Wojna Rosja-Ukraina. Media: w piątek zestrzelono rakietę nad szpitalem dziecięcym w Kijowie

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Media: w piątek zestrzelono rakietę nad szpitalem dziecięcym w Kijowie
Zdj. ilustracyjne/PAP/EPA/STR
Kijów zniszczony przez ostrzał rakietowy

W piątek wieczorem nad szpitalem dziecięcym Ohmatdyt w Kijowie zestrzelono rosyjską rakietę; trwa ewakuacja dzieci - pisze w sobotę portal Ukraińska Prawda. Dwoje rannych w okolicach Kijowa dzieci zmarło, ponieważ nie można było im pomóc z powodu rosyjskiej blokady miasta - dodaje.

Dyrektor szpitala Wołodymyr Żownir powiedział, że w piątek wieczorem nad placówką zestrzelono rakietę. - Był taki potężny wybuch, że wypadły drzwi w głównym budynku, uszkodzone zostały okna na ósmym piętrze. Dzięki Bogu dzieci nie ucierpiały. Trzymaliśmy je w schronie - przekazał dyrektor, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

 

ZOBACZ: Ukraina: od początku wojny Rosja straciła ponad 10 tys. żołnierzy

 

Trwa ewakuacja, wywieziono wiele dzieci chorych na raka; planowana jest też ewakuacja dzieci dializowanych - dodał. Ma być utworzona kolumna, która wyruszy na zachód Ukrainy.

Prośby o ewakuację ciężko rannych dzieci z ranami postrzałowymi

Andrij Wysocki, lekarz dyżurny w placówce, powiedział, że przez blokadę Rosjan lekarze nie mogą udzielić pomocy rannym dzieciom w miejscowościach pod Kijowem.

 

- W Europie, w europejskim mieście w ciągu doby otrzymaliśmy trzy prośby o ewakuację ciężko rannych dzieci z ranami postrzałowymi. Dwoje z nich nie przeżyło tej nocy. Właśnie przez to, że nie miały fizycznej możliwości, by otrzymać specjalistyczną pomoc. Jedno z nich ojciec będzie wywozić samodzielnie, bo (my) nie możemy się tam dostać - przekazał lekarz.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie