Wojna Rosja-Ukraina. Anonymous atakuje rosyjskie strony

Technologie
Wojna Rosja-Ukraina. Anonymous atakuje rosyjskie strony
Pixabay
Ataki hakerów z kolektów Anonymous są odpowiedzią na wojnę dezinformacyjną prowadzoną przez Federację Rosyjską.

Kolektyw hakerski Anonymous oficjalnie jest w stanie cyberwojny z Rosją - ogłosili aktywiści Anonymous na Twitterze. W piątek nie działało już szereg rosyjskich witryn, m.in Russia Today.

"Ukraina, która jest państwem demokratycznym, została najechana przez faszystowską dyktaturę. To nie jest konflikt pomiędzy NATO i Rosją, to walka demokracji z faszyzmem" - oświadczyli Anonymousi na Twitterze.

 

Obecnie nie działają między innymi witryny: sovam.com, com2com.ru, ptt.ru, mil.ru, government.ru, kremlin.ru, rt.com - ostatnie dwa serwisy zostały na krótko przywrócone, jednak w piątek ok. 13 czasu polskiego znowu nie działały.

Odpowiedź na wojnę dezinformacyjną

Ataki hakerów z kolektów Anonymous są odpowiedzią na wojnę dezinformacyjną prowadzoną przez Federację Rosyjską. Jak informował w piątek po północy Reuters, rząd ukraiński wezwał hakerskie podziemie do pomocy w obronie kluczowej cyberinfrastruktury oraz śledzeniu działań rosyjskich najeźdców.

 

ZOBACZ: CHARLIE-CRP. Co oznacza dla Polski trzeci stopień alarmowy w cyberprzestrzeni?

 

Działania zabezpieczające podjęły kraje wschodniej flanki NATO. "W odpowiedzi na prośbę Ukrainy Litwa, Holandia, Polska, Estonia, Rumunia i Chorwacja aktywują cybernetyczne siły szybkiego reagowania, aby pomóc władzom (Ukrainy) w reagowaniu na wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem"– napisał jeszcze we wtorek litewski wiceminister obrony, Margiris Abukevicius na Twitterze.

 

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie