Atak Rosji na Kijów. Pocisk trafił w wieżowiec mieszkalny

Świat
Atak Rosji na Kijów. Pocisk trafił w wieżowiec mieszkalny
Pocisk trafił w wieżowiec mieszkalny w Kijowie

- Tam gdzie był pokój dziecięcy, została dziura - powiedziała mediom mieszkanka 21. piętra trafionego przez rosyjską rakietę budynku mieszkalnego w Kijowie. Trwa ewakuacja rannych – poinformował przedstawiciel ukraińskiego MSW, Anton Heraszczenko, publikując nagrania i zdjęcia z miejsca zdarzenia.

Interfax podaje, że najprawdopodobniej w budynek trafił pocisk manewrujący.

 

Atak na wieżowiec w Kijowie. "Tam, gdzie był pokój dziecięcy, została dziura"

Portal Suspilne opublikował nagranie, na którym widać wyrwę w budynku na wysokości jego wyższych pięter.

 

 

Na nagraniach widać, że trwa ewakuacja rannych przez ratowników. Heraszczenko napisał, że kontynuowane jest przeszukiwanie budynku, by upewnić się, że nie ma ofiar śmiertelnych.

"Dzięki temu, że byliśmy w kuchni, udało nam się przeżyć"

Jeden z mieszkańców mówi na nagraniu, że wraz z rodziną był w czasie uderzenia pocisku w kuchni i tylko dzięki temu udało im się przeżyć. Jego bliscy odnieśli obrażenia. Żona i syn, jak powiedział, mają połamane nogi.

 

- Tam, gdzie był pokój dziecięcy, została dziura - powiedziała inna mieszkanka portalowi Suspilne. Ją i rodzinę uratowało to, że w chwili wybuchu byli, jak powiedziała, pomiędzy ścianami nośnymi. Ich mieszkanie znajduje się na 21. piętrze.

 

 

Z informacji agencji Interfax-Ukraina wynika, że budynek został trafiony rakietą manewrującą. Doszło do tego podczas porannego ostrzału Kijowa.

Wszyscy mieszkańcy ewakuowani, wieżowiec grozi zawaleniem

Blok mieszkalny przy ulicy Łobanowskiego ma ponad 20 pięter. Ze zdjęć wynika, że pocisk trafił w niego i wyrwał w nim "dziurę" na wysokości wyższych pięter budynku. Ratownicy podali, że zniszczone zostały piętra od 17. do 21. Wszyscy mieszkańcy są ewakuowani. Budynek grozi zawaleniem.

 

 

 

Mer Kijowa Witalij Kliczko podał, że w wyniku starć z rosyjskimi dywersantami w ciągu nocy rannych zostało 35 mieszkańców stolicy, w tym dwoje dzieci.

Atak na wieżowiec w Kijowie. Szef MSZ Ukrainy z apelem do świata

Atak skomentował na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, żądając od świata "całkowitego izolowania Rosji".

 

 

- Kijów, nasze wspaniałe, spokojne miasto, przetrwało kolejną noc pod atakami rosyjskich sił lądowych i rakiet. Jedna z nich trafiła w blok mieszkalny w Kijowie. Domagam się od świata: całkowitego odizolowania Rosji, wypędzenia ambasadorów, embarga na ropę, zrujnowania rosyjskiej gospodarki. Powstrzymajmy rosyjskich zbrodniarzy wojennych! - podkreślił Kułeba.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie