Wojna w Ukrainie. Władze w Kijowie: Rosja prowadzi inwazję według planu nazistowskich poprzedników

Świat
Wojna w Ukrainie. Władze w Kijowie: Rosja prowadzi inwazję według planu nazistowskich poprzedników
PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
"Ukraińcy stawiają opór na wszystkich frontach" - zapewnia Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Ukraińskie dowództwo wojskowo-polityczne "zdołało przechwycić inicjatywę wojenną w walce z inwazją" prowadzoną przez Władimira Putina - przekazał Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Urzędnik przypomniał, że trwa także "wojna informacyjna prowadzona przez Rosję", ale Ukraińcy "stawiają opór na wszystkich frontach".

Daniłow przekazał, że "plan rosyjskiej inwazji został oparty na zasadach, którymi kierowali się ich nazistowscy poprzednicy".

 

"Centralnym punktem planu inwazji prezydenta Rosji Władimira Putina było zdobycie ukraińskiej stolicy Kijowa i utworzenie marionetkowego rządu kontrolowanego przez Federację Rosyjską" - napisał na Facebooku.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Ukraińskie wojsko zestrzeliło rosyjski helikopter Mi-35

 

Jak zapewnił, Ukraińcy "stawiają opór na wszystkich frontach", ale "ciężkie walki trwają dalej".

 

Ponadto Daniłow wezwał Ukraińców aby uświadomili sobie, że oprócz działań wojennych, trwa także wojna informacyjna prowadzona przez wroga. Jak wyjaśnił, ma ona na celu przede wszystkim ukrycie przed obywatelami Rosji rzeczywistych strat personelu wojskowego w wojnie z Ukrainą.

Ukraina chce, by w Rosji wybuchły protesty przeciw wojnie

Sekretarz RBNiO poprosił także Ukraińców o informowanie krewnych i znajomych mieszkających na terytorium Rosji o aktualnej sytuacji związanej z inwazją wojsk rosyjskich i o wielkości strat poniesionych przez wojska rosyjskie. Zalecił, by robić to za pośrednictwem sieci społecznościowych, a do przesyłanych tekstów załączać nagrania.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Komisarz ONZ: 102 cywilne ofiary śmiertelne wojny w Ukrainie

 

"Naszym celem jest walka z wrogiem na jego terytorium, aby rozbudzić protesty wewnątrz Federacji Rosyjskiej, które będą nawoływać do natychmiastowego zakończenia wojny. To walka z wrogiem na jego terytorium poprzez wszelkie możliwe narzędzia wpływu, przez komunikację z przyjaciółmi i krewnym mieszkającymi w Rosji" - napisał Daniłow.

 

Jak podsumował, "można uznać, że ukraińska mobilizacja narodowa, ukraiński opór wobec agresji, rosną każdego dnia i z każdym dniem jesteśmy bliżej do ostatecznego zwycięstwa".

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie