Niemcy. Kanclerz Olaf Scholz spotkał się w Berlinie z premierem Izraela

Świat
Niemcy. Kanclerz Olaf Scholz spotkał się w Berlinie z premierem Izraela
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Premier Izraela Naftali Bennett (L) i kanclerz Niemiec Olaf Scholz

Kanclerz Olaf Scholz "spotkał się dziś wieczorem z premierem Izraela Naftalim Bennettem. 90-minutowa rozmowa dotyczyła przede wszystkim wyników sobotnich rozmów premiera z prezydentem Rosji Putinem w Moskwie - poinformował w nocy z soboty na niedzielę rzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

Kanclerz i premier "uzgodnili, że pozostaną w ścisłym kontakcie w tej sprawie - wspólnym celem pozostaje jak najszybsze zakończenie wojny na Ukrainie. Będą nad tym pracować z całych sił" - czytamy w komunikacie.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. USA: prezydent Biden rozmawiał z prezydentem Ukrainy Zełenskim

 

W sobotę premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

 

Relacja na żywo z tego, co dzieje się na Ukrainie

Po spotkaniu z Putinem, premier Izraela zadzwonił do Zełenskiego

Było to pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - komentuje dziennik "Jerusalem Post". Spotkanie rozpoczęło się w sobotę po południu i trwało ponad dwie i pół godziny. Po spotkaniu premier Izraela zatelefonował do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 

Bennett opuścił Izrael w sobotę rano, pomimo szabatu. Jak poinformował rzecznik premiera, naruszenie żydowskiego prawa o zakazie podróży w czasie szabatu jest usprawiedliwione, jeśli celem podróży jest ochrona życia ludzkiego.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Burmistrz Mariupola: miasto, jakie znaliśmy, już nie istnieje

 

Bennettowi towarzyszył urodzony w Charkowie, na wschodzie Ukrainy, minister budownictwa Zeew Elkin, który od ponad 10 lat pełni także rolę tłumacza izraelskich premierów. Ponadto do Rosji poleciał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata i doradczyni w sprawach międzynarodowych Szimrit Meir.

 

W środę Bennett rozmawiał przez telefon z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a kilka godzin później z Putinem. Izrael od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę proponuje swoje pośrednictwo w kontaktach między Moskwą a Kijowem - przypomina agencja Reuters.

 

Zełenski poprosił podczas rozmowy telefonicznej szefa izraelskiego rządu o zorganizowanie w Izraelu negocjacji między Rosją a Ukrainą, podaje niemiecka agencja prasowa DPA.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie