaopatrzenia w energię i Wielka Brytania zamierza w znaczniejszym stopniu wykorzystywać własne paliwa kopalne.

Unia rozpoczęła procedurę rozpatrzenia wniosków o akcesję Ukrainy, Mołdawii i Gruzji - poinformowała sprawująca obecnie prezydencję Rady UE Francja. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie jego kraju do Wspólnoty 28 lutego.

Wszystkie te kraje złożyły wnioski o akcesję w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Procedura rozpatrzenia wniosku jest zazwyczaj bardzo długa, jednak jest istotna dla Zełenskiego ponieważ może być potencjalnie wykorzystana podczas rozmów z Rosją.

Rosjanie otrzymali rozkaz strzelania do ludności cywilnej Ukrainy - napisała w poniedziałek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Ukraińskie służby, podając informacje o rzekomych instrukcjach przekazanych Rosjanom, powołały się na zeznania pojmanego żołnierza rosyjskiej armii. "Pierwszego dnia wojny jego oddział otrzymał rozkaz okrążenia Charkowa i rozstrzelania próbujących uciec cywilów" - napisało SBU.

SBU podało również przykład ostrzelania przez rosyjskich żołnierzy członków swojej formacji, którzy próbowali pomóc ofiarom cywilnym.

Przyjęty dziś projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje, że środki zaplanowane w budżecie na ten rok będą mogły być przeznaczone na udzielenie pomocy Ukraińcom. Premier będzie mógł też blokować planowane wydatki budżetowe.

Nowe przepisy zakładają także, że z tych zablokowanych środków minister finansów będzie mógł utworzyć nową rezerwę celową, z której pieniądze będą mogły trafić na pomoc dla Ukraińców lub kosztów obsługi długu.

Projekt przewiduje także, że z budżetu państwa mogłyby być udzielane właściwym jednostkom samorządu terytorialnego dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. "W przypadku dofinansowania zadań własnych bieżących i inwestycyjnych kwota dotacji może stanowić więcej niż 80 proc. kosztów realizacji zadania" - dodano w projekcie. 

 

Do Ukrainy wkroczyły już niemal wszystkie rosyjskie wojska zgromadzone wcześniej wokół kraju, a Rosja wystrzeliła ponad 625 rakiet - ocenił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są wskazówki świadczące, że Rosja prowadzi rekrutację wśród Syryjczyków.

- Uważamy to za godne uwagi, że on (Putin) uważa, że potrzebuje zagranicznych bojowników, by uzupełnić bardzo znaczące zaangażowanie swoich sił na Ukrainie - powiedział oficjel.

Broniący Mariupola żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej i pułku Azow, zniszczyli kompanię rosyjskich czołgów, sześć opancerzonych wozów bojowych i 40 agresorów - poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy (OOS).

Zakończyła się trzecia runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich w Puszczy Białowieskiej; są niewielkie pozytywne postępy w sprawie tworzenia korytarzy humanitarnych - poinformował na Twitterze jeden z członków ukraińskiej delegacji, prezydencki doradca Mychajło Podolak.

 

Doradca szefa ukraińskiego MSW Antona Heraszczenki poinformował w poniedziałek, że w walkach z Rosjanami pod Mikołajowem zginął Wiktor Dudar, ukraiński reporter wojskowy - podaje agencja Interfax-Ukraina.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zdecydował o wysłaniu kolejnych 500 żołnierzy z USA do Europy, w tym do Polski i Rumunii - podał w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Do Grecji została dodatkowo skierowana latająca cysterna KC-135.

Dworzec Centralny jest wypełniony uchodźcami z Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. Na miejscu pracują wolontariusze, którzy udzielają im doraźnej pomocy, oferując m.in ciepły posiłek czy opiekę medyczną.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę mołdawskie służby nie zaobserwowały wzrostu zagrożenia ze strony wojsk stacjonujących w prorosyjskim Naddniestrzu - ogłosiła w poniedziałek premier Mołdawii Natalia Gavrilita.

Według federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha Niemcy chcą odgrywać "centralną rolę" w zapewnianiu opieki zdrowotnej dla osób z Ukrainy. Niemcy przygotowują się do przyjęcia osób ciężko rannych i ciężko chorych, np. ukraińskich pacjentów cierpiących na raka - pisze w poniedziałek portal tygodnika "Zeit".

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) zawiesiła Rosję i Białoruś w rozgrywkach pod jej egidą, w odpowiedzi na atak zbrojny na Ukrainę. Już w miniony piątek podobną decyzję podjęła europejska federacja (EHF) w tej dyscyplinie.

Brytyjska królowa Elżbieta II, która zgodnie z konwencją nie powinna wyrażać stanowiska w kwestiach politycznych, w subtelny, ale zauważalny sposób przekazała w poniedziałek poparcie dla Ukrainy - poprzez wazon z niebieskimi i żółtymi kwiatami podczas audiencji dla premiera Kanady.

Administracja Bidena rozważa zniesienie części sankcji przeciwko Wenezueli, by umożliwić jej sprzedaż ropy naftowej i spowodować obniżkę globalnych cen surowca - doniosły "New York Times" i CNN. Caracas odwiedzili w weekend przedstawiciele Białego Domu.

Wojska rosyjskie planują zintensyfikować naloty na duże miasta i infrastrukturę przemysłową; w tym celu na Białorusi są rozmieszczane kolejne jednostki lotnictwa - poinformował w poniedziałek po południu sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie w serwisie Facebook.

Oblężony od ośmiu dni Mariupol jest bez wody, prądu, ogrzewania i łączności - podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych Gwardii Narodowej Ukrainy.

Przyjmiemy wszystkie dzieci z Ukrainy, które chcą przyjść do polskich szkół - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ukraińskie dzieci są w Polsce legalnie, a skoro są legalnie, to podlegają obowiązkowi edukacyjnemu. Muszą zatem zostać przyjęte do szkół bezpłatnie - dodał.

Dwustronne i trójstronne sojusze – obok NATO – ale z gwarancjami USA, mają stworzyć wspólny system bezpieczeństwa regionu nordyckiego, o który zabiega Finlandia – tak fińska prasa podsumowuje aktywność dyplomatyczną fińskich władz.

"Początek 2022 r. to przełomowy okres dla Finlandii – sprzymierzenie z USA i w praktyce pogrzebanie neutralności" – pisze w poniedziałkowym wydaniu dziennik "Iltalehti".

Rosyjski konwój przejechał przez wieś Perehrestywka w obwodzie sumskim, ostrzeliwując znajdujące się na jego drodze domy i szkołę - poinformował w poniedziałek na Telegramie szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

Przekazywana pomoc humanitarna na rzecz m.in. organizacji pożytku publicznego, samorządów, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w związku z wojną na Ukrainie będzie kosztem uzyskania przychodu - wynika z projektu ustawy, który w poniedziałek przyjął rząd.

Międzynarodowa spółka Deloitte nie będzie już prowadzić działalności w Rosji i na Białorusi - poinformował w poniedziałek dyrektor generalny Punit Renjen.

"Chociaż wiemy, że jest to słuszna decyzja, będzie ona miała wpływ na około 3000 specjalistów Deloitte w Rosji i na Białorusi. Podobnie jak inni, wiemy, że nasi koledzy w Rosji i na Białorusi nie mają wpływu na działania swojego rządu - napisano w oświadczeniu. Spółka zapewniła, że będzie wspierać swoich byłych pracowników w "okresie przejściowym".

Ostatnia grupa misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie została ewakuowana z Ukrainy - poinformowała sekretarz generalna OBWE Helga Schmid.

- Ostatnie ekipy misji obserwacyjnej są bezpieczne. To oznacza, że prawie 500 członków misji międzynarodowej w Ukrainie zostało ewakuowanych po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji - powiedziała.

Dotychczas misja OBWE m.in. obserwowała sytuację w Donbasie, gdzie od 2014 roku trwał konflikt między siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami. Działała na całym terytorium Ukrainy, również na terenie niebędącym pod kontrolą władz w Kijowie.

Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała w poniedziałek, że Moskwa odmawia zabierania ciał rosyjskich żołnierzy i oceniła, że Kreml stara się w ten sposób ukryć skalę strat po swej stronie - relacjonuje Interfax-Ukraina.

- Rosjanie nie chcą nawet negocjować na ten temat. Widocznie sądzą, że ciała ich personelu wojskowego nie są tego warte, by wrócić do ojczyzny i być po ludzku pochowane - dodała Wereszczuk.

Siły ukraińskie zdobyły rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1 - poinformował szef administracji położonego na południu kraju obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. To trzeci taki zestaw zdobyty od początku rosyjskiej inwazji, a uzbrojenie zostanie zniszczone.

- W ciągu 10 dni od rozpoczęcia wojny, zneutralizowaliśmy trzeci system Pancyr. Teraz zostanie zniszczony - przekazał Kim w nagraniu. Na filmie widzimy unieruchomiony pojazd.

Wojska rosyjskie przejęły wieżę telewizyjną i maszty łączności radiowej w Melitopolu, na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował mer miasta Iwan Fedorow. 

Wcześniej w poniedziałek władze obwodu zaporoskiego poinformowały, że sześć miast regionu, w tym Melitopol, zostało zajętych przez wojska rosyjskie.

W nagraniu wideo Fedorow przekazał, że władze miejskie i władze centralne nie mogą kontrolować treści rozpowszechnianych za pośrednictwem wieży i masztów.

 

Następnie nagranie z udziałem Fedorowa na Facebooku urwało się.

W Charkowie w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zniszczono budynek firmy zbrojeniowej. Jedna osoba została ranna - poinformowała policja obwodu charkowskiego.

Do ataku doszło o godz. 9:50 czasu polskiego w poniedziałek. Ratownicy wraz z policją natychmiast przybyli na miejsce zdarzenia. W jego wyniku nikt nie zginął - podano w komunikacie.

Rany wskutek ostrzału odniósł pracownik zakładu.

"Ukraińskie media podają, że duży konwój ciężarówek z paliwem rosyjskiej armii został całkowicie zniszczony przez Siły Zbrojne Ukrainy w pobliżu miast Pryłuki i Czernichowa" - pisze Nexta na Twitterze

W poniedziałek po południu do Sejmu wpłynął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju - wynika z informacji na stronie sejmowej.

W poniedziałek projekt specustawy przyjął rząd.

Jak informował premier Mateusz Morawiecki, ustawa ma za zadanie przede wszystkim zaproponować przybyłym do Polski uchodźcom "coś w rodzaju namiastki normalnego życia". Szef rządu zapowiedział, że specustawa zagwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy (40 zł na dzień, czyli ok. 1200 zł miesięcznie) i że będzie ono wypłacane przez dwa miesiące. Ogłosił, że obywatele Ukrainy otrzymają nr PESEL, a ich pobyt będzie legalny przez 18 miesięcy; ten okres będzie można wydłużyć do 3 lat.

- Dostarczanie pomocy Ukrainie może być coraz trudniejsze w nadchodzących dniach, ale będziemy musieli znaleźć sposób, żeby to kontynuować - powiedziała  wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman podczas wizyty w Hiszpanii.

- To kluczowe, byśmy wysyłali to, o co prosi Zełenski. On wie, czego potrzebuje jego wojsko - powiedziała Sherman.

- Do tej pory do polskich szkół w całym kraju zgłoszono dwa, trzy tysiące dzieci z Ukrainy, ale spodziewamy się, że w najbliższych dniach będą to już dziesiątki, setki tysięcy - powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Podkreślił, że szkoły mają obowiązek przyjąć dzieci, które przybywają do Polski.

- Gdy rodzic lub opiekun tego ucznia zgłosi to dziecko do szkoły, dyrektor od tego momentu jest zobowiązany zaopiekować się nim tak jak polskim uczniem - wskazał.

- Jeżeli uczeń zna język polski to może od razu trafić do klasy, która już funkcjonuje w danej szkole. Jeżeli nie zna języka polskiego to powinien otrzymać dodatkową pomoc: albo nauczanie języka polskiego dodatkowe, albo - co sugerujemy samorządom - tworzenie oddziałów przygotowawczych, gdzie mogliby przez najbliższe kilka miesięcy poznać trochę języka polskiego, wyrównać różnice programowe miedzy polską a ukraińską szkołą i dodatkowo mieć zajęcia wyrównawcze, bądź zajęcia z języka polskiego - dodał.

27-letni włoski tancerz Jacopo Tissi ogłosił w poniedziałek, że odchodzi z moskiewskiego teatru Bolszoj na znak protestu przeciwko rosyjskiej napaści na Ukrainę. Od grudnia zeszłego roku był głównym tancerzem tej sceny.

Baletmistrz napisał w mediach społecznościowych, że jest "zaszokowany sytuacją" i uważa za niemożliwe kontynuowanie kariery w Moskwie.

Tissi wyraził współczucie wszystkim osobom, które cierpią.

"Żadnej wojny nie można usprawiedliwić. Nigdy" - dodał dotychczasowy primo ballerino znanego teatru. 

- W Odessie mieszkają przedstawiciele 130 narodowości i wszyscy kochają to miasto; Żydzi, Grecy, Ukraińcy i żyjący tu Rosjanie będą razem bronić Odessy przed zbliżającym się wrogiem – powiedział dziennikowi "Washington Post" mer Hennadij Truchanow.

- Agresor jest niedaleko Odessy. Przez 10 dni miasto żyło w napięciu. Ale z drugiej strony dało nam to czas na gruntowne przygotowanie – podkreślił Truchanow.

Mer wyjaśnił, że spodziewa się ataku ze wschodu i z ośmiu rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. Jego zdaniem możliwy jest również mniejszy atak ze wspieranego przez Moskwę separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii.

- Ponad 2 tys. zagranicznych studentów, którzy nie mogą opuścić miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy ze względu na toczące się walki, są de facto zakładnikami Rosji - oceniła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Z informacji wiceszefowej ukraińskiego rządu wynika, że w Sumach przebywa obecnie m.in. 659 studentów z Indii, 160 studentów z Chin, 144 z Turcji, 400 z Nigerii. W sumie 2046 studentów z 27 krajów.

- Jeśli jutro uda nam się otworzyć korytarz humanitarny z Sum do Połtawy dla kobiet, dzieci i osób starszych, to wyciągniemy przez ten korytarz również zagranicznych studentów - obiecała polityk. 

W Warszawie zakwaterowanych zostało ponad 150 tys. ukraińskich uchodźców. Sekretarz stolicy Włodzimierz Karpiński wskazuje, że "trzeba się zastanowić nad relokacją uchodźców do innych miast wojewódzkich, budową dla nich miasteczka oraz zapewnieniem opieki medycznej".

Karpiński wylicza, że Warszawa przygotowała dla uchodźców 29 obiektów, łącznie jest to już kilka tysięcy miejsc. Dzienna stawka rozliczeniowa za zakwaterowanie i wyżywienie to - na podstawie umowy z wojewodą - 120 zł brutto. Pierwsi uchodźcy zostali już relokowani do kilku innych miast Polski - łącznie 626 osób. W stolicy wciąż brakuje łóżek polowych, 200 Warszawa otrzymała z Wiednia. 

Warszawiacy zaoferowali uchodźcom za pośrednictwem samorządu 4 tys. mieszkań, w pomoc zaangażowało się 7 tys. warszawskich wolontariuszy.

We Lwowie przebywa ok. 200 tys. uchodźców, którzy uciekli ze wschodu kraju przed rosyjską inwazją - poinformował mer Andrij Sadowy.

- Wiemy, że będą kolejne fale (uchodźców), wzywam międzynarodowe organizacje humanitarne, by tutaj przybyły i pomogły - zaapelował.

Aktualnie w liczącym ponad 700 tys. mieszkańców Lwowie, każdego dnia przez główny dworzec kolejowy miasta przemieszcza się kolejne 50 tys. zmierzających dalej na zachód uchodźców.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych udostępnia miejsca noclegowe uchodźcom z Ukrainy. 

PLL LOT gwarantuje tańsze bilety dla pasażerów z Ukrainy

Sytuacja pod Kijowem jest trudna, panuje kryzys humanitarny - podało w poniedziałek MSW Ukrainy na swoim profilu na Telegramie.

"Trwają walki, obserwowany jest kryzys humanitarny. Podczas ostrzału Makarowa ucierpiała szkoła, przedszkole, piekarnia i domy mieszkalne" - głosi komunikat ministerstwa.

Przekazano również, że "nadzwyczaj trudna" jest sytuacja w Buczy, Irpieniu i Dmytrowce - miejscowościach w obwodzie kijowskim.

We wsiach Mokrec i Zaworyczi przemieszcza się wojskowy sprzęt rosyjski. W miejscowości Peremoha Barysziwska trwają walki. W rejonie Wyszogrodu trwa ewakuacja ludności - głosi komunikat.

MSW poinformowało też o maruderach, którzy okradają domy prywatne w Browarach i rejonie fastiwskim.

Ministerstwo oświadczyło, że policja "pełni nadal całodobowo służbę i jest gotowe zawsze okazać pomoc obywatelom". 

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wezwała prezesa Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej Vyacheslava Lebedeva do zaangażowania się na rzecz zakończenia przez Rosję działań wojennych na Ukrainie oraz podjęcie kroków w celu przywrócenia i utrzymania pokoju.

Manowska wysłała list odpowiadając na apel prezesa Sądu Najwyższego Ukrainy. Zakwestionowała w nim rosyjską narrację prezentującą agresję na Ukrainę jako rzekomą akcję humanitarną i wezwała adresata do zaangażowania się na rzecz jej zakończenia.

Rząd Hiszpanii rozpoczął przygotowania do uruchomienia trzech ośrodków dla uciekinierów wojennych z Ukrainy - poinformował w poniedziałek minister przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji Jose Luis Escriva.

Przekazał, że w placówkach w Barcelonie, Alicante i Pozuelo de Alarcon znajdzie się ponad 6 tys. miejsc dla przybyszów z Ukrainy.

W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku nieaktywnej już piekarni w Makarowie w obwodzie kijowskim zginęło co najmniej 13 cywilów - poinformowało w poniedziałek ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

W momencie ataku w budynku znajdowało się 30 osób. Spod gruzów wydobyto dotąd 5 żywych osób.

- Ustanowiliśmy system europejski, który pozwala na bezpieczne i szybkie transportowanie pacjentów z Ukrainy wymagających pilnej terapii; w tym celu zabezpieczyliśmy ponad 10 000 łóżek szpitalnych - przekazała w poniedziałek komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Stella Kyriakides.

W okolicach miasta Pryłuki w obwodzie czernihowskim Ukrainy w niedzielę i poniedziałek toczyły się walki z oddziałami rosyjskimi - poinformowała lokalna administracja w poniedziałek.

"Siły zbrojne Ukrainy działały w regionie pryłuckim i wypędziły nieprzyjaciela ze wsi Kolisnyky. Stojące tam od pewnego czasu pojazdy wojskowe zostały zniszczone. Obecnie umacniamy nasze pozycje na tym obszarze" - przekazał szef lokalnej administracji wojskowej Wołodymyr Czernow, w wiadomości cytowanej przez agencję Ukrinform.

Dodał, że okolice Pryłuków są kontrolowane przez siły ukraińskie i nie zaobserwowano w nich ruchów nieprzyjacielskich sił.

Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo sprawa zagranicznych w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

"Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują ataki rakietowe i bombardowanie Kijowa, Mariupola, Wołnowachy, Sumy, Mikołajowa, Charkowa i innych miejscowości, co uniemożliwia bezpieczny wyjazd konwojów humanitarnych z obywatelami Ukrainy i innych krajów, jak również dostawę leków i żywności" – czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie resort podkreślił, że ewakuacja ludności korytarzami humanitarnymi jest możliwa tylko pod warunkiem przestrzegania zawieszenia broni, do którego strona ukraińska jest gotowa.

Od początku wojny do Włoch dotarło ponad 17 tysięcy uchodźców z Ukrainy - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Rzymie.

W ciągu ostatniej doby dotarło ponad 3 tysiące osób; najwięcej do Rzymu, Mediolanu, Bolonii i Neapolu.

Wśród 17,2 tys. uchodźców jest ponad 8 tysięcy kobiet i 7 tysięcy dzieci.

Włoska Obrona Cywilna podała, że w szpitalach przygotowano 1300 łóżek dla chorych Ukraińców, którzy przyjadą z Polski, Rumunii, Słowacji i Mołdawii.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi przyjaciółmi. Opowiedziałem prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausedzie o aktualnej sytuacji wojskowej i humanitarnej w Ukrainie. Uzgodniliśmy także dalsze kroki w kierunku przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Czujemy wsparcie Litwy" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymy Zełensky.

 

Ukraińska agencja informacyjna Ukrinform, opierając się na relacji jednego z jeńców, twierdzi, że dezercja wśród rosyjskich żołnierzy jest powszechna.

Najeźdźcy mają uciekać z wojska nawet w drodze na Ukrainę - mówi schwytany rosyjski technik.

Mężczyzna mówi, że "nawet siły zbrojne są przeciw. Grozi nam 7 lat więzienia i tylko to nas powstrzymuje".

Lider PO Donald Tusk apeluje do rządu o maksymalne starania w celu pozyskania środków unijnych, jedność i pomoc uchodźcom. - Wszystkie ręce na pokład - wezwał.

 MSWiA Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik wskazali, że w świetle ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, ułatwienia nie obejmą innych narodowości. - W Polsce działa system, dzięki którym cudzoziemcy mogą ubiegać się o pobyt stały lub ochronę. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy jest szczególna - mówili. 

 

- We współpracy z Komisją Europejską chcemy wypracować rozwiązania pozwalające m.in. na przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy wymagających długotrwałego leczenia - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nad Wyszogrodem na północ od Kijowa zestrzelony został rosyjski śmigłowiec wojskowy - podały w poniedziałek wojska lądowe sił zbrojnych Ukrainy na swoim Facebooku. 

Rozpoczęła się trzecia runda negocjacji między Ukrainą a Rosją w Puszczy Białowieskiej - podał portal informacyjny Ukraińska Prawda.

Ukraińska Prawda poinformowała o rozpoczęciu rozmów, powołując się na prezydenckiego doradcę Mychajło Podolaka oraz rosyjską agencję informacyjna TASS.

Konferencja prasowa premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, premiera Holandii Marka Rutte i premiera Kanady Justina Trudeau na temat Ukrainy:

Wojna rosyjsko-ukraińska będzie miała stagflacyjny wpływ na polską gospodarkę, oznacza niższy wzrost gospodarczy i wyższą inflację - poinformowało Pekao w opublikowanej w poniedziałek analizie.

Rada Ministrów przyjęła ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego intensywnie pracował nad nią w ostatnich dniach. Wsparcie otrzymają uchodźcy, a także Polacy, którzy otworzyli przed nimi swoje drzwi i serca - przekazał minister Łukasz Schreiber.

Najwyższa Rada Ukrainy opublikowała film, na którym widać rosyjskie ataki. Dołączyła krótkie apele: "Zatrzymać rosyjski terror" i "Zamknąć niebo nad Ukrainą".

Odzież termoaktywna, bielizna, pościel i buty zarekwirowane przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w Gdańsku zostaną przekazane potrzebującym w Ukrainie. Wartość przedmiotów wyceniono na kilka milionów złotych.

Premier Rumunii Nicolae Ciuca ogłosił, że jego kraj do końca 2022 r. osiągnie niezależność od gazu ziemnego z Rosji. Dodał, że ma to związek z istniejącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział w poniedziałek, że Wołodymyr Zełenski nie opuści Kijowa, bo "to człowiek szalony, w dobrym sensie tego słowa". Jak dodał, Zełenski uważa, że powinien być "w sercu kraju".

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że przewodniczył nieformalnemu spotkaniu ministrów rozwoju UE. Jednym z tematów rozmów była sytuacja w Ukrainie. 

Konferencja prasowa szefa PO Donalda Tuska dotycząca uchodźców z Ukrainy.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka gościł na terenie woj. lubelskiego kard. Konrada Krajewskiego, wysłannika Ojca Świętego Franciszka. W spotkaniu uczestniczył abp Stanislaw Budzik oraz szefowie służb wspierających pomoc uchodźcom z Ukrainy - poinformował Urząd Województwa Lubelskiego.

Rada Miejska Leszna (woj. wielkopolskie) nadała w poniedziałek tytuł honorowego obywatela tego miasta Witalijowi Skakunowi, ukraińskiemu saperowi, który 24 lutego zginął wysadzając most k. Geniczeska w obwodzie chersońskim. W przeszłości Bohater Ukrainy mieszkał i pracował w Lesznie.

W poniedziałek z podkijowskiego Irpienia ewakuowano 2 tys. osób, w tym 200 dzieci - podało ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy w komunikatorze Telegram.

Podkreślamy nasze zobowiązanie na rzecz obrony państw bałtyckich i wschodniej flanki NATO - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej w stolicy Łotwy, Rydze.

Wizyta Blinkena na Łotwie jest częścią kilkudniowej podróży sekretarza stanu USA, podczas której odwiedził on już Polskę, Belgię, Mołdawię i Litwę, a planuje udać się jeszcze do Estonii i Francji.

Siły rosyjskie znów atakują lotnisko międzynarodowe w położonym na południu Ukrainy Mikołajowie - przekazał w poniedziałek szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Wcześniej informował o odbiciu przez jednostki ukraińskie lotniska z rąk Rosjan.

Od momentu rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono śmierć 406 cywilów, w tym 27 dzieci; 801 cywilów zostało rannych - poinformowało w poniedziałek w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Rząd w Berlinie wyraża zastrzeżenia wobec apeli o embargo na import rosyjskiej energii – informuje w poniedziałek dpa. Sceptycznie wobec embarga wypowiedziała się szefowa MSZ, a także federalni ministrowie gospodarki i finansów.

Żołnierze sił zbrojnych Ukrainy w obwodzie sumskim wzięli w poniedziałek do niewoli 14 Rosjan, których przekazano policji. Poinformowała o tym agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby prasowe policji państwowej.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraj ten opuściło już ponad 1,7 mln uchodźców - poinformowało w poniedziałek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Instytucja prognozuje, że liczba uciekających przed wojną zwiększy się i sięgnie nawet 4 mln osób.

- Zgłaszają się do nas liderzy krajów zachodnich, którzy chcą pomóc na zasadach bilateralnych lub przez organizacje międzynarodowe - mówił premier Mateusz Morawiecki. Komisarz ONZ ds. uchodźców zadeklarował, że część środków, które przekazujemy na pomoc będzie możliwa do zrekompensowania - dodał.

Premier stwierdził również, że "Polska w ścisłej koordynacji z NATO stara się doprowadzić do zakończenia wojny". Zapewnił również o dostawie broni defensywnej dla Ukrainy i pomocy humanitarnej dla ofiar rosyjskiej inwazji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił w poniedziałek "cynizm moralny i polityczny" prezydenta Władimira Putina, który oferuje mieszkańcom kilku miast Ukrainy korytarze humanitarne, aby sprowadzić ich do Rosji.

- To wszystko nie jest poważne, to cynizm moralny i polityczny, który jest dla mnie nie do zniesienia - stwierdził Macron, komentując propozycję Putina w wywiadzie dla stacji telewizyjnej LCI.

- Wiele osób, które przekraczają naszą granicę z Ukrainą, potrzebuje pierwszego wsparcia. Będzie nim możliwość, po odpowiednim zarejestrowaniu się, sięgnięcia po jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Minister sportu Kamil Bortniczuk zapowiedział, że wraz z szefami resortów w innych krajach zamierza "wywrzeć presję na organizacjach sportowych", aby wykluczyły rosyjskich i białoruskich zawodników z zawodów we wszystkich dyscyplinach.

Stanowisko Bortniczuka ma związek z trwającą od 24 lutego inwazją Rosji, wspieranej przez Białoruś, na Ukrainę. Na kraje agresorów spływają liczne sankcje, w tym sportowe.

Przekroczenie granicy w okresie wojny da obywatelom Ukrainy prawo do legalnego pobytu w Polsce przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia. Ukraińcy otrzymają PESEL, który umożliwi im korzystanie z szeregu usług publicznych - mówił o założeniach specustawy szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Rosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy po tym, gdy został ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy - poinformowała Marynarka Wojenna Ukrainy.

Wskutek rosyjskich ataków na Ukrainie ponad 900 osiedli jest całkowicie pozbawionych dostępu do prądu i wody. Zniszczono lub uszkodzono 202 szkoły, 34 szpitale i ponad 1500 budynków mieszkalnych - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Tysiąc żołnierzy WOT jest zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy; 5. Mazowiecka Brygada OT wydzieli grupę wsparcia do dyspozycji wojewody; podobne grupy powstaną w innych brygadach - poinformowały Wojska Obrony Terytorialnej.

- Nasz rynek pracy jest otwarty na obywateli z Ukrainy - powiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wskazała, że w przygotowanej przez rząd specustawie znalazły się przepisy dotyczące rejestracji pracowników z Ukrainy.

Mimo trwającej wojny kijowianie starają się prowadzić w miarę normalne życie. W sklepach można kupić jedzenie i wodę, szpitale przyjmują pacjentów, komunikacja miejska działa, choć z dużymi ograniczeniami. Nadal są otwarte tylko dwa mosty, łączące prawobrzeżną i lewobrzeżną część Kijowa. Na Majdanie multimedialne fontanny odegrały hymn Ukrainy ku pokrzepieniu mieszkańców.

Polska może liczyć na duże wsparcie państw UE i Komisji Europejskiej w pomocy uchodźcom z Ukrainy - zapewnił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Przypomniał również, że codziennie z Polski wyrusza do Ukrainy 100 ciężarówek z pomocą humanitarną.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o 50 294 uchodźcach wojennych z Ukrainy, którzy do tej pory przybyli do tego kraju. Większość z nich to kobiety i dzieci.

Rzecznik ministerstwa przekazał, że z powodu braku kontroli granicznych, rzeczywista liczba uchodźców może być znacznie wyższa.

Hiszpańskie media relacjonują masową ucieczkę obywateli Ukrainy zaatakowanej przez Rosję, wskazując na "nadzwyczajną pomoc i gościnę udzielaną im w Polsce".

Podkreślają, że spontanicznie w udzielanie wsparcia uciekinierom wojennym włączyły się tysiące polskich rodzin, szkoły oraz urzędy państwowe.

"Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem na temat zagrożenia dla obiektów jądrowych na Ukrainie" - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Podnieśliśmy też kwestię członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Naród Ukrainy na to załuguje" - dodał. 

Robert Lewandowski zakończy współpracę z marką Huawei.

- To prawda. Podjęliśmy dziś decyzję o zakończeniu współpracy marketingowej między Robertem Lewandowskim a marką Huawei. W związku z tym realizacja wszelkich świadczeń promocyjnych została z naszej strony wstrzymana - powiedział Interii Tomasz Zawiślak, przyjaciel i wspólnik kapitana reprezentacji Polski.

Decyzję o zakończeniu współpracy podjęto prawdopodobnie po pojawieniu się informacji o pomocy udzielanej Rosji przez Huawei w zapobieganiu cyberatakom na rosyjskie serwery.

Obserwujemy zwiększenie aktywności służb białoruskich, jeżeli chodzi o prowokację, zaczepki słowne, obrażanie polskich żołnierzy i patroli na granicy polsko - białoruskiej - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Mateusz Morawiecki: dementuję wszystkie informacje, które pojawiają się w internecie o jakimś pierwszeństwie w dostępie do usług publicznych dla osób, które przybywają z Ukrainy; tak nie będzie, nie ma tutaj żadnego pierwszeństwa.

Jak informuje agencja Reutera, powołując się na źródła w marynarce wojennej Ukrainy, żołnierze w obronie Odessy uderzyli w jeden z rosyjskich statków. 

W obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, 70 251 osób w 36 miejscowościach częściowo lub całkowicie jest pozbawionych energii elektrycznej w związku z działaniami wojennymi - poinformował w poniedziałek na Facebooku szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Całkowicie pozbawione prądu są 22 miejscowości, a kolejne 14 częściowo - przekazał Hajdaj. Z tego powodu w niektórych miejscach występują problemy z zaopatrzeniem w wodę.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w poniedziałek odwiedził w Berlinie żydowskie dzieci, w większości sieroty, które uciekły przed wojną z Odessy w Ukrainie. Dzieci są ofiarami nieludzkiej wojny prowadzonej przez Władimira Putina przeciwko Ukrainie - powiedział.

Prezydent zjadł obiad z małymi uchodźcami i ich opiekunami w Żydowskim Centrum Edukacyjnym Chabad w Berlinie.

Ta ustawa ma za zadanie przede wszystkim zaproponować coś w rodzaju namiastki normalnego życia dla uchodźców przybyłych do Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki po tym jak rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Władze Mołdawii i Rumunii porozumiały się w kwestii usprawnienia przepływu ukraińskich uchodźców pomiędzy oboma krajami - poinformował w poniedziałek rząd w Kiszyniowie. Umowa jest efektem niedzielnej rozmowy mołdawskiej premier Natalii Gavrility z szefem rządu Rumunii Nicolae Ciucą.

Tuż za naszą granicą toczy się wojna, w której nie jesteśmy neutralni - jesteśmy częścią NATO i wspieramy Ukrainę - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z dziennikarzami. Możemy spodziewać się, że jesteśmy i nadal będziemy poddawani atakom propagandowej machiny rosyjskiej - podkreślił.

W Pałacu Prezydenckim w poniedziałek trwa spotkanie Prezydenta z dziennikarzami ws. sytuacji w Ukrainie.

 

Mateusz Morawiecki: nasi sąsiedzi potrzebują także naszej pomocy, ale ta pomoc nie może być tylko spontaniczna. Ona dzisiaj jest i spontaniczna, i zorganizowana, dlatego też przyjęliśmy dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów specjalną ustawę, która opracowywana była w trybie pilnym w ostatnich dniach pod kierunkiem ministra spraw wewnętrznych. Ta ustawa ma za zadanie przede wszystkim zaproponować coś w rodzaju namiastki normalnego życia dla tych wszystkich osób, które do Polski przyjechały.

Kilku pracowników Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) próbowało wydostać się w niedzielę z Mariupola wskazaną drogą ewakuacyjną, jednak okazało się, że została ona zaminowana - powiedział w poniedziałek w rozmowie z BBC dyrektor operacyjny MKCK Dominik Stillhart.

Przedstawiciel organizacji zaznaczył, że rozmowy ze stronami konfliktu, Rosją i Ukrainą, trwają "od kilku dni", problemem pozostaje jednak uzgodnienie szczegółów zawieszenia broni, mającego umożliwić ewakuację cywilów.

Siły ukraińskie odbiły lotnisko międzynarodowe w Mikołajowie z rąk wojsk rosyjskich – poinformował w poniedziałek w wystąpieniu telewizyjnym Witalij Kim, szef administracji obwodu mikołajowskiego, na południu Ukrainy. Jego wypowiedź przytacza agencja Reutera.

- Drogi są otwarte, kontrolujemy mosty, można bezpiecznie opuszczać Mikołajów i inne miasta – powiedział Kim.

Mateusz Morawiecki: powstanie rezerwa celowa zarządzana przez wojewodów na pomoc obywatelom Ukrainy.

Mateusz Morawiecki: specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy - 40 zł na dzień przez dwa miesiące; obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy.

Mateusz Morawiecki: rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W wyniku niedzielnego ostrzału supermarketu w Charkowie zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych - poinformowało w poniedziałek na Telegramie biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Celem rosyjskiego ostrzału był supermarket "Chazar". Ofiary to ludzie, który stali w kolejce do niego. Prokuratura poinformowała, że wszczęła już postępowanie karne.

Rosyjskie czołgi zajmowały pozycje pomiędzy blokami mieszkalnymi na gęsto zaludnionym obszarze na zachód od Kijowa – ustaliła w poniedziałek stacja CNN na podstawie danych geolokalizacyjnych nagrania, na którym widać ruchy rosyjskich pojazdów wojskowych.

17-sekundowe nagranie wykonał najprawdopodobniej mieszkaniec jednego z bloków w miasteczku Irpień, skąd rosyjskie siły atakowały w niedzielę i poniedziałek w kierunku Kijowa, zabijając kilku cywili – podała CNN.

Prezydent Andrzej Duda złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie na piątek posiedzenia Zgromadzenia Narodowego.

Komisja Europejska rozważa złagodzenie przepisów dotyczących pomocy państwa dla firm dotkniętych sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję - poinformowała KE w poniedziałek.

KE ustanowiła precedens dwa lata temu, luzując niektóre przepisy dotyczące pomocy państwa dla firm dotkniętych pandemią koronawirusa, co umożliwiło poszczególnym państwom unijnym wpompowanie miliardów euro w swoje firmy.

W oficjalnym poradniku rosyjskiego oficera znalazło się stwierdzenie, że "rosyjska armia jest ostatnim bastionem przeciwko szatańskiemu nowemu porządkowi światowemu" – podał na Twitterze szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew.

Grozew opublikował zdjęcia takiego dokumentu, przechwyconego przez ukraiński wywiad wojskowy. Jego zdaniem wygląda on na autentyczny. 

Siły Zbrojne Ukrainy pokonały ogromną liczbę Rosjan, mających udać się do Kijowa - powiedział w poniedziałek doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz, dodając: "Rosyjska armia nie jest silna, ale długa; zjemy ją powoli, jak salami".

Między Charkowem a Sumami na wschodzie Ukrainy uformowała się ogromna grupa rosyjskich wojsk, która miała udać się do Kijowa; już jej nie ma - powiedział Arestowycz, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Rosja w swojej agresji wobec Ukrainy świadomie wstąpiła na drogę zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości; stosuje taktykę spalonej ziemi, atakując ludzi i cele cywilne- oświadczył sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow.

 

Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą, a na jego celowniku znalazły się również Niemcy – pisze w poniedziałek "Bild". Jak szacują eksperci, w Niemczech może działać obecnie od dwustu do nawet dwóch tysięcy rosyjskich agentów.

"Widać zakres agresywnych rosyjskich działań wywiadowczych w całej Europie. Prawdopodobnie wiemy tylko o dziesięciu procentach ich poczynań" – pisze "Bild", powołując się na słowa Johna Sawersa, byłego szefa brytyjskiego wywiadu MI6.

Kryzys humanitarny może spowodować, że rynek pracy będzie pod ciągłą presją zarówno podażową, jak i płacową - skomentował poniedziałkowe dane o bezrobociu ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Jak zauważył, część pracowników z Ukrainy zdecydowała się tam wrócić, by walczyć.

Polska chce, aby w projekcie deklaracji szczytu UE w podparyskim Wersalu znalazły się zapisy dotyczące dalszego rozszerzenia sankcji wobec Rosji – informują PAP źródła UE. Obecnie takich zapisów nie ma, podobnie jak sygnałów pozytywnej odpowiedzi na wniosek Ukrainy o członkostwo w UE.

Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych podczas ostrzelanego przez rosyjski żołnierzy proukraińskiego wiecu w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Prokuratury Generalnej Ukrainy.

Rosyjscy żołnierze zaczęli strzelać do nieuzbrojonych ludzi zgromadzonych w poniedziałek na wiecu - podano.

Minister rozwoju Niemiec Svenja Schulze ostrzegła w poniedziałek, że wojna w Ukrainie może mieć katastrofalne skutki dla dostaw żywności w Afryce ze względu na to, że duża część światowej produkcji pszenicy pochodzi z Ukrainy i Rosji. Jeśli wojna będzie trwała i zagrozi produkcji tego zboża, "8-13 mln osób zostanie skazanych na głód" - powiedziała polityk.

Przedstawiciel Ukrainy Anton Korynewycz zaapelował w poniedziałek przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w Hadze o pilne powstrzymanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz oskarżył siły rosyjskie o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Strona rosyjska nie zjawiła się na rozprawie.

Stworzono kanał na komunikatorze Telegram, pomagający poszukiwać osób zaginionych podczas rosyjskiej inwazji – poinformował w poniedziałek wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Osoby chcące odnaleźć kogoś z bliskich, kto zaginął, powinny po wejściu na stronę https://t.me/poshuk_znyklyh podać jego imię, nazwisko i wiek, a także termin i okoliczności, w których po raz ostatni był z nim kontakt, oraz zostawić telefon kontaktowy.

USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie już 17 tys. pocisków przeciwpancernych i 2 tys. pocisków przeciwlotniczych typu Stinger – podała w poniedziałek stacja CNN, powołując się na anonimowego urzędnika amerykańskiego.

300 biur Lewicy w całej Polsce zamieniło się w punkty wsparcia dla obywateli Ukrainy - powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń. Zadeklarował pomoc swojego ugrupowania przy relokacji i organizacji pobytu uchodźców.

Szef MSZ Turcji: ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji Dmytro Kułeba i Siergiej Ławrow spotkają się w czwartek w Antalyi - podaje Reuters.

"Negocjacje z Federacją Rosyjską. Trzecia runda. Początek o godzinie 16.00 czasu kijowskiego. Delegacja niezmieniona..." - przekazał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Na opublikowanym przez niego zdjęciu widać śmigłowiec z oznaczeniem polskich Sił Powietrznych.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z wysokim komisarzem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców Filippo Grandim. Według zapowiedzi rozmowa dotyczyła pomocy dla osób, które przekroczyły granicę z powodu wojny w Ukrainie.

 

Rosyjski gabinet ministrów zatwierdził listę nieprzyjaznych krajów i terytoriów.

Na liście USA, kraje UE, Wielka Brytania, Ukraina, Japonia i inne kraje, które wyraziły swoje niezadowolenie z działań władz rosyjskich.

W południe rozpoczęło się posiedzenie rządu podczas którego ministrowie mają zająć się projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Według ostatnich danych, od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ponad milion uchodźców.

Szef organizacji Lekarze bez Granic w Niemczech Christian Katzer powiedział w poniedziałek stacji Bayerischer Rundfunk, że na potrzeby mieszkańców Ukrainy lepiej jest przekazywać środki pieniężne niż dary rzeczowe.

"Organizacje pomocowe wiedzą najlepiej, na co mogą przeznaczyć pieniądze, a przy tym nie pozostają im dary rzeczowe, jeśli jest ich zbyt wiele" - oświadczył.

To, że USA i Europa rozważają narzucenie sankcji na import rosyjskiej ropy, jest dużym impulsem do wzrostu notowań. Jeśli taka decyzja zapadnie, to notowania ropy ruszą jeszcze mocniej w górę - oceniła w poniedziałek analityk surowcowa DM BOŚ Dorota Sierakowska.

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiadomił w poniedziałek, że w pobliżu ukraińskiej stolicy toczą się zacięte walki, a rosyjskie wojska celowo zabijają cywilów i niszczą miasteczka obwodu kijowskiego - Buczę, Hostomel, Worzel i Irpień.

- Pod Kijowem trwają zacięte walki. Ze szczególną wściekłością wróg niszczy Buczę, Hostomel, Worzel, Irpień. Celowo zabijani są cywile. Zginął wójt gminy hostomelskiej Jurij Pryłypko, kiedy rozdawał chleb i leki. To mój kolega, którego dobrze znałem ze Stowarzyszenia Miast, z naszej współpracy. Wieczny odpoczynek - powiedział Kliczko na nagraniu wideo opublikowanym w komunikatorze Telegram.

Intensywna kampania PR, w którą zaangażowani byli czołowi gracze rekrutowani bezpośrednio ze szwedzkich urzędów państwowych oraz świata biznesu, utorowała drogę do wydania zgody przez Szwecję na budowę gazociągu Nord Stream - pisze w poniedziałek "Dagens Nyheter".

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą przyjeżdżać do wyznaczonych dla nich miejsc na Warmii i Mazurach: w niedzielę do Olsztyna nie dojechał pociąg, bo wszyscy pasażerowie wysiedli na wcześniejszych stacjach, kobiety jadące autobusem do hotelu w Giżycku tuż przed końcem podróży wymusiły na kierowcy powrót do Warszawy.

Negocjacje między Ukrainą a Rosją mogą się zacząć w poniedziałek o godz. 14 (godz. 13 w Polsce), ale możliwe, że będą przełożone "z powodu problemów logistycznych delegacji ukraińskiej" - podała agencja Ukrinform.

Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, żeby Unia Europejska znalazła fundusze na pomoc uchodźcom z Ukrainy - mówił w poniedziałek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jak wskazał, przy obecnej sytuacji budżetowej Polska ma pieniądze na wsparcie.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski uciekło 1 067 000 osób. 90 proc. z nich to obywatele Ukrainy, pozostali pochodzą z państw całego świata - powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

 

Rosyjscy żołnierze weszli na teren międzynarodowego portu lotniczego w Mikołajowie, na południu Ukrainy - poinformował szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. 

Jak napisał Kim w komunikatorze Telegram, pododdziały obrony miasta "przechodzą do natarcia" i zamierzają wyprzeć wroga z obiektu.

"Przechodzimy do natarcia. Z....ńcy weszły na lotnisko nasze, mikołajowskie. Wszystko już odbiliśmy. (...) wszystko będzie dobrze" - napisał Kim, cytowany w poniedziałek przez portal Ukrainska Prawda.

Trwa ewakuacja z oblężonego przez siły rosyjskie miasta Wołnowacha w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. W niedzielę udało się ewakuować kolejnych 261 osób – poinformował w poniedziałek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Facebooku.

Kyryłenko opublikował listę nazwisk ewakuowanych osób. Do tej pory z miasta udało się wydostać ponad 650 osobom.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken: Stany Zjednoczone będą przestrzegać art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego; to świętość.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken: Rosja próbowała osłabić demokrację Litwy oraz polaryzować społeczeństwo poprzez cyberataki i dezinformację.

Rosyjscy dyplomaci, nie możecie wspierać tej krwawej, bratobójczej wojny na Ukrainie; wzywam was wszystkich, byście zrezygnowali w geście protestu - zaapelował Andriej Kozyriew, pierwszy szef MSZ Rosji po rozpadzie ZSRR.

Wołodymyr Zełenski: na naszej fladze nie ma krwi; pod tą flagą nigdy nie napadaliśmy, nie zajmowaliśmy cudzej ziemi, nie zabijaliśmy cywilów z innych narodów.

- Nasza flaga to ziemia – pokojowa, urodzajna, złota – bez czołgów. Nasza flaga to niebo – pokojowe, czyste, bez rakiet - powiedział Zełenski.

Policja zatrzymała w niedzielę 5020 osób podczas antywojennych protestów w Rosji, poinformowała w poniedziałek grupa monitorująca OVD-Info.

W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem Kanady Justinem Trudeau oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris - przekazał PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Wizytę premiera Kanady w Polsce prezydent Andrzej Duda zapowiedział w miniony piątek na briefingu na przejściu granicznym w Korczowej. Prezydent mówił wówczas, że jeszcze przed wybuchem wojny rozmawiał z Justinem Trudeau, który zapewnił wtedy o swojej gotowości do przyjęcia uchodźców z Ukrainy.

Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) wezwało wszystkich niemieckich reporterów zagranicznych przebywających w Rosji do jak najszybszego opuszczenia kraju ze względów bezpieczeństwa i zażądało od rządu w Berlinie pomocy w ich ewakuacji - pisze w poniedziałek gazeta "Augsburger Allgemeine".

Unia Europejska musi przygotować się na przyjęcie około 5 mln osób z Ukrainy - powiedział w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślił, że UE powinna wykorzystać wszystkie dostępne środki, by pomóc krajom, które przyjmują uchodźców.

Rząd Niemiec rozważa możliwość dalszych dostaw broni Ukrainie, która odpiera rosyjską inwazję. - Rozważamy wszystko, co jest możliwe - powiedziała minister obrony Christine Lambrecht we wspólnym programie telewizji ARD i ZDF. Ale "musi być też jasne, że nie możemy przy tym osłabiać naszej Bundeswehry" - dodała.

Wstępnie fundusz specjalny przewidziany w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada koszt pomocy w wysokości około 8 mld zł - powiedział szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Nie będziemy udostępniać naszych lotnisk; polskie samoloty nie będą walczyły nad Ukrainą - takie jest stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej - mówił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Nad Ukrainą walczą ukraińskie samoloty - podkreślił.

- O przyszłości kontynentu zdecydujemy my - swoim sprzeciwem i nasi przyjaciele - swoją pomocą - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski.

- Rozmawiałem znowu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą – pomagają nam, pracujemy. Rozmawiałem z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, z premierem Włoch, prezydentem Francji i premierem Indii – poinformował Zełenski.

- Otrzymałem ważne sygnały, które, jestem przekonany, wzmocnią Ukrainę – dodał.

- Nasze tezy są absolutnie logiczne i sprawiedliwe: jeśli agresja będzie kontynuowana, zażądamy nowych sankcji. Sankcji przeciwko wojnie i za pokojem – powiedział Zełenski. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o bojkot importu z Rosji i zakazu eksportu do tego kraju.

Wołodymyr Zełenski: wróg jest zmęczony, zdemoralizowany. Przyszli na nasze ziemie szukać czegoś, czego tu nigdy nie było - strachu, zgody na niewolnictwo.

Wołodymyr Zełenski: trzeba walczyć z tą nieludzką siłą. Wola narodu ukraińskiego i zasadnicze sankcje to droga do pokoju.

 

Wołodymyr Zełenski: jesteśmy zmuszeni cierpieć to, czego żaden inny naród Europy nie widział od 80 lat.

Wołodymyr Zełenski: o przyszłości Europy zdecyduje opór Ukraińców.

Co najmniej 150 dziennikarzy wyjechało z Rosji po rozpoczęciu przez ten kraj inwazji na Ukrainę 24 lutego - podał w poniedziałek portal NV. Według tego serwisu główną przyczyną jest wprowadzenie w Rosji cenzury dotyczącej sił zbrojnych.

Po podpisaniu przez prezydenta Władimira Putina tzw. ustawy o fake newsach, na mocy której grozi do 15 lat więzienia za przekazywanie informacji niezgodnej z oficjalnym obrazem działań rosyjskiej armii, przestało pracować w Moskwie wiele zachodnich stacji telewizyjnych.

Kijów odrzucił propozycję Moskwy dot. otwarcia korytarzy humanitarnych do Rosji i Białorusi - podało AFP powołując się na źródła rządowe.

Rada miejska Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie) zerwała w poniedziałek umowy o współpracy z samorządowymi partnerami z Federacji Rosyjskiej, rejonem Gusiew i miastem Dubna. Uchwały w tej sprawie przyjęto jednogłośnie.

Przedstawiciele białoruskiej diaspory w Białymstoku, czyli Białorusini, którzy z różnych powodów, w tym politycznych, emigrowali z własnego kraju do Polski, proszą, by nie utożsamiać ich z reżimem Łukaszenki, wspierającym agresję Rosji na Ukrainę. Apelują o powstrzymanie fali nienawiści i hejtu.


Dziewięć ciał wydobyto spod gruzów zbombardowanego przez siły rosyjskie lotniska w Winnicy, w środkowej części Ukrainy – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie winnickim.

Żaden z przedstawicieli Rosji nie pojawił się w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości - podał Reuters.

 

Od 24 lutego w wyniku rosyjskich ostrzałów i działań bojowych w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęło 133 cywilów, w tym pięcioro dzieci; rannych jest 319 osób cywilnych – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dane policji.

Ogółem, wraz z wojskowymi, zabitych na terenie obwodu jest 209, a rannych – 443.

Rosyjska delegacja wyruszyła do Białorusi na rozmowy ze stroną ukraińską - przekazał Reuters.

To dopiero początek tej pomocy, która będzie potrzebna – powiedział w poniedziałek w Radiu Szczecin wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker, odnosząc się do wsparcia niesionego przez Polaków uchodzącym przed wojną w Ukrainie.

- Coraz więcej osób próbuje przekroczyć granicę, zmierza do granicy ukraińsko-polskiej i zapewne te liczby będą jeszcze dużo większe - powiedział Szefernaker.

Prorosyjscy separatyści przeprowadzili ofensywę w południowoukraińskim mieście portowym Mariupol, a walki toczyły się głównie w zachodniej części miasta - poinformował w poniedziałek rosyjski resort obrony.

Ministerstwo powiedziało, że rosyjskie wojska zawiesiły ogień, aby otworzyć korytarz humanitarny z okrążonego miasta.


W sondażu Instytutu Badania Opinii Insa 74 proc. Niemców opowiedziało się za wykluczeniem byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z partii SPD ze względu na jego związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i rosyjskim biznesem. Wśród wyborców SPD aż 82 proc. chce wyrzucenia Schroedera - pisze dziennik "Tagesspiegel".

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że obecnie najpilniejszym zadaniem jest sprawne przemieszczenie osób, które pieszo przekraczają granicę do punktów, które ich obsłużą. Zaapelował również o przynoszenie m.in. żywności i słodyczy.

- Mówimy o gigantycznym problemie, wszyscy czujemy, że temperatura oscyluje w okolicach zera, a w nocy spada znacznie poniżej zera. Naszym głównym zadaniem jest, aby jak najsprawniej tych ludzi z granicy odbierać do ciepłych pomieszczeń, do ciepłego transportu – mówił.

Jestem tu bardzo ostrożny ze względu na położenie Polski i konieczność skoncentrowania się na pomocy wojskowej i humanitarnej - zaznaczył b. szef MON Tomasz Siemoniak (PO) pytany, czy Polska powinna się zgodzić na udział swych obywateli w Legionie Międzynarodowym w Ukrainie.

 

Na rynkach zagranicznych widać załamanie rubla. Rosyjska waluta spadła o 8 proc. w stosunku do dolara - informuje w poniedziałek Reuters.

Jak podała agencja, rubel spadł o 8 proc., do 130,93 rubli za dolara w notowaniach prowadzonych poza Rosją. Powodem tak gwałtownego spadku jest możliwość zaostrzenia sankcji przez Zachód ze względu na kontynuowanie przez Rosję wojny na Ukrainie.

W poniedziałek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie wyjechał konwój ze sprzętem strażackim i ratowniczym dla Ukraińców. Pomorscy strażacy przekazali również 10 używanych aut

"Dzisiaj wyjeżdża drugi konwój. Łącznie to będzie 176 palet, na których jest m.in. sprzęt ochrony osobistej dla strażaków, którzy pracują w bardzo ciężkich warunkach w Ukrainie" - powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Działania na granicy polsko-białoruskiej są wciąż prowadzone przez służy białoruskie, ale z mniejszą intensywnością. Obecnie Białoruś zajęta jest wspieraniem Putina w konflikcie w Ukrainie - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Mamy nadzieję, że prezydent Macron zdaje sobie sprawę, że propozycja Rosji dotycząca korytarzy humanitarnych to manipulacja - powiedział wicepremier Ukrainy. Jednocześnie przekazał, że Ukraina prosi o wstrzymanie ognia od godz. 10 czasu lokalnego. 

Dzisiaj w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze rozpocznie się rozprawa dotycząca roszczeń Ukrainy przeciwko Rosji - podaje NEXTA.

Sześć korytarzy humanitarnych zostanie otwartych w Ukrainie - przekazało rosyjskie ministerstwo obrony cytowany przez Reuters.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zestrzeleniu trzech ukraińskich SU-27, jednego SU-25, dwóch śmigłowców i ośmiu dronów - podaje Reuters.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że Rosja straciła 11 tys. osób z personelu, 290 czołgów, 999 bojowych wozów opancerzonych, 46 samolotów i 68 śmigłowców.

W poniedziałek w południe zbiera się Rada Ministrów, która zajmie się projektem ws. pomocy uciekinierom wojennym z Ukrainy - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak wskazał, rozwiązania mają zapewnić uchodźcom efektywną opiekę.

Działania humanitarne muszą być prowadzone w zgodzie z zasadą neutralności i bezstronności, nie mogą być upolityczniane – ocenił w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi. To pierwsza z sześciu jego propozycji na rzecz unikania kryzysów humanitarnych w Ukrainie.

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego rodak, biznesmen Arkady Rotenberg zostali pozbawieni wszystkich funkcji w Międzynarodowej Federacji Judo (IJF) w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Putin już wcześniej został zawieszony jako honorowy prezydent organizacji.

Sześć miast zostało zajętych przez wojska rosyjskie w obwodzie zaporoskim Ukrainy: Połohy, Wasylówka, Tokmak, Berdiańsk i Melitopol – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na władze obwodu.

Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą działania obronne w pobliżu miast Hulajpołe, Orichiw oraz w kierunku Wasylówki i Bałabynego – podały władze obwodu na Telegramie.

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec Rosjanina Iwana Kuliaka za to, że podczas dekoracji po zawodach Pucharu Świata, w obecności rywala z Ukrainy, otwarcie wsparł zbrojny atak Rosji na Ukrainę.

Rosja prawdopodobnie celuje w ukraińską infrastrukturę komunikacyjną, aby ograniczyć Ukraińcom dostęp do wiarygodnych wiadomości na temat sytuacji w kraju - oceniło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

Kwestia przekazania Ukrainie myśliwców to jest element dyskusji, która toczy się w NATO; nie jest ona jednomyślna, wiele państw zgłasza zastrzeżenia do tego typu działań - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu był pytany w TVP o kwestię przekazania przez Polskę samolotów bojowych armii ukraińskiej. - Nie ma takiej decyzji. To jest element dyskusji, która toczy się teraz w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ta dyskusja nie jest jednomyślna, wiele państw zgłasza zastrzeżenia do tego typu działań - podkreślił.

To całkowicie niemoralne - w taki sposób Ukraina odniosła się do propozycji Moskwy, która zasugerowała, że pozwoli ludziom na ucieczkę z ukraińskich miast, pod warunkiem, że wyjadą na Białoruś lub do Rosji.

Rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że obywatele Ukrainy powinni mieć możliwość opuszczenia swoich domów przez terytorium Ukrainy i oskarżył Rosję o celowe utrudnianie wcześniejszych prób ewakuacji.

"To jest całkowicie niemoralna historia. Cierpienie ludzi jest wykorzystywane do tworzenia pożądanego przekazu w mediach" – powiedział rzecznik w pisemnym komunikacie. "To są obywatele Ukrainy, powinni mieć prawo do ewakuacji na terytorium Ukrainy" - podkreślił.

 

Wielka Brytania nie łagodzi swoich zasad dla ukraińskich uchodźców, którzy chcą przybyć do kraju - powiedział w poniedziałek brytyjski minister ds. Europy James Cleverly

Rosyjscy żołnierze ostrzelali samochód ukraińskiej poczty w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy; zginęły dwie osoby - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu Ołeksandr Staruch.

W sobotę pracownicy poczty rozwozili emerytury i korespondencję. Jak napisał Staruch w komunikatorze Telegram, między miejscowościami Jehorowka i Nowosełowka samochód Ukrposzty usiłował wyminąć się z nadjeżdżającym rosyjskim czołgiem.

Noc z niedzieli na poniedziałek minęła w Kijowie spokojnie, działa transport publiczny – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wiceszefa kijowskiej administracji miejskiej Mykołę Poworoznyka.

"Miasto ma w pełnym zakresie dostawy energii, wody, ogrzewanie, łączność" - oświadczył Poworoznyk na miejskim portalu.

Ukraińscy rezerwiści "wymienili się obrączkami" na kijowskim punkcie kontrolnym - podaje Reuters.

W wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na miejscowość Malin w obwodzie żytomierskim zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne - poinformowała w poniedziałek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

"6 marca (w niedzielę) około godz. 21 (godz. 20 w Polsce) dokonano ataków lotniczych na miasto Malin, w wyniku których zniszczony został jednopiętrowy budynek i trzy samochody osobowe. Według wstępnych informacji zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne" - podano w komunikacie.

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun zaapelował w poniedziałek o "mądre pomaganie" osobom, które uciekły przed wojną toczącą się w Ukrainie. Jak wskazał, tylko ostatniej doby granicę przekroczyło pieszo 18 tys. osób.

Przyjaźń Chin z Rosją jest "solidna jak skała", a perspektywy współpracy są bardzo szerokie - powiedział w poniedziałek chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Współpraca między dwoma krajami przynosi korzyści i dobrobyt dwóm narodom - zaznaczył na swojej dorocznej konferencji prasowej.

Samochód szwajcarskiego dziennikarza Guillaume'a Briqueta został ostrzelany przez Rosjan w nocy z niedzieli na poniedziałek obwodzie mikołajowskim. Napastnicy następnie obrabowali rannego w twarz i przedramię mężczyznę - podał ukraiński internetowy kanał telewizyjny Hromadske.

Guillaume Briquet został zaatakowany przez rosyjskie wojsko w pobliżu wsi Wodiano-Łaryne w obwodzie mikołajowskim, jak powiedziała w rozmowie z portalem Suspilne Maria Cziorna, szefowa regionalnej administracji wojskowej. Jego samochód ostrzelano z bliskiej odległości. - Wyraźnie widzieli, że maszyna jest używana przez prasę, były odpowiednie oznaczenia - powiedziała Cziorna.

Witold Waszczykowski: wojna w Ukrainie pokazuje, że Rosjanie albo przeliczyli się co do swoich zdolności wojskowych, albo nie docenili zdolności obronnych Ukraińców.

Szef MSZ Chin przekazał, że konieczny jest dialog na linii Ukraina-Rosja. Zapewnił też, że chiński czerwony krzyż przekaże pomoc humanitarną Ukrainie. 

W szpitalu w Hrubieszowie urodził się Bogdan, którego matka Ukrainka schroniła się w Polsce. - Cały personel cieszy się z tych narodzin. Bardzo podniosło nas to na duchu, bo na co dzień spotykamy się z ogromem nieszczęścia – powiedziała dyrektorka szpitala Alicja Jarosińska.

 

O odzyskaniu kontroli nad 30-tysięcznym miastem Czuhujew w obwodzie charkowskim poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Potwierdził to również rano przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

 

Straż Graniczna: od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1 067 000 osób.

Franak Viačorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej opublikował zdjęcie z dworca w Charkowie.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że nastąpił znaczny postęp w dostawach broni i amunicji do kraju i obiecał Rosji "niespodziankę" - podaje Nexta.

Minęło jedenaście dni heroicznego oporu. Z powodu ogromnych strat poniesionych przez wroga intensywność działań wojennych chwilowo zmalała. Jednak rosyjscy okupanci próbują skoncentrować siły i środki na nową falę ataków - przekazał szef ukraińskiego MON

Rosja prawdopodobnie atakuje ukraińską infrastrukturę komunikacyjną, aby ograniczyć dostęp do wiarygodnych źródeł informacji - poinformowało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Przejście graniczne Rawa Ruska - Hrebenne. Jest korek (pewnie na parę godzin) ale nie ma już takiego chaosu jak w 2 dniu wojny kiedy jechaliśmy do Ukrainy" - relacjonuje reporter Polsat News Andrzej Wyrwiński.

Zdjęcie z Mikołajowa.

Skrzypaczka gra koncert w jednym z bunkrów. 

Witold Waszczykowski: Rosjanie zmienili taktykę. Ich głównymi celami nie są w tej chwili obiekty wojskowe, a ludność cywilna.

Ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki w krótkich słowach skomentował dyskusję o gwałtownie rosnących cenach paliw. Drogie paliwo? "Ale jest" - wskazuje pozostający w ogarniętej wojną Ukrainie ambasador.

Polska nie wysłała żadnego myśliwca na Ukrainę. Decyzja o tego typu pomocy powinna zapaść na szczeblu NATO i powinna być jednolita dla wszystkich krajów NATO - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Dzielnice mieszkalne Mikołajowa, na południu Ukrainy, zostały w poniedziałek rano ostrzelane przez rosyjską artylerię; w mieście wybuchły pożary – informują na Facebooku regionalne służby ratunkowe.

Z powodu dużych strat rosyjskiego wojska w wojnie z Ukrainą Kreml zarządził tajną mobilizację armii w Kraju Krasnodarskim w Rosji - informuje Ukraińska Prawda, powołując się na komunikat Sztabu Głównego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Okupanci zabili szefa gminy Hostomel Jurija Prilipko. Rozdawał potrzebującym chleb i lekarstwa - podała NEXTA

Rosyjskie wojsko wstrzyma ogień i otworzy korytarze humanitarne w kilku ukraińskich miastach, w tym w stolicy Kijowa o godzinie 10:00 czasu moskiewskiego (07:00 GMT) - przekazała w poniedziałek nad ranem agencja informacyjna Interfax powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.


Korytarze zostaną otwarte również z Charkowa, Mariupola i Sumy, powstają na osobistą prośbę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona w związku z obecną sytuacją w tych miastach.

 

Rosja wystrzeliła w sumie 600 pocisków od czasu rozpoczęcia inwazji i zaangażowała około 95% swojej siły bojowej - powiedział w niedzielę wysoki rangą urzędnik USA ds. obrony cytowany przez CNN.

Wczoraj do Polski wjechało 142 tys. osób, które uciekają przed wojną w Ukrainie. To rekord od 24 lutego, od momentu wybuchu wojny - powiedział w Polskim Radiu Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Agresja Rosji na Ukrainę rodzi pytania o stabilność gospodarki światowej. Nie widać jednak obecnie symptomów, które mogą zachwiać rynkiem miedzi. Nasze kontakty z Rosją są wstrzymane – mówi w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" prezes KGHM Marcin Chludziński.

Zmasowane bombardowania w obwodzie charkowskim trwały od godzin wieczornych w niedzielę – podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy. Jest co najmniej osiem ofiar śmiertelnych, zniszczono domy mieszkalne, budynki administracyjne i placówki medyczne.

"Około 300 ratowników ponad 60 razy było kierowanych do pożarów, zawalonych budynków w Charkowie i mniejszych miejscowościach" – podał portal Suspilne, powołując się na służby ratunkowe.

Dziękujemy ogromnie naszym polskim przyjaciołom za pomoc. Do Kijowa przybyło dużo konserw, jedzenia długoterminowego. Jest to ogromna pomoc dla ludzi w tych ciężkich czasach – przekazał w rozmowie z "Super Expressem" mer Kijowa Witalij Kliczko.

 

Jeśli Polska będzie zagrożona atakami rakietowymi, dysponujemy możliwościami ochrony strategicznych celów – zapewnia w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

- Przypomnijmy sobie, co się stało już kilka miesięcy temu. Wówczas z inicjatywy prezydenta Joe Bidena zaczęliśmy dzielić się poufnymi czy wręcz tajnymi danymi wywiadowczymi z naszymi sojusznikami. Wskazywaliśmy, jakie są defensywne i ofensywne struktury rosyjskich sił zbrojnych. Przekazywaliśmy, co dociera do nas w sprawie zamiarów przywódców Rosji - powiedział Brzezinski w wywiadzie.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej": Polacy za Ukrainą w NATO i UE

Ukraińcy już są w Unii. Respondenci nie mają wątpliwości, że nasz walczący z inwazją sąsiad zasługuje na członkostwo we Wspólnocie Europejskiej i sojuszu północnoatlantyckim - napisano w komentarzu do sondażu.

Jak podkreślono, polskie społeczeństwo jest niemal jednomyślne: ponad 85 proc. badanych przez IBRiS na zlecenie "Rz" opowiada się "zdecydowanie" (56,9 proc.) lub "raczej" (28,3 proc.) za akcesją.

W obleganych Irpieniu i Buczy brak wody, prądu i żywności

Oblegane przez siły rosyjskie miasta Irpień i Bucza w okolicach Kijowa są pozbawione wody, prądu i żywności – poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz mieszkańców.

Na znak żałoby z powodu ofiar wojny na Ukrainie figura Dawida Michała Anioła we Florencji została przykryta czarną tkaniną. Umieszczono na niej flagę ukraińską. Mieszkańcy miasta przyczepili też wstążki w jej kolorach: żółtym i niebieskim.

Skład ropy w Ługańsku wciąż płonie

"Siły rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe"

W dwunastym dniu inwazji wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe na ukraińskie miejscowości – poinformował w poniedziałek w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wykorzystywane są lotniska na terytorium Białorusi.

Kułeba: pomóżcie nam chronić się przed rosyjskimi barbarzyńcami

"Ta przerażająca 500-kilogramowa rosyjska bomba uderzyła w budynek mieszkalny w Czernihowie i nie wybuchła. W innych przypadkach doszło do eksplozji, która odebrała życie niewinnym dzieciom, kobietom i mężczyznom. Pomóż nam chronić naszych ludzi przed rosyjskimi barbarzyńcami. Trzeba zamknąć niebo nad Ukrainą. Potrzebujemy samolotów bojowych. Zrób coś!" - apelował na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 100 mln dolarów - informuje Ukrinform.

Minister zdrowia Ukrainy: dostaliśmy 400 ton leków

W ciągu 11 dni wojny do ukraińskich zakładów opieki zdrowotnej dostarczono ponad 400 ton leków i materiałów medycznych o łącznej wartości ponad 6,5 miliona dolarów - poinformował minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko, wymieniając Polskę jako jednego z największych darczyńców.

Pierwsi ochotnicy z Wielkiej Brytanii przybywają do Ukrainy - podaje NEXTA

- Ochotnicy z 52 krajów świata jadą na Ukrainę, by wstąpić do Legionu Międzynarodowego; liczba zgłoszeń zbliża się do 20 tys. - poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Ostatnia grupa obserwatorów OBWE opuści Ukrainę

Członkowie ostatniej grupy misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zostaną ewakuowani z Ukrainy – poinformowała w poniedziałek OBWE.

„Proces tymczasowej ewakuacji wszystkich członków międzynarodowej misji został praktycznie zakończony. Ostatnia pozostająca w kraju grupa, główny obserwator i zespół wyższego kierownictwa, opuści teraz Ukrainę” – podano w oświadczeniu.

Niemcy. Szefowa MSZ: zamknięcie nieba nad Ukrainą zagrożeniem dla milionów Europejczyków

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock oświadczyła w niedzielę, że NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą, ponieważ oznaczałoby to konflikt zbrojny, który zagrozi życiu milionów Europejczyków - przekazała agencja Ukrinform powołując się na kanał ARD.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał status miast-bohaterów tym miastom, które najbardziej ucierpiały w wyniku rosyjskiej inwazji.

- Naszych bohaterów, nasze miasta-bohaterów, postanowiłem uczcić specjalnym tytułem - powiedział w niedzielę w wystąpieniu wideo.

Miasta-bohaterowie to Charków, Czernihów, Mariupol, Chersoń i Hostomel.

Papież Franciszek wzywa do zakończenia wojny i umożliwienia zorganizowana korytarzy humanitarnych - podaje Ukrinform. 

Rząd Korei Południowej ogłosił zaprzestanie współpracy z siedmioma rosyjskimi bankami w związku ze zbrojną agresją Rosji na Ukrainę. Seul zawiesił transakcje m.in. z Centralnym Bankiem Rosji.

Ługańsk. Pożar w składzie ropy

W. Brytania chce wykluczenia Rosji z Interpolu

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel poinformowała w niedzielę na Twitterze, że zaapelowała do Interpolu o wykluczenie Rosji z tej organizacji.

"Wraz z partnerami ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii i Nowej Zelandii napisałam dziś list do centrali Interpolu i jego komitetu wykonawczego, w którym wzywam do podjęcia w tym tygodniu, zgodnie z przepisami, decyzji o natychmiastowym zawieszeniu dostępu Rosji do systemów Interpolu" - napisała Patel.

Andrzej Duda: rosyjskie wojska gromadzą się w pobliżu Kijowa

"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział mi, że rosyjskie wojska i pojazdy (czołgi) cały czas gromadzą się w pobliżu Kijowa. Ale nie widać ani zapału, ani gotowości do szturmu" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Silna eksplozja w Ługańsku. Wygląda na to, że pali się skład ropy" - podaje NEXTA.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie