Wojna w Ukrainie. Piotr Müller: część z 500 mln euro unijnej pomoc humanitarnej trafi do Polski

Polska
Wojna w Ukrainie. Piotr Müller: część z 500 mln euro unijnej pomoc humanitarnej trafi do Polski
PAP/Radek Pietruszka
Rzecznik rządu Piotr Müller

Jeśli chodzi o pomoc humanitarną, to padła jasna deklaracja, że UE uruchamia około 0,5 mld euro na pomoc humanitarną; część z tych środków trafi również do Polski - mówił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu, w kontekście ponad 600 tys. ukraińskich uchodźców, którzy trafili do Polski, w rozmowie z portalem Salon24 był pytany czy w związku z tym Polska otrzyma jakiekolwiek środki z UE.

 

- Jeśli chodzi o pomoc humanitarną, to tak. Jest już w tej chwili decyzja (...), padła jasna deklaracja, że Unia Europejska w tej chwili uruchamia około 0,5 mld euro na pomoc humanitarną. Część z tych środków trafi również do Polski - mówił Müller.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Nie ma zagrożenia w związku z sytuacją w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

 

Zaznaczył, że w tej chwili Polska na pomoc uchodźcom wydaje środki na bieżąco, "bo nie ma co czekać na żadne przelewy z zagranicy, pomoc jest potrzebna tu i teraz".

Dworczyk: pieniądze na pomoc pochodzą z polskiego budżetu

Szef KPRM Michał Dworczyk, który w piątek uczestniczył w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego w rozmowie z dziennikarzami wskazywał, że "dzisiaj te wszystkie środki, które są zaangażowane w pomoc uciekającym, pochodzą z polskiego budżetu, bądź z różnych instytucji polskich".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. "Der Spiegel": duża część obiecanych pocisków nie nadaje się do użytku

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas czwartkowej wizyty w Bukareszcie poinformowała, że co najmniej 500 mln euro z budżetu UE zostanie przeznaczone na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. 

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie