Wojna w Ukrainie. Dziewiąty dzień rosyjskiej inwazji

Świat
Wojna w Ukrainie. Dziewiąty dzień rosyjskiej inwazji
Instagram/ukraine.ua

Blisko 100 osób może się znajdować pod gruzami budynków w Borodziance w obwodzie kijowskim – powiedziała w piątek Radiu Swoboda rzeczniczka służb ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie Wiktorija Ruban. Pokrowsk w obwodzie donieckim został ostrzelany bombami kasetowymi, zakazanymi przez prawo międzynarodowe. Ambasador USA przy ONZ stwierdził, że ostatniej doby świat uniknął "katastrofy jądrowej".

Zapis relacji z dziewiątego dnia rosyjskiej inwazji.

wka/pgo/bas/ap/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Relacja zakończona. 

Pentagon poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone nie zauważyły zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej" w niedzielę.

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor zablokował w piątek działanie serwisu społecznościowego Twitter - poinformował Reuters, powołując się na media rosyjskie.

Wcześniej w piątek Roskomnadzor zablokował działanie serwisu społecznościowego Facebook. Urząd oświadczył, że doszło do 26 przypadków dyskryminacji przez Facebook mediów rosyjskich.

Według Reutersa w Rosji nie działa też strona internetowa booking.com, za pomocą której można dokonywać rezerwacji w hotelach.

W dziewiątym dniu inwazji Rosji na Ukrainę wojska rosyjskie koncentrują się na okrążeniu Kijowa - podał w piątek sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na swoim Facebooku.

"Główne wysiłki okupantów są skoncentrowane na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych przez niego miejscowościach" - poinformował sztab w komunikacie.

Jak dodał, wojska rosyjskie "nadal prowadzą uderzenia przy użyciu pocisków i bomb na tereny zamieszkałe". Sztab ocenia, że przeciwnik używa systemów artyleryjskich, by niszczyć "krytyczną infrastrukturę i domy mieszkalne".

Opisując sytuację w Kijowie, sztab podkreślił, że "obrońcy miasta nadal aktywnie przeciwstawiają się atakowi przeciwnika" i utrzymują dotychczasowe pozycje.

Finlandia jest dla USA i NATO kluczowym partnerem i razem jesteśmy zaangażowani w pomoc na rzecz obrony Ukrainy - oświadczył prezydent USA Joe Biden, rozpoczynając spotkanie z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Fiński przywódca wyraził nadzieję na zacieśnienie współpracy obronnej z Ameryką.

Biden stwierdził, że Finlandia jest "silnym partnerem" w obszarze bezpieczeństwa, zwłaszcza bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego.

"W związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy na skutek napaści Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce" - czytamy w komunikacie Polskiego Radia.


Szkoła w Żytomierzu ostrzelana przez rosyjskie wojska. 

Miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim zostało ostrzelane przez siły rosyjskie bombami kasetowymi – poinformowało na Facebooku biuro prasowe operacji przeciwko separatystom w Donbasie.

"Wróg, lekceważąc wszelkie międzynarodowe normy, zaatakował dzielnicę mieszkaniową oraz cywilną infrastrukturę miasta. Na szczęście kilka kaset, które wleciały do prywatnych budynków mieszkańców, nie rozerwało się" – podano.

Bomby kasetowe, ze względu na rozrywanie się ładunku na wiele mniejszych części, powodują ogromne straty i są zakazane przez prawo międzynarodowe.

Nie nazywajmy Putina szaleńcem. To nie szaleniec, to pozbawiony ludzkich odruchów zbrodniarz, ludobójca, który postępował i postępuje do bólu metodycznie - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał "konsekwencje wojny Putina mogą nieść katastrofę dla całej ludzkiej cywilizacji".

- Zachód musi wobec Putina postawić konkretne warunki. Z każdym kolejnym dniem, w którym Putin prowadzi tę wojnę, pakiet sankcji powinien się rozszerzać. Z każdym dniem  - mówił Morawiecki w opublikowanym w piątek na Facebooku podkaście.

Ponad 50 rosyjskich żołnierzy zabito w Hostomlu pod Kijowem w ciągu ostatnich 2 dni – poinformował ukraiński wywiad na Facebooku. Dodano, że Hostomel jest pod kontrolą wojsk ukraińskich.

Wywiad podał, że zabici żołnierze rosyjscy służyli w 31. gwardyjskiej brygadzie desantowo-szturmowej z Uljanowska, przy czym nie mieli ze sobą żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość, a tylko zaświadczenia o szczepieniu.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy chcą dołączyć do krewnych już mieszkających w Wielkiej Brytanii, będą mogli pozostać w tym kraju przez trzy lata, a nie przez rok, jak początkowo planowano - ogłosiła w piątek brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Początkowo Wielka Brytania zaoferowała możliwość przyjęcia na okres jednego roku tylko tych uchodźców, którzy już mają w tym kraju członków najbliższej rodziny, ale po głosach krytyki, że jej program pomocy jest znacznie bardziej restrykcyjny niż to, co deklaruje Unia Europejska, rząd stopniowo rozszerza plany.

Stopień CHARLIE-CRP przedłużony. Komunikat rządu. 

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju do 15 marca 2022 r. do godz. 23:59" - czytamy w komunikacie RCB.

Reuter: Joe Biden rozmawiał z prezydentem Finlandii na temat agresywnych działań Rosji. Jak podkreślili obaj liderzy, wypracowana została odpowiedź dla władz na Kremlu.


We wsi Kalinówka z podłogi między pierwszym a drugim piętrem budynku mieszkalnego usunięto bombę lotniczą, która na szczęście nie wybuchła.

Antony Blinken w sobotę w Polsce, w Rzeszowie będzie rozmawiał z szefem MSZ.  

Omówienie dalszej koordynacji działań sojuszników w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz możliwości zwiększenia pomocy humanitarnej - to cele sobotniej wizyty sekretarza stanu USA. W Rzeszowie będzie rozmawiał z szefem MSZ Zbigniewem Rauem.

 

Prawdopodobnie Twitter został w Rosji całkowicie zablokowany.

Media: Putin podpisał ustawę o karach za "fake newsy".

Jak informuje agencja Reutera, powołując się na TASS, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w piątek ustawę o karach za rozpowszechnianie tzw. "fake newsów" (tj. nieprawdziwych informacji - red.) na temat działania sił rosyjskich. 
 
Ustawa przewiduje karę 15 lat więzienia dla osób, które - zdaniem władz rosyjskich - dopuściłyby się dezinformacji w tym zakresie. 
 
Dodatkowo kary będą wymierzone w te osoby, które będą nawoływać do nakładania sankcji na Rosję za agresję wobec Ukrainy. 

Rzecznik Pentagonu: ustanowiliśmy stałe połączenie telefoniczne między dowództwem NATO a ministerstwem obrony Rosji. 

Think-tank z USA: liczba uchodźców z Ukrainy może osiągnąć pięć milionów.

"Inwazja prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę doprowadziła do największego kryzysu humanitarnego, jaki Europa widziała od dziesięcioleci. Setki tysięcy ludzi ucieka przed zaostrzającym się konfliktem, a sąsiednie kraje i organizacje międzynarodowe mobilizują się, by potępić wojnę w Rosji i zapewnić pomoc rosnącej liczbie uchodźców" – stwierdza nowojorski prestiżowy think-tank CFR.

Anthony Blinken: nie byliśmy naiwni wobec Rosji, przewidzieliśmy dokładnie to, co zrobi; ale mieliśmy obowiązek prowadzenia dyplomacji.

Rząd przygotowuje "Tarczę antyputinowską", która będzie dotyczyła tych sfer życia gospodarczego, które ucierpiały na skutek inwazji Rosji na Ukrainę - poinformował w "Gościu Wydarzeń" premier Mateusz Morawiecki.

- Teraz jest wojna na Ukrainie, gigantyczne zagrożenie ze strony Putina dla Ukrainy, ale w związku z tym dodatkowe zagrożenia dla Europy rozchodzą się i po Polsce, i po Niemczech, i po innych krajach. Dlatego czas na "Tarczę antyputinowską". (...) Taką tarczę antyputinowską przygotowujemy" - powiedział.

Anthony Blinken: jeśli planem Putina było zrobienie z Rosji światowego pariasa, to ten plan działa. - Współpraca USA, UE i partnerów nigdy nie była bliższa, kraje podejmują bezprecedensowe kroki w odpowiedzi na rosyjską agresję - dodał. 

Biały Dom: Biden w rozmowie z Dudą podkreślił zobowiązanie do obrony Polski i podziękował za postawę wobec uchodźców.

Już w najbliższym tygodniu do Sejmu trafi ustawa, która będzie regulowała wiele tematów związanych z pomocą humanitarną - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał pomoc dla Ukrainy nie może być tylko doraźna, ale musi mieć charakter systemowy.

W zamieszczonym na Facebooku podkaście podkreślił, że "to naprawdę niezwykłe, jak wielką dobroć i solidarność okazują Polacy w tych ostatnich dniach". - Chciałbym, aby wybrzmiała moja ogromna wdzięczność i wielki podziw dla całego polskiego społeczeństwa - dodał szef rządu.

Anthony Blinken: Rosja używa tych samych makabrycznych taktyk, co w Syrii i Czeczenii.

Siedmioro cywilów zostało w piątek zabitych przez żołnierzy rosyjskich w obwodzie donieckim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na post na Facebooku szefa władz obwodowych Pawło Kyryłenki.

"Rosja zabija cywilów! Według stanu na godz. 19 czwartego marca Rosjanie zabili jeszcze siedmiu cywilów w obwodzie donieckim: sześciu w Manhuszu, a jednego w Bohojawłence. Oprócz tego w Bohojawłence jeszcze jedna osoba została ranna" – napisał.

Dodał, że w ciągu sześciu dniu w obwodzie zginęło 51 cywilów.

Rada Bezpieczeństwa ONZ: rosyjski atak na elektrownię atomową w Enerhodarze naruszył konwencję genewską.

Większość członków Rady, a także zastępczyni sekretarza generalnego potępili w piątek rosyjski atak w okolicach Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, podkreślając, że jest to naruszenie konwencji genewskiej. - Świat o włos uniknął katastrofy nuklearnej - stwierdziła ambasador USA Linda Thomas-Greenfield.

Morawiecki w "Gościu Wydarzeń" zapowiedział, że w nadchodzącym tygodniu uda się do Londynu na rozmowy z premierem Borisem Johnsonem oraz do Paryża na rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem


Serhiy Chizhikov jeszcze półtora tygodnia temu był urzędnikiem, a teraz ukraińskie wojsko informuje, że zestrzelił rosyjski samolot bombardujący Czernihów. 

Ukraińcy walczą także za ich wolność, za naszą suwerenność, za naszą niepodległość, na tych szańcach, na tych barykadach - mówił premier Mateusz Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń".

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor zablokował w piątek działanie serwisu społecznościowego Facebook. Roskomnadzor oświadczył, że doszło do 26 przypadków dyskryminacji przez Facebook mediów rosyjskich.

 

Ukraińcy przejęli kolejne rosyjskie czołgi. 

Rozmawiałem dzisiaj z panem ambasadorem Cichockim, który trwa na posterunku w Kijowie. Mówił o tym, że trudno spotkać mężczyznę, który nie byłby uzbrojony. Jest ogromna mobilizacja narodu ukraińskiego. Chcą bronić wolności i suwerenności - mówił premier Mateusz Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń".


Działania wojenne wokół obiektów atomowych w Ukrainie stwarzają zagrożenie uderzenia w reaktory jądrowe, co może wywołać katastrofę jądrową z konsekwencjami na Ukrainie i w krajach sąsiadujących - oświadczył ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w związku z sytuacją wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.


Prawdopodobnie wznowiono walki wokół lotniska w Hostomlu pod Kijowem, zaś zmierzająca do stolicy rosyjska kolumna nie poczyniła postępów od czterech dni - podało brytyjskie ministerstwo obrony w wydanym komunikacie wywiadowczym o sytuacji na Ukrainie.

"Ciężkie walki na północny zachód od Kijowa były kontynuowane w dniu dzisiejszym i jest bardzo prawdopodobnie, że objęło to również wznowienie walk wokół lotniska w Hostomlu. Znajduje się ono w pobliżu przedniego skraju rosyjskiej kolumny na obrzeżach miasta. Kolumna ta nie poczyniła żadnych widocznych postępów w ciągu ostatnich czterech dni" - napisano w wieczornym komunikacie wywiadowczym.

Zgodziliśmy się, że żadne z państw nie poniosło takich ofiar na swojej drodze do Unii Europejskiej i wspólnoty transatlantyckiej jak Ukraina - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE. Podkreślił, że na spotkaniu poruszony był temat sankcji wobec Rosji.

Rau wziął w piątek udział w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE z udziałem szefa MSZ Ukrainy Dmytra Kułeby. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaprosił na to spotkanie również sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, brytyjską minister spraw zagranicznych Liz Truss, szefową MSZ Kanady Melanie Jolie i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Rosja dokonała w czwartek aktu terroryzmu nuklearnego - oznajmił w piątek ambasador Ukrainy Serhij Kysłycia podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat walk wokół elektrowni atomowej w Enerhodarze. Dodał, że niektórzy pracownicy elektrowni zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy.

Kysłycia stwierdził, że w wyniku walk wokół elektrowni zginęło i zostało ranionych kilka osób.

"Kocham moją Ukrainę z całego serca. Wygramy" - napisał w mediach społecznościowych Siergiej Bubka. Legendarny tyczkarz koordynuje z Lozanny pomoc humanitarną dla swojej ojczyzny ze strony Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

"Moi drodzy Ukraińcy, nasza olimpijska rodzina nie jest obojętna na nasz ból. Jak każdy Ukrainiec nie mogę teraz spać. Bronię naszego kraju wszelkimi dostępnymi mi środkami, wykorzystując wszystkie moje międzynarodowe koneksje" - dodał Bubka, pierwszy człowiek, który w skoku o tyczce pokonał granicę sześciu metrów.

Proszę, żeby dalej pomagać uchodźcom, to jest ogromnie ważne, żebyśmy dobrze to dzieło zrealizowali, aby ci ludzie, udręczeni często wojną i przerażeni, znaleźli bezpieczne dla siebie i serdeczne miejsce - mówił prezydent Andrzej Duda. 

- Dziękuję, że państwo tak właśnie postępujecie. Zapewniam państwa, że Polska jest bezpieczna - zapewnił po piątkowej rozmowie z Joe Bidenem. 

Ambasador Ukrainy w ONZ: są doniesienia, że niektórzy pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy.

Burmistrz Czernihowa Władysław Atroszenko przesłał do Tarnobrzega (Podkarpackie), który jest miastem partnerskim, list z prośbą o pomoc dla swojego miasta – poinformował rzecznik tarnobrzeskiego magistratu Wojciech Lis.

- Pisze o haniebnym ostrzeliwaniu budynków mieszkalnych i szkół. W sytuacji, gdy do okrążonego, zaminowanego miasta nie sposób dostarczyć pomocy rzeczowej można dokonywać wpłat na ich konto – powiedział.

Jak podkreślił rzecznik, list burmistrza Czernihowa "dotarł do Tarnobrzega w piątek, dzień po barbarzyńskim ostrzale ze strony Rosji"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek na Twitterze, że w rozmowie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem podziękował Turcji za "ciągłe wsparcie", a dyrektor zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalinie Georgiewej podziękował za dotychczas udzieloną pomoc.

W trakcie "regularnej rozmowy" z Erdoganem Zełenski powiadomił go o "trwającej agresji i terroryzmie nuklearnym Federacji Rosyjskiej". 

Andrzej Duda po rozmowie z Joe Bidenem: prezydent USA jest nam wdzięczny za naszą postawę; zapewnił, że art. 5 paktu NATO działa i USA oraz sojusznicy gwarantują Polsce bezpieczeństwo.

Ambasador Rosji przy ONZ pozytywnie odniósł się do propozycji zorganizowania spotkania między ministrami spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy w Turcji w przyszłym tygodniu - informuje "The Jerusalem Post". 

 

 

Działanie Rosji to atak na system bezpieczeństwa Europy, a kraje nordyckie jednogłośnie wyrażają solidarność z Ukrainą i narodem ukraińskim – oświadczyli ministrowie pięciu krajów nordyckich. "Z powodu militarnej napaści Rosji kontynuacja współpracy w obecnej sytuacji staje się całkowicie niemożliwa" – podkreślono w decyzji.

Wszelka współpraca z Rosją i Białorusią zostaje zawieszona do odwołania – wynika z jednomyślnie podjętej decyzji ministrów ds. współpracy nordyckiej.

Nordycka Rada Ministrów jest regionalnym forum współpracy międzyrządowej pięciu państw nordyckich – Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji oraz terytoriów autonomicznych (Grenlandia, Wyspy Owcze i Wyspy Alandzkie).

Zełenski: nie milczcie, wychodźcie na ulice, wspierajcie Ukrainę, bo jeżeli Ukraina padnie, zginie cała Europa.

W centrum stolicy Gruzji Tbilisi wiec poparcia dla Ukrainy. 

Szczątki zestrzelonego w piątek przez Ukraińców rosyjskiego Su-25. 

Na podwórko państwowej daczy pod kijowej, gdzie od połowy 2020 r. mieszkał wraz z rodziną prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, spadł najprawdopodobniej odłamek rakiety – poinformował rzecznik prezydenta Serhij Nikiforow na Facebooku.

"Obok" - zacytował słowa prezydenta Nikiforow. Nie podał żadnych innych szczegółów.

Zamieścił natomiast zdjęcia przypuszczalnego odłamka rakiety. 

Niezależna "Nowaja Gazieta" usunęła na żądanie prokuratury generalnej materiały o wojnie z Ukrainą. Gazeta zaznaczyła, że czyni to z powodu przepisów o karach więzienia za tzw. fake newsy o wojnie. Podkreśliła, że w warunkach cenzury wojennej nadal działa.

W oświadczeniu w piątek redakcja "Nowej Gaziety" zwraca uwagę, że w Rosji wejdą w życie przepisy o karach więzienia za tzw. fake newsy o działaniach rosyjskich sił zbrojnych. "Bez wątpienia odbije się to na całokształcie agendy redakcji i wiele materiałów musimy usunąć" - przyznała redakcja.

Dodała następnie: "zadecydowaliśmy jednak, że będziemy kontynuować pracę".

Szef MSZ Dmytro Kułeba pokazał nam zdjęcie, na którym był ojciec płaczący nad ciałem zabitego dziecka. To pokazuje, że teraz chodzi głównie o ochronę życia tysięcy ludzi - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken po nadzwyczajnym posiedzeniu szefów dyplomacji państw UE.

- To Putin sprowadził katastrofę na Ukrainę, wywołał dramaty osobiste, ta tragedia niestety nie skończy się tak szybko - powiedział Blinken. 

Litewskie koleje państwowe zapowiedziały w piątek, że zaprzestaną przewozu ładunków rudy żelaza od czołowego rosyjskiego producenta Metalloinvest do litewskiego portu w Kłajpedzie - poinformował w piątek Reuters.

Decyzja nie została jeszcze podana na stronie Lietuvos Gelezinkeliai. Informację przekazała po południu agencja Reuters.

W czwartek LG poinformowało, że obywatele Ukrainy będą mogli poruszać się ich pociągami za darmo.

Ambasador USA: dzięki Bogu świat ledwo uniknął katastrofy nuklearnej.

Trwa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem nt. sytuacji na Ukrainie - podała w piątek wieczorem Kancelaria Prezydenta.

Po rozmowie, na terenie Dowództwa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, prezydent Duda udzieli wypowiedzi dla mediów

Blinken: To Putin sprowadził katastrofę na Ukrainę, ta tragedia niestety nie skończy się tak szybko.

Von der Leyen: jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych poważnych środków, jeśli Putin nie powstrzyma inwazji. Dodał, że prezydent Rosji jest coraz bardziej odizolowany na arenie międzynarodowej. 

- Przekazujemy 500 mln euro na pomoc humanitarną, pracujemy szybko nad utworzeniem centrów pomocy humanitarnej w Polsce, Rumunii i na Słowacji - dodała. 

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej: żadne systemy bezpieczeństwa w zaporoskiej elektrowni nie zostały uszkodzone.

O wyparciu wojsk rosyjskich z miasta Mikołajów poinformował w piątek mer Witalij Kim na Telegramie. Dodał, że trwają walki na obrzeżach miasta.

"W mieście ich (tj. żołnierzy rosyjskich) wyparto. Bój trwa na obrzeżach" – oznajmił Kim.

W ciągu dnia Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że ukraińskie wojska odbiły lotnisko w Mikołajowie i wciągnęły tam flagę ukraińską, ale potem Kim podał, że Rosjanie rozpoczęli kontratak.

Von der Leyen: wizyta Binkena w Europie ilustruje wyjątkowo ścisłą koordynację między Unią Europejską, a Stanami Zjednoczonymi w odpowiedzi na inwazję Putina na Ukrainę.

Rosyjski oligarcha ukraińskiego pochodzenia, którego ciało znaleziono w garażu jego rezydencji pod Londynem, przez ostanie dwa lata żył w strachu, że znajduje się na putinowskiej liście osób do zlikwidowania - podał w piątek dziennik "Sun".

W czwartek brytyjskie media informowały o tajemniczej śmierci Michaiła Watforda (jego prawdziwe nazwisko brzmi Tołstoszeja), który dorobił się na handlu ropą i gazem, a po przyjeździe do Wielkiej Brytanii zajął się obrotem nieruchomościami. W poniedziałek jego ciało znaleziono w garażu jego wartej 18 mln funtów rezydencji.

Wprawdzie policja oświadczyła, że na obecnym etapie śledztwa nie uważa, by zgon nastąpił w podejrzanych okolicznościach, ale sam fakt, że stało się to kilka dni po rosyjskiej napaści na Ukrainę jest zastanawiający.

Żołnierze ukraińscy odbili lotnisko Kulbakino w Mikołajowie i wznieśli tam ukraińską flagę. "Chwała ukraińskim obrońcom! Chwała Ukrainie!" - czytamy.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk złożył właśnie wizytę w naszym Instytucie - poinformował w piątek na Facebooku Instytut Pileckiego w Berlinie. "Bez Polski tej wojny nie da się wygrać!" - podkreślił podczas wizyty Melnyk.

W imieniu całej Ukrainy Melnyk "podziękował Hannie Radziejowskiej za to, co Instytut robi obecnie i za ogromne, spontaniczne, ogólnokrajowe zaangażowanie ludzi w Polsce, którzy masowo przyjmują Ukraińców w swoich domach" - relacjonuje Instytut.

 

Rada Unii Europejskiej 1 marca, po decyzji KRRiT i podobnych decyzjach przyjętych przez kilku innych regulatorów, przyjęła rozporządzenie zawieszające tymczasowo możliwość rozpowszechniania, ułatwiania rozpowszechniania oraz wszelkiej innej dystrybucji rosyjskich programów telewizyjnych.

"Rozporządzenie Rady UE wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich" - czytamy w informacji rzecznika prasowego KRRiT Teresy Brykczyńskiej.

Blisko 100 osób może się znajdować pod gruzami budynków w Borodziance w obwodzie kijowskim – powiedziała w piątek Radiu Swoboda rzeczniczka służb ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie Wiktorija Ruban.

Ratownicy na razie nie mają do nich dostępu. Jak poinformowała, ekipa ratunkowa służb ds. sytuacji nadzwyczajnych próbowała w czwartek wjechać do Borodzianki, ale została ostrzelana.

Pięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w wiosce Marchaliwka w obwodzie kijowskim, gdy wskutek ostrzału zapaliły się budynki mieszkalne – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

Około godz. 15.30 czasu lokalnego doszło do ostrzału, w wyniku którego zapaliło się osiem budynków mieszkalnych.

Straż pożarna wyciągnęła spod gruzów dwoje dzieci. Prace ratunkowe trwają, możliwe, że pod gruzami jeszcze ktoś jest.

Waszyngton jest zdecydowany zrobić wszystko, co konieczne, aby zatrzymać wojnę na Ukrainie - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken przed spotkaniem z szefami MSZ UE.

- Wspólnie stajemy w obliczu tego, co jest wojną z wyboru prezydenta Putina: niesprowokowaną, nieuzasadnioną wojną, która ma przerażające konsekwencje dla ludzi – powiedział.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w piątek przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Scholz wezwał "do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojennych".

Podczas rozmowy kanclerz wyraził duże zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie. Od kilku dni z Ukrainy napływają straszne zdjęcia i informacje. W związku z tym Scholz zażądał od Putina umożliwienia dostępu pomocy humanitarnej do zagrożonych terenów.

Ze strony Putina padło stwierdzenie, że poinformował on kanclerza, iż Rosja i Ukraina zaplanowały trzecią rundę rozmów na najbliższy weekend. Putin i Scholz uzgodnili również, że w najbliższej przyszłości odbędą kolejne rozmowy. Putin dodał, że Rosja jest otwarta na dialog z Ukrainą. Zastrzegł jednak, że Kijów musi w pełni spełnić wszystkie żądania Moskwy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy schwytała zdrajcę, który miał przekazywać informacje stronie rosyjskiej.

O pomoc wojskową dla oblężonego Mariupola i otwarcie korytarza humanitarnego poprosił w piątek mer miasta Wadym Bojczenko. Oświadczył, że wojska rosyjskie, ostrzeliwujące infrastrukturę stworzyły "blokadę humanitarną". Miasto jest bez wody i elektryczności.

Bojczenko powiedział agencji RBK Ukraina, że około 300 mieszkańców miasta zostało rannych. Jednocześnie mówił, że dokładnej liczby zabitych i rannych nie sposób określić, ze względu na nieprzerwany ostrzał wojsk rosyjskich.

Zapewnił, że oddziałów rosyjskich w mieście nie ma, a siły ukraińskie utrzymują obronę.

Władimir Putin powiedział w piątek w telefonicznej rozmowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, że Rosja jest otwarta na dialog z Ukrainą. Prezydent Rosji zastrzegł jednak, że Kijów musi w pełni spełnić wszystkie żądania Moskwy.

Putin zaznaczył, że ma nadzieję, iż podczas następnej rudy rozmów między Rosją a Ukrainą delegacja z Kijowa "przyjmie konstruktywną postawę".

Kancelaria prawna Houthoff zrywa współpracę z Rosją. Reprezentująca rosyjski rząd m.in. w sprawie Jukosu firma była nazywana "biurem Kremla" ze względu na jej zaangażowanie w obronę interesów rosyjskiego rządu w Niderlandach.

Houthoff to nie jest zwykła firma prawnicza. To najbardziej znana z reprezentowania interesów Kremla w Holandii jedna z największych kancelarii prawnych w kraju.

Na swojej stronie internetowej chwali się rozległymi sukcesami w sprawach, w które jest zaangażowany rosyjski rząd. Jednym z nich była pomoc w uniknięciu roszczeń 50 mld euro od byłych akcjonariuszy Jukosu.

Kancelaria pisze nawet o tym, że reprezentuje Rosję w odpieraniu roszczeń ukraińskich inwestorów na anektowanym Krymie. Stawką jest 7 miliardów dolarów.

Rosyjscy jeńcy, a wśród nich prawdopodobnie jeden sabotażysta, który podszywał się pod walczącego po stronie Ukrainy.

Białoruski ochotnik Ilja "Litwin" zginął w czasie walk o miejscowość Bucza pod Kijowem – podał w piątek na Twitterze portal Nexta, podkreślając, że jest to pierwszy Białorusin, który poległ w walce w obronie Ukrainy przed inwazją Rosji.

Został śmiertelnie zraniony i nie dało się go uratować. "Wieczna pamięć dla bohatera" – napisano w tweecie.

NEXTA: Stany Zjednoczone nie wykryły żadnych radioaktywnych wycieków w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Od początku rozpoczęcia inwazji, Rosja wystrzeliła już ponad 500 rakiet, choć wciąż nie posiada kontroli nad przestrzenią powietrzną - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że rosyjskie wojska są pod Charkowem i Czernihowem, ale ich kolumna pod Kijowem wciąż stoi w miejscu 25 km od miasta.

Według przedstawiciela Pentagonu USA wciąż dostarczają broń Ukrainie i dostarczono dotąd ok. 70 proc. z ostatniego pakietu pomocy wartej 350 mln dolarów. Zaznaczył też, że podobną pomoc dostarczyło 14 krajów, a Ukraińcy robią z niej dobry użytek. Oświadczył też, że nie ma wskazań o rosyjskich próbach zakłócania transportu. 

Siły ukraińskie zestrzeliły kolejny samolot armii rosyjskiej: Su-25, w sumie od początku konfliktu strącono już 34 rosyjskie samoloty – poinformował w piątek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Facebooku.

Dodał, że od początku wojny siły ukraińskie zestrzeliły też 37 śmigłowców. 

Ukraińcy użyją przejęty czołg. "Trofeum zostanie użyte przeciwko okupantom" - czytamy. 

W Charkowie trwa usuwanie pocisków z ostrzelanych budynków. 

Przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy, którzy pochodzą ze 170 państw na całym świecie, każdemu udzielana jest pomoc na jednakowych zasadach - mówił prezydent Andrzej Duda, który odwiedził jedno z przejść granicznych z Ukrainą. Zapowiedział, że w najbliższych dniach wizytę w Polsce złoży premier Kanady Justin Trudeau.

Podczas krótkiego briefingu w Korczowej zapewniał, że do Polski wpuszczani są wszyscy uchodźcy, zarówno ci, którzy mają paszporty, jak i ci którzy nie posiadają dokumentów. 

Rosyjskie siły na Ukrainie coraz częściej atakują ludność cywilną - oznajmiła w piątek niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przed nadzwyczajnym spotkaniem szefów dyplomacji państw UE.

- Widać wyraźnie, że ta agresywna wojna Putina jest wymierzona w ludność cywilną w najbardziej brutalny sposób – powiedziała.

Żywność długoterminowa i krótkoterminowa oraz leki - to jedne z najpilniejszych potrzeb Krakowa, do którego każdego dnia przyjeżdżają setki kolejnych uchodźców z Ukrainy. Apelujemy o przekazywanie darów, bo narastają problemy z zaopatrzeniem - mówił wiceprezydent miasta Andrzej Kulig.

- Wczoraj Kraków przyjął około tysiąca uchodźców, dziś przybywają kolejne setki - mówił wiceprezydent podczas piątkowego spotkania z mediami. Samorządowiec rozmawiał z dziennikarzami na Stadionie Miejskim im. H. Reymana, gdzie trwa zbiórka darów dla Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, oraz tych pozostających w kraju.

W miejscowości Łysyczansk w obwodzie ługańskim zniszczony został w wyniku ostrzału wojsk rosyjskich oddział szpitala dziecięcego - poinformował w piątek szef władz lokalnych Sierhij Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Dwa trafienia w dziecięcy szpital kliniczny. Przebity dach, zniszczony oddział pulmonologii. Ranny jest chirurg" - poinformował Hajdaj.

Piątek jest dziewiątym dniem inwazji Rosji na Ukrainę, w której wojsko rosyjskie atakuje - wbrew zapewnieniom - nie tylko cele wojskowe, ale i cywilne.

Rosyjska senator Ludmiła Narusowa poinformowała o ogromnych stratach armii rosyjskiej. - Wczoraj poborowi, którzy zostali zmuszeni do podpisania umowy lub podpisano je za nich, zostali wycofani ze strefy działań wojennych na Ukrainie. Ale z kompanii stu ludzi pozostało przy życiu tylko czterech - mówiła. 

"Z zadowoleniem przyjmuję decyzję rządu szwajcarskiego o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji zgodnie ze środkami nałożonymi przez UE" - napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem wezwał go do "natychmiastowego" zakończenia działań wojennych na Ukrainie.

Rosjanie bombardują i ostrzeliwują wszystko, to barbarzyński sposób prowadzenia wojny - powiedział w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed spotkaniem z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Dodał, że wojna na Ukrainie jest wojną Putina i on musi ją zatrzymać.

- Widzimy dziś paskudne oblicze wojny wybuchającej na naszych granicach - powiedział Hiszpan.

Wzywamy prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk rosyjskich z tego kraju - oświadczył w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

Ministrowie spraw zagranicznych NATO odbyli w Brukseli nadzwyczajne spotkanie w sprawie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Dołączyli do nich szefowie MSZ Finlandii i Szwecji, a także szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel wraz z wiceszefem MSWiA Bartoszem Grodeckim odwiedziła w piątek w Medyce (woj. podkarpackie) polsko-ukraińskie przejście graniczne i punkt recepcyjny dla uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - poinformował polski resort.

Następnie minister Patel i wiceminister Grodecki udali się do punktu recepcyjnego dla uchodźców zorganizowanego w Hali Sportowej w Medyce.

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało w piątek, że potwierdziło na Ukrainie śmierć 331 cywilów, w tym 19 dzieci, od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj. 675 cywilnych osób zostało rannych.

Biuro podkreśliło, że realna liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

"Żołnierze rosyjscy utworzyli w Trościańcu w obwodzie sumskim sztab w komendzie policji, nakazując mieszkańcom sąsiedniego budynku, by nie wychodzili z domu. Ukradli wszystkie publiczne autobusy i grabią fabrykę czekolady" - podał w piątek mer Trościańca Juryj Boba na Facebooku.

"W budynku policji umieścili swój sztab, który otoczyli sprzętem wojskowym i patrolami. Dlaczego tam? Bo obok jest 5-piętrowy blok z cywilami, którym kazali być w domu. Tak zwana 'żywa tarcza'" - napisał mer.

Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich może się odbyć w sobotę lub niedzielę - powiedział w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Dodał, że strony są w stałym kontakcie w tej sprawie.

- Czekamy, jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Kiedy będzie jasne, że jesteśmy wraz z nimi gotowi iść dalej i rozmawiać o przerwaniu ognia, to mamy wariant: jedziemy nawet w tej chwili - powiedział Podolak.

Rosyjska gospodarka zmierza w kierunku głębokiej recesji - przewidują analitycy JPMorgan Chase cytowani w piątek przez agencję Bloomberg . W ich ocenie załamanie rosyjskiej gospodarki może być porównywalne do skutków niewypłacalności Rosji w 1998 r.

"Według JPMorgan, załamanie rosyjskiego produktu krajowego brutto w ujęciu Peak-to-trough (PTR - stosunek szczyt-dołek), spodziewany jest obecnie na poziomie około 11 proc. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku kryzysu zadłużeniowego w 1998 r." - ocenił Bloomberg.

Miejscowość Manhusz w obwodzie donieckim znalazła się pod ostrzałem rosyjskich wyrzutni rakietowych Grad - poinformowała w piątek agencja Ukrinform. Szef lokalnej administracji Pawło Kyryłenko poinformował, że są ofiary cywilne, a ich liczba jest ustalana.

Ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 uzgodnili, że na Rosję nałożone zostaną kolejne sankcje, jeśli nie przestanie ona atakować Ukrainy – powiedział w piątek szef MSZ Japonii Yoshimasa Hayashi, cytowany przez agencję Reutera.

- Wezwaliśmy Rosję do natychmiastowego wstrzymania ataku na Ukrainę, który wyrządza krzywdę nawet zwykłym obywatelom, oraz wycofania jej sił zbrojnych – powiedział dziennikarzom Hayashi. - Zgodziliśmy się, jako G7, nałożyć kolejne surowe sankcje, jeśli Rosja nie wstrzyma swojej napaści - dodał

Ukraińscy cywile zabrali Rosjanom moździerz. 

"Tak wygląda radość na granicy Korczowa. Kilkuletnia dziewczynka wreszcie będzie bezpieczna, z dała od bombardowania, ostrzeliwania i odgłosu alarmu" - napisał na Twitterze reporter Polsat News Dawid Styś. 

Berlińska senator ds. socjalnych Katja Kipping spodziewa się największej fali uchodźców od czasów II wojny światowej. - To, czego teraz doświadczamy, to tylko wierzchołek góry lodowej - powiedziała Kw piątek radiu Deutschlandfunk.

Tylko w czwartek bezpośrednimi pociągami do Berlina przyjechało 6500 osób. Polityk zwróciła jednak uwagę, że jedynie część przybyszów została zarejestrowana przez władze. 

Jak informują Siły Zbrojne Ukrainy, zniszczony został kolejny samolot wojsk rosyjskich. 

- Odnotowaliśmy ponad 700 tys. uchodźców w naszym kraju. Polacy wiedzą, co się dzieje i starają się pomagać przybyszom, naszym braciom z Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda. 

 

Stoltenberg: Nie możemy zaangażować się w konflikt w Ukrainie

- Nie możemy bezpośrednio zaangażować się w konflikt w Ukrainie, ani na ziemi, ani w powietrzu. Wysłanie naszych myśliwców nad Ukrainę skończyłoby się najprawdopodobniej zaangażowaniem całej Europy w wojnę z Rosją - powiedział w piątek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Unia Europejska chce, aby Ukraina stała się państwem członkowskim tak szybko, jak to możliwe" - powiedział komisarz Maros Sefcovic, cytowany przez agencję Reutera.


Rosjanie nie zgadzają się na stworzenie korytarzy humanitarnych z Charkowa i Chersonia - powiedział w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

- Decyzje o korytarzach powinny zapaść jeszcze dziś wieczorem albo jutro rano, bowiem znowu będzie ostrzał, znowu dzieci będą chować się w schronach i ginąć - podkreślił Podolak.

Ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to zagrożenie terrorystyczne dla całego świata. Zachód musi zdać sobie z tego sprawę - powiedział w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zdaniem Podolaka dokonując ostrzału elektrowni jądrowej Rosja świadomie szantażuje świat katastrofą nuklearną, a obiekt jest zajęty przez Czeczenów, którzy zabili kilkunastu tamtejszych pracowników.

- Nikt nie wie, co dalej zrobią. Nikt nie może zagwarantować, nawet Rosja, co oni mają w głowach. Oni mogą chcieć to wykorzystać i zażądać od Rosji uznania niepodległości Czeczenii - dodał. 

Szwajcaria w piątek nałożyła kolejne sankcje finansowe na Rosję – informuje Reuters. Obejmują one m.in. zakaz transakcji z centralnym bankiem Rosji oraz poparcie decyzji Unii Europejskiej i USA o odłączeniu siedmiu banków z Rosji od systemu SWIFT, służącego do obsługi transakcji międzynarodowych.

"O 11:30 czasu nowojorskiego PILNE POSIEDZENIE RADY BEZPIECZEŃSTWA ONZ związku z sytuacją wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej"- informuje Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych.

Około godz. 17:30 planowana jest rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Podczas rozmowy z Petrem Fialą podziękowałem Czechom za ich stałe wsparcie i podkreśliłem naszą wdzięczność dla przyjaciół z Czech. Poinformowałem o rosyjskim ataku rakietowym na elektrownię jądrową w Zaporożu i codziennym ostrzale osiedli mieszkaniowych - poinformował premier Ukrainy Deys Shmyhal. "Ochrona ukraińskiego nieba, ochrona nieba świata" - dodał.

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki na swojej stronie internetowej udostępniło formularz, za pomocą którego studenci, wykładowcy i nauczyciele mogą zgłosić się do wsparcia edukacyjnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. Szczególnie potrzebne są osoby znające języki wschodniosłowiańskie.

Formularz rejestracyjny dotyczący wsparcia edukacyjnego dzieci i młodzieży z Ukrainy znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/eduwolontariat. Za jego pośrednictwem można zaoferować określoną formę pomocy.

 

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział w piątek po spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO, że jego kraj pozostaje w kontakcie na szczeblu wojskowym z Rosjanami, aby zapewnić tureckim statkom bezpieczny powrót z Morza Czarnego.

Prawie 100 tys. zł przekazało wrocławskie zoo wraz z Fundacją ZOO Wrocław DODO na pomoc dla ogrodów zoologicznych w Ukrainie. Organizowana jest też pomoc materialna dla tamtejszych ogrodów zoologicznych.

 

My – Żydzi, szczególnie doświadczeni przez II wojnę światową – jesteśmy i będziemy przeciwni wojnom, zawsze niosącym cierpienie, nieszczęście i śmierć ludzi - napisali w liście przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce. Nie możemy i nie chcemy być obojętni wobec grozy wojny i jej tragicznych skutków - podkreślili.

Do Białegostoku w piątek nad ranem przyjechała grupa ponad dwudziestu dzieci z ukraińskich domów dziecka wraz z opiekunami - poinformowano na konferencji prasowej. Dzieci są z placówek w miejscowości Kramatorsk i Dnipro, mają od 3 do 18 lat.

Najwyższa Rada Ukrainy ostrzega, że rosyjskie śmigłowce oznaczono trzema białymi paskami. Ukraina na ogonie helikoptera używa dwóch białych pasków. 

Uchodźcy z Ukrainy mogliby zostać zakwaterowani w przejętych przez rząd brytyjskich rezydencjach rosyjskich oligarchów - powiedział w piątek wicepremier i minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Dominic Raab, dodając, że absolutnie popiera ten pomysł.

Hiszpańska organizacja historyczno-rekonstrukcyjna Poland First to Fight we współpracy z Instytutem Polski w Madrycie prowadzą zbiórkę darów – artykułów pierwszej potrzeby w ramach akcji pomocowej dla Ukrainy. Żywność, ciepłe ubranie i śpiwory mają zostać przekazane Czerwonemu Krzyżowi na granicy polsko – ukraińskiej – poinformował PAP przewodniczący organizacji, Alberto Trujillo. Punkt odbioru pomocy humanitarnej znajduje się w Instytucie Polski – powiedziała PAP dyrektor Gabriela Słowińska.

Kanclerz Olaf Scholz rozmawiał w czwartek wieczorem telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sprawie działań wojennych w zaporoskiej elektrowni atomowej, o czym kanclerz wspomniał podczas piątkowej wizyty w Dowództwie Operacyjnym Bundeswehry – pisze w piątek „Tagesschau”.

W następstwie rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę, Komisja Europejska zawiesiła współpracę z Rosją i jej sojuszniczką Białorusią w ramach programów współpracy transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI CBC).

Oznacza to m.in. brak dalszych płatności na rzecz Rosji czy Białorusi. Zawieszenie ma natychmiastowy skutek dla dziewięciu programów ENI CBC obejmujących Rosję i Białoruś oraz dla ponadnarodowego programu dotyczącego regionu Morza Bałtyckiego w latach 2014-2020.

 

Po ponad dwudniowej podróży 105 żydowskich dzieci z Odessy na Ukrainie dotarło do Berlina. W piątek późnym rankiem dwa autobusy przywiozły dzieci, młodzież i osoby im towarzyszące do hotelu przy ulicy Kurfuerstendamm. Niektóre z dzieci są sierotami, najmłodsze urodziło się w styczniu.

Przepływy gazu ziemnego w kierunku zachodnim przez gazociąg Jamał-Europa zatrzymały się w piątek, natomiast rezerwacja przepustowości w ramach tranzytu przez Ukrainę utrzymuje się na wysokim poziomie - podaje Reuters, powołują się na dane operatorów gazociągów.

Czytaj więcej na Interia Biznes

Według aktualnych informacji z placówek medycznych, wczoraj, 3 marca, w wyniku bombardowania przez rosyjskie samoloty w Czernihowie zginęło 47 osób: 38 mężczyzn i 9 kobiet. Uratowano 18 osób - donosi Czernihowska Obwodowa Administracja Państwowa.

Szef NATO Jens Stoltenberg: nadchodzące dni wojny na Ukrainie będą prawdopodobnie gorsze, będzie więcej ofiar, cierpienia i zniszczeń

Szef NATO Jens Stoltenberg: wzywamy Putina do natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk.

Wiceszef MS Marcin Warchoł zaapelował o objęcie jednakowymi sankcjami wszystkich rosyjskich banków. Prosimy i apelujemy do UE na czele z Niemcami o opamiętanie i wyłączenie ze SWIFT Sberbanku i Gazprombanku; za ich pomocą inne zablokowane banki dokonują transakcji, a reżim Putina jest wciąż finansowany - mówił.

Rosjanie zastraszali mieszkańców jednej z wsi w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy ostrzałem artyleryjskim - poinformowała w piątek ukraińska straż graniczna. Wojska zajęły posterunek policji, zastrzeliły cywila.

W przygranicznej wiosce Ripky Rosjanie zajęli miejscowy posterunek policji. Zastrzelili tam nieuzbrojonego miejscowego mieszkańca.

Rosyjscy żołnierze zabrali już mieszkańcom traktor, ciężarówkę Kamaz, ograbili dwa sklepy spożywcze. Nocą jeździli ulicami i świecili reflektorami w okna domów.

Po inwazji Rosji na Ukrainę po raz pierwszy większość Szwedów, 51 proc., opowiada się za wstąpienie swojego kraju do NATO - wynika z opublikowanego w piątek sondażu przygotowanego dla gazety "Aftonbladet".

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina oświadczył na Twitterze, że na polskiej granicy nie ma przypadków dyskryminacji, odpowiadając w ten sposób na materiał zamieszczony przez francuską agencję AFP, który porusza problem segregacji uchodźców.

"Na polskiej granicy nie ma dyskryminacji. Polska przyjmuje każdą osobę w potrzebie" - napisał Jasina

Mieszkanka Chersonia Switłana Zorina opowiedziała w piątek w telewizji CNN o aktualnej sytuacji w zajętym przez Rosjan mieście, m.in. o braku żywności i leków oraz przypadkach gwałtów dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy. W mieście nasila się rosyjska propaganda.

Rosyjska agresja na Ukrainę podważa dorobek cywilizacyjny wolnego świata, staje się coraz brutalniejsza, przynosi śmierć, cierpienia i zniszczenia; Rosja będzie musiała ponieść odpowiedzialność międzynarodową - oświadczył Doradczy Komitet Prawny przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP.

 

Uchodźcy z Ukrainy mają problemy z wymianą hrywien, niektóre kantory i banki wstrzymują skup tej waluty - alarmuje RPO Marcin Wiącek. Rzecznik pisze w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego. Pyta m.in., czy UE przeprowadzi skup interwencyjny.

W obwodzie kijowskim od początku wojny 24 lutego do szpitali trafiło 578 rannych wojskowych i cywili – poinformował szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"4 marca rano do szpitali trafiło 35 osób. Otrzymują pomoc specjalistyczną. Są wśród nich zarówno cywile, jak i wojskowi" – napisał Kułeba na Telegramie.

 

 

Konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy:

Pięć samochodów strażackich, przekazanych przez jednostki PSP i OSP z woj. śląskiego wyjechało w piątek na granicę polsko-ukraińską. Wkrótce mają trafić do strażaków z Ukrainy. W sumie śląscy strażacy mają przekazać kolegom z Ukrainy 11 wozów.

Ukraińskie wojska przejęły inicjatywę taktyczną, a rosyjscy najeźdźcy ponoszą znaczne straty - oświadczył w piątek na Facebooku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

"Ukraińskie wojsko i oddziały obrony terytorialnej przejęły dziś inicjatywę taktyczną, ale wróg nie rezygnuje z planów okrążenia Kijowa, Charkowa i wkroczenia w granice administracyjne obwodów ługańskiego i donieckiego" – napisał Daniłow, dodając, że Rosjanie ponoszą ciężkie straty na wszystkich kierunkach działań.

Dziewiątego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę z Kijowa wywieziono śmieci. Stało się to po apelu władz miejskich, które zwróciły się o pomoc do wszystkich osób mających uprawnienia do kierowania śmieciarkami. W Kijowie są kolejki do aptek, ale sklepy spożywcze działają w zasadzie normalnie.

Na rynkach międzynarodowych ropa i paliwa gotowe reagują dynamiczną zwyżką na zagrożenie, jakie stworzyła dla stabilności globalnej inwazja rosyjskich wojsk na Ukrainę. Ceny powinny dalej rosnąć - stwierdził portal e-petrol.pl w piątkowej analizie.

"W okresie między 7 i 13 marca spodziewamy się, że cena benzyny 98-oktanowej może ulokować się na poziomie 6,68-6,81 zł/l. Z kolei cena za benzynę Pb95 zapewne wyniesie średnio 6,33-6,49 zł/l." - prognozują analitycy e-petrol.pl.

 

Możliwość przyjęcia około 70 uchodźców z Ukrainy zgłosiła do wojewody małopolskiego dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Uciekający przed wojną znajdą schronienie w dawnym budynku straży granicznej na Palenicy Białczańskiej.

Nasze obawy się sprawdzają. Zachód nie odciął w pełni Rosji od systemu SWIFT i nie zablokował handlu ropą i gazem, który finansuje rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie - napisał w piątek na Twitterze wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Ktoś jest wciąż odpowiedzialny za te morderstwa - podkreślił.

Niesprowokowana i nielegalna inwazja na Ukrainę trwa. Prezydent Putin może teraz zdecydować o zakończeniu tego rozlewu krwi - pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Opublikowało również film, na którym przedstawia przebieg inwazji.

 

W archidiecezji warszawskiej są msze w języku ukraińskim - informuje rzecznik ks. Przemysław Śliwiński.

Były chadecki kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel zrezygnował z posady w rosyjskim koncernie naftowym Łukoil – informuje w piątek agencja APA. Kilka dni wcześniej z pracy dla rosyjskich kolei państwowych odszedł inny były szef austriackiego rządu, Christian Kern.

Mieszkańcy Białorusi są sojusznikami Ukraińców. Opieramy się działaniom reżimu Łukaszenki i nie chcemy współuczestniczyć w katastrofie humanitarnej, która rozwija się w Ukrainie. Kluczowe jest zjednoczenie się we wspieraniu narodu Ukrainy przeciwko atakowi Kremla i zdecydowane działanie - mówi liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że właśnie trwa rozmowa kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem o korytarzach humanitarnych." Świat wreszcie zdał sobie sprawę z całej katastrofy zorganizowanej przez Rosjan. Z naszej strony za korytarze humanitarne odpowiadają Iryna Wierieszczuk i Serhij Trusow" - dodał.

Z zadowoleniem przyjmuję powołanie przez Radę Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych Międzynarodowej Komisji Śledczej w celu zbadania faktów rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Dowody będą dokumentowane i wykorzystywane w sądach międzynarodowych. Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Dzięki protestowi dokerów odmawiających rozładunku tankowca z rosyjskim gazem, który w piątek rano miał przybić do portu u ujścia Tamizy, statek przekierowano, ale problem luki prawnej pozwalającej na transport do Wielkiej Brytanii gazu z Rosji pozostał - pisze "The Guardian".

W najbliższą niedzielę, 6 marca, w parafiach diecezji warszawsko-praskiej odbędzie się zbiórka darów rzeczowych dla uchodźców z Ukrainy, których przyjmie m.in. ośrodek Caritas w Urlach - poinformował ks. Kamil Chojnacki, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, ukraińskie sieci nie mają zasięgu, mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował o problemach z łącznością przez telefony stacjonarne, a w Meltiopolu, w obwodzie zaporoskim, Rosjanie zajęli wieżę TV i emitują rosyjskie kanały.

Samorządy muszą być przygotowane na długofalową pomoc uchodźcom z Ukrainy – ocenił burmistrz Morawicy Marian Buras, członek zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. Obecnie jest duży zapał, ludzie znoszą dary i za to trzeba być wdzięcznym, ale to minie - przestrzega.

 

Kuria diecezji radomskiej przyjęła pod swój dach ukraińskie matki z dziećmi. Uchodźcy mieszkają po sąsiedzku z biskupem radomskim Markiem Solarczykiem – powiedział w piątek rzecznik Kurii Biskupiej w Radomiu ks. Damian Fołtyn.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec poinformował, że do tego kraju przybyło ponad 18 tys. osób z Ukrainy. 3 tys. z nich nie są narodowości ukraińskiej. 

 

Od początku wojny w Kijowie urodziło się 390 dzieci: 199 chłopców i 191 dziewczynek – poinformował na Telegramie mer stolicy Witalij Kliczko. Z kolei w kijowskim zoo urodził się lemur, któremu nadano imię Bayraktar. To nazwa używanego przez Ukraińców tureckiego drona bojowego.

 

Nie widzę scenariusza, w którym Putin jest w stanie długoterminowo wygrać tę wojnę. W dłuższym okresie o sile krajów decyduje potencjał ekonomiczny, a Rosja dzisiaj skazana jest na upadek gospodarczy – powiedział w piątek prezes PFR Paweł Borys.

Lubuscy policjanci organizują spotkania z uchodźcami, zbierają dla nich dary i służą pomocą podczas swojej służby, a funkcjonariusze z drogówki wspierają swoich kolegów w rejonie polsko-ukraińskiej granicy – poinformował w piątek rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

 

Jest deklaracja, że środki z UE na pomoc uchodźcom z Ukrainy zostaną uruchomione; wszystkie środki, które obecnie są zaangażowane w pomoc uciekającym, pochodzą z polskiego budżetu - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

W piątek Dworczyk uczestniczył w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego.

Według informacji tygodnika "Spiegel" duża część z 2700 obiecanych Ukrainie przez niemiecki rząd przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu "Strela", znajdujących się w magazynach Bundeswehry jest nie tylko całkowicie przestarzała, lecz także nie nadaje się już do użytku.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i w geście solidarności z narodem Ukrainy Komisja Europejska podjęła decyzję o zawieszeniu współpracy z rosyjskimi podmiotami w dziedzinie badań, nauki i innowacji.

Rosjanie aktywizują działania psychologicznie oddziałujące na mieszkańców i wojsko - alarmuje w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Należy spodziewać się wielu fake newsów i zainscenizowanych demonstracji - ostrzeżono.

Rosjanie aktywizują działania psychologicznie oddziałujące na mieszkańców i wojsko - alarmuje w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Należy spodziewać się wielu fake newsów i zainscenizowanych demonstracji - ostrzeżono.

 

 

Ukraińscy twórcy, w tym tłumacze literatury, mogą na nas liczyć także w bardzo praktycznym wymiarze - przekazano w komunikacie Instytutu Książki. Poinformowano, że IK przygotował "konkretne rozwiązania, również z wykorzystaniem prowadzonych od wielu lat programów rezydencjalnych i stypendialnych". Instytut poinformował też, że przekazuje książki na rzecz uchodźców.

 

Rada Praw Człowieka ONZ przegłosowała w piątek rezolucję potępiającą łamanie niezbywalnych praw każdej osoby, do których doszło w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Powołano komisję śledczą w celu zbadania takich przypadków.

"Naszym wspólnym obowiązkiem jest pociągnięcie winnych do odpowiedzialności poprzez zlecenie dokumentacji i weryfikacji rosyjskich zbrodni oraz identyfikację sprawców" – powiedziała Radzie przed rozpoczęciem głosowania ambasador Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewhenija Filipenko.

Policja zatrzymała czterech mieszkańców województwa lubelskiego, którzy na portalach społecznościowych nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców - poinformowała w piątek lubelska policja.

Koronczarki z Koniakowa heklują ukraińską flagę z niebieskiego i żółtego kordonka. Wzór na serwecie tradycyjnie stanowią kwiaty. Ta koronka, to znak naszej solidarności i wsparcia – powiedziała Lucyna Ligocka-Kohut, szefowa Centrum Koronki Koniakowskiej.

 

Ze stacji Warszawa Wschodnia odjechał drugi pociąg humanitarny Kolei Mazowieckich dla uchodźców z Ukrainy - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Z Płocka do partnerskiego Żytomierza na Ukrainie wyruszył w piątek drugi transport z pomocą humanitarną. - Wspólne działanie przynosi niesamowite efekty i realne wsparcie dla potrzebujących - podkreślił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Zadeklarował też dalszą pomoc dla walczącej Ukrainy.

W Chersoniu Rosjanie uruchomili nadawanie 24 rosyjskich kanałów telewizyjnych i trzech stacji radiowych - poinformował w piątek portal RBK.

RBK podało, że w mieście nadal można odbierać ogólnoukraiński kanał informacyjny tworzony wspólnie przez krajowe stacje telewizyjne. Kanały regionalne jednak nie działają.

Próby rosyjskiego natarcia bezpośrednio na miasto Mikołajów na południu Ukrainy zostały odparte - oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.

Zapewnił też, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Odessy, a sytuacja w częściowo okrążonym przez rosyjskie wojska Mariupolu jest pod kontrolą.

Trzech ukraińskich żołnierzy zginęło, a dwóch zostało rannych w obronie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - podała w piątek agencja Associated Press, powołując się na Enerhoatom, ukraiński koncern państwowy.

O otwarcie prywatnych aptek zaapelował w piątek do ich właścicieli mer Kijowa Witalij Kliczko. Urzędnik poinformował, że w mieście działają sklepy spożywcze i większość aptek państwowych; otwarte są dwa mosty.

W piątek po godz. 14:00 z Chełma około 600 uchodźców z Ukrainy - niepełnosprawne dzieci i ich opiekunowie - pojadą pociągami Polregio do Stalowej Woli - dowiedział się polsatnews.pl.

W mieście docelowym jego prezydent Lucjusz Nadbereżny organizuje dla nich noclegi.

"Wojewoda otworzył wczoraj (w czwartek - red.) punkt recepcyjny na Torwarze. W nocy zaczął działać także punkt Expo. Dziękujemy" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jak dodał, otrzymał informację, że oba te punkty się zapełniają, dlatego też "uspokaja się sytuacja na dworcach".

"Zdecydowanie potępiamy rosyjski ostrzał w pobliżu elektrowni jądrowej w Zaporożu. Niedawne lekkomyślne działania stanowią poważne zagrożenie dla kontynentu europejskiego. Rosja musi natychmiast zaprzestać atakowania i łamania prawa międzynarodowego" - napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE.

28 dzieci zginęło, a 64 zostało rannych w ciągu ośmiu dni w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie - poinformowała przedstawicielka prezydenta ds. praw dziecka Darja Herasymczuk.

Około 1,5 mln dzieci przebywa na ostrzeliwanych i oblężonych terytoriach. Są wśród nich dzieci bez opieki i dzieci niepełnosprawne, które potrzebują pilnej pomocy.

Rosyjskie wojska atakują Mikołajów, trwają walki - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. "Nie denerwujmy się" - zaapelował.

- Prowadzimy stały, całodobowy monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju. Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - zapewnił Łukasz Młynarkiewicz, prezes Polskiej Agencji Atomistyki.
 
 

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Rosjan. - Jak to jest w ogóle możliwe? Przecież w 1986 roku razem walczyliśmy z konsekwencjami katastrofy w Czarnobylu. Jak można o tym zapomnieć? A jeśli nie zapomnieliście, to nie wolno wam milczeć.

Zaapelował, by Rosjanie wyszli na ulice i powiedzieli władzy, że "chcą żyć na Ziemi nieskażonej radioaktywnym promieniowaniem". - Ono nie wie, gdzie jest Rosja. Nie wie, gdzie są granice waszego państwa - dodał.

W czwartek wieczorem do hrubieszowskiej stacji Linii Hutniczej Szerokotorowej przyjechał specjalny pociąg z uchodźcami ze Lwowa. Na jego pokładzie było ponad tysiąc uchodźców. 

- W Hrubieszowie przez wiele godzin pracowały służby i wolontariusze, którzy dbali o bezpieczeństwo i podstawowe potrzeby uchodźców ze Lwowa, rozdając im ciepłą zupę czy herbatę. Wszystko przebiegało bardzo sprawnie - powiedziała w piątek Edyta Krystkowiak oficer prasowy tamtejszej Komendy Powiatowej Policji.

- Wojska rosyjskie wchodzą do Mikołajowa - mówi mer tego miasta, cytowany przez Reutera.

Ukraina zwróciła się do nas z prośbą o natychmiastową pomoc w sprawie elektrowni atomowych - przekazała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Jak dodała, dwaj członkowie personelu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zostali ranni w pożarze, wynikłym z powodu ostrzału rosyjskiego.

Żaden reaktor w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie został uszkodzony, nie ma zagrożenia - przekazała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Ukraińskie siły przeciwlotnicze zestrzeliły nad Wołnowachą rosyjski samolot szturmowy Su-25. "Maszyna zbombardowała domy i infrastrukturę cywilną" - przekazano.

"Rosyjskie ataki w bezpośrednim sąsiedztwie ukraińskich elektrowni jądrowych mogą mieć katastrofalne skutki. Muszą natychmiast się zatrzymać. Ostrzał i wynikający z niego pożar w zaporoskiej elektrowni może zagrozić całej Europie" - napisał szef dyplomacji UE Josep Borrell

Przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Walczymy z potężnym wrogiem, który ma przewagę liczebną, który ma przewagę w sprzęcie. Jest jednak tysiące lat świetlnych oddalony od normalnych ludzi, którzy mają godność - stwierdził.

Ambasada Ukrainy w Berlinie zwróciła się do rządu Niemiec o dostarczenie m.in. czołgów, samolotów bojowych i systemów artyleryjskich do walki z Rosją.

Na liście życzeń oprócz czołgów znajdują się również systemy artyleryjskie, śmigłowce bojowe i transportowe, drony rozpoznawcze i bojowe, samoloty transportowe oraz okręty wojenne.

Zorganizowany na wzór sklepu punkt pomocy rzeczowej "Półki dobra" dla ukraińskich uchodźców rozpocznie w sobotę działalność w Rybniku. Przyjmowaną walutą będzie słowo "dziękuję" – deklaruje obsługa.

- Idea sklepu zrodziła się wraz z kolejnymi osobami z Ukrainy, które zaczęły przyjeżdżać do naszego miasta. Zobaczyliśmy w oczach tych ludzi najpierw strach, bezradność, a potem... wstyd. Bo nagle okazuje się, że nie masz nic, dosłownie nic, poza tym, co na sobie – powiedziała Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Wołodymyr Zełenski: przeżyliśmy noc, która mogła zatrzymać historię Ukrainy i Europy. Wojska rosyjskie zaatakowały Zaporoską Elektrownię Atomową.

NATO nie szuka konfliktu z Rosją, ale jesteśmy gotowi, aby bronić wszystkich sojuszników i swojego terytorium przed rosyjskim atakiem - oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Zdaniem premier Litwy Ingridy Szimonyte, wszelkie wezwania do wprowadzenia przez NATO strefy zakazu lotów w ukraińskiej przestrzeni powietrznej "są nieodpowiedzialne i mogłyby wciągnąć Sojusz Północnoatlantycki w bezpośredni konflikt z Rosją".

Również USA zaprzeczyły, by planowały wprowadzać taką strefę nad Ukrainą.

Rosyjskie rakiety zniszczyły szkołę w Żytomierzu - przekazały ukraińskie siły zbrojne.

 

Nexta opublikowała zdjęcie budynku szkoleniowego Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w który uderzyły rosyjskie pociski.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot, który atakował jeden z ukraińskich obiektów infrastruktury wojskowej - poinformowała w piątek Marynarka Wojenna Ukrainy.

Jak dodano, maszynę strącono nad kurortową miejscowością Zatoka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy. Pilot, który zdążył się katapultować, jest poszukiwany.

Nie ma bezpośredniej łączności z Zaporoską Elektrownią Atomową - podaje agencja informacyjna Ukrinform.

Na teren kompleksu wkroczyły siły rosyjskie i przejęły kontrolę nad jego personelem. Kierownictwo elektrowni "pracuje pod lufami karabinów".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeżył w ciągu ostatniego tygodnia co najmniej trzy próby zamachu - podał w piątek brytyjski dziennik "The Times", dodając, że przed końcem tego tygodnia zapewne podjęta zostanie kolejna.

Informacje o zatrzymaniu rosyjskiego szpiega w Przemyślu potwierdził Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

Mężczyzna jest Hiszpanem rosyjskiego pochodzenia. W ręce polskich służb wpadł w nocy z 27 na 28 lutego. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

- Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych - podał Żaryn.

W Przemyślu ABW zatrzymała potencjalnego szpiega Rosji. Mężczyzna miał współpracować z GRU - podało RMF FM.

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia zniszczonego Antonowa AN-225 "Mrija" - największego samolotu świata. Maszyna nie przetrwała rosyjskiego ostrzału lotniska Kijów-Hostomel.

 

"Trzeba powstrzymać jądrowego maniaka!" - wezwał przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk po ostrzelaniu przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

W imieniu Rady Najwyższej zwrócił się do "parlamentów, rządów, obywateli Europy i świata", podkreślając, że "Rosja postawiła Europę i świat na krawędzi jądrowego armagedonu".

Pomoc humanitarną z naszych baz przeładunkowych odbierają ukraińskie ciężarówki i dostarczają je potrzebującym; dziennie na Ukrainę wyjeżdża 100 takich ciężarówek - powiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Jak wyjaśnił, "o swoich potrzebach na bieżąco informuje nas strona ukraińska".

"Atak wojsk rosyjskich na elektrownię atomową w Enerhodarze może doprowadzić do poważniejszej katastrofy" - stwierdziła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska. Jej zdaniem, potencjalne problemy "dotkną nie tylko mieszkańców Ukrainy, Białorusi, Rosji, ale całej Europy".

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przybyło 624,5 tys. uchodźców z Ukrainy - poinformowała Straż Graniczna. W czwartek funkcjonariusze odprawili prawie 100 tys. osób z tego kraju, a w piątek do godz. 7 - ponad 25 tys.

Według danych MSZ, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

Kolejny dzień, podczas którego w sieci trzeba uważać na dezinformację. Tym razem dotyczy ona kwestii możliwego promieniowania po pożarze elektrowni atomowej w Enerhodarze oraz tematyki wokół płynu Lugola - ostrzega Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Płyn Lugola służy przede wszystkim odkażaniu; nie ma powodu, by stosować go ze względu na radiację, której poziom w Polsce jest w normie.

Państwowa Agencja Atomistyki przestrzega, iż samodzielne przyjmowanie preparatów ze stabilnym jodem - rakich jak płyn Lugola - może być szkodliwe dla zdrowia i zakończyć się nawet śmiercią.

Płonące, zawalone bloki mieszkalne i tony gruzu na ulicach, które są opustoszałe - tak w wyniku agresji Rosji wygląda część ukraińskich miast, w tym Borodianka nieopodal Kijowa.

Nagranie wykonane "z lotu ptaka" nad zniszczonym miastem zamieściło BBC.

Tylko ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą powstrzyma rosyjską eskalację - oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

"Logika tej wojny to zwiększanie rakietowych i lotniczych uderzeń w cywilną infrastrukturę, duże miasta i cywilnych mieszkańców" - napisał Podolak.

 

 

W miastach Sumy i Ochtyrka na północy Ukrainy jest bardzo trudna sytuacja humanitarna - alarmuje w piątek MSW Ukrainy. Jak wyjaśnia, są problemy z dostawą wody, prądu oraz ogrzewania.

Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie - zapewniła w piątek nad ranem Państwowa Agencja Atomistyki. Instytucja wydała komunikat po pożarze w elektrowni jądrowej w Zaporożu.

Teren elektrowni jądrowej w Zaporożu został zajęty przez rosyjskie wojsko - przekazała Rada Najwyższa Ukrainy.

"60 tysięcy obywateli Ukrainy odbyło bezpłatne przejazdy w pociągach PKP Intercity" - przekazał przewoźnik.

Jak przypomniała spółka, obywatele Ukrainy podróżują bezpłatnie w 2 klasie pociągów kategorii TLK i IC. "Przejazdy odbywają się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie" - dodało PKP Intercity.

W Rosji pojawiły się problemy z dostępem do serwisu BBC Russian. Podobnych trudności doświadczają też m.in. Radio Swoboda czy Deutsche Welle oraz media społecznościowe, w tym Facebook i Twitter

Według Globalcheck - serwisu śledzącego cenzurę internetową w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - dostępność strony BBC Russian w Rosji obecnie znajduje się na poziomie 17 proc. normalnej.

Pracownicy warszawskich szpitali i przychodni gromadzą m.in. opatrunki i sprzęt chirurgiczny niezbędny dla walczącej Ukrainy. Organizują również zbiórki oraz zgłaszają się do pomocy w punkcie medycznym uruchomionym przez miasto - poinformował stołeczny ratusz.

"Poranek powinien zacząć się od zwycięstw. Bojownicy 72. Brygady \'lekko\' zmiażdżyli wroga we wsi Peremoha koło Browarów" - przekazały siły zbrojne Ukrainy.

Jak wyliczyły, Rosjanie stracili cztery bojowe wozy piechoty, dwa czołgi i jeden opancerzony pojazd piechoty w jednostce.

"Wróg wylądował w wiosce. Swój sprzęt ukrywa w ogrodach i wśród okolicznych domów, okrada też sklepy" - dodano.

 

"Główne wysiłki Rosjan są skoncentrowane na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych miejscowościach" - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak przekazano, rosyjskie jednostki wyczerpały główną część operacyjnych rezerw i zaczęły przygotowania do przerzutu dodatkowych sił.

Ponadto Ukraińcy na wybrzeżu czarnomorskim odnotowali zaangażowanie bombowców SU-24M. Zarejestrowali również zrzut bomb kasetowych, co "ma osłabić system obrony przeciwdesantowej".

- Walki wokół elektrowni w Zaporożu oznaczają, że Władimir Putin zagraża teraz bezpośrednio całej Europie - ocenił premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Zapowiedział, że będzie zabiegał o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego sytuacji w elektrowni w Zaporożu. 

Ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko domaga się interwencji NATO w związku z rosyjskim ostrzałem elektrowni atomowej w Zaporożu. Chce też "profesjonalnej oceny tego zdarzenia".

 

Strażacy ugasili w piątek rano pożar, który wybuchł w elektrowni atomowej w Zaporożu, największej w Europie, w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformowały ukraińskie służby ratownicze.

- Jedyny sposób, aby zakończyć wojnę, to by ktoś w Rosji wyeliminował Putina - powiedział republikański senator z USA Lindsey Graham, komentując inwazję na Ukrainę i walki wokół elektrowni atomowej w Zaporożu. Jak stwierdził, "zabójca Putina wyświadczyłby Rosji i światu przysługę".

Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy, w ramach szybkiej wypłaty: z 317 do 460 mln euro - podał Reuters. Według źródeł agencji, ukraiński rząd mógłby otrzymać fundusze pożyczkowe prawie natychmiast po zatwierdzeniu pomocy przez zarząd instytucji.

Po ostrzelaniu elektrowni atomowej w Zaporożu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o uciekanie się do "terroru nuklearnego" i chęć "powtórzenia" katastrofy w Czarnobylu.

- Ostrzegamy wszystkich, że żaden inny kraj poza Rosją nigdy nie strzelał do elektrowni jądrowych. To pierwszy raz w naszej historii, pierwszy raz w historii ludzkości. To państwo terrorystyczne ucieka się teraz do terroru nuklearnego – powiedział Zełenski.

Strażacy mogli w końcu wejść na miejsce pożaru, który wybuchł na skutek rosyjskiego ostrzału elektrowni atomowej w Zaporożu na południu Ukrainy.

Kolejne firmy ogłaszają wstrzymanie swojej działalności w Rosji, po tym, jak do politycznej presji, by zaprzestać biznesu w tym kraju, dołączyły sankcje gospodarcze i ograniczenia w dostawach - podaje Reuters.

Agencja uściśla, że chodzi m.in. o marki: Ikea, Mango, Google, Accenture, Intel, Renault i Nissan.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock uważa, że nie można traktować dłużej rosyjskiego przywódcy Władimira Putina w kategoriach partnera politycznego.

- Obecnie nie jest dla nas partnerem – podkreśliła Baerbock w wywiadzie udzielonym w czwartek wieczorem w stacji RTL/ntv. Dodała też, że "teraz najważniejszym celem jest zakończenie cierpienia i barbarzyństwa związanego z wojną".

Ukraińcy, którzy przebywają na terytorium USA, mogą pozostać w kraju przez kolejne 18 miesięcy - postanowił sekretarz ds. bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkas. Minister przyznał im tymczasowy status chroniony.

Rząd Czech zdecydował o wysłaniu na Ukrainę kolejnej partii broni i amunicji za blisko 700 tys. euro. Otrzymał je jako darowiznę od czeskich firm zbrojeniowych.

Minister obrony Jana Czernochova poinformowała, że chodzi o karabiny maszynowe, karabiny szturmowe, pistolety maszynowe oraz amunicję do nich.

Łącznie Praga przekazała już Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 26 mln euro.

Prezydenci Polski i Ukrainy kolejny raz rozmawiali ze sobą. "'Nie poddamy się, nawet jeśli Rosjanie otoczą miasto. Jeśli rozpoczną blokadę Kijowa, skończą jak naziści oblegający Leningrad w czasie II wojny światowej. Nie złamią nas i odejdą w niesławie, jako zbrodniarze' - tak powiedział do mnie Wołodymyr Zełenski dziś wieczorem" - przekazał na Twitterze w czwartek w nocy Andrzej Duda.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie