Wojna w Ukrainie. Piotr Müller o łatwiejszym dostępie do broni: powinniśmy to poważnie rozważyć

Polska
Wojna w Ukrainie. Piotr Müller o łatwiejszym dostępie do broni: powinniśmy to poważnie rozważyć
Polsat News
Piotr Müller

- Nie ma polskich MiG-ów na Ukrainie - zapewnił Piotr Müller w "Graffiti". Grzegorz Kępka poruszył także temat pomocy dla uchodźców w ramach specustawy, która ma zmienić warunki przyjmowania do pracy czy dostępu do edukacji i służby zdrowia. Müller odpowiadał również na pytania związane z dostępem do broni w Polsce. - Powinniśmy to bardzo poważnie rozważyć - stwierdził.

Grzegorz Kępka dopytywał rzecznika rządu o specustawę dotycząca uchodźców, która ma im ułatwić funkcjonowanie w Polsce. - (Projekt) w tej chwili jest szlifowany jeszcze na poziomie rządu. Spraw, które trzeba uregulować jest sporo i szlifujemy go. Dzisiaj albo jutro zostanie przyjęty i w następnym tygodniu uchwalony przez Sejm - odparł Piotr Müller.

 

- Przede wszystkim projekt legalizuje kwestię obecności uchodźców w taki sposób, że ułatwia im zdobywanie pracy bez dodatkowych formalności, pozwoleń i wielu innych aspektów, służby zdrowia, edukacji - dodał.

Rzecznik rządu zapewnił też, że trwa dyskusja w jaki sposób pomóc uchodźcom w zakresie świadczeń socjalnych. Generalnym warunkiem skorzystania z ułatwień nowej ustawy ma być przekroczenie polskiej granicy po 24 lutego.

 

Pomoc rządu ma również dotyczyć częściowego wsparcia samorządów, które ponoszą koszty związane z opieką nad uchodźcami.

Polskie samoloty w Ukrainie?

- Nie ma polskich MiG-ów na Ukrainie - zapewnił Müller w programie. - Chciałbym uspokoić, bo pewne informacje pojawiły się, że chociażby z polskich lotnisk mają startować w celach bojowych. Dementuję tę informację - stwierdził.

 

WIDEO: Piotr Müller w "Graffiti"

 

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Pentagon zrewiduje plany. "Musimy ustanowić stałe bazy w Polsce"

 

Dopytywany powiedział, że "nie ma takich decyzji", żeby polskie samoloty trafiły do ukraińskiej armii. Kępka zauważył, że informacje o takim wsparciu wojskowym przekazała między innymi Rada Najwyższa Ukrainy. - Są oczekiwania pewne, a czym innym jest spełnienie tych oczekiwań. Takich decyzji w Polsce nie ma. Rozumiem, że mogą być oczekiwania niektórych w Europie, żeby takie decyzje podjąć, ale takich decyzji po naszej stronie nie ma - odparł Müller.

Powszechny dostęp do broni. Müller: powinniśmy rozważyć

Kolejną kwestią, o którą zapytano rzecznika rządu był pomysł Kukiz'15, by w Polsce ułatwić dostęp do broni w ramach obrony cywilnej.

 

- Musimy rozmawiać o szczegółach, natomiast sytuacja na Ukrainie pokazuje, że kwestia obrony cywilnej, czyli kwestia obrony kraju nie tylko za pomocą wojska, jest szczególnie istotna. Kierunkowo wydaje mi się, że powinniśmy to bardzo poważnie rozważyć - ocenił.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Kanada i Japonia nakładają kolejne sankcje na Rosję

 

Dodał, że sprawa dostępu do broni to projekt, który może być procedowany w najbliższym czasie, ale nie wymaga działań "tu i teraz".

Ustawa o obronie ojczyzny. Opozycja ma uwagi

Dziennikarz zwrócił uwagę również na zastrzeżenia, jakie pojawiły się do ustawy o obronie ojczyzny, która ma pomoc zwiększyć finansowanie modernizacji polskiego wojska. Opozycja podnosi kwestię wyprowadzenia poza budżet finansowania wojska. - W tej chwili mamy sytuację, w której jeżeli Polska się nie zabezpieczy przed atakiem militarnym Rosji w przyszłości, to będziemy mieli bardzo trudną sytuację - uważa rzecznik rządu.

 

ZOBACZ: "Kacapa można tylko za ryj i do gleby". Paweł Kukiz w "Gościu Wydarzeń"

 

- Żeby zwiększyć tak mocno finansowanie wydatków na wojsko, to musimy to zrobić z pomocą specjalnego funduszu. Aktualne reguły budżetowe UE nie pozwalają na zwiększenie deficytu ponad określony poziom. Zresztą o tym pan premier rozmawiał z Olafem Scholzem jak byliśmy w Niemczech w sobotę, żeby wyłączyć wydatki na armię z deficytu finansów publicznych liczonego w UE - mówił dalej.

Spór z UE o Izbę Dyscyplinarną

Polska wciąż nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Unia uzależniła sprawę wypłaty środków od mechanizmu praworządności i podnosi kwestię Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, której polskiej rząd wciąż nie zlikwidował mimo wcześniejszych zapowiedzi.

 

ZOBACZ: Wojsko Polskie ostrzega w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Dbajmy o "bezpieczeństwo i obronność"

 

- Uważam, że ten spór należy zamknąć poprzez przyjęcie ustawy, która będzie wypracowana na bazie ustawy prezydenckiej w Sejmie - stwierdził Müller.

 

Prezydent Andrzej Duda zaproponował, by zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i w jej miejsce powołać Izbę Odpowiedzialności Zawodowej, składającej się z 11 sędziów, którzy zasiadają w innych izbach SN.

Unia Europejska przyjmie Ukrainę?

- Jeżeli chodzi o ambasadorów Ukrainy w Unii Europejskiej, to nie znajdzie pan ich na zachodzie - mówił rzecznik rządu do Kępki. - Mówimy o rzeczywistym członkostwie w Unii Europejskiej. Zachód niestety bardzo nie chce rozszerzenia Unii Europejskiej i mówią nam to wprost w kuluarach - zdradził Müller.

 

- To jest naszą rolą, żeby naciskać na kraje UE, żeby to rozszerzenie odbyło się w pełni, a teraz, natychmiast przyjąć Ukrainę jako kandydata po to, żeby skierować pakiet finansowy do Ukrainy - dodał.

 

Wcześniejsze programy "Graffiti" możesz obejrzeć tutaj.

jk/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie