Wojna na Ukrainie. Ostrzał przedszkola w Ochtyrce. Dmytro Kułeba: to zbrodnia wojenna

Świat
Wojna na Ukrainie. Ostrzał przedszkola w Ochtyrce. Dmytro Kułeba: to zbrodnia wojenna
Twitter/@ArmedForcesUkr/PAP/Mateusz Marek
Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że rosyjski ostrzał przedszkola w Ochtyrce w obwodzie sumskim jest zbrodnią wojenną. Na skutek ataku część dzieci jest ciężko ranna.

"Dzisiejsze rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z prokuraturą generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona" - napisał Kułeba.

 

 

W południe media informowały, że rosyjskie siły zbrojne ostrzelały przedszkole w ukraińskim mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim, 120 km na zachód od Charkowa. Wśród rannych w wyniku ataku są dzieci. 

 

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Prezydent Chin w rozmowie z Putinem: popieramy dialog z Ukrainą

Statut Rzymski i Trybunał w Hadze

Statut Rzymski to dokument założycielski Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), podpisany w 1998 roku. W listopadzie 2016 roku Rosja ogłosiła, na podstawie dekretu prezydenta Władimira Putina, że zrywa stosunki z MTK.

 

Trybunał ten to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne. Siedzibą MTK jest Haga.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie