Wojna w Ukrainie. UE nakłada sankcje na Białoruś. Za rolę w inwazji

Świat
Wojna w Ukrainie. UE nakłada sankcje na Białoruś. Za rolę w inwazji
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Europosłowie podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego okazali wsparcie Ukrainie brawami.

Unia Europejska postanowiła nałożyć na 22 wysokich rangą członków białoruskiego personelu wojskowego sankcje w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających ze względu. Decyzja została podjęta "ze względu na ich rolę w procesach decyzyjnych i planowania strategicznego, które doprowadziły do udziału w rosyjskiej agresji".

Oprócz sankcji indywidualnych Unia Europejska nałożyła także na Białoruś ograniczenia gospodarcze.

Sankcje na handel towarami

W związku z rolą Białorusi w militarnej agresji wobec Ukrainy wprowadzono dalsze ograniczenia w handlu towarami wykorzystywanymi do produkcji lub wytwarzania wyrobów tytoniowych, paliw mineralnych, substancji bitumicznych i gazowych produktów węglowodorowych, produktów chlorku potasu (potaż), wyrobów z drewna, wyrobów cementowych, wyrobów żelaznych i stalowych oraz wyrobów gumowych.

 

Dalsze sankcje nałożono również na eksport towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz niektórych zaawansowanych towarów i technologii, które mogą przyczynić się do rozwoju wojskowego, technologicznego, obronnego i bezpieczeństwa Białorusi, a także ograniczenia w świadczeniu powiązanych usług.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. ONZ potępia inwazję Rosji na Ukrainę. Były kraje przeciwne

 

Białoruś wspiera agresję wojskową Rosji na Ukrainę m.in. poprzez umożliwienie Rosjanom wystrzeliwania rakiet balistycznych z białoruskiego terytorium, umożliwienie transportu rosyjskiego personelu wojskowego oraz ciężkiej broni - czołgów i transporterów, umożliwienie rosyjskim samolotom wojskowym przelot przez białoruską przestrzeń powietrzną na Ukrainę, zapewnianie punktów tankowania.

Wysoka cena zaangażowania w agresję

- Zaangażowanie Białorusi w trwającą niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną na Ukrainę będzie miało wysoką cenę. Za pomocą tych środków atakujemy tych na Białorusi, którzy współpracują przy tych atakach na Ukrainę i ograniczamy handel w wielu kluczowych sektorach - powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prezydent: nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani

 

Środki ograniczające w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających, które obecnie dotyczą łącznie 702 osób i 53 podmiotów, obejmują zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania środków osobom i podmiotom umieszczonym w wykazie.

 

Ponadto zakaz podróżowania mający zastosowanie do osób umieszczonych w wykazie uniemożliwia im wjazd lub przejazd przez terytorium UE.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie